Tanrı acı çektirmekten zevk mi alır?

Üç teist dinin hepsinde tanrı’nın her şeyden (tüm zamanlarda gerçekleşmiş ve gerçekleşecek olaylardan) önceden haberinin olduğu kabul edilir. O halde Adem ve Havva’yı yaratmadan önce onların cennetten kovulacaklarından, dünyada günahkar ve inançsız evlatlar doğuracaklarından daha en başında haberi vardı. Yani islam’a göre hesap yaparsak, sadece bugünkü dünya nüfusunu dikkate alsak, teist dinlerde kabul edilen birkaç bin yıllık insanlık tarihini hesaba katmasak dahi en azından 5,4 milyar insanın (bugün islam’a inanmayan insan sayısı) ilelebet cehennemde kalacağını biliyordu ve buna rağmen Adem’le Havva’yı yarattı. Tanrı’nın insana ihtiyacı var mıydı ki onu yarattı? İhtiyacı olmuş olsa bunca insanın cehennemde acı çekecek olmasına değsin diyebilelim. Fakat ortada herhangi bir ihtiyaç da yok. O halde tanrı’nın insanı yaratmasında ne gibi mantıklı bir sebep arayabiliriz?

Biz insan olmamıza rağmen ileride dünyaya gelecek çocuğumuzun esrarkeş ve etrafına zarar veren biri olacağını, bu sebeple uzun yıllar acı çekeceğini bilsek çocuk yapmaktan vazgeçecek ahlaki yapıda isek tanrı dediğimiz kusursuz kavram neden bu konuda insan kadar ahlaklı davranmamıştır?

Böyle düşündüğümüzde yaratılış, cennet, cehennem kavramlarının aslında ahlaki olarak sağlam temellere dayanmadığını göremiyor muyuz?

Not: Başlıkta “acı çektirmekten zevk mi alır?” yazmak yerine bunun terimsel ifadesini yazacaktım fakat bu şekilde başlık daha yumuşak görünür diye yazmadım.

0|1
8|22

En İyi Erkek Görüşü

• Bu soruları zamanında ben de düşündüm ve kendi zihnimde cevaplarını verdim...

1- İnsana ihtiyacı olduğu için değil, ressamın resminin görülmesini istemesi gibi, Allah bilinmek istediğinden insanları yaratmıştır. Çünkü sanatkarlar sanatlarını göstermek isterler...

2- Bu kadar çok insanın cehenneme gidecek olması da elmas hikayesine benzer, bazen elması elde etmek için diğerlerini yani kömürü yok etmen gerekir... 1 gram elmas için belki de 100 ton kömür... Başka bir örnekle açıklamak gerekirse eğer; üniversite sınavına giriyoruz 100.000 kişi iyi üniversiteye yerleşiyor. 2 milyon kişi yerleşemiyor. Ama ülke olarak 100.000 parlak zihin kazanmış oluyoruz. Geriye kalan ise telef. Senin mantığına göre 2 milyon kişi çöpe gidiyor diye sınav yapılmamalı; iyiler, zekiler, çalışkanlar, azimlilerin ortaya çıkmasına izin verilmemeli... Böyle düşününce hatalı olduğunu göreceksin. Dediğim gibi en iyilerin ortaya çıkması için, o en iyilerden kat ve kat fazla çok kötü olması lazım ki iyinin değeri anlaşılsın...

3- Acı çekme konusu ise ayrı bir konu... Sana bir örnek vereyim: Bir kedimiz olsun ve aşı yaptırmak için veterinere götürelim. Aşı yapalım, kedi hemen hırçınlaşır ve bizi tırmalar, doktorunu da ısırır. Kedinin sınırlı zihninde onu acı çektirmişizdir ve suçluyuzdur. Oysa kedi zihninden daha ileri olan zihin yapısına sahip bizde ise durum farklıdır, biz kediyi tadavi ettirdiğimizi biliriz. Yani çektiğimiz acıların bizim zihnimizde bir nedeni, mantığı olmayabilir ama Yaratıcı bilincinde bir anlamı vardır. O yüzden acı çekecek diye dünyaya çocuk getirmemek ahmaklıktır, basitliktir. Acı çekmemek için veterinerden kaçan kedi ne kadar ahmaksa bu da aynı hesaptır...

Başka sorun varsa alabilirim?

0|0
    0|0
    • 1.soruna cevap; tanrı'nın kendini melekler ve cinler dışında daha fazla varlığa bildirmek istemesi onun kusurlu iradeye sahip olduğunu göstermez mi? başarılı bir insanın başkası tarafından övülmek istemesi insana göre düşündüğümüzde normal gelebilir, fakat tanrı'ya göre düşündüğümüzde tanrı'nın mütevazı davranıp kendini başkalarına tanıtma ihtiyacı hissetmemesi bana daha üstün davranışmış gibi geldi.

2. ve 3. sorularına cevaba yer almadı. karakter sayısı sınırlı.

• 3.soruna cevabım; kedi örneğinde sınırlı süre acı çektirmek var. ve acı çektirmenin sebebi kedinin iyileşmesi. cehennemde inançsızlar sınırlı süre kalmayacaklar. ve cehenneme gitmeden ahirette allah'ı gördüklerinde iyileşebilirler, yani bunun için acı çekmelerine gerek yok.

• "ahirette allah'ı gördüklerinde iyileşebilirler" yorumu öznel bir yorum o yüzden cevap olarak kabul etmiyorum. Neyin nasıl iyileşeceğine kişi yorum yapıp karar verecekse işimiz var. Kedi örneği hem bu dünyada niye acı çekmemiz gerektiğinin açıklaması niteliğinde olarak da algılanabilir. Ben mühendis olduğumdan az çok fizik bilirim. Sen zamansızlık kavramıyla, zaman kavramını karıştırıyorsun... Allah biliyor ama gene de iraden var. Sobaya dokunacak çocuğu annesinin bilmesi gibi, ama çocuk özgür.

Kızlar Ne Diyor 8

• Allah kimin ne yapacağını önceden bilir evet buna müdahalede eder.hz havvaya müdahale edip etmediğini tabiyi açık net bizbilmiyoruz ancak nihayetinde Allhın emrine karşı gelişi ve bu dünyaya bukadar insanın gelip sınanmasına cenneti haketmesine vesile olmuş.özgür irade güzel duygulara erişim gerçek müslümanlık.Allh ruhu üflediyse belki kötü yönlerimiz bu dünyada abarıp bu dünya enerjısınde dökülüp gidiyor evrene buda belki yaratıcının kendine özel bir durumudur hani bilinmezler varya islamda hani Allhın herşeye gücü yeter ama o tek belki bizleri ondan dolayı çok seviyor ve çok merhamet ediyordur ayetlerinde hep belirtir bağışlayan merhamet eden diye.daha çok şey yazabilirim.ancak kısacası insan olma ve evrendeki enerjı tesadüfi ve kuralsız değil kurallar varsa bu kuralları oluşturan kodlamayı yapan bir kodlayıcıda var oda yüce Allah

0|1
    0|0
  • Allah kullarına acı vererek kendisine olan imanlarını sınar...

Ateistlerde iman olmadığından bunu anlaması ve inanması çok zor..

Allah ateistlere de iman nasip etsin...

0|2
    1|0
  • Tanrıyı bilmem de, acının zevkle bir ilgisi olmalı.

0|0
    0|0
  • koca bir inanç düzenini şirketleştirdin yahu

şu kadar insan yanacak.. bu kadar kar payımız var.. yaradanın cirosu ne..

başlığa da cevabım madem şu olsun: du bir sorup geliyim!

0|2
    0|0
  • Allah sana akıl vermiş ve seçim yapma gibi bir şansın var.Doğru yolu seçersen, acı çekmezsin.Ademle havva da yanlış yapmışlardı hatırlarsan

0|1
    0|0
  • ahlakı kendine göre yorumlama

1|0
    0|0
  • Tanrı yok dostum!..

Tanrı senin vicdanın ve mantığında. Ha sana göklerdeki birinin acı çekmenden hoşlanması ya da sevincinden mutluluk duyması mantıklı geliyorsa onu bilemem.

0|0
    2|1
  • Adı üstünde imtihan dünyası .

Akılımız var doğruyuda hatayıda kendimiz bile bile yapıyoruz.

Nedne varız bu çok geniş kapsamlı bir konu ama bence varolmak güzel .

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 21

• Zaten dinlere bagli Tanri anlayasi esas tanri kavramina bir hakarettir. Kurana göre Allah insanlari ona kulluk yapsin diye yaratti.

Bir Tanrinin kulla neden ihtiyaci var, insanlari yarattmak tanrinin nasil isine yariyor tanri icin hersey mümkün hicbirseye bagli degi.

Madem insanlari yaratiyor, neden Adem ve Havva sacmaligiyla. Neden herseyi önceden bildigi halde Seytan, Adem, Havva sacmaligiyla ugrasiyor, bunu böyle yapiyor ?

Dinler masallardan öte degildirler. Bir Tanri olsa Dinler ona hakarettir.

Gercekten bur Kutsal kitapa inanmak icin kafayi yemek gerek.

0|0
    0|1
  • Onun bize ihtiyacı yoktu. Bizim ona ihtiyacımız vardı. İnsanoğlu olarak cevaplayamadığımız sorular vardı. Tanrı'yı bu yüzden yarattık.

0|5
    0|3
  • Dostum insan 3 bolumden meydana geldi.nefs ruh ve beden .insan dedigin bu 3 cevherin toplamidir.ilk yaradilan nefs rabbine biat etmemis onu tanimamistir.ki bu nefs insanin yani hakikat nurunu tasiyan zatin icindedir.senin cocugun sana itaat etmezse cezalandirmazsin.burda yanan insan degil nefsidir.icinde gizli hakk vardir.nefs buna perdedir.akil ile nefsini maglup edip hakka ulasman lazim.aksi halde nefs seni icindeki nurdan oz cevherin olan icindeki hakikati bilmekten yoksun kilscaktir.anlayscagin bu yuzden ceza ademi hakikati bilmekten meneden nefse kesilmistir.dusun anlarsin.o cevher sendede mevcut.nefsin galip gelmesin.

0|0
    0|0
  • Bu konu cok derin bir konu

Mustafa islamoglu

Cubbeli ahmet

Ve husnu aktas hocalara

B konuyu mail ortaminda sordum

Hic birisi cevap yazmadi

Ama bu benim inancimi zedelemiyor

Sadece inaniyorum aklimin almadigi konulari desmiyorum

0|1
    0|0
  • Mutluluktan havalara uçarkende sordun mu bu soruları? Tanrı insanları mutlu etmekten zevk mi alır diye. Acıya gelince herkes allah'ı sorgular niyeyse. Mutlulukta görülmeyen allah acıda hemen koz olarak kullanılır ateistler tarafından.

0|0
    0|0
  • bak onu bende sormuyor değilim hani Allah gerçekten bağışlayıcı ve şefkatli ise dene kullarına acı çektiriyor diyorum bazen sen cevabı bulursan bana da söyle bende öğrenmiş olurum arkadaşım

0|0
    0|0
    • acı insanı düşünmeye ve hakikati aramaya, olgunlaşmaya sevk eder. İnsan nefsine zor gelir. fakat tabiatını geliştirir. cehennem kötü insanların egitim yeridir. cennet iyiruhların ilim tahsile derek aşkı yaşayarak olgunlaştıgı bir egitim yeridir. amaç sadece ceza vermek degil. günahlardan caydırmaktır. devlet de insanları hapse atıyor. devlet içinde aynı şeyi düşünebiliriz. oysaki devlet onları hapse atmasa düzeni bozar kötü ruhlar. anlyana sivri sinek saz...

• ama sınaması bitmiyor ki arkadaşım başıma gelmeyen kalmadı şuan dipteyim ama yaradan sanki hep bana çalışıyor gibi geliyor

• nostalji sen konuyu hiç anlamamışsın. biz kötü geleceği bilmesine rağmen neden ilk insanı yarattığını soruyoruz, sen yarattıktan sonra sadece dünyadaki merhametinden bahsediyorsun. insanların yarıdan fazlası islam'ın doğruluğunu akıl edemiyor olacağını bile bile adem'i yaratmasını sorguluyoruz canım.

• Herkesin külli iradesi vardır.araştır istersen. link burada cevabını aradığın soruyu sorarak ya da araştırarak bulabilirsin.

0|0
    0|0
  • “Kötü yaradılışlı kişi Allah’a yalvarmasın diye Allah ona dert keder vermez. Unutma firavunun başı bir kez bile ağrımadı..”

Hazreti Mevlânâ Celaleddin Rûmi

0|0
    0|0
  • Allahın varlııgını inkar etmeye çalışmışsın, ima yoluyla bunu söylmeye çalışıyorsun. biz şeytanla uzun uzun bu konuları münazara ettik. ve hakikatin ne oldugunu biliyoruz. sende kıyamet günü ögreneceksin. ama sana fayda etmeyecek ozaman. Allaha ve kurana delil istersen link

0|0
    0|0
    • söylediklerinin hepsini biliyorum rahat ol

arastıran yalnız sen degilsin

benim allaha inancım var bu arada

• Ya sayın insanlar bu gereksiz,boş bilinçsiz şuursuz.akılsız,düşüncesiz ,klavye ataistlerine ne saygınız olsun ne sevginiz olsun

yorum bile yapmayın bunlar parça bölük birkaç egolarının peşinde koşan insan şeklindeki,cansız heykellerdir,tek amaçları bildikleri halde beyinlerini aklını kullanmadıkları için ALLAHIhissetmiyolar

hayvanlar bile anlıyor gerisi size kalmış

. iyi gec.

0|0
    0|0
  • Yine boş adam ve hikayesi.

Olum inanmadigin din ile kafayı yemişsin..

Çık dışarı biraz hava al.

Bütün hayatını böyle saçma sorulara/düşüncelere sığdırma..

Madem inanmiyorsun. Ne diye bu kadar yazı yazıyorsun sabahtan beri ?

1|1
    0|1
    • aynen öyle inanmadıgı halde inanan insanların kafasına şüphe atacak aklı sıra. şeytanın hizmetkarları.

• insi şeytan bunlar işte :)

• İnsanda akıl diye bir bişey var,iyi yolu,kötü yolu bilmiyomusun şimdi sen? Allah insanları yaratır ama dünyadaki işlerine yön vermez verdiği akılla hareket etmelerini saglar.

0|0
    0|0
  • irade verilmiş. bazı seylerı cok sorgulamamak lazım..

0|0
    0|0
  • sen kuranı okumamışsın. inancın yok ki itikadın olsun. sordugun soru itikat konusunun başlıca sorularındandır çok güzel ve uzun uzun cevapları var.tatmin edici cevapları var.

0|0
    0|0
    • 3-4 kez okumuşumdur. şimdi yine okuyorum. fakat okurken sizin gibi gerilmiyorum, abdest almıyorum, önemli yerlerin altını çiziyorum, sayfaların yanına not yazıyorum. yani herhangi bir kitabı okur gibi (:

• o şekilde okuyabilirsin.ne problem.bizim gerimiyoruz aşkla okuyoruz. merakla okuyoruz. düşünerek okuman lazım. inanrak okuman lazım inkar ederek okursan kuran kendini sana açmaz. o canlı gibi davranır. verdiğim video linkini bak. hakikati orada göreceksin.

• allahın 99 ismi varken tanrı diyince çok mu popi oluyorsun? Fck.!

0|0
    0|0
    • allah ismi sadece islam'da olduğu için ve bu konu üç teist dinde de geçerli olduğu için ortak kavram niteliğindeki tanrı kelimesini kullanmak gerektiğini düşündüm.

• Tanrı yoktur. Eğer felsefi açıdan bakmak istiyorsan, tanrı duygusal bir varlık değildir.

0|1
    0|2
    • ispatı var. matematiksel oalrak. link

Acı insanı düşünmeye ve hakikati aramaya, olgunlaşmaya sevk eder. İnsan nefsine zor gelir. fakat tabiatını geliştirir. amaç sadece ceza vermek degil. günahlardan caydırmaktır. devlet de insanları hapse atıyor. devlet içinde aynı şeyi düşünebiliriz. oysaki devlet onları hapse atmasa düzeni bozar kötü ruhlar. anlyana sivri sinek saz...

• Hiçbir Ana Bilim ve Bilim Dallarında Tanrı'nın ispatı yoktur buna matematikte dahil. Ayrıca; Devletin kötülüklerin hepsini engelliyebilme gücü olsaydı engellerdi fakat Tanrı'nın kötülükleri engelliyebilme gücü var ama engellemiyor.

• tanrı tabiki yok

allah o tanrının belasını versin ona inananında

1|0
    0|0
    • link önc araştır. araştırdın da sana delil sunan mı olmadı. matematiksel oalrak ispatandı kainatın tek bir varlıgın tasarımı oldugu. her yerde o altın oran sayısı(fibonacci) çıkıyor. SIKI DUR KABENİN YERİDE DÜNYANIN ALTIN ORAN MERKEZİ. PEKİ 1500 SENE ÖNCE BU GÜNKÜ İLİMLE BULNMAYACAK BİLİMSEL HADİSELERİ KURANIN BİLDİRMESİNE NE DİYECEKSİN.

• her cemal ve kemal sahibi kendi cemal ve kemalini görmek ve göstermek ister.

0|0
    0|0
  • mülk sahibi mülkünde istediği gibi tasarruf edebilir. Bu mülkün sahibi de Allahtır.

0|0
    0|0
  • Neden Bu Tür İnsanlar Hep Senin Gibi Mal Oluyo Fotoğraflarına Baktımda

0|0
    0|0
  • aslında dinlere ve tanrıya inanamama sebeplerinden ilki sonsuzluk tur..en basit örneği veriyorum tanrı sonsuz merhamet sahibi ve affedicidir ama müslüman olmayan biri ne kader iyi biri olursa olsun cehenneme gidecektir.artık insanlar birbirlerinin dinlerine anlayışlı olmayı öğrendi farklı dinden bile olsa hoşgörülü olabiliyorlar.işler burdan sonra kopuyor.tanrının sonsuz merhametine ne oldu.insan dahamı üstün

0|0
    0|0
    • merhameti sonsuzdur ama kötülük yapanın mazlumun hakkını zalimemi bırakacaktı, bu adaletmidir. Akıl mantık çerçevesinde merhameti sonsuzdur.

acı insanı düşünmeye ve hakikati aramaya, olgunlaşmaya sevk eder. İnsan nefsine zor gelir. fakat tabiatını geliştirir. cehennem kötü insanların egitim yeridir. cennet iyiruhların ilim tahsile derek aşkı yaşayarak olgunlaştıgı bir egitim yeridir. amaç sadece ceza vermek degil. günahlardan caydırmaktır. devlet de insanları hapse atıyor. devlet içinde aynı şe

• senin filtreden sadece işine gelen kısımlarımı geçiyor.ben iyi olan ama sadece inanmayan ya da yanlış dine inanan kişi için söyledim.

Yükleniyor...