Sizce dini inançları olan insanlar genelde cahil insanlar mıdır ?

Sizce dini inançları olan insanlar genelde cahil insanlar mıdır ?

bu konuda çoğu insanla tartışırım aslında durum şundan ibaret fazla ileriye gitmemek sorgulamamak müslümana yakışan davranıştır..

genelde bir çok ateist müslümanların cahil olduğunu düşünürler bir noktada şöyle haklılar ALLAH bize araştırın diyor ben siz akıl sahibisiniz sorgulayın öğrenin diyor..

Genel bazı insanların dışında bazı soruları cevaplayacak kapasite inanan insanlarımız yok araştırmıyorlar ..

2.sorum şu siz hangi kategoriye koyuyorsunuz kendinizi dini araştırıp sorularınıza milletin sorularına cevap bulmaya çalışıyor musunuz ?

0|0
10|19

En İyi Kız Görüşü

Kızlar Ne Diyor 9

• Evet araştırıyorum, bildiğim kadarıyla bilgilendirmeye çalışıyorum. Ama bir Alim kadar bilgimiz yok tabii ki.

Ayrıca islam çok hassas bir dindir. Biliyorsan doğruyu demelisin, bilmiyorsan susmalısın. Yoksa kişiyi yanlış yönlendirirsen kendi imanından olursun. Tabii ki diğer kişinin imanınından da olmasını sağlarsın.

1|2
    0|0
  • dinimiz araştırın okuyun der ilk sözcükde bunlar başlar oku ama dini yönetenler bunu istemez dini yozlaştırırlar ve bunu insanlara empoze ederler tabi insanlarımızda sorgulamakdan bir haber oldukları için ne denirse kabul ederler ben sorgularım dinimi sorguluyarak daha çok öğrenirim

0|2
    0|0
  • hayır

.

0|1
    0|1
  • Hayır.

Genelleme yapmak doğru değil..

Cahillik inanca, ırka, cinsiyete bakmaz. Tamamen insandan insana değişir.

1|1
    1|0
  • dini inançları olan insanlar cahil değillerdir yani şöyle diyeyim eğer kitabımızda yazan bir bilgi doğrultusunda ise hayır değillerdir fakat kulaktan dolma bir bilgi ise cahillerdir diyebilirim. hayır bulmaya çalışmıyorum herkez irade sahibi açsınlar baksınlar derim

0|1
    1|0
  • tabiki araştırıyorum. kulaktan duyma bilgilerle hareket etmiyorum. şöyle bir söz varya çok güzel:

Öyle bir sınavdayız ki kitabı açıp bakmak serbest.

1|1
    0|0
  • Bu insandan insana değişir,benim anneannem hacı ama çok bilgili bir insandır. Ama bazıları var hiç bir şekilde araştırmıyor, Allah böyle istedi ki böyle oldu diyip kestirip atanlar var,bu yüzden benim bakış açıma göre cahildirler,evet.

0|1
    2|0
  • genelleme yapmak cok yanlıs.tabıkı degıldır.

0|1
    0|0
  • inancın cahillik ya da bilgelikle alakası yok akıl işi

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 19

• dini inancın dogmatizme dönmüş hali yanlıştır. böyle olduğu zaman araplardan pek farkımız kalmaz.

dinin araştırılması gerken konuları var. şu açıdan: dini aktaran kişiler yanlış aktarırsa doğruyu öğrenmek gerekir.

ve bence elbette birşeyler sorgulanmalı. doğruya ulaşmadı en gerçekçi yol eleştiri merak araştırma.

0|1
    0|0
  • şu ülkede 2 tip çıkar elde etme yolu vardır 1ncisi dini inançları alet etmek 2ncisi ise Atatürk ve milli değerleri kullanmak insanlarımz bir acayip ya insan demeye bile utanıyorum bilmeden araştırmadan merak etmeden sadece kulaktan dolma yaşayan bir toplum olduk üretmeyen sırf tüketmeye dayalı çok zoruma gidiyor çok

0|1
    0|0
  • Peki cahil kelimesinin asıl anlamını öğrenmekle neden başlamadın soruna ? Cahil, eğitim görmemiş, okumamış kişiler adına kullanılan bir sözcüktür. Yani bir Müslüman ya da hangi dinde olursa olsun, araştırmadı diye cahil mi kabul edilir. Saçma.

1|0
    0|0
  • Kuran-ı kerim sürekli sorgulamaya ve düşünmeye sevkederken. Mezhepler Tarikatlar Şeyhler Hocalar Müridler Hadisler düşünmemeye,duymamaya,görmemeye,kapanmaya,geri gitmeye sevkediyor.

Asıl soru müslümanlar neye inanıyor?

1|1
    0|0
    • abi şu bir kesin ki peygamber efendimiz öldükten sonra insanlar yeniden cahiliyet dönemine girmeye başladı hz Alinin katledilmesi kerbela gibi vs olaylar islama büyük damga vurdu ve günümüzde insanlar şaşırmış durumda...

sadece namaz kılmak oruç tutmak zekat vermenin ibadet olduğunu zannediyorlar halbuki bu böyle değil bunlar kötü davranışlar yapılmayınca daha bir güzel oluyor.. diyeceğim odur ki insan eski arşivlere bakarsa kimseye bişi sorma gereği duymaz akılmız var mantığımız var

• Kesinlikle dediğimde bu zaten. Hristiyanlara gercek incili yok ettiler isayı ve havarilerini putlaştırdılar derken islamda kuran yerine başka kitapları rehber edindiğimizi Peygamberi ve etrafındakileri putlaştırdığımızın farkında değiliz.

• evet tarih boyunca hep islam topraklarında savaş çıktı ve çıkmaya devam ediyor ne yazık ki savaşılan milletlerin hep kültürleri bizim milletimize geçti bu yüzden gün geçtikçe kötüye gidiyor ve yozlaşıyoruz .. bundan 200 yıl önce benim atam dünyaya dini doğru ve hoş görü ile yaymaya çalışırken biz var olan güzellikleri kaldırmanın değiştirmenin peşindeyiz..

ALLAH sonumuzu hayır etsin..

• cahil insan allahı bilmeyen insandır,

kur'an da bu şekilde geçer

3|1
    1|2
  • o ateistlerin yürüdüğü bilimin temel taşlarını benim müslüman ecdadım koymuştur

2|1
    0|0
  • Eğer öyle olsaydı ateistler bir avuç olmazlardı dünya geneline baktığında hangi din olursa olsun her millet her halk muhakkak inanmıştır. İnanmayan bir toplum bilmiyorum ben çünkü inanmak doğal bir ihtiyaçtır.. İnsan kendinden üstün bir varlığa inanmak ister çünkü doğada ki o olağanüstülük basit bir fabrika işi değildir " yaptım oldu " kafasında bir olay değildir. Akıl üstü bir varlığın elinden çıkmıştır her şey onun üstünlüğünü kabul etmektir din. Ve,herkesin bir dini vardır ve,bir yaratıcısı önemli olan burada en gerçek olanı bulabilmektir.. . İslam Son dindir hz. Muhammed hak peygamberdir. Diğer kutsal dinlerin hükmü islam ile sona ermiştir çünkü tümünü içinde toplamıştır. inanmak boşluktan kurtarır! inanmak lazım

0|0
    0|0
  • Allah arastirin demez. Islam kör inanc dinidir, sorgulayan bir kisi Dinden cikar.

Dindar insanlar tabiki cahildir, bu nedenle Bilimdünyasindaki cogu insanlar Dinsizdir.

Örnek olarak Amerikanin bilim kurumundaki insanlarin 97% Dinsiztir.

Arastirmalar gösterdi Ateistler , Teistlerden daha akillidirlar.

link

Bu nedenle Dinsizlerin Orani yüksek olan ülkeler daha gelismis olanlar örnek olarak Japonya.

Dindar ülkeler, örnek olarak toplumu müslüman ülkeleri olan ülkeler daha gerikalmistir.

Yoksa siz gercekten konusan karincalara inananlari, denizi ikiye bölen ve sonra ejderhaya dönüsen bir adama, konusan yilanlara, Adem ve Havva sacmaligina, Tanri katliam yaparken dünyada her hayvandan ikiser toplayip agac gemisinde onlarlan yolculuk yapan adama, ayi ikiye yaran adama ve diger sacmaliklara mi inaniyorsunuz ?

0|1
    3|0
    • arkadaş boş muhabbet edeceksen yorum yazma canımı sıkma bişi demiyorum sana ama gereksiz konuşuyorsun .. bana kendi gözlemlerinle gel başkalarının saçma sapan şeyleri ile değil..

• Emin ol Ateistlerin Dini bilgisi daha fazla. Gercek olan bu ki, Dinler yanlis sizde sadece bunu anlamak icin yeterince zeka yok.

