Neyin neden gunah olduğunu bana açıklayın , dinimizi tanıyoruz

kadının açık gezmesinin yasak olmasının mantığı ne örneğin ?

kapanacak arkadaş diyip geçmeyin

cinsel ilişkinin gunah olmasının mantığı nedir ?

ayıbını şunu bunu geçin bütün yasaklar biz insanlar için etin ete deymesi mi ahlaksızlık yoksa düşüncelerimiz amaçlarımız mı ahlaksızca ?

müslümanlıkta yeterli bilgi olmadan bir çok insan bir çok kurala uyuyo uy denildiği için benimde sizden istediğim gerçekten bilgisi olanlar lütfen bize sormadığım daha bir sürü soru var bunlar şimdi öylesine aklıma gelenler. sizde aklınıza gelen yasakların mantıklı sebeplerini açıklarmısınız. ya da yasak olmasada şöyle bir kural vardır bu sebeple verilmiştir deyin mesela. şimdiden teşekkürler

0|0
9|21

En İyi Erkek Görüşü

• Hocam;

Öncelikle islam dinini anlamak gerekir bu soruları anlamak için. İslam dininde insan için iyi olan her şey helaldir, kötü olan ise haramdır. Bunu sadece belaltına inmeden, bütün her şeye yorumlayabilirsin. zina için şöyle denebilir. mesela güney afrikada islam etkin değildir, ancak ADS in en yaygın olduğu bölgedir! AIDS nasıl bulaşıyor? seks ve vücut sıvıları ile (kan, tükürük v.b.) müslümanlar bu yasak sayesinde bu hastalığa yakalanmadı. istisnalar kaideyi bozmaz. bunu bir de şu açıdan bakabilirsin, zina günah olmasaydı, şu anda çok değil ama yine de görülen sapkınlıklardan olan grup gibi veya alkollü bir şekilde kiminle nerde ne zaman bilemediğimiz bir çok ilişki yaşanabilir ve bu durumda bir çok çocuk doğabilir. ve bunların babası evet günümüzde DNA testi ile bulabilirsin ama akşam kimlerle seviştiğini hatırlarsan! Örtünme konusunda ise Kur'anı- Kerim'de ilgili ayette "ziynetlerinizi örtünüz" der. hemen hemen tüm tercümanlar böyle çevirir. ancak günümüz İslam temeli 4 imamın temelleri olduğundan, onların yaptığı içtihatlar neticesinde vücut örtünmesi olarak alınmıştır. Ben ise bundan anladığm vücut hatlarının ayrıntılarını belli etmeyecek şekilde örtünmek olarak alıyorum! şahsi fikrimdir. bir örnek daha sana, domuz eti haramdır, neden? çünkü hayvandan insana geçebilecek hastalıkların bir çoğu domuzda bulunur, ayrıca etlerinde bulunan bir bakteri de insan vücuduna zararlıdır. Eğer diğer insanlar bunu nasıl yiyor diye sorarsan, domuz eti bir çok işlemden geçmeden kimse yemiyor! araştır istersen. Son söz olarak, Bu tip şeyleri buraya sormaktansa, Kur'an-ı Kerim Meali ve Diyanet işlerinin çıkarttığı ilmihali alıp okursan, aklındaki bir çok soruya cevap bulabileceğine eminim! İyi sabahlar!

4|4
    0|0

Erkekler Ne Diyor 20

• Sabahın sekizinde gözlerimiz birbirimize açılıyor,ne günah işlediysek yarı yarıya...

Kimseyi kırmamaya özen gösteriyorum.Yalan söylemiyorum,hırsızlık yapmıyorum.Taciz etmiyorum.Haksız kazanc sağlamıyorumm

birilerinden hoşlanıyorum sevişiyorum itmeli,üflemeli,çekmeli...

hoşsohbet dostlarla içkimi yudumlayıp keyifleniyorum..

Muhafazakar kesime göre cayır cayır yanıcam.Ben içimden geleni kimseye zarar vermeden yapıyorum.Mutluyum,kaygılarım yok şahaneyim

4|0
    0|0
    • hexomega, seni gayet iyi anlıyorum. Bir düşün: Dinlerde bireylerin ve toplumların sağlığına ve huzuruna zarar verici unsurlar yasaklanmıştır veya insanların ruhen tekamül etmesinin önünde engel olan şeylerin yasaklandığı düşünülür. Amaç bu. Sadece, başkasına verdiğin zarardan sorumlu tutulmazsın. Dinler, insanların ruh ve beden olarak tekamülünü ister. Dolayısıyla, hayat disiplinini ister. Alkol, sigara tüketerek sağlığımıza zarar vermemizi istemiyor; şehvete kapılmamızı istemiyor...

• ...eleştirirken objektif, bize öğretilen kalıplardan ve önyargılardan uzak ve çok yönlü, çok boyutlu düşünmek lazım.

• Şimdi bk ben dindar da değilim. Ama, ya din insanın eline o cennet boyutuna geçebilmen için bir anahtar veriyorsa. Cennetin de nasıl bir yer olduğunu bilmiyoruz. İnsanlar beş duyu organıyla algılayamadıkları şeyleri anlayamazlar. Tartıdan bahsediyor. İslam'da Allah'ın sıfatlarına ve isimlerine bakmak lazım. Enteresan şeyler bulacaksın. Ama, kalıplardan sıyrılıp düşünmen lazım. O kadar basit değil. Yani, şöyle yapanı yakarımla sınırlı değil. Bu cümleyi beyninde aç. Bilmem anlatabildim mi?

• ateist bir adam olarak tüm samimiyetimle söylüyorum, bu ülkede en büyük sorunlardan biri de insanların kuran'ı okumadan,anlamını düşünmeden kendilerini müslüman saymaları. bir şeyi okursunuz,araştırırsınız içinize sindirirsiniz veya sindirmezsiniz bu bir seçimdir,sonucuna da saygı duymak lazım. ama neye inandığını bilmeden ahkam kesen insanın düşüncelerine de saygım olmaz,kusura bakmasınlar. hayatının merkezini din eksenine oturtup,din hakkında hiçbir şey bilmeyen insanlar inanan inanmayan herkese ve tabii ki kendilerine en büyük kötülüğü ediyorlar.

1|1
    2|0
    • sen ateistsen Kur'an'a nasıl inanıyorsun.? boş boş konuşmayın ya. Ateistim diyor Kuran'ı araştırıp öğrenmiyor diyor. Madem Kuran'a inancın var oku da sen de boş düşüncelerden sıyrıl. Ateistim diye de şekil yapma orda burda

• Zeyy41 ameliyatla beynini mi aldırdın ? :) Adamın demek istediğini anlamaya çalışsan ne güzel olucak. Herkes müslümanım diyor, kaç kişi gerçekten Kuranın Türkçe mealini okuyup anlamaya çalıştı, ne anlattığını öğrenmeye çalıştı. Belkide içindekiler hiç sana uymayacak şeyler, belkide kafana hiç yatmayacak ? Zart hoca dedi,zurt hoca dedi... Bide klasik kapak vardır, insanlar dini sorgulamasın diye. Sen ne anlarsın, sen ne bilcen, bir bilene sormak lazım... Dimi... Oldu...

• anlayabildiğin ve yorumcuya cevap yazarak zahmet ettiğin için teşekkür ederim buzyeli. benim ne enerjim, ne de tahammülüm kaldı böyle şeylere.

• din, insanları toplum ve ahlak kurallarına uydurmak için kullanılan bir araçtır. kuran da allahın kitabı değildir muhabbedde allahın elçisi değildir. madem insan topraktan yaratıldı toprağın toprağa temas etmesi neden günah olsun. allah cinselliği saedce üreme için yaratmışsa neden zevk ama duygusu vermiş? nefis diyorlar? allah bile bile suça mı itiyor kullarını. bırakın bu işleri. körü körüne bağlanmayın dine. kafanızı günah olduğu için kapatmayın rahat olun, sevişin ama oruspu olmayın, sadece kimsenin hakkına el uzatmayın yeter.

1|1
    2|0
    • Katılıyorum. Onlarca din var, kime sorsan hak din kendilerininki :D Hristiyana, Yahudiye, Hinduya, Budiste görede biz kafiriz ve onlarınki hak din :) Acaba çinde doğmuş olsaydık müslüman olacakmıydık? Yada sonradan müslüman olma olasılığımız % kaçtı ? =) Cevap veriyim: %00,05

• sadece korkaklar dine inanırlar, ateşte yanacaklarmış peh, biride çıkıp demiyor ki ateşi allah değil kul buldu, nedden cehennemde suda boğulmuyoruz da ateşte yanıyoruz diye.

• Ahahah deizme çıkan yola hoşgeldin kardeşim :DDD

Ben cevap vermeyip sana bir soru sorayım :) Dünyada mokoko günah ama cennette erkeklere huri veriyolar, hemde bu konuda farklı farklı hadisler var, işine gelen bu hadis gerçek bu yalan diyo :) Bazıları öyle akıl almaz ki noktalı film gibi :) Sana en başta şunları sorayım:

1) Dünyada yasak olan şeyin cennette serbest olması bariz bir çelişki değil mi ?

2) Savaşta ele geçirilen kadınların ganimet olduğunu söyleyen hadisler hakkında ne düşünüyorsun ?

1|0
    0|1
  • Başı açmak erkekleri tahrik edebilir ve buda erkeklerin nefislerine hakim olmalarını zorlaştırır. Ondan dolayı kadınlarımızın kapalı ve dikkat çekici olmamaları gerekmektedir.

Cinsel ilişki günah değildir zina yapmak günahtır evlenmeden yani arada bir bağ bulunmadan ilişkiye girmek günahtır. Neden günah diye sorarsan sana şunu diyeceğim. Sen annenin babandan önce bir çok erkekle cinsel ilişkiye girmiş ve sonra en son babanla evlenmiş olmasını istermiydin veya babanın bir çok kadınla beraber olup en son annele evlenmiş olmasını istermiydin. Veya evleneceğin adamın şimdi bile bir çok kadınla evlilik dışı ilişkiye girmiş ve sonra senle evlenmiş olmasını daha sonra öğrenmek hoşuna gidermiydi. Eğer bu sorularıma cevabın evet ise bir an önce dinini değiştirmeni tavsiye ederim sana.

1|0
    0|0
  • Her cinsellik sorusuna gunah diyenlerden bir kaci ancak bu soruya cevap verebilir zannimca. Sorgualamadan yasayan koyun surusu dolu buralar hep

1|1
    1|0
  • Kadının açık gezmesini yasaklamak saçma.Hele bazı kadınlarının bunu desteklemesi 2x saçmalık.

Saç telinden bile tahrik oluyorsan kendi gözünü kapa kadını değil.Kadınlar dinde 2.sınıf varlıklardır.

1|1
    2|0
    • Düşünebiliyor musun? Tanrı kadını yaratıcak, ona saç vericek, zarafet vericek, sonra bunları kapatmasını, kimseye göstermemesini istiycek :) Akıl alır iş değil. Babanın sana araba alıp "Bu lanet olası arabaya bindiğini görmiycem" demesi gibi bişey bu...

• sorun çok hoşuma giddi.mantıklica sormuşsun.şole anlatayım konu sadece etin ete degmesi veya acık sacık dolasmak degil.1-2 yaşındaki cocuklara sağlarını sollarını açmasını istesen utanırlar.gizlerler.bu yaradılıştan gelir utanma.tabi insanlar topluluk halinde yasadıgı icın toplumun kuralları vardır.bu kurallar arasında ahlak kuralları vardır.mesala bir erkek cıblak gezemez cunku onu o halde goren kadının bir eşi erkek kardesi vardışı vardir.bu durum erkek icin dayanılmaz bisidir.bu sahiplenme duygusuda yaradılıştan gelir.konuya et parçası diye bakarsan annenin ogul ile babanın kız cocugu ile iliskiye girme igrençligi bile normal gelir.dindeki yasaklar sadece yaradılıstan gelen insansı ozeliklerden uzaklaşmıyalım hayvanlaşmıyalım diye var. o kuralları koyan rabbime bin şukurku biz daha nasil insan olunur onu bilmezdik.son sözümde sunu soluyum butun insanlar toplansa sayamıyacakları kadar nimet var ve yanı bir sınavdayız hicbir masraftan kacınılmamış ve sadece bizden insan olmamız isteniyor bize ayetler peygamberler gonderiyor da biz napıyoruz ?

0|0
    0|0
  • Türbanın mantığı islamdan öncesine dayanır. İnannanın rahibelerinin toplumda farkedilmesidir. Hamurabi evli kadınlarında kapanması kuralı getirmiştir. Rahibelerin kapanması hristiyanlara geçmiştir. Bahsi geçen ayetin ne zaman indiği önemlidir. Bu da medineye geçildiğindedir. Peygamberin eşlerinin farkedilmesi amaçlanmıştır aslında. Çünkü cahiliye denen dönemde cinsellik yemek yemek, su içmek gibi bir ihtiyaç olarak görülürdü. Ve evet seks cahiliyede de sevaptı. Evlilik olmasına gerek yoktu.

1|0
    0|0
  • yani aslında hepsinin mantıklı açıklaması var, "neslin korunması" için aslında bahsettiğin kapanma ve cinsel ilişki konusundaki yasaklar.

ayrıca o mantıklı açıklamalarda yazamıycağım kadar uzun o sebepten bu konuları bilen birisine birebir sorularını yöneltmelisin.

düşünceler konusundaki cevap kısa olduğundan ona cevap vericem

islamiyette ameller (yapılan işler) niyetlere göredir.

eğer iyi biş yapma niyetiyle birşey yaparsan (sonucu istemeden kötü olsa dahi) Allah c.c. seni mükafatlandırır (ya dünyada ya da ahirette ama mutlaka mükafatını alırsın)

ama niyetin kötü ise fiziksel olarak gerçekleşene kadar (işi amele dökünceye kadar) bekler, sen o işi yaptıktan sonra günah yazılır.

1. nedeni rahmet ve merhametten dolayı sen kötü dahi düşünsen seni cezalandırmamak

2. nedeni ise o kötü düşüncenin ahirette cezalandırılması için kanıt olması lazım o da ruhun yok ben yapmadım diye yalan desede senin ellerin ayakların şahitlik yapacak evet yaptı diye

işte o da Allah adillerin en adilidir

0|0
    0|0
  • Kadının açık gezmesinin neden yasak olduğu nur suresinde yazıyor zaten zinanın da yasak olmasının nedenini anlamak zor değil herkesin birbirinin bacısıyla bilmem nesiyle yatmış olduğu bir toplum modeli hayal edebiliyor musun.Alkol haramdır çünkü insanın aklını devre dışı bırakıp kendisine gelen cesaret ile bilinçsizce davranmasına neden olur.bu da benim aklıma geldi.

0|0
    0|0
  • artık din kafa yapısı vb. konularla örtüşmektedir. saçların açık yanacaksın falan ben inanmıyorum..kadın için erkekleri şehvete sürükleyecek davranışlar yasak buna itirazım yok fakat başın açık falan...onlar olmaz..

0|0
    1|0
  • link bunu dinleyip hayatı s*ktir ediyorum <3 <3 <3 hayatı yaşa bırak sorgulamayı öğrenmeyi çalışmayı didinmeyi, mutlu ol

1|0
    2|0
  • iyi sabahlar kscan mükemmel bir soru sormuşsun 5 yıldız verdim

2|0
    0|1
    • öncelikle bildiklerimi anlatayım baş örtüsü kuranda yok kuranda baş örtüsü var diyenler kuranın indiği zamandaki Arapçanın anlamını tam olarak kavrayamadıkları için yanlış tercümüme ediliyor günümüzde kanımca kanıt link (şimdi bütün ön yargılarından arınarak izle bu videoyu) ikinci mesele ise zina evet günahtır ama göz zinası kulak zinası falandı felandı yok hepsi bidat sadece nikahsız cinsel ilişki zinadır

• evlilik kavramı olmazdı yani tam komin bir yaşam her yaratılmış varlık eşini kıskanır yani bu fıtrat gereğidir bu acaba temizlik neden gerekli ya da aşk neden önemli demek kadar anlamsız bir şey olur

• tabi bildiklerim bunlar yaptıklarımla bildiklerim bir olmasa da bildiğim doğruları söyleyecek kadar cesaretliyim

• Açık gezmek günahtır : link

Cİnsel ilişki(zina) : link

0|1
    0|0
  • sorgulayın böle işte :D günahlar insana yarardan çok zararı vardır bunu tecrübelerle bilmekte mümkün din zamanı büküyor bu anlamda insanı zarar düşmekten koruyor özetle ben böyle düşünüyorum

0|1
    0|0
  • Mantik varsa orda din yoktur=Hadisi serif. Sen bize getirilenlere inan gerisine bosver. Allah'i sorgulayan degil, Allah'tan korkan cennete girecektir!

1|1
    3|2
    • Allah yokluğa var olmak isteyip istemediğini sordu yokluk kabul etti ben sizin rabbiniz değilmiyim diye sordu hayır sen bizim rabbimizsin dediler öyleyse size hayatın kitabını öğreteceğim dedi ve bize kuranı öğretti ve kurandaki gerçekler bize sevimli kılındı bizde o sözleşmeyi mühürledik galu bela zamanda eğer sevimli olan birşeyi sevimli görmüyorsak dünya yaşamı için bir çıkar vardır o konuda yoksa gerçekten aşkı ve kaliteyi isteyen insan doğruları arar ve mantıklı bulur neymiş İKRA

• link bu da senin hocalarından ;)

• Eğer birşey dinen günahsa ya kişinin varlığını ya da toplumun varlığını tehdit ediyor demektir. Bu açıdan bakarsanız olaylar daha açıklanabilir olacaktır sizin için.

0|0
    0|0
  • link bütün kuran burada istersen pc yede yükleyebilirsin. oku anla öyle kulaktan dolma şeylere güvenme derim.

0|0
    0|0
  • Sen bence kuran kursuna yazil orada kurani kerim okumaya basladiginda anlarsin

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 9

• Cinsellik günah değil ki. Sana haram olan kişiyle cinsellik yaşamak günah. yoksa sana kimse eşinle birlikte olmayacaksın günah demiyor. ayrıca kapanmak da aynı şekilde. sana haram olan insanlara karşı kapanacaksın. annenin babanın veya kocanın yanında kapanma zorunluluğun yok. haramlardan korunmak için bunlar.

1|3
    0|0
  • abdest almadan gezen, namazın güzelliini anlamayan kişilere ne anlatsanız boş.Allah benim içim biliyor namaz kılmasamda olur demek yok saymaktır. bilir misiniz ki ahirette bakılan ilk amel namaz. dünyaya gelirken bir söz verip gelmedik mi Allaha iman edeceğiz diye. ne kdar güzel bir koku duysakta ne kadar güzel bir ses duysakta hatt çok çok güzel şeyler görsek ve tatsakta hep daha güzelini aramazmıyız. hep daha çok sevmek ve sevilmek istemezmiyiz. çünkü ruhken dünyaya gelmeden Allahın seseni duyduk onun huzuruna çıkmadık mı ? bizler ne yaparsak yapalım dünyalık şeyler asla bizi tatmin etmez çünkü hep Allah ın nurunu ararız ondan bir parça ararız.son ahir zamanda olduğumuzdan ALLAH deccal fitnesinden korusun.

1|1
    0|0
  • nasıl ki başkasının malını çalmak haramsa helalin olmayan kişiyle birliktelikte haramdır..sonuçta Allah alnımıza kimi yazmışsa o kişi karşımıza çıktığında usülü şeklinde cinsellikte güzeldir, eşine açabilirsin başını, annene, babana, kayınbabana, oğluna,erkek kardeşine mesela.dinimizde zorlama yok. hiç değilse açın mealini okuyun herşey o kadar mantık çerçevesindeki sırf kırılıp incitilmememiz için bunlar.yani Rabbimiz bizi zora sokmuyor aklınızı kullanıp düşünürseniz nefis düşkünü şeytan kılıklı insanlara kendimizi kullandırmamamız gerektiğini ve herşeyi usülüyle yaşamamız gerektiğinin bizim için aslında en güzel şey olduğunu bilirsiniz. insan daha huzurlu olur bu erkek içinde böyle bayan içinde .zina erkeğede haramdır ayrıca

0|1
    0|0
  • cinsel ilişkinin günah olduğunu kim söyledi sana?

cinsellik helalinle gayette sevap bile,eşler birbirini cinsellik açısından memnun ederlerse bu sevap bile sadece helalinle yapacaksın

2|3
    0|1
  • Tesetür erkeklerin ilgisini cekmemek icin

( bu devirde testürlü 20 kg boyali kadinlar benden daha dikkat cekici )

Cinsel iliski Haram ' cunkü zina dir.

Ve erkegin seni yari yolda birakmasi cook buyuk ihtimal..

Abdest almak ( saglik anlamindan cok iyi buna inanin ) yaslaninca anlarsiniz.

Tahareti SOL ele aliyoruz cunku ' sag elde mikrop lar daha gec cikiyor..

Domuz eti haram cunku Domuzlar kendi pisligini yiyen hayvanlar.

Oruc tutmak saglik icin cok iyi senede 1 kez vücudumuz

Raharliyor.. oraganlarimiz temizleniyor..

Yani Canlarim Yüce Rabbimiz hersryi 4/4 düsünmüs Amena!

Sadece dini tanimayip Dindarim diyenlere uyuz oluyorum.okadar

0|1
    0|0
  • Cinsellik sadece eşinle yaşadıgında günah degil düşününcede cok mantıklı bence :) evlilik öncesi ilişkilerde insanlar bir çok kişiyke birlikte oluyorlar ve ne kadar korunsalarda cocuk ve hastalıklar olusuyor en mantıklısı evliyken ve kaygısızca yaşamak.

Kapanma ise edep yerlerinizi kapatma olarak algıyorum aşırı dikkat çekmemeye özen gösteriyorum yolda yürürken kapanıpta kırmızı ruj sürmenin bir anlamı yok bir kadın etek giyip geziyorsa bu tek kadının sınavı değildir erkek dönüp bakarsada erkek içinde günahtır burada zihniyet önemli :) Kuranı okumalısınız ben öyle yapıcam bitiremedim ama tekrar baştan okuyacağım

1|1
    0|0
  • bakara 67.sureden başlayarak oku kuranın mealini orda cevabını bulucaksın ineğin nasıl olması gerektiğini soran kişiler gibi düşünüyosun

0|3
    0|1
  • bunun cevabı burada aranmazki,zina günah-açık giyersen erkeği zinaya teşvik etmiş olursun.önce şunu kafana yerleştirmelisin günah olan herşey sağlık açısından zararlıdır

0|0
    0|0
  • bunları sorgulamak bize düşmez. hem hepsinin bir açıklaması var elbette ama bunların cevabını bu sitede bulamazsın bu alanda uzman kişilerden öğrenmelisin

0|2
    0|1
Yükleniyor...