Üniversitede Not Ortalamasının Önemi Ve Not Ortalamasını Yükseltmek

Forumda okuyan okumuş bir çok abimiz var ve bu konuda bazı sorular sorarak bir tartışma konusu açmak istiyorum.

Çan eğrisi denen bir mevzu ile artık karşılaşmış bulunuyorum ancak kendisi ile beraber birçok soru işaretleride aklıma takıldı.Aslında sorularım bundan sonrası ile alakalı.

Öncelikle tartışma konusu olarak şunu sormak istiyorum bu not ortalaması nekadar önemli ve nerede karşımıza çıkar?Sizin bu konu hakkında düşünce ve deneyimleriniz neler?İyi bir hedefi olanların en azından hangi not ortalamasının üzerinde kalması gerekir?Nasıl yüksek tutulur

Aklıma gelen sorularsa şunlar,malum 4 üzerinden olan not sistemini biliyorsunuz,peki heryerde bunamı bakılır ve heryerde 3.5 eşitmidir,yani demek istediğim şu Adam tutmuş yemeğinden sosyal yaşamından kısmış ODTÜ ye boğaziçine gitmiş biriside nerde ne olduğu bilinmeyen bir üniversite,ikisindede 3.00 puan aynı değerdemi?(ben ODTÜ de felan değilim :) )

Daha doğrusu sormak istediğim şu arkadaşlarıma bakıyorum adam 38 le 45 le cc alıp geçiyo 70 le 65 le AA alanlar var,Matematik öğretmenleri resmen açık açık demiş olum siz buraya nasıl geldiniz 4 işlemi sorayım siz maliye okuyorsunuz.Birde iyi üniveritelere bakıyorum 65 70 le CC alanınamı bakarsınız.Adamın 4 üzerinden 3.65 ama 100 üzerinden 65 yok e diğerine bakıyorum 2.80 ,100 lük ortalaması 64.

Ardından bildiğiniz gibi bazı dersler var bölümlerimizle veya uzmanlık alanlarımızla uzuktan yakından alakası olmayan,sırf not ortalamasını düşürmek için ordalarmış gibi dersler,bunların düşük ancak kendi alan veye uzmanlaşmak istediğimiz derslerin yüksek olmasının etkisi nasıl olur nasıl fark edilir?

Eminim bu konuda konuşulacak çok şey vardır yazın okuyalım öğrenelim,deneyimlerinizi fikirlerinizi ne isterseniz yazın.Birde bu akademisyen Maaşları nekadar?

Edit(konuyu word de yazdım buraya kopyaladığımda boşlukları almamış hepsi bütün geçirilmiş ve bazı eklemeler.)

Edit2(bölümüm Moleküler biyoloji ve Genetik amacım tam manası ile akademisyen olmak değil ancak Doçentliğe kadar gitmek istiyorum)

0|0
2|4

En İyi Erkek Görüşü

• Şimdi bu not ortalaması sistemi; erasmus, farabi gibi öğrenci değişim programlarında, üniversite yatay geçişlerinde, work and travel gibi yurtdışı işlerinde ve üniversitede kalıp akademisyenlik için önem arz eder. İş bulmana yardım etmez çünkü hiçbir aklı başında işveren not ortalamasına göre çalışan almaz. Özellikle özel sektörde senin işi bilip bilmediğine bakarlar. Sen yapacağın işi bilmedikten ve okulu ders geçmek için bitirdikten sonra bir manası yok.

Şöyle de düşünebilirsin sen işveren olsan senin işini görecek adamı mı tercih edersin yoksa not ortalaması yüksek olanı mı tercih edersin? Ben kendi alanım olan çevre mühendisliğinde çok boş adam gördüm benim kadar bile bilgisi olmayan. Ama öyle adamlar da var ki lise mezunu olmasına rağmen senelerce o işi yapmış ve tecrübe edinmiş, piyasadaki çoğu çevre mühendisinden hem pratikte hem de teorik olarak bilgili insanlar var.

0|0
    0|0
    • Arkadaşın dedikleri çok doğru. Herşey ortalama ile olmuyo önemli olan onu pratiğe dökmenç

Kızlar Ne Diyor 2

• not ortalaması önemli özelikle ilerlemeyi düşünüyorsan...her yerde aynı değil tabiki yök ün not ortalama tablosu geçerli alnır...şöyle bir haksızlık var her bölüm her üni de rahat geçilmiyor...

ama not ortalamnı en azından 3.5 tutmaya çalış sen..ilerlemek için önün açık olur...

kaçıncı senin

0|0
    0|0
  • Okumaya üşendim yemin ederim

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• bence haklısın.

0|0
    0|0
  • Net düştü o kadar yazdım bir daha yazmaya üşendim. Akedemi istiyorsan ortalamayı yüksek tut fakat ilk senense böyle hayallerinin olması normal.

0|0
    0|0
  • akademisyen olmak istiyorsan notun önemi var,gerisi için pek farketmiyor

0|0
    0|0
Yükleniyor...