Sizce inanç kavramının aşamaları ne olmalı ?

Ateist olan insanların öncelikli olarak ilahi dinleri sorgulamaları bana göre yanlış bir adım. Önünde 100 metrelik bir parkur varken koşmaya 90. metreden başlamak gibi birşey oluyor.

İnanç yolculuğu tüm insanlar için öncelikle bir yaratıcının varlığını aramakla başlar. Onun izlerini görerek, duyarak hissederek iman dediğimiz kavram oluşur. Bu aşamada yaratıcıyı tanımlarsınız. Bu varlığın kudretini ve iradesini kavradıktan sonra onu tanırsınız. Daha sonrasında tanıdığınız varlıklığı dinlerde ararsınız. Aradığınız tanrıyı bir dinde bulduğunuzda iman inanışa dönüşür.

Bu aşamaları atlayıp. İnanan kimselerin inançlarını sorgulamak için, bu kimselerin dinini öğrenmeye çalışmak zaman kaybıdır. Çünkü inanan kişilerle inançları arasında kalben bir bağ vardır. Döner dolaşır o bağı kavrayamayacağınız hissedemeyeceğiniz için sürekli başa dönersiniz ve sanki inanç kavramını bir siyasi ideolojiymiş gibi, babadan oğula kültürel bir mirasmış gibi algılarsınız.

Siz inanç konusunda hangi yolu izlediniz ?

0|0
1|2

En İyi Erkek Görüşü

• inanıp sonra sorgularsam daha mantıklı verilere ulasacagıma inanıyorum

inanmıyorsan saten sevmiyorsundur

eger birseyi görmek istiyorsan önce onu seveceksin

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Tabiiki onlar nasıl kabullenmemizi istiyorlarsa onlarında bize yapmaması gerek yani bana bir zararı dokunmadığı sürece saygılıyım sonuçta herkes özgürdür, herkes bir birey..kararlarını verebilecek insanlar. Ama oturupta alaya almaya kalkarsa biri benim önümde cevabını da veririm. Elhamdülillah Müslümanım..

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

• Ateistler yaratıcı yoktur der. Hal böyle iken, olmayan şeyi neden arasın bir insan?

0|0
    0|0
Yükleniyor...