Bir TV alirsin, kafir malini secersin cünkü daha kaliteli. Bir araba alirsin kafir mali secersin cünkü daha kaliteli. Kafirler yapmasini daha iyi biliyorlar. Cocugunu mümkünse kafir ülkede kafirlerde okumaya gönderirsi cünkü kafiler daha egitimli.

Kafir nasil herseyi senden daha iyi bildigi gibi senin dininide senden daha iyi biliyor. Senin dinin yanlis.

• arkadaşlar bu tür tartışmaları toplumda yapmayınız kendi aranızda tartışarak bir karara varınız teşekkürler hayırlı geceler ..

• ateistlere laf atmayın.türkiyede çoğu müslüman ateist giibi yaşıyor.dikkatinizi çekerim ateist demiyorum ateist gibi yaşıyor özelllikle 90 sonrası gençlik çok bozuk

0|1
    0|1
    • evet doğru tespit .. ateist demiyelim dilde din kalpte inkar münafık olmuşlar artık..

• tabikide doğru tespit.yıllarımı verdim ben bu din siyeset politika hukuk millet yani kısacası bir ülke nasıl yönetilir.hepsini araştırdım.yeni anayasaya hazırlamaya başladım.işim gücüm yok zaten.hiçbir iş beni sarmıyor.sadece ülke yönetiminde olmak istiyorum

• bi dine inanan insana cahil demek doğru değil, sadece tanrının olmadığını göremiyorlar o kadar

cayırt

1|1
    1|1
  • bu saptamaa bir hayli yanlış . cahllik din ile alakalı değil kişi ile ilgilidir.

0|1
    0|0
  • lise mezunuyum kimine göre tahsilli kimine göre cahilim. Müslümanım ama sorgulamaktan çekinmiyorum

1|1
    0|0
  • ilk emri oku olan bir dine mensup olarak eğer bugün böyle bir durum varsa sebebinin kendini hoca olarak gösterenlerin foyaları ortaya çıkmasın diye insanları sen anlamazsın, biz bilmeyiz Allah bilir, bizim ona aklımız yetmez diyerek düşünmekten alıkoyması olduğunu düşünüyorum.

Yunus'un da dediği gibi;

Hakikatin manisin şerh ile bilmediler

Erenler bu dirliği, riya dirilmediler

HAKİKAT BİR DENİZDİR, ŞERİATTIR GEMİSİ

ÇOKLAR GEMİDEN ÇIKIP, DENİZE DALMADILAR

Bunlar gelip kapıya, şeriatta durdular

İçeri giribeni ne vardır bilmediler

Dört kitabı şerh eden, Âsidir Hakikatte

Zira tefsir okuyup, Manisin bilmediler

Yunus adın sâdıktır, bu yola geldin ise

Adın değşirmeyenler, bu yola gelmediler

0|0
    0|0
  • zerdüştler dışındaki herkes cahildir <3

1|1
    1|1
  • dine inanan insanları aciz ve gerici görenler cahilin ta kendileridir...

0|1
    0|0
  • din cahillikle olmaz

0|1
    0|0
  • bu soruya her insan çevresinden cevap verir ama size tavsiyem az gözünüzü açın bakalım dünya geneline kimler hakim...

cahillik kısmi bir durum hocam genelleme yapılamaz belliki karşınıza veya bunu söyleyenin karşısına saglam biri denk gelmemiş...

ateistler hadi bunuda cevaplayın

0|0
    0|0
  • Hiç araştırmadan ateist oldum çünkü din adına yapılan savaşları, öldürülen insanları mantığım kabul edemiyor ama bazı konuları da araştırır oldum çünkü atesitliği sadece özenti uğruna seçtiğim düşünülüyor ve bütün sorularıma cevap arıyorum. Hala ateistim, araştırdıkça da korkum ve tereddütüm azalıyor. Allah korkusu insanları bazen kör edebiliyor.

0|0
    0|0
  • geleneklere inanarak yaşayanlar ve dosdoğru dinin emirlerini ve öğütlerini irdeleyerek yaşayanlar olarak ikiye ayırmak mümkün. ben geleneklerin hepten çöpe atılmasının yanında değilim. dinin ve zamanın ruhunun süzgecinden geçen gelenekler yarınlara taşınmalıdır. elbette ki bunu başarabilmek belli bir kültürü ve bilgi birikimini gerektirir. ne yazık ki çoğumuz öğrenmeyi öğrenmek konusunda pek yetersiz.

0|0
    0|0
Yükleniyor...