Öğretmenler günü kapsamında sorumu yanıtlarsanız sevinirim .

İyi geceler sevgili üyeler. sizce öğretmenlere gereken saygı- ve itibarın verildiğini düşünüyor musunuz?

Eğitimci demek; salt ders anlatıp, tahtaya yazıp, klasik geçirin demek değildir defterlere... Öğretmen demek her yönüyle kuşatan- empati yapan- sağ duyulu yaklaşan- içselleştirendir öğrencisini...

elinde yeşeren fidanlara hava ve su kadar donatmaya- öz veri aşılamaya- abi- abla- dost- olmaya, yeri geldiğinde kardeş- sırdaş olmaya can olmaya adamıştır kendisini...

Hakkıyla eğitime emek veren emekçilerin- eğitim sevdalılarına- hocalarıma saygı- minnet ve şükran duyguları beslerken, sizlere de sormak istiyorum... öğretmenlerimizin pozisyonu nedir günümüzde? hak ettikleri saygıyı ne kadar görebiliyorlar?

teşekkür ederim...

0|0
4|12

En İyi Erkek Görüşü

• Öğretmenin görevi, psikoloğa benzer temelinde. Hatta psikiyatristlerle bir tutulabilir gördükleri değer.

Birçok kişi tarafından psikologlar küçümsenir, değer görülmez. O mesleği herkes yapabilir. Bir insanı dinlemekte ne var ki canım?(!)

Psikologla öğretmenliği benzeştiriyorum. Nedeni, psikoloğun da öğretmenliğin asıl amacı gibi mesleğini yapıp kişiyi "yönlendirmesi".

Psikolog, kişiyi düzeltmez. Sadece kişinin kendisini düzeltebilmesi için gerekli alt yapıyı gösterir ve sağlar ona. Gerisi kişinin kendisine kalmıştır. O sadece nasıl yapıldıgının/yapılabileceğinin "yolunu gösterir". Cems34'ün dediği gibi, yarayı dikmez, ruhu dikerek yarayı nasıl soğukkanlılıkla kapatılabileceğini gösterir.

Öğretmen de aynı şekilde. O sadece öğrenmek için bir altyapı oluşturur. Bilgiyi beyne empoze etmez/etmemeli, o bilgiyi nasıl ve ne şekilde kullanabileceğinin yolunu göstermeli.

Kafaya çivi çakar gibi bilgi çakmaya çalışırsan empoze edilmiş dinciler gibi, at gözlü bir nesil yetiştirirsin sadece. Sen sadece bir bilgi verip, onu, o bilgi yolu dahilinde yönlendirirsin.

Olması gereken bu değil. Tek bir bilgiden değişik çıkarımlar yaparak başka bilgilere de ulaşılabilmesi icin şekil verilmeli. Tekdüze ve aynı kalıpta ilerleme gelişimi sağlamaz.

Bu yüzden, öğretmenlerden yakınan bir devlet, onları suçlamak yerine önce kendi dizdiği müfredat kurallarına ve eğitim sistemine baksın. Öğretmenler var olan eğitim sistemine ayak uyduruyor çünkü, "uydurmak zorunda kalıyor"..

Esasında en kutsal ve saygı duyulması gereken meslektir. Fakat bu olguyu aşağıya çekmeye çalışan bir takım kişiler tarafından zaten asla yüce ve saygı duyulması gereken bir meslek olarak görülemez.

Öğretmen, öğretmendir. Ne çocuk bakıcısı, nede üvey anne/baba değildir.

Beyine bilgi de çakmaz çivi çakar gibi, o sadece bilgiyi önüne sunar, gerisi sana kalmıştır..

Psikolog da sana yöntemini sunar, kendini geliştirip düzeltmek yine sana kalmıştır. Onlar asla tedavi etmez öğrenciyi. Sadece altyapıyı sağlar. Bilgi empoze etmez, kullanılmasını öğretir.

0|0
    0|0
    • ufuk ve kazanım sağlamak temel amaç değil mi zaten?

• Aynı fikirdeyiz. Herkesde de olması gereken bir farkındalık aslında bu.

"Tek" bir nicelik bakımından bile daha üstün olanlara, geriye kalan diğer nicelikleri görmezden gelip, "saygı duyulacak", "değer verilecek" kişi olarak bakılmalı/bakılabilmeli.

Fakat ne yazık ki yapılamıyor.

Yapılsa herkes eşit olur aslında. Temelinde herkesin birbirinden üstün olduğu yanları var.

Bu yüzden ayrım gözetmeksizin herkese saygı duyulması hoş olurdu.

Ama nerde...

• Bunlar için empati- izan- ahde vefa lazım.

Erkekler Ne Diyor 11

• Öğretmenlik kutsal bir meslek ama dayakçı ve istismarcı öğretmenler bu mesleğin kutsallığını falan bırakmadı . Yeni öğretmen adaylarına değinmek bile istemiyorum . Gidecek bölüm yok bari gideyim öğretmen olayım kafasında eğitim fakülteleri öğrencileri . İnsanların hayatlarının geri kalanında geleceklerini etkileyen travmaların bir çoğu çocuklukta yaşanırken , ne idüğü belirsiz insanların öğretmen yapılması tamamen yanlış . Bence bir psikiyatr muayenesine falan tabi tutulmalılar . Haberlerde gördük geçende öğretmen bebeğini bırakmış memleketine gitmiş çocuk açlıktan ölmüş . Yine başka bir haberde öğrencisiyle ilişki yaşayan lise öğretmeni falan bunlar hoş şeyler değil . Az biraz yazımı iyi okuyan genelleme yapmadığımı anlar ama %80 saygı duyulacak öğretmen kalmadı piyasada .

0|0
    0|0
  • bana göre bu ülkenin ne ekonomi ne güvenlik ne de siyaset nede sağlık sorunu var...bana göre bu ülkede bir tane devasa sorun var.o da eğitim.ben bu konuda şöyle olsun böyle olsun diye bilecek bilgi sahibi değilim.ama tek bildiğim herşeyin başının eğitim olduğu.bana göre dünya üzerinde bunu aşmayı başarmış sadece kuzey avrupa ülkelerinden birkaçtane ve de almanya dır.eğitim sistemindeki eksiklerimiz eğitmenlerimizdeki eksiklerimiz ailelerin eğitim hakkındaki eksikleri göz önüne alındığında bir arpa boyu dahi gidilmediği aşikar.

0|0
    0|0
  • İlkokul öğretmenimi çok severdim. ortaokulda 1 tane saygı değer hocam oldu. Üniversitede çok değerli hocalarım vardı. Hepsi saygıyı hakediyor ama bazıları insanlıktan nasibini alamamış, ne kendine ne eğittiği talebelere faydası var, akisne öüretmenlerden soğuturlar.

0|0
    0|0
    • hakkıyla yapan tüm hocalarımız için geçerli evet. benim hemen hiç kötü hatıram olmadı hocalarımla en faz iki kişiyi geçmez tüm hayatım boyunca. Ve onlarda iz bırakanlardı zaten...

• ögretmenlere saygımız var tabi ayrı birsey tabi

eskidendi ögretmen ögrenci ilişkisi dahada kötuye gidiyor şimdi

artık ögrenci bugun nedesem indirsem hocayı psikolojisiyle geliyor

tabi ögretmende bunun farkında ona göre davranıyor

ögrenciler iyice edepsiz ögretmenlerde duyarsızlastı gibi geliyor bana

0|0
    0|0
    • bende duyarsızlaşsam belki bu kadar merhamet ve sağ duyu fazla..

• küstah ve ukala bir öğrencinin hadsizliğinden etkilenmiş olacağım. öğretmene kullandığı uslubu görmeliydiniz..

• öğretmen günümüzde ciğerci kedisi gibi bişey değerini bilen yok

0|0
    0|0
    • saygılı- ahlaklı- değerleri olan öğrenci nezdinde tam tersi ama sizin dediğinizde kesinlikle doğru ne olduğunun- kendinin farkında olmayanlarda..

bazen düşünüyorsunuz.. bazı ukala ve küstah öğrencilerle muhatap olduğunuzda. ''bu emek- bu mücadele bunlara değer mi'' diye...

• biz onların hizmetçileriyiz paralarıyla tutulan ondandır .

• en başta ne demiştim öğretmenlik eskiden saygın meslekti yine öyle ama bu hale düşürdüler yazık ettiler

• Birilerine birşey öğretmeyi seçmişse ellerinden öperim...

0|0
    0|0
    • hakkını verene evet..

• Seni anlıyorum,hakkaniyet kavramımız ayrı olsada temelde bir insana bir kelime öğreten biri bile benim için değerlidir ...

• bu teyyocu ülkede neye degerr veriliyor ki öğretmene verilsin allahaskinda seninki de soru mu simdi|?

0|0
    0|0
    • bu problem yıllardır var hükümetle ilişkilendirilmeyecek kadar uzun tarihi.

• ben o boyutunu ele almadım. demek istediğim çok daha farklı. o kadar çok eğitim mezunu var ki sınırlandırma ünv.de bu alanlara alımda olmalı öncelikle.

• h�klisin ama olmuyor iste. sonuç ayni.. :)

• hayır, bence önemi hak eden bir gün ama yeteri kadar saygı görmüyor artık günümüzde

0|0
    0|0
  • ben öğretmenlerin saydığın özelliklerde olduğunu düşünmüyorum.nadir iyi hocalar var

0|0
    0|0
    • benim hemen her hocam hayatımdaki bu saydığım özelliklerin tamamına sahipti..

• siz bunları yapıyorsanız içiniz rahatsa sorun yok.benim hocalarım böyle değildi.dersaneye gittim bu yüzden ve öğretmenleri sevmemeye neden oldular.

• her meslekte çürük elmalar maalesef vardır.

• ogretmenleri sevmemde saygi gostermem de

simdi bana cephe alacaksiniz ama bu egitim sistemi cok kotu ise yaramaz bir cocuk sifir beyinle dunyaya gelir buyur ve okula gider okulun ilk gunu cikar lavugun biri su sozu soyler bana bir harf ofretenin 40 yil kolesi olurum H.z Ali nin sozudur bu

bu sozun ardindan gazi verdiler ya ise yaramaz bilgileri ya da sustemin istedigi yonlendirdigi bilgileri bu cocuklara ogretirler ve yillarca bu cocuklar o bilgilerle buyur irdelemez ya da arastirmazlar pek guvenirler ogretmenlerine hani bir harf ogretene 40 yil kole olmak sozu ise yaramistir

ve gun gelir ogrendikleri yetmez kayislari zorlanir gercek bu degildir daha dune kadar misir piramitlerini uzaylilar yapti yok fravun mezarlari diye yutturdular ne komik degil mi uzaylilar yapti demeleri

o ogretmenler hic mi dusunmezler bir bilgi verirken o genc nesile cocuklara

gercekleri ogrenseler ogretmenler cok vicdan azabi duyarlar

0|1
    0|0
  • Çok uzun ya.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• eskidendi o saygı o sevgi biz öğretmenlerimizi gördüğümüzde dışarda da olsa esas duruşa geçerdik nerdeyse ama şimdi öğrenci elinde sigara öğretmeni geçiyor bırak oturuşunu düzeltmeyi elindeki sigarayı saklamıyor rahat rahat içiyor öğretmenlere gelene kadar bence ana eğitim ailede başlar çocuklar evde düzgün yetiştirilemiyorsa çocuğun üstüne çok düşülmüyorsa okulda da öğretmenin yapabileceği eğitimler bir yere kadardır...

0|0
    0|0
  • Öğretmenlere saygı duyuyorum.

Ancak, öğretmenler kendilerine saygı duyuyor mu o meçhul.

Yahu, bu kadar boş bir kafayla hoca olmuşsun, sırf okumak için okuyorlar.

Sorsan çoğuna, bu nedir diye bilmezler.

Istisnalar var tabiiki.

Bu benim kişisel düşüncem.

Daha iyi geliştirmeliler kendilerini.

0|0
    0|0
  • Lisede Iyi bir ogrenclere antalya gezisi veriyorlardi Benim hakkim olmasina ragmen baskasini Iyi öğrenci diye gönderdiler ve init belgesi verdiler AMA hic basarili degildi cocuk gitti geldi sonra okulu birakti ,ertesi senede yurt disina baskasini gonderdiler gezdi geldiler hoca bir daha ki seneye kesin götürücem dedi goturmedi yurtdisina gidende okumadi magazalarda çalışıyor Ben ise birinci bitirdim ikinci universitemi okuyorum maşallah Allahin izni Ile yuksek lisansima yurdisina giderim inşallah kimseye ihtiyacim yok AMA milli egitim onlara o yurtdişı paralari gunlerini gun edip kafalarina esenleri gotursunler diye vermiyor Allah sorsun

0|0
    0|0
  • Benim aklima öğretmen deyince dayak geliyor çünkü öyle bakin başarili ve uslu bir çocuk olmamın mükafatı yedigim dayaktı annem babamin Beni hayatimda dövdüğü yoktur AMA okulda oldu ilk birinci sinifa basladim ilk gunden sıra. dayagi ve arkadaslarim ve Benim sopayla kafama vurulmasyla okulu tanıdım ben ,ayrımcılık yaptılar öğretmen çocuklarını ve torpillileri bir sınıfa Beni ve basarisizlari bir sinifa koydular velim sordu neden yaptiniz onlar tembelleri Senin kizin basarili çastiracak dediler öyle okudum tembel sinifi caliskan sinifi yapmis cocuklari birbirine ezdiriyorlar birde tabi sıra dayagi var hocalarin sinifa karşi zitligi var resmi guzel yaptigim halde begenmeyen hocanin siddetli dayagina maruz kaldim sonra Adam benden ozur diledi ne.mantik anlam veremedim hep hakkim yiyildi begenmezdu sonra Benim resimlerimi çalismalarimi toplayip sergiye cikariyordu resmi yapan Benim sergiye cikan Benim resmim ve Benim hicbirseyden haberim yok ne tebrik ne bir halt işte milli egitimi ariyorum oradaki memeurun anneme dedigi sey şu şekilde "abla bizim cocuklarimizda ayni" buyrun yorum sizin

0|0
    0|0
    • bunu yapan- yaşatanla meslektaşız demekten utanıyorum..

• Bu kadar eziyetten sonra hassaslastirdilar insani AMA en kotusude onlarin hala ogretmenlik yaptiginiz gormek neyse bosver Allah görüyor

• böte mi progremcılık mı okudunuz?

Yükleniyor...