Akılsız şuursuz tabiat insana hizmet eder mi?

Ya kâinatın herbir nev'i kendi kendine insanı tanıyor, ona itaat ediyor, muâvenetine koşuyor. Bu ise, yüz derece akıldan uzak olduğu gibi, çok muhâlâtı intâc ediyor. İnsan gibi bir âciz-i mutlakta, en kuvvetli bir Sultân-ı Mutlakın kudreti bulunmak lâzım geliyor. Veyahut, bu kâinatın perdesi arkasında bir Kadîr-i Mutlakın ilmi ile bu muâvenet oluyor. Demek kâinatın envâı insanı tanıyor değil; belki, insanı bilen ve tanıyan, merhamet eden bir Zâtın tanımasının ve bilmesinin delilleridir.

Bediüzzaman said nursi

Kainattaki herşey insanın faydasına çalışıyor. yağmurdan tut bitkilere kadar taa hayvana kadar insanın hizmetine amadeler.kısacası tabiatta akılmı vardırki insanın yardımına koşarlar .yoksa tüm mevcudatı insana emirli şekilde gönderen bir emir sahibimi vardır sizce hangisi mantıklı

0|0
35

En İyi Erkek Görüşü

• Bütün dünya insanın hayatını devam ettirebilmesi için insanın emrine verilmiş.

0|1
    0|1

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 3

• biz bu dünyanın efendileriyiz ama kötü kalpli efendileriyiz

0|1
    0|0
  • sadece başlığı okudum.K.bakma. Tabiat bize tabiki hizmet edio.Ya mesela ağaç meyve verio.Bu bile bir hizmet.

0|0
    0|0
  • tabiat her türlü insana hizmet ediyor

0|1
    0|1

Erkekler Ne Diyor 4

• Ateistlere göre eder.

0|1
    0|0
  • keşke sadeleştirilmiş bir yazı olsaydı.veyahut kısmına katılıyorum

0|1
    0|0
  • Geçen gün kediye kalk bir çay koy dedim, hadi lan der gibi baktı. Demek ki.

0|0
    0|0
  • Doğal felaketler kime hizmet ediyor?

Said nursi buna da cevap versin.

Aa pardon 17 ağustos yorumunuzu unuttuk.

0|1
    0|2
    • Doğal felekatler dinsizler ve büyük günahkarlar için balyoz gibi olurken ,inanan ve iyi kalpli insanlara cennet bahçesine ulaşan bir koridor oluyor

14.sözü okuyunuz.

• link

link

Akıllı şuurlu su gidip kabeyi başmış.

• Hayat bir imtihandır,depremde ve yangında bebekler kurtulsaydı herkes ister istemez inanır ve bu olay imtihana ters düşerdi.bunun gibide yaşanan olaylar kiminin imanını artırırken kimilerininde Allah'a şüpheleri artar imtihanı kaybederler.kabeye su basması olayınada bu açıdan bakınız.

Yükleniyor...