Yazlık sinemaları sever miydiniz ?

Beyaz badanalı yüksek briket duvarların çevrelediği açık hava sinemaları çocukluğumun en değerli anıları arasındadır. Bahçe duvarı kenarındaki kavak ağaçlarının yapraklarına çarpan Türk filmi replikleri… Sadri Alışık,Cüneyt Arkın, Türkan Şoray sesi…

Elektrik direklerine asılan film afişleri, 2 film birden devamlı anonsları…

Erol Taş’ın, Aliye Rona’nın yuhlandığı, mutlu sonların alkışlandığı yaz geceleri…

Gazoz ve çekirdek satan çocuklar, ağlayana selpak satan işportacılar…

Konuşmak, alkışlamak, bağırmak,çocuk uyutmak, kabuklu yemiş tüketmek serbest…

Şimdi hepsinin yerinde kocaman apartmanlar var. Benim evimde eski bir yazlık sinemanın mezarı üstünde… Tekin açık hava sineması…

Ya siz yazlık sinemaların gişesinden hiç bilet aldınız mı ?

Bilir misiniz püfür püfür bir yaz gecesinde açık havada sinema izlemenin keyfini ?

Sizin çocukluğunuz geçmedi mi yoksa o sinema sokağından…

Yoksa sizde yazlık sinemaları sadece filmlerden mi bilirsiniz?

0|0
925

En İyi Erkek Görüşü

• maalesef yetişemedim. yetişemedim lunaparkların coşkulu zamanlarına, yetişemedim İstanbul plajlarına, yetişemedim çok daha eskinin şairinin şiirlerinde ki som zümrüt ortasından akıp giden firuze nehri zamanlarına.. ama yetiştiğim ve yaşadığım zamanlarda da nice güzellikler yine de herşeye rağmen çok şükür var istanbul'da.

1|0
    0|0
    • Çok teşekkür ederim duygulandım

• Ben ucundan köşesinden yakalamış şanslı gruptanım. Ellerine sağlık tekrar

• teşekkürler..

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 24

• Ne sinema ne de acık sinema eskisi kadar cazibeli olmuyor.

Sinema kültüründeki bu degişim sadece merakta kalıyor artık. 3D 7D vs izlemek isteyenler faland a var

Ayrıca sinema kültürü zayıf olunca konuşmalaradn rahatsız olan cok insan var. ve gitmemeye başlıyor zamanla.

Daha bircok olay var neyse

acık hava sineması süper. amane zaman nerede

1|0
    0|0
  • çokk bayılırdık çekirdekler sade gazozlar akşamın o hoş kokusu yayılırdı bide kız sevgilisi olan filmi nah seyredrdi aileler arka tarafta bekarlar önde ne günlerdi semtimizde 2 tane vardı gecelerimiz zevkli ve zararsız geçerdi..offf nerelere götürdünüz beni...

1|0
    0|0
    • :)) Duymak istediğim cevap

Çoluk çocukla uğraşıyorum burda bilmiyorlar hiç :))

• Bende yakalım, güzeldi tabi. Plastik sandalyeler bile rahattı. Hiç g*tüme batmazdı çünkü insana özgürlük hissi veriyordu. Sanki kendi evinin bahçesindesin gibi olurdu.

1|0
    0|0
    • :)) ucundan yakaladık en azından

• eyvallah, en azından ucundan bir keyif aldık biraz. onlarla yetinicez. Bu ülkede bundan sonra hiç birşey eskisi gibi olmayacak.

• Çok şey kaçırdı şimdiki nesil haklısın.

• en son annem ve ablalarımla gıtmıstım..gazoz şişelerı ve ay çekırdegı kabuklarının arasında..adı hala aklımda..Konak Sineması..tahta sandalyelerın bulundugu mütevazi gösterısten uzak ama samımı ve sıcak ilişkılerın bulundugu yerlerdı..ablalar eşarplarının uclarıyla sılerdı goz yaslarını..unutmam..bedduanın bırı gıder dıgerı gelırdı..çocukluk ıste..gazoz ve cekırdek hevesıydı belkı..belkı de sinema süksesi...

2|0
    1|2
  • Neydi o günler, özlemez miyiz hiç?

1|0
    0|0
    • Hatırlayan birini buldum :))) harikasın :))

• Yakın yaşlardayız tahminim. Evet yerler topraktı ve sardunya saksılarında açan çiçeklerle izlerdik filmleri. Gozozu dışardan getirmek yasaktı ama ordan alıyorduk. gazoz, beyaz leblebi, çekirdek, su selpak :)) Çok sevindim anımsayan birini bulduğum için

• Bende sevindim efendim.

• şimdiki gençler yazlıkta sinema seyrediyorlar :) Yanlız kusura bakmayında ben bile hatırlamıyorum yazlık sinemaları :)

1|0
    0|0
    • Haci haci birak bu ayaklari sende bilmezsen kim bilecek bu sinemalari

• Sen daha yeni yetmesin soyle.kenarda dur hele :))

• Ya der misin anımsamıyorum diye :)) Ufal da cebime gir derler ya :))

• Sinema değilde, Stadyum etrafımda köfte ekmek satıyorlar ya ya da ekmek arası balık offf :D

0|0
    0|0
  • biizm burdada var 1 tane annem hep anlatır eskiden giderlermiş güzel oluyomuş falan sadece bukadarını bilyiorum.

0|0
    0|0
  • Maalesef izlemedim hic.

1|0
    0|0
  • ama hatırlamıyorum yahu. tamam şöyle diyelim. bunadığımdan hatırlamıyorum yoksaa hergün yazlık sinemadan çıkmazdım:) kışın bile yazlık sinemaya giderdim ben :) mutlu oldunuz mu acaba?Lal dedim ya üç film birdeni hatırlıyorum diye :) üçün biri öyleydi.biri karete biride türk filmi olurdu :)

0|0
    0|0
    • ya pardon hakkaten bunadım galiba. bir daha cevap yazmışım :)

• Benim asolistim Kabirazabi gazinoyu kapatirim onun icin :)) oyyy sesine gurban oldugum :))

• Aklinimi aldim neden ?

• hiç sevmem çok yakınımızda acık hava tiyatrosu var yazın başa dert konserler oluyor gürültüden rahatsız oluyoruz gençler içiyor bagırış kavga vs vs

0|0
    0|0
  • girişimçi bir ruha sahipsen bunu yapa bilirsin

0|0
    0|0
  • Ben yazlık sinemaya halen giderim:) Askeri kampların yazlık sinemaları mevcut,gösterime daha önce girmiş yerli yabancı filmler yayınlanır.

0|0
    0|0
  • hiç gitmek nasip olmamıştı. filmlerde filan görmüşlüğüm var.

0|0
    0|0
  • yaşınız baya var heralde

0|0
    0|0
    • :)) O kadar yaşlı değilim 90 yılında kapandı sözünü ettiğim sinema

• öyle bir yazdınız ki sanki 50 yaşında gibi :)) en güzel yaş bence

• şimdi ki gençlik kapalı ve boş salonlardan daha hoşnut :)

0|0
    0|0
  • evet çok sverdim

0|0
    0|0
  • ne yazık ki hiç görmedim =/ ölmeden önce görmek istediğim 10 şeyin içindedir ama =)

0|0
    0|0
  • Benim çocukluğuma yetişmedi maalesef...

0|0
    0|0
  • selam

:D

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    4

Kızlar Ne Diyor 9

• :( canim benim viyanada gittim yazlik sinemaya ama gönül isterdi türkiyedede gitmek :(( üzüldüm yine

1|0
    0|0
  • Yengem 50 kusur yasinda ve cocuklugu genc kizligi Uskudarrda gecmis. Hep anlatir uskidardaki acik sinemayi, aksam ustu dondurma cekirdek kagit helvalarini alip solugu orada alirmis tabi babasi kizarmis. Amcamla sinemada gizli gizli bulustugunu babasina yakalacak korkusu falan. Asdshagava

1|0
    0|0
  • "Yoksa sizde yazlık sinemaları sadece filmlerden mi bilirsiniz?"

Ne yazık ki evet..

Ee ne yapalım kısmet değilmiş, ben o duvarların arasından çıktığımda zaten ortada kalmamıştı yazlık sinema.

Bir gün karşıma çıkar inşallah.

Saygılar..

1|0
    0|0
  • İlk.yazlik.sinemami titanic de izlemistim :)

Havali havali ohh efil efil :))

Ben bukadar uzun soruyu okuyamam erindim ozetle anladigimi yazdim :D

0|0
    0|0
    • Haci hatirlamiyorsa sen hic hatirlamazsin kiz :)

• Agla ülen melekim :))

• Anlatsanız adam tercüme edin diyor ? :))

• Hiç şahit olmadım.. Ama olmak da isterdim... :)

0|0
    0|0
  • Valla hiç gidemedim ama çok isterdim gitmeyi...

0|0
    0|0
  • hiç yazlık sinema görmedim

0|0
    0|0
  • Sinemayı oldum olası hiç sevmiyorum, antipatim var.

0|0
    0|0
  • Hiç yaşamadım

0|0
    0|0
Yükleniyor...