Bugün Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü

Her gün ya etrafımızda olanları görüyor ya da gazetelerde eşlerinin işkencelerine maruz kalan kadınları okuyoruz. Şiddet sadece fiziksel olarak gerçekleşmiyor maalesef psikolojik şiddet bazen çok daha derin yaralar açıyor. Şiddetin kısır döngü olduğunu düşünüyorum bir noktada; evet şiddete başvuran taraf erkek ama erkeği yetiştiren de bir kadın, çocukların yetiştirilmesinde hata yapılıyor en başından itibaren, hastalıklı ruhlar da işin içine girince önlenemeyen bir durum çıkıyor ortaya. Ciddi ciddi düşündünüz mü sorun neyden kaynaklanıyor, nasıl ne yapılabilir diye?

Güncellemeler:
#erkeksen hashtag iyle twitterda kampanyaya destek olabilirsiniz arkadaşlar

1|0
8|36

En İyi Erkek Görüşü

• Topluma verilmiş kadın ve erkek profilleri var. Her iki profil de sakat.

Erdal Atabek'in "Bastırılmış kadınlık, kışkırtılmış erkeklik" kitabının adı aslında konuyu özetler gibi.

Toplum kendine empoze edilen rollerle yetişen kadın ve erkeklerin bunu diğer kuşağa aktararak sürdürüyor.

Sistemi yönetenler veya egemenler içinse bu sürdürülmesinde yarar olan bir olgu olarak pompalanmaktadır.

Her iki cins doğuştan itibaren ayrı muammele görerek büyütülür. Oyuncakları bile ayrıdır. Erkek oyuncakları şiddeti körüklerken, kadın oyuncakları kadını erkeğin hizmetinde biçimlendirir.

Bir filmde sigarayı içkiyi sansürleyen zihniyet, silahı, kadına atılan şiddeti sansürlemez. Kadın dövülür, tecavüze uğrar, maçoluk edilerek elde edilir vs. vs.

Din ve gelenekler kullanılırak, kadının cinselliği namussuzluk olarak konulur, kirlenme olarak görülür, kadın poşetlenir, kadın kocası olacak erkek için kendisini saklayıp onu memnun etmek için vardır. Erkeğinin malıdır.

Egemen zihniyetler kadının sömürüsünden, kadının meta oluşundan ve erkek egemenliğinden beslendiği sürece, yapılacak mücadele egemen zihniyetle savaştan geçecektir.

Bu süreçte muhafazakar anlayışa karşı korkusuzca hareket etmek, tabuları yıkmak, iki yüzlülüğünü ortaya koymak gerekir.

Kadınlar kendi ayakları üzerinde durmalıdır. Baba evinden çıkıp koca evine girmeyi yaşam hedefi yapan kadınlar ezilmeye devam edeceklerdir.

1|2
    0|0
    • Ya hocam bir git dünyada kadına şiddeti arastir. Herşeyi islama ve türk toplumuna bağlayan sığ dusuncenizden kurtulun artik

• Erkek çocuklar "ben" merkezlidir. Kendisini etrafındakilere tercih ederler. Doğası gereği oyuncakları kızlardan farklıdır. Bu silah olmalimi ya da savaş gerecleriyle oynamayı gerektirirmi tartışılır. Kız çocukları ise çevresindekilere yardım ederek beğenilme içgüdüsü vardır. Doğuştan itibaren annelik içgüdüsünu taşır bebeklerle oynar kız giydirme pasta yapma ya da diğer oyunlarla oynamak onları mutlu eder. Biz kız çocuğu evde bişey yaptığında evdekilerin taktirini bekler ama bir erkek çocuğun evdt

• Evdekiler pek onun umurunda değildir. O oyununu oynar ihtiyacı dışında annesine ya da babasına basvurmaz kolay kolay.

Erkekler Ne Diyor 35

• Kadina her turlu siddete tabii ki hayir.

Es sevgili cocuk farketmez "kadina" uzanan eller gercekten kirilsin.

Kadina el kaldiran erkek erkek degildir ve hicbir hemcinsine el kaldiramayacak kadar korkaktir.

Hayati boyunca yasadigi ezilmisligi,kendini ifade edemeyisini kadina siddet uygulayarak tatmin ediyor. İsin en sinir oldugum tarafida,disarida sosyal cevresinde samar oglanina donmus erkek evde karsisinda kadini bulunca aslan kesiliyor.

İnsani tabii ki anne baba aile yetistiriyor ama aslinda insan kendi kendini yetistiriyor oncelikle.

Parcalanmis huzursuz bir ailede buyudum,yeri geldi siddete de sahit oldum ama kendi kendimi yetistirirken kadina siddet uygulanmayacagini ogrendim ogretmeye calistim ki her ne olursa olsun ne kadar sinirli bir duruma dusersem duseyim karsimdakinin bir "kadin" oldugunu dusunebiliyorum.

İnsan once kendini yetistirmeli,sahip olamadigi degerlerin acisini kadina siddetle cikarmaya calisan kisiye birakin erkek demeyi,insan sifati bile vermem ve bulundugum ortamda net soyluyorum kim olursa olsun kadina siddet uygulayamaz.

Her kadin bir annedir,anne adayidir anneye saygisi olmayana benimde ne saygim olur ne merhametim.

3|0
    0|0
  • Kadına şiddeti hiçbir toplum istemez ama şartlar insanı buna zorlar yapılmaması gerekir ve yapılanları da en ağır bir şekilde cezalandırmak gerekir Dinimiz kadına şiddeti yasaklamış ve Allahu Teala kadın ile nikah ahidi yapılacağı zaman da erkeği sorumlu tutmuştur ve emanetini iyi koruyacağına ona sahip çıkacağını ve hertürlü ihtiyacını maddi manevi karşılayacağına erkeği kefil tutmuştur. Bazıları ülkemizde işi getirip hemen dine mal etmeye çalışıyor, kabahat dinde değil onu yaşayamayan ahmak insanlardadır. Birde hemen İslam ülkelerini de örnek göstermeyin onlarda bir sürü problemler var mezhep çatışmaları, savaşlar, iç huzursuzluklar, ekonomik buhran, diktatör rejimler kadınları çok zor durumlara sevk etmiştir bunları bilmeden hemen suçlama yapmamak gerek. Kadına şiddeti engellemek istiyorsun dinini iyi bileceksin bak bakalım ondan sonra kadına şiddet kalıyor mu kalmaz çünkü dinimiz kişiyi o kötü durumlara sevk edecek halleri kişinin yapamayacağı şekilde emreder ki kişi bir daha yapamasın. Birde kişinin vicdan sahibi olması gerekiyor. Annesine, kız kardeşine kötü durumları reva görebilri mi ilk önce bunları cevap versin.

1|0
    0|0
    • bunu yapan çoğu kişi annesini kız kardeşini de yine aynı şekilde şiddete maruz bırakıyor

• olmamışlar zaten, gelecek insanları nesilleri bu pislikten kurtarabilmek lazım

• Bu soru altında toplanan bütün cevapların tek bir çıkış noktası: Bilinç.

Bilinçten kastımız var, davranıştan değil. Davranışı yöneten bir zihniyetten bahsetmek gerek.

Neden kadına yumruk sallanıyor, neden sopayla dövülüyor gibi saçma düşüncelerin altına inip yumruk atmasını sağlayan o kulun hareketini yöneten bir bilinç ve zihniyetin temeline inmek gerek.

Bu bağlamda kişinin iç dünyalarına inersek, büyüklerinden gördüğü davranışları -doğru veya yanlış gözetmeksizin- düşünmeden uygulamaya geçmesi.

Davranış bakımından kazanılan bir tür "görsel bağışıklık". Kişiye nasıl davranılıyorsa, kişi de o davranışa uygun şekillerde sürdürmeyi seçiyor hayatını.

Eğitimin bunda çok da önemli olduğunu hissetmiyorum. Yine de düşünce bazından bir alt yapı oluşturabilir, değiştirebilir insanı, fakat asıl darbe aile.

Kişinin şekillenmesi sağlayan asıl ortam dört duvar arası. 6 saat okulda geçirdiği kısıtlı zamandan ziyade, 18 saat evde geçirdiği ortam.

İş böyle olunca zihniyete şekil vermede ailenin daha baskın olduğunu görüyoruz. Eğitimi ne kadar dayatsan da çocuğa, eve gidince o "kurulmaya ve aşılanmaya çalışılan düşünceler" sarmal yapısı yine aile tarafından kırılıyor.

Evde şiddet var, hoşgörü değil.

Bu yüzden en temel nedeninin aile yapısının kökünden geldiğini düşünüyorum.

0-7 yaş aralığında çocuğun yaklaştığı şeylere "tü kaka" demek yerine, kıçına veya ellerine ufak çaplı şamar atılması ve çocuğun böyle eğitilmeye başlanması, zihniyetin ilk olarak bu davranışa göre şekil almasına neden oluyor. Sonucu da şu anki görünen durum oluyor.

Bir aralar ağızlarda geziyordu doktorlar eşlerini daha çok dövüyor diye. Doğru mu yanlış mı bilmem ama eğer doğruysa, bunda eğitimin bir rolü olmadığı görülür.

Ki benim demeye çalıştığım noktayı bilimsel sonuca dayatır.

"Ağaç yaşken eğilir"..

Boşuna demiyorlar çocuk gelişimi için ilk 0-6 yaş aralığı çok çok önemli diye.

Çocuğun geleceğinin büyük kısmı 0-6 yaş aralığında kuruluyor aslında.

1|0
    0|1
    • diploma almakla eğitim farklı şeyler, okumakla adam ya da insan olunmuyor

• Okunmadan kitap da yazılmıyor ve kitap okunmadan adam da olunmuyor.

Daha da yazmaya tenezzül etmeyeceğim.

• Ataerkıl toplum yapısının erkeğe yukledıgı mısyonu cocuklugumuzdan ıtıbaren anne ve babalarımızda bızlere yukluyor..Erkek olmanın daha cazıbelı oldugu cesıtlı suslemelerle sevdırılıyor bızlere..yaşama dair hayata daır kadınlardan tepkı aldıgımız da bu sebeple cok fazla yadırgar ve bır cogu sıddetle bıten tepkıler koyarız ortaya..bana gore yapılması gereken kadın ve erkek olmanın gereklılıklerı dısında ınsanda bulunması gereken vasıflar uzerınde yogunlasmalı ebeveynler..Burada hem kadın hem erkek olarak bızlere dusun gorevlerde var aslında..daha duyarlı bır toplum ıcın yaptıgımız her eylemde verılen her kararda kadını erkegı bır yana bırakıp adalet terazısını ılke edınmelı herseyden once cınsıyetı bır yana bırakıp ınsan olarak degerlendırmelıyız.bu da zannedıyorum ıyılesmesını bekledıgımız,umut ettıgımız egıtim sıstemıyle asılabılır dıye dusunuyorum..

2|0
    0|0
    • Çocukları birbirinden ayırırken, kadın hamile sokağa çıkmasın, çalışmasın vs derken nasıl başaracağız bilmiyorum ama bunun eğitimi evde başlamalı. Ezbere kitaba bağımlı bir eğitim sistemimiz var, hiçbir noktada çocukları hayata hazırlamıyoruz maalesef. Dediğin gibi iş anne babada başlıyor ama en çok annede

• kesınlıkle katılıyorum..daha guzel daha cagdas ve kadının baş tacı edıldıgı bır toplum dılegıyle...

• Gercekte kadina siddetin temel nedeninin egitimden gectigini cok az kisi fark ediyor sanirim.Bizim insanimiz atasindan ne görürse ayni sekilde uyguluyor siddeti.

Babam söyle yapmisti anneme bende aynisini yapayim diye..

Ayrica cogu kez söylenen cahiller yapar sözüde artik pek yerinde olmayan bir söz egitimli insanlarinda siddete basvurduguna oldukca raslaniliyor.

Bu baglamda. siddetin her türlüsü zararlidir.Ve kadinlarin karsi koyma gücü olmayan kadinlara siddetinde toplumda yerinin olmadigi bir toplum temennisinde bulunuyorum..

0|0
    0|0
  • hiçbir kadına el kaldırmadım ama bir çoğunun tokadını yedim mesela geçenlerde poposunu çimdirdiğim bir kız arkadaşım alnımın ortasına yumruk attı ben ise buna karşılık yanağına masum bir buse kondurup özür diledim <3 hiç kadınları dövmekten yana olmadım herzaman sevmekten ve öpmekten yanayım :*

0|0
    1|0
  • Bu konuda kadınlara elimden gelen desteği vermeye çalışıyorum fakat ben kimim ki tabi, ne kadar etkili olur bilemem. Blogumda yazıp çizip paylaşıyorum sürekli... Fakat dediğim gibi, almak istemeyen kafa almaz...

Ve üzülerek söylemem lazım ki, 40-50 yorum alan yazılarım varken kadına şiddetle ilgili yazı ve çizimlerim takipçilerden bile hiç yorum almadı. Buda ülkemizin durumunun bir özeti yani.

link

link

link

link

Elimden bu kadarı geliyor ( ne yazık ki )

1|0
    0|0
  • Tamam anlıyorum ve bir yandan hak veriyorum "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü" olmasına ama erkeklerin de eşlerinden şiddet görmesi olayı var. Bu nedenle bence günün adı "Şiddetle Mücadele Günü" olabilirdi. Böyle hiç tarafsız olmamış.

1|0
    0|0
  • 37 yerinden bıçaklama olayına bende karşıyım

0|1
    1|0
  • Kadina vurmak acizlikdir . Karsinda savunmasiz bir insan var daha sakin olmak lazim cunku cocugumuzun annesi ve her evimizden cikarken tertemiz ciiyorsak aksam eve geldigimizde sicak yemek buluyorsak daha neyin siddeti . Sokaklardaki tinercimi mu evinin hanimi unutmaa heyy beyefendi ... evlilikler çocuk oyuncağı oldugu ickn boyleyiz saygi.sadakat kalmadi ...

1|0
    0|0
  • Dinimizde kadin erkekden daha ustun peyganber efendimizin kadina siddet uygulayana bedduasi var dinimiz kadina oyle haklar vermiski bir kadin dogum yaptiginda cocugunu emzirmek zorunda deyil tuhaf dimi kocasina yemek yapmak zorunda deyil kadin gercekden dinimizde cok degerli

1|1
    0|0
  • büyük cezalar verilsin demek saçma olur.Zira öldürenler aynı anda kendi canınada kıyıyor.Tek çaresi demokrasiyi yükseltmek ve refah şartlarını artırmak.Bu iktidarda da bu ikisi geriye gittiği için yani kendileri gerici olduğu için kadına şiddette şiddetli bir şekilde arttı.

0|0
    0|0
    • Bunun refahla bir ilgisi yok, para sıkıntısını erkek kadından çı-kar-ta-maz

• kastım o zaten

• sonuç olarak iş ailede başlar beyinde biter diyelim

• Şiddeti doğuran şey geçim sıkıntısı, hayat pahalılığı, adaletsizlik... Şiddet sadece kadına değil çocuklara ve hayvanlara da uygulanıyor, hatta erkeklere de... Özel olarak "kadına şiddet" diye bir şey yok, salt kadına yönelik bir şey gibi göstererek, çözümü dans etmelerle çözeceğini sanan feministlerin ekmeğine yağ sürmüş oluyoruz

1|0
    1|0
  • Oglunuzun bir kadin döven serefsiz olmasini istemiyorsaniz onu Kuran kurslarindan ve Islamdan uzak tutun.

Sora oglunuz Muhammed kuranda dövün dedigi icin karisini dövüyorsa hic kizmayin.

Sansliyiz ki, "Alla" Kuranda cennet annelerinizin ayaklarinin altinda deyip Kadinlara okadar cok hak veriyor yoksa ben bu Din üzeri kim bilir ne düsünürdüm.

Not: Evet bu Cevap hafif derece Ironi icerebilir.

0|0
    1|0
    • Bunun Kur'anla ya da dinle alakası yok kişiler işlerine geldiği şekilde yontuyorlar olayı

• İnsanların sapkın düşünceleri, islama sığınıyorlar yaptıklarına kılıf bulmak için

• Hayir, Islam bu sapik düsünceleri tetikliyor. Kadinlari 2. sinif insan olarak gören Kuranin, kadinlarin sadece erkekler icin yaratildigini söyleyen Kuranin eseri bu.

Sen kadinlari 1400 sene boyunca mal olarak görürsen sonunda böyle seyler cikar ortaya.

• bu kadınların ne çok günü var böyle ya :)

sorun kadın fiziksel olarak zayıf oldugu için kaynaklanıyor. kadına şiddeti ortadan kaldırmak imkansızdır. üzgünüm

2|0
    1|1
    • Fiziksel olarak güçsüz oldukları için şiddete maruz mu kalmaları gerekiyor?

• hayır gerekmiyor tabi. ama insanın doğası bu. kadın da erkeğin zayıf oldugu noktalardan faydalanıp eziyor. onun da ezmesi gerekmiyor değil mi?

• Konu sadece kadına şiddet değil ki . Konu güçlünün güçsüzü ezip , hor görmesi. Karısını döven adam , evladını dövmüyor mu sanıyorsunuz ?

Düzen bozuk , karakterler bozuk olunca , istediğiniz kadar savaşın.

1|0
    0|0
  • evet çok haber okudum eşi biriyle yakalıyor cinnet geciriyor cinayet felan

masum kadınlara ya da insanlara durduk yere hiç şiddet uygulayanı görmedim.

sözüm yanlış anlaşılmasın şiddete karşıyım ama sanki kadınların hiç suçu yok

0|0
    2|1
  • islamın olmadığı yerde daima şiddet kol gezer. gitsinler özgür ülkelerinde bomba patlatsınlar ortadoğuda değil.

0|2
    1|2
    • dinden bihaber dini bilmeden başkalarının sömürge haline getirdikleri yerler için ne kadar rahat konuşuyorsun. ayrıca çok şapsalsın problem dinde değil onu yaşayan insanlardadır bu hem ülkemizde hemde dünyanın heryerinde böyledir. Senide sömürselerdi acaba hangi halde olurdun.

• sorumu kıçınla okumag*tlalesi hakaret duymak istemiyorsan etme derim. düdük makarna. sömürülmeyi kim ister senin verdiğin cevap çocuk konuşması.

• Her fırsatta müslümanları ve türk toplumunu kotuleyen sığ düşünceli insanlar alın size dünyadaki kadına şiddet rakamları. link

1|1
    0|0
    • Yazdığım yazı içinde ya da cevaplarda İslama dil uzatanı görmedim. Söylediklerimiz de olmayan şeyler değil.

• Konuyu ısrarla islama çekmeye çalışan sizsiniz. ;Oysa hemen hemen bütün dinlerde kadın aşağılanmıştır, ben sadece islamı kastetmedim.

İlla islamda kadını konuşacaksak ; evet islamda kadın 2. sınıf kabul edilir. Kadın erkeğe hizmet etmek için var kabul edilen bir cinsel objedir. Kadın kapatılan, alınan satılan bir maldır islama göre. Kadına dayak meşrudur islama göre. Gerektiğinde kadını döverek cezalandırmayı emreder.

• haklısın selcukbey

• kapitalizm, odanın köşesinde duran şiddete teşvik eden dikdörtgen kutu ve hatırlanması gereken maymun merdiven muz deneyi

0|1
    0|0
  • kadına şiddet olur mu hiç

0|0
    0|0
  • Kadın kendini saklanması gereken bir et parçası olarak gördüğü sürece bir şey yapılamaz.

1|0
    0|0
  • mücadeleye sevgililerimizi karılarımızı döverek katılıyoruz haydin gençler gazanız mübarek olsun..

0|1
    0|0
  • erkeğe şiddete ne yapcaz peki o kafa ütülemeleri o dırdırları o tripleri nasıl halletcez

0|1
    2|0
  • şöyle bir gerçek var ki, bazı kadınlar gerçekten dayağı sonuna kadar hakediyor.

0|0
    2|0
  • kadına şiddet ve aile içi şiddette en fazla maruz kalanlar üniversite mezunu çiftler olduğunu biliyor muydunuz?

0|0
    0|0
  • o avradını s... talas savaşında araplarla tanışıp kadının yavaş yavaş değersizleştiği güne lanet olsun

0|1
    0|0
  • Boş işler... kadına karşı da erkeğe karşıda şiddete karşı olamak lazım. özellikle kadın vurgusu feminist beyinsizlerin kçlarından uydurduğu ve ayırımı körükleyen bir durum

0|0
    0|0
    • hangi erkek karısı tarafından dövüle dövüle öldürüldü?

• allah genc kızlara sabır versın. sevgılısı olur ondan sıddet gorur kısıtlanır sureklı. evlenınce oyle bekarken oyle ne kadar zor bısey. allah sabır versın .

0|0
    0|0
  • Kadına şiddete hayır ama bu kadına 8 öğün dayak atarım

link

Melek subaşı sığınma evi <3

0|0
    0|0
    • Kadın o hale gelene kadar ne yaşadı bir de buna bakmak lazım

• Bu kadın ne yaşar çenesiyle adamıda çileden çıkarmış tv de bunu yapan yaşnızken neler yapar

• Erkekler Devam
    5

Kızlar Ne Diyor 8

• Kadına yönelik şiddeti protesto edecekler, şiddet görmemiş olanlardır. Bu kötü davranışa maruz kalanlar malesef gene sesini çıkartamazlar.

Sebebinin büyük oranda maddiyata dayandığını düşünüyorum. Evet, çalışan, ekonomik özgürlüğü olan kadınlarda şiddete maruz kalıyor fakat toparlanmaları ve farklı bir yola geçmeleri daha kolay. Ev kadınını düşünün; ailesi geri istemiyor, istese çocuğunu istemiyor. Evde adamdan huzur bulamıyor v.s. İşleri çok daha zor. Allah bütün kadınlara kolaylıklar versin.

Unutulmaması gereken en önemli şey de, bu şiddeti uygulayan erkekleri de kadınlar yetiştiriyor. Önce bu erkekleri pohpohlamak sona ermeli.

1|1
    0|0
    • Aynen sana katılıyorum ailelerı gerı ıstemıyor bazılarıda kadını zorla evlendırıyor.

• adalet yok ki insanlık ölmüş gücü yeten yetene.işyerinde patronuna sinir ol ona birşey yapamayınca evde karını sudan sebepten döv ki kendini adam sanabilesin.millete de dersin bu kadın kötü diye kim ne diyecek ki eline sağlıktan başka.yapcak birşey yok.

1|2
    0|0
  • sorun biraz da türk mlletinde erkeğin çok üstün tutulmasından erkektir yapar erkektir eder erkektir haklıdır sus kızım demelerinden kaynaklı. Erkeklerde farkında olmadıkları bir şekilde ego var ve ben yaparım ama sen yaparsan seni öldürürüm mantığı var. Evli arkadaşlarım var hala bana kız ayarla diye geziyorlar ama diyorum karın yapsa bunu nolur? Öldürürüm. Hep bu şekilde yetiştirilmesinden kaynaklı biraz da. annelerin bile bu erkek çocuktur geç gelse problem olmaz ama kızım sen bu saatten sonra çıkamazsın demelerinin etkileri biraz da.

0|0
    0|0
  • Kadina en kötu kötülugu kadinlar yapiyor zaten !

(erkek cocugunu yeti$tirende kadinlar, altta kalma oglum karina koddummu otuttur cümleleri ile cocuk yeti$tiren beyinsiz kadinlar, kocalarindan dayak yerken hic $a$irmasin!)

1|0
    1|0
    • Kendi çocuğunu diğer kadınlardan üstün görüyor onlar. Ve elinde bir koz olarak görüyor. Basit insanlar

• Süre gelen saltanattır ; sen ne aldıysan çocuğuna onu verirsin.

Genlerimiz değişmediği sürece çocuğumuza da verebileceklerimiz

büyük oranda bellidir.

0|0
    0|0
  • komplexli kendini ifade edemeyen insan tipi şiddet uygular

1|0
    0|0
  • Kadınla erkek eşittir güya hak defterinde

Boşandığında kadına dul derler, yazmaz erkeğin kimliğinde

Yemeğin tuzu yoktur, gömlek ütüsüzdür diye katlanır her türlü köteğe

Öyle erkekliği tarladaki böcekte yapar sokaktaki köpekte

0|1