Kendinizi kelimelerle yeterince ifade edebiliyor musunuz ?

Kelime haznenizi hiç ölçtünüz mü? Günde ortalama kaç kelime ile konuşuyorsunuz,?

Bu aslında bir yerde insanın dili ile kültürel ilişkisinin sınırlarını da ölçen bir tespit. Yapılan araştırmalara göre insanlar günlük 200/ 500 kelime ile konuşuyorlar ve bunun yalnızca yarısı kavramsal...

Herkes derdini anlatacak kadar ikinci, üçüncü bir dil öğrenmeye çalışırken biz ana dilimizi de ancak derdimizi anlatacak kadar kullanabiliyoruz.

500 kelime ile Türkçe konuşanlar 2000-2500 kelime civarında İngilizce sözcük ezberlemeye çalışıyor. Çünkü sistem de bunu gerektiriyor.

2005 yılında çıkarılan TDK sözlükte 75.000'den fazla sözcük olduğu görülmektedir.

Peki biz zengin dil haznemizin ne kadarını kullanıyoruz, hiç düşündünüz mü?

Siz kendinizi kelimelerle yeterince ifade edebiliyor musunuz?

Aslında benim demek istediğim bu değildi,sen beni yanlış anladın ya da ben öyle demek istemedim cümlelerini sarf etmemizin nedeni kelime dağarcığımızın az olması mı ?

0|0
13|24

En İyi Erkek Görüşü

• aslında bu eskiden beri süregelen bir söylem ve yanlış bir bakış açısı. eğer bulunduğun ortam bunu gerektiriyor ise günde ortalama 500 kelime kullanman oldukça normal. bir kasiyer müşterisi ile felsefi içerikli bir tartışmaya girmez ya da olaya bu kadar yüzeysel bakmayalım günlük yaşantımız içerisinde ekstrem bir durum ile karşılaşmadığımız müddetçe sadece yaşantımızı idame ettirecek biçimde bazı kalıp cümleler kullanırız. bu cümleleri kuran kişi eğitimsiz bir insan olabileceği gibi toplumca imrenilen bir titre sahip tabiri caizse mürekkep yalamış bir insanda olabilir.

burada bir noktada insanlar haksız olarak eleştiriliyor. her insan bilmek zorunda değildir, her insan okumak zorunda değildir. eğer bu onun kendi seçimi ise bilerek bilmemeyi tercih etmiş ise kimse onu bu tercihinden dolayı yargılayamaz.

ayrıca bir konuşmada kullanılan teminolojik terimleri bir kenara ayırırsak konuşmayı mükemmel kılan bahsi geçen konuyu karşı tarafa tam olarak anlatabilcek olan en sade biçimidir. dilimizde karşılığı olmasına rağmen kullanılan farklı dillerden türemiş kelimeler (benzetme yerine metafor, iğneleme yerine sarkazm gibi) yerinde kullanılmazsa karşı tarafa sadece "ben bunu da biliyorum" mesajını verme amacını güder. bir anlam karmaşasına neden olmaktan başka bir şeye yaramaz.

"aslında ben bunu demek istemedim" gibi cümlelerin kurulma sebebinin kelime dağarcığımızın hacmi ile ilgili olduğunu düşünmüyorum. çok az sayıda kelime ile de kendimizi ifade edebiliriz bu yalnızca konuşmayı uzatır. fakat bildiğimiz az sayıda kelimenin de anlamlarını ve kullanılışlarını bilmiyoruz. işte kitap okumak bu noktada önemli kelimelerin ağzımızdan bir refleks gibi çıkmasını söylenilen söz ile herkesin aynı şeyi anlamasını sağlayan dile hakimiyettir.

herkes bilmek zorunda değil yalnızca bilmediğini kabul etmesi veyahut ne kadar bildiğini bilmesi yeterli.

1|0
    0|0
    • Çok güzel bir yorum ellerine sağlık öncelikle. Ben de dili mümkün olduğunca sade biçimde kullanırım ki bu çoğu zaman karşı taraf anlayabilsin diyedir örneklendirdiğiniz gibi nerede kiminle ne biçimde konuşmak gerektiğini bilmek gerek. benim eleştirim yine de şu kullanmasa da en azından bir kitapta bir sohbette ya da bir TV programında kullanılan sözcüğün anlamını bilmekle ilgli ki uygun şartlar varsa doğru sohbet arkadaşları ile entelektüel bir sohbet de hoşuma gider. Son cümleniz de ayrıca hoştu

• teşekkür ederim. güzel sözlerinizi nezaketinize yoruyorum. size iyi bir gece dilerim.

• Ben teşekkür ederim, iyi geceler..

Erkekler Ne Diyor 23

• Aslında kelime dağarcığım iyidir, fakat sosyal hayatta bunu adam akıllı yansıtamam. Bu da sosyal hayatımdaki aktifliğimin düşük olmasından kaynaklı.

Tabisi bu kadar kısa kestirip atma kelime ve cümleler kelime haznemizin azlığından, kimisi de kullanmaya gerek duymuyor :)

cut.

2|0
    0|0
  • Sana bu yazıyı yazarken cümlelerim kifayetsiz olacak çünkü OKUMUYORUZ! Kelime mi biliyoruz? yoksa bir anlam mı? populer kulturun kolesı olmuş yanlış dialoglar hatalı kelimeler benım yazdıgım gibi imlasız yazılar... Kendini anlatmak istiyorsan kelimeler yetmiyorsa vücut dili oda olmadı öküze anlatır gibi anlatacaksın bazıları öyle anlar ya da anlamak işine gelmez...

1|0
    0|0
  • Sanırım ben edemiyorum. Kelime hazinem sıfır olabilir belki de :))

2|0
    0|0
  • Şimdi ben bir makina yapmışım bir işi üç düğmeye basarak yapsın siz bunu tek düğmede yapsın. Sizinkisi iyidir. Çok sözcükle boş konuşmaktan ziyade nitelikli olanı seçerim. Denize derya demek zenginlik değil bence. Nasıl ki yabancı dillerde üç kelime aynı anlama geliyorsa bu da öyle bence. Karışıklığa yol açar günlük kullanımda. Sorunuz için 5*

1|1
    0|0
    • Çok teşekkür ederim :)

• Eski profil resmi kesinlikle ablam !

• Teşekkürler :)

• Bana şunu düşündürdün güzel ablam. Çoğu insanın sohbeti beni boğuyor. Acep bu kelime haznesi ile bir alakası var mı ?

Son söylediğin bence kendini ifade edememe. Misal adam şunu der isem o ne derse düşüncesinden konuşamaz .

Kendi kelime haznemi bilmiyorum :))

Ama değindiğin nokta şahane ablam :)

2|0
    0|0
    • Sen yalın ve anlaşılır bir dil kullanıyorsun her zaman :) teşekkür ederim

• Bugün saçlarımın artık seyreldiğini arayada tüp kuyruğuna aradan kaynak yapan vatandaş misali beyazların olduğunu farkettim

• Yaşlanmışık arif nasıl edek kirvem :) şivede bozulmalar başlıyor

• şimdi sen bu konuyu actın ya bende şunu söyliyeyim bu ks de tr de türkçe konuşan sayısı bir elin parmakları kadar yok

ne türkce si biz türkce mi konuşuyoruz

1|0
    0|0
    • :)) Evet yine Türkçe konuşuyoruz aslında ama sadece kısaltmalarla dilimizi bozup yeni bir forma soktuk. O konuda haklısın

• :)) güldürdün beni o konuda haklısın. Türkçe çok karma bir dil. Limon örneği biraz farklı ama yani Türkiye Türkçesinde bazı ses olayları var ve limon sözcüğünün başına gelen i sesine kullanım kolaylığı açısından eklenmiş diyoruz yani yeri var Türkçede. Oturgaçlı götürgeç imkansız gibi ama

• birde yere göge sıgdıramazlar bu inkilabı sıg düşünüyor bu insanlar

bu inkilap ülkeye en az 50 yıldan fazla kaybettirdi hatta daha fazlasını

• duygu çeşitliliğinin kelıme hazınlerınden daha zengın olması sebebı ıle ıfade zorlugu cektıgım cok oluyor...

2|0
    0|0
    • Ebruli hüzünler, gökkuşağı sevdalar yaşarken, severken kızarken gülerken bazen çok zor doğru ve yeterli kelimeleri seçmek...

• 75.000 kelimeyi kullanırsak karşımızdakinin de 75.000 kelime bilmesi lazım ki ne dediğimizi anlasın :D Şaka bir yana ortalamanın biraz üzerine çıkılması kafi bana göre. Fazlası abartı olur sanki.

1|0
    0|0
    • Aynen öyle. Konuştuğunda ne dediğin anlaşılmalı:) Anlamak içinse sanırım biraz öğrenmek geliştirmek gerek. teşekkür ederim:)

• Bu dediğinde çok doğru çünkü ancak dengin olanla entelektüel bir paylaşımda bulunabilirsin. teşekkür ederim :)

• Rica ederim :)

• oradaki kelimelerin hepsi Türkce mi merak ettim simdi.

0|0
    0|0
    • Konuyla ilgisi nedir ?

• Soru sordun degil mi? soracagın soruya bakar mısın _? geniş bir cümle toplulugu. bu durumda da sana 75bin nedir diye sormam lazım. ne

neden useneyim.

neyse fikrine eyw. takıl.

• Benim sorum gayet açık fakat ben sizin ne sorduğunuzu neye takıldığınızı anlamıyorum. Yorum için teşekkürler siz takılın lütfen benim lugatımda yok öyle bir kelime

• guzel bır konuya degınmıssınız

kelıme dagarcıgı ne kadar az olursa yanlıs anlasılmalar, ikili ilişkilerdekı sıkıntılar da fazla oluyor

1|0
    0|0
    • Bravo. Gerçekten tek cümle ile özetlediniz :) teşekkür ederim sorumu doğru anladığınız için

• Kesinlikle... Çok teşekkür ediyorum

• ben teşekkür ediyorum...

bu guzel konu ve sonrasındakı tum yorumlarınız için..

• kendini doğru ifade edebilme bende takıntı haline geldi.cümle içinde eş anlamlı fazladan kelimelerin bulunması aynı kelimenin ard arda tekrar edilmesi.hâla cümledeki kelimeleri yerlerine doğru yerleştiremeyecek insanlar var.birde bunların üniversite bitirmiş olanları.kelime dağarcığını geliştirmemiş insanlarla konuşurken bunalıyorum

0|0
    0|0
  • evet , son söylediğine de katılmıyorum ayrıca. bazen karşı taraf anlamadığı için açıklama gerekiyor ... sorun illa anlatanda olmuyor yani.

2|0
    0|0
    • Israrla anlattığın halde hala anlamadığında düşünürsün ben mi anlatamıyorum diye ?

• :)) bazen anlamazlar bazen biz anlatamayız. İlla ki bir çaba gerekiyor iletişim için. Teşekkür ederim

• illa ki ^^ kimisi fazla çaba gösteriyor , kimisi az bütün mesele bu =) ben teşekkür ederim güzel soru 5* =) iyi akşamlar

• Fena degilim

1|0
    0|0
  • akıcı konuşabildiğimi söylerler

1|0
    0|0
  • Evet, kendimi ifade ederken sıkıntı yaşamıyorum.

1|0
    0|0
  • Olabilir yanlış anlamaların sebebi.
    Kitap okumadıkça kelimeleri unuttuğumun farkına vardım. Artık daha fazla diyorum "Ah unutmasaydım o kelime tam gediğe oturacaktı"diye

0|0
    0|0
  • evet ... ... ..

0|0
    0|0
  • ne kelimelerle ne de hareketlerimle becerebildim bunu bu yaşa kadar...salladım bende artık yoruldum:///

0|0
    0|0
  • kendimiii eEeEeEeEeEeEE evet ya ediyorum

0|0
    0|0
  • gozlerım daha etkilidir hele kaşlarımı hiç sormayın.D

0|0
    0|0
  • Sagopa değiliz ki azımız laf yapsın

0|0
    0|0
  • Kendimi ifade edebiliyorum ama işe yaramadı ve gitti.

0|0
    0|0
  • malesef hayırrr

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 13

• Gayet akıcı, mantıklı konuşabilirim. Fakat yapmak istemiyorum adsfs

2|0
    0|0
  • insanlar günde 500 kelime konuşuyor ve bn bu sayının yarıdan fazlasını ailemle sevdıklerımle konuşuyorum çünