Kuran'da özgür irade

Kuran'ın birçok suresinde Allah'a inanmayanların kulaklarına/gözlerine perde çekildiğinden, bu sebeple Allah'a inanmalarının artık mümkün olmadığından bahsedilmiştir. Sonrasında ise bu kişilerin cehennemde cezalarını çekecekleri belirtilir.

Diyanet İşleri Başkanlığı 2011 mealinden;

Bakara suresi;

6. Küfre saplananlara gelince, onları uyarsan da, uyarmasan da, onlar için birdir, inanmazlar.

7. Allah, onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir. Gözleri üzerinde de bir perde vardır. Onlar için büyük bir azap vardır.

Kehf suresi;

57. Kim, kendisine Rabbinin âyetleri hatırlatılıp da onlardan yüz çeviren ve elleriyle yaptığını unutandan daha zalimdir? Şüphesiz biz, onu anlamamaları için, kalplerine perdeler gerdik, kulaklarına da ağırlıklar koyduk. Sen onları hidayete çağırsan da artık ebediyen hidayet bulamazlar.

100, 101. O gün cehennemi; gözleri Zikr’ime (Kur’an’a) karşı perdeli olan ve onu dinleme zahmetine dahi katlanamayan kâfirlerin karşısına (bütün dehşetiyle) dikeriz!

İlgili diğer ayetler;

En'am suresi 25, İsra suresi 45-46, Yasin suresi 7-8-9-10, Casiye suresi 23.

Allah'ın kullarına iman etmeleri için ölene kadar şans vermesi gerekmez miydi? Belki inanmasalar bile iyi bir insan olarak yaşadılar ve ölmeden birkaç gün önce iman edecekler. Siz bu ayetler hakkında ne düşünüyorsunuz?

0|0
722

En İyi Erkek Görüşü

• Elbette benim kafamda da pekçok soru işaretleri var. Fakat, yine de sorgulamaktan vazgeçmedim. Neden kabul edebiliyorum ne de reddedebiliyorum. Hala sorguluyorum. Bu çerçevede acaba şöyle olabilir mi? Allah, evrendeki bütün fizik kanunlarına veya daha geniş kapsamda bilimsel kanunlara "yaptık, ettik, yaparız" diyor. Örnek vermek gerekirse, "yağmur yağdırırız" "topraktan nice ekinler, rızıklar veririz" gibisinden cümleler veriyor. Aslına bakıldığında, hepsi bilimsel kanunların işleyişine, akışına uygun şekilde bilimsel olarak izah edilebilir şekilde yürüyor. Ama, Allah diyor ki: "Biz, yapıyoruz" yani "yapıyoruz" dediği şeyler aslında bilimsel gerçekler olan şeylerin tümü. Bunu söyledikten sonra izlediğim bir belgeseli anlatmak istiyorum:

Belgesel de inançlı insanlarla inançsız insanların belli görsel uyarımlar altında (kilise resmi, dini uyarımlar gibi) beyin haritaları, beyin dalgaları gözleniyor. Şimdi, ne tip yöntemler kullanıldığını hatırlamıyorum. Görülüyor ki; inanan insanlarda beynin aynı bölgesi aktifleşiyor. Ancak, inanmayanlarda o bölgede aktiviteden eser yok. Bunu internet üzerinde bir belgeselde izlemiştim. Bulursam link yaparım. Yani, bu bir bilimsel sonuç. Bunu kabul ediyoruz; etmeliyiz. Yağmurun yağması, şimşeğin çakması, gezegenlerin hareketleri, fizik kanunlarının işleyişi gibi birşey. Bütün konan bilimsel kanunları "Allah yapıyor" diye kabul ediyorsak pekala kalpler ve kulakların mühürlenmesi oluşan bu bilimsel neticeye işaret ediyor olabilir. Belki, o bölgenin tekrar aktifleşmesi mümkün olamayabiliyor bazı insanlarda. Bu sonuca da insan farkında olmadan kendi iradesiyle varmış olabilir mi? Kullanmamayı tercih etmiş ve o bölge zamanla körelmiş olabilir mi? Mesela, bir bebeğin gözlerini birkaç ay boyunca sürekli kapatın artık görmesi mümkün olmuyor. Çünkü, görme işlevini sağlayan beyin hücreleri gelişemiyor ve telafisi yok. Acaba, farkında olmadan bir irade kullanıyoruz da sonra kullanılmadığı için beynimizin o bölgesi köreliyor mu? Burada, kabahat inanmayanlarda da Allah, bu kanunun sonucuna mı işaret ediyor. Bilmem anlatabildim mi? Sadece, düşünüyorum. İşte, reddedemiyorsunuz. Aslında, inanç bir tercih meselesidir. Her ne kadar akıl o tercih doğrultusunda ya destekler ya da tercih etmeyen de işe yaramaz. Tercih (irade sonucu) kıvılcımsa akıl gaz mıdır? Akıl olsa da, o kıvılcımı kendi iradesiyle tercihleriyle çakmıyor mu bazı kişiler (ben de dahil) farkında olmadan. Sonra da, beynin o bölgesi zamanla işlevini tamamen kaybediyor mu? Allah, bu bilimsel şeye mi işaret ediyor acaba?

1|4
    0|0
    • Bu arada, devrik cümlelerim ve anlatım bozukluklarım için özür dilerim. Çok itina gösteremedim yazıma. Umarım ne demek istediğim anlaşılmıştır.

• arkadaşım ilahi bir şevktir aslında inanış o inanış öyle bir kor dur ki imanı tam olanda sönmez ama yolu bulmayanda bir kor değildir kor ve ateş olmayı bekleyen bir koz dur o yüzden sen içini serin tut arkadaşım inancını kaybetme ve takva ve sevgi içinde ol

• Dusunen ve dusunen insanlara saygi duyan herkese sevgiler. Soran arkadasim dahil boyle hassas bir konuda insanlarin saygi cercevesinde dusunce uretebilmesi cok guzel. Fikirler bu sayede gelisir ve kesfedilmedik seyler bu sayede kesfedilir.

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 7

• Muslumanliga inanmiyorum, bir omur verse yine inanmam mk kime ne? Herkes istedigini yapmakta ozgur, bu ayetlerin sallamasyon oldugunu dusunmuyor degilim. Basta cok celisiyor gercekler ile. Kimsenin inanisi da baskasini ilgilendirmez o yuzden simdi aptal aptal yorum atip da sinir etmeyin.

3|4
    3|7
  • Aşağıda yazan bir çok arkadaşın dediği gibi değil düşüncem.

Benim Kuranı Kerim i anlamam için birilerinin yardımına ihtiyacım yok.

Anlamadığım şeyi kendim araştırırım.

Kendi ruh haline göre veya menfaatine göre tefsir yapanlar olmamış mıdır?

O kişi Allah kadar mı bilecek işaret edilen konuyu?

Allahla arama kimse girmesin derim.

Madem bana oku diyor ve ilk ayet,ki burada git sana biri açıklasın demiyor Allah,

bundan ben sorumluyum ve ben okuyacağım...

Konuay gelirsek Bence insanın içindeki iman gücü doğuştan var olan bir şey ölürken de aynı. İstediğin kadar ibadet et o değişmez. Azalmaz veya çoğalmaz. İnancın gücü kalpten gelir, ibadetin veya şeklin gücü değildir bu. Yani değiştiremeyeceğimiz bir şeyler var demektir.

En önemlisi, iyi insan olup doğru yoldan ayrılmamaktır.

1|0
    0|0
  • Bu ayetleri kendi kendine yorumlayarak hic bir yere varamazsin kardesim. Ac bir tefsir oku. Elmalilihamdiyaziri tavsiye ederim.

"Kim Kur'ani kendi kafasina gore yorumlamaya calisirsa, isabet etmis olsa bile hata etmis olur"

Hadisi serif.

0|1
    2|1
    • "Ve işte Biz onu (Kur'an'ı) böyle apaçık ayetler

olarak indirdik. Çünkü Allah istediğine hidayet

eder." (Hacc-16, Elmalılı Hamdi Yazır)

Kur'an bile bunun gibi birçok yerinde yoruma, tefsire ihtiyaç olmadığını söylüyor. Apaçık, anlaşılır, açık seçik ayetler indirdik diyor. Sen daha neyin yorumundan bahsediyorsun? Kur'an'ın her yeri çelişkilerle dolu. İnsanlar, bunlardan kafaları karışıp sorgulamaya başlayınca onları bir şekilde susturma çabasıdır tefsir, yorum denen şey. Sen Kur'an'ın hikmetini anlayamazsın diyerek kendi inandığın kitaba karşı çıkıyorsun haberin yok.

• Kuranin kendisi korunmustur fakat bizim aklimiz ve kalbimiz korunulmamastir. Kurani kendisi yorumlamaya calisip iki ayetten dolayi kafir olanlari da biliyoruz.

Soyliyeceginiz herseye cevabim var fakat burda tartisma taraftari degilim

Bu cevabi da okuyanlara bir secenek daha sunmak icin verdim zaten

Hayirli aksamlar.

• Kuranı kerimde yazılanları direk oldugu gibi almamalısın bizim,orda allahın tam ve kesin olarak ne dediğini anlamamız mumkun değil. Örneğin: 7. Allah, onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir. Gözleri üzerinde de bir perde vardır. Onlar için büyük bir azap vardır. Diyor,Allah onların kalplerını ve kulaklarını muhurlemıstır dıyorsun, mühürlemekten kasıt ne olabilir? yorumlarsak cok kapıya cıkar,yanlıs dusunuyorsun.

0|0
    1|2
  • okuyamıyorum şu anda. soruyu çabucak bulabilmek için cevap verdim.

0|1
    0|0
  • Zaten ölene kadar şansları var sen yanlış anlayıp yanlış yorumlama kendi kendine daha bilgili birineden yardım al

1|1
    2|2
  • Euzi billahi mineşşeytanirracim

Bismillahirrahmanirrahim

Vermesine gerek yok.Amin

0|1
    4|4

Erkekler Ne Diyor 21

• Söylediklerin doğrudur. Hayatının son anında bile iman edebilecek ateistler vardır. Ancak burada bahsedilen umutsuz vakalar. Bazı ınsanlar oyle bir hayat sürmüştür ki ; yaratıcı o insanlara sırt çevirmiştir. Düşünelim günümüzde bile bebek öldüren masumları katleden onlara her türlü kötülüğü yapan güçler var. Bu insanlar Allaha hayatlarının son anında iman etseler bile bunca kul hakkına rağmen yaratıcı onları affetmeyi bırak onların varlığını bilmek dahi istememiştir. Yani onlar bana inanmasınlar çünkü ben onlara inanmıyorum demek istemiştir. Bunun dışında bazı yardımsever iyilik cehpesinde savaşan fakat henüz iman ıle tanışmamış insanlar için Allah her zaman onlara bir kapı açmış ve çağrıda bulunmuştur. Hayatlarında bir an bile iman eden bu kimselerin, ahiret hayatında cennete mutlaka kavuşacaklarını müjdelemiştir.

0|1
    1|0
  • - Onlara, “İnsanların inandıkları gibi siz de inanın” denildiğinde ise, “Biz de akılsızlar gibi iman mı edelim?” derler. İyi bilin ki, asıl akılsızlar kendileridir, fakat bilmezler.

(Bakara 13)

"Onlara, “İnsanların inandıkları gibi siz de inanın” denildiğinde" demek ki özgür irademizle iman etmemeyi seçebiliyoruz.

- Şüphesiz bunlar bir öğüttür. Kim dilerse Rabbine ulaştıran bir yol tutar.

(Müzzemmil 19)

- İşte bu, hak olan gündür. Artık dileyen kimse Rabbine ulaştıran bir yol tutar.

(Nebe 39)

Al sana özgür irade.

Allah özgür iradesiyle iman etmeyenlerin kalbini mühürlemiştir. Ayetlerde de görüldüğü üzre kişi dilediğinde iman edebilir. Allah dilediğini hidayete erdirir, dilediğini yoldan saptırır.

0|2
    0|0
    • yav işte ateistler şaşırmışlar ...

• ben ayetlerin hiçbirine inanmıyorum. fakat ne anlama geldiklerini anlamamız için inançlı olmamıza gerek yok. senin yazdığına göre gidersek, şu an sen kendi mesajındaki ayetlere benim yazdığım ayetlerden daha fazla inanıyorsun. senin yazdığın ayetlerin benim yazdığım ayetleri bastırdığını düşünüyorsun.

• bi ayetin diğeriyle çeliştiğini söyleyen sensin, benim birinin diğerini bastırdığı gibi bir inancım yok. ayetleri yanlış yorumladığını belirtiyorum. inanmayan biri olduğun için de sürekli yanlış yorumlayacaksın. zaten tartıştığımız ayetlerde de senin gibilerden bahsediliyor. tartışmak imkansız o yüzden.

• arkadaşım kurandaki ayeti kerimeler ve sureler kesindir ve katidir o yüzden sureleri ve ayeti kerimeleri okurken sadece Arapçasından değil en geniş mealinden Türkçe den de okumak gerekir aslında kuran da Allah ın bağışlayan ve esirgeyen bir ilah olduğu ortadadır bu yüzden mealle birlikte kelamı da bilmek ve ona göre davranmak gerek ama şunu da bilme lazım sakın ola ki ayetten ve surelerden vazgeçip hadise de gitme ilk önce ne en sonda tek çözüm hakikati bir olan kuranı kerimdir bunu bilmende fayda var kuranda böyle çok ayet var ve arkadaşlarında dediği gibi kendi kendine çelişen ayetler ve sureler var ama oradaki kati olan neyin ne olduğunu anlatması yani bilgilendirmesi oradan yüz çevirmekten kasıt ta şu eğer sen inana biri isen ve bir anda inanmaktan vazgeçersen senin gözüne Allah perde çeker ve o perde sen ta ki Allaha gerçek manada takva edip iman edersen senide Allah yeniden bağış ey leçektir kafirler yani dinsiz olanlarda elbet perde vardır çünkü onlar şeytanın elinde oyuncak olmuşlar ve ona kulluk etmişlerdir yani bir tabirler artık onlar Allah ın değil Şeytanın kulu olmuşlardır ki bunların en büyük benzerlikleri bencil olmaları kendilerine olan düşkünlükleri ve onları kibirleridir ki kibirleri yüzündendir ki Allah onların gözlerine mühür çekmiş perdelemiştir onlar ne olursa olsun kibirleri ve içindeki fitnelikleri yüzünden Allah ın da merhametinden yoksun olmuşlardır küfre sahip olanların ise ayeti kerimeden anlaşıldığı gibi içlerindeki ahlakın eksik olmasındandır küfür sadece sözle edilen küfür değildir burada Allaha küfür etme onların elçilerine küfür etme manasındadır yani ki küfürden kasıt bizim insanlara ettiğimiz küfür değil bunu da bilin zaten Allah bu yaptıklarında korkup Allaha sığınanların aflarını kabul ediyor buradaki amaç kuranda insanlara kötülükten sakınmalarını sağlamak bir nevi korkutmak ama şunu da belirmek gerek Allah a af eyleyen her kişi Allah affetti diye cennete girecek elbet her Müslüman gibi cehenneme girip hesabını verdikten sonra cennete girecekler ama onlarında cehennemden geldikleri belli olacak surelerde var bu kesindir arkadaşlar yani kuran genel manada 7 anlamı vardır ve bu anlamdan dan sadece ilk 3 ü çözülebilmiştir kıyamete kadar 7 sinide çözülecek ama o zamanda kıyamet kopacaktır Allah ın merhameti üzerinizde olsun arkadaşlar bilin ki mutlak kudret sahibi ve hüküm veren Allah tır

1|0
    0|0
    • türkiye diyanet vakfı ve elmalılı hamdi yazır meallarinde de bu ayetler aynı şekilde tercüme edilmiş. demek ki kuran'ın arapçasında da bu anlama gelen cümleler var.

• Arapçadaki anlamla Türkçedeki anlam çok farklı ki kuran ı kerim tam olarak Arapça inmemiştir kuryeşi Arapça ile inmiştir yani tam olarak Arapça değil dir o yüzden kelime farklılıkları var

• kardeşim o ayetler bazı kimseler varkı istediğin kadar anlat yıne ımana gelmezler cunku işledikleri günahlar gözlerini kapatmışlar.

ebu lehep hakkında yıllar once ayet ınmıstı, onun kesin cehenneme gidilecegi ama o olunceye kadar iman etmedi. ve kafir olarak oldu.

bir diger ornek ebu cehil bir cok hadiste Peygamberimizin peygamber olduguna inanıyordu ama hasımlık ve kıskanclık yuzunden ıman etmedi oda cehennemı boyladı.

Bakara suresi;

6. Küfre saplananlara gelince, onları uyarsan da, uyarmasan da, onlar için birdir, inanmazlar.

tebet süresi( diyanet işleri);

1. Ebu Leheb'in iki eli kurusun! Kurudu da.

2. Malı ve kazandıkları ona fayda vermedi.

3. O, alevli bir ateşte yanacak.

4. Odun taşıyıcı olarak karısı da (ateşe girecek).

5. Ve boynunda hurma lifinden bükülmüş bir ip olduğu halde.

-----------------------------

ve arkadaşlar normal bir insan kuranı tefsir edemez. çünkü Kuranı tefsir etmek için Hadisi şeriflerin bilinmesi, Ayetin hangi sebepten indigi gibi kavramları bilinmesi gerekir.

tebet suresi sırrını anlayınca musluman olan papaz hikayesi için link

0|2
    0|0
  • inanmayan insanla uğraşmak çok zordur bırakın yansınlar ebedi cehendemde ne uğraşıyonuz öldüklerinde gözlerinden perde kalkacak ve herşeyi apaçık görecekler işte o zaman çok geç olacak

bir gün onlarında aynen böyle selası verilecek http://www.youtube.com/watch?v=HaKts-YaYyE

insanın nasıl mucize bir şekilde yaratıldını görmüyolarmı ? bunlar kendi kendinemi oluşuyo sormak lazım ama dedigim gibi ne desem boş anlamazlar anlatamazsın

http://www.youtube.com/watch?v=tZi6Ul4uC34

0|1
    0|1
  • Şimdi hocam ayetleri tek tek ele almamalısın. Bunun tam tersi manalarda ayetlere de rast gelebilirsin. Kimsenin şansı elinden alınmış değildir. Öyle bir şey olsa zaten bizi baştan dünyaya göndermezdi. Dediğin gibi olsa dünya da olmamızın şu an yaşamamızın manası olmaz. Ama bu akıbetleri adına önceden haber verme niteliğindedir. Başta kalplerini mühürleyen onlardır. Bunun ötesinde tefsirler daha açıklayıcı olacaktır. Araştırmadan bile çoğu sorun cevap bulacak.

Gerçeği kendiliklerinden sezip, düşünüp bulmaya, olmadığı halde dinleyip işitmeye, güzel kabul göstermeye kabiliyet (yetenek)leri kalmamıştır. Aslî kalp vardır fakat ilk yaratılıştaki sağlamlıklarını yitirmişler, kötü alışkanlıklarıyla onu örten ikinci bir alışkanlık kazanmışlardır. Bu kazancı da Allah Teâlâ yerine getirmiştir. Artık onlar kendiliklerinden; kendi istek ve arzularından, şahsî ve nefsî gayelerinden başka hiçbir şeye dönüp bakmazlar.

Burası tefsirden kısa bir alıntı bak o ayetin yorumuyla ilgili mesela.

2|1
    0|1
  • Islam kör inanc dinidir. Akil ve mantik onu parcalar. Müminler bu soruya sevap veremezler. Tek cevap sen onu öyle yorumlayamazsin hocalara sor yada, arapcada baska anlami var falan filan.

Islamda özgür irade yoktur. Kurana göre Allah bazi insanlari sadece cehennem atesi icin yaratti.

1|1
    0|0
  • Beynini kullanan,sorgulayan iyi insanlar bunun için yakılacaklar.Süper.Ancak çocuk tecavüzcüleri müslüman olduğu için cennete gidecek.

0|3
    0|2
    • Öylesine Bir Diyalog:

+Yani tanrı var ve sana TECAVÜZ edilmesine izin verdi ? Ayrıca bir nedeni olmadan bebeği doğurmanı istiyor.

-Belki de beni deniyordur.

+Yardım etmek için seni incitti ? Galiba bu, senden nefret etmesinden çok daha iyi.

(house)

• Allah insanana akıl fikir vermiştir...herkes hayatında en az bir kere allahın varlığını hisseder...burada herşey apaçık olduğu halde inanmayanlardan bahsediyor yüce Allah...yani inanması için çok sebep varken inanmamak için kendini zorlayanlardan kasıtlı bir şekilde inkar edenlerden...sonrada her şeyin sahibi olan Yüce Allah bunlara o şansı vermiyor artık...çünkü o kalplerdekini biliyor...kalbinde bir sürü ispat olduğu halde ısrarla inanmamak isteyenler bu şansı ebediyen kaybediyor...ne yani sen inkar et durmadan sonra yaşlanınca acizlik vurunca Allah de dolan ...peki bu aklın nerdeydi bu zamana kadar nerdeydin ..işte bu şansı vermiyor Allah o zaman 15 yaşında namaz kılanla 78 yaşına kadar atesist yaşamı her türlü haltı işlemiş adam aynı mı olacaktı..burada farkında olmadan byapılan hata lı insanlar değil bildiği halde inanmayanlar kastedilmiş...sonra gel 78 yaşından sonra tamam innadım de git cennete oldu bakalım... Allah herksein kalbini biliyor...

0|0
    0|0
    • 15 yaşından beri namaz kılan biri iyi kalpli olmayacağı gibi, 78 yaşına kadar ateist olup her haltı yemeyi ahlaki olarak reddetmiş olabilir. ayetlerde davranışlardan hiç bahsedilmemiş. yani çevresine kötülük yapanların kalplerini mühürleme durumu söz konusu değil. sadece inanmayan kişilere böyle yapıldığından bahsedilmiş.

• bütün arkadaş çevrem ateist. belki iyilik meleği olduklarını söyleyemem ama bu kişilerin tanımadığım kişilerden daha kötü olduklarını da söyleyemem.

• ama kasıtlı inanmıyorlar ...

• Öğtetmen öğrencisine derslerine çalışmadığı için 0 verir. Sen derslerine çalışmıyosun benim dersimden sınıfta kalıcaksın der. Ama öğrenci çalışırsa sınıftan geçer öğretmenin gözüne tekrar gîrebilir sözlüden iyi nnot alabilir. Yada sen çocuguna kızabilirsin küfredebilirsîn ama onun bikere babacım demesiyle işler değişir. Bunu böyle düşün. O affetmezse bizi kim affeder.

0|0
    0|0
  • O zaman kader denen şeye inanmamak lazım, insanların iman edip etmeyeceğini bilmez mi Allah?

Kaderi bilen Allah bir insanın inanıp inanmayacağını da bilir.

0|0
    0|0
  • Allah,inanmak istemeyenlerin gözüne perde çekip,mühür vuruyor.Yani o perdeyi kaldırmakta o mührü çözmekte o kişilerin elinde.Özgür iradeye bir tasallut yok kısacası ; )

0|0
    0|0
  • ayetlerle ilgili yorum bize düşmez diyanet işleri fetfa hattını ara derim

1|0
    0|0
  • İşiniz gücünüz kuran.

Olum inanmadigin kitaptan sana ne ?

1|1
    0|0
    • ona bakılırsa müslümanların çoğu evrim hakkında olumsuz yorum yapıyor. evrime inanmıyorlarsa neden evrimle ilgili laf söylüyorlar? mantığın temelden yanlış.

• Ayetleri okumaliyiz yorumlamak gunahtir

1|0
    0|0
    • aurelius augustinus hristiyan camiasında en büyük azizlerden biri kabul edilir. onun görüşüne göre, önce inanıp sonra incil'i okumak gerekir. yoksa ayetlerin anlaşılamayacağından bahseder. günümüz hristiyan dünyasında reformcular augustine'ci mantığı reddetmiştir. senin bakış açın augustine'le aynı paralelde.

• gercekten bilgisi olupta cevap veren var mıacaba cok merak ettim

0|1
    1|1
  • hacı bu soruyu akşam tekrar sor güzel soru :) 5 yıldız verdim

0|0
    0|0
  • 5 yıldız verip çıkıyorum.

0|0
    0|1
  • ne olursan ol yine gel anlayısı vardır islamda . ismal allahın kulunu gerı cevırmez sen yalnıs yorumluyorsun.

1|0
    0|2
  • Fıkıh bilmeden tefsir okumadan düz kafayla anlamak kendi fikirlerinle anlamaktır.

ilimin varsa onu bilerek okuyarak ögrenince anlarsın

Ayrıca 9en eski Kur'an 9ncu yüzyıldaki olarak görünüyor.

link

0|1
    1|0
  • Erkekler Devam
    1
Yükleniyor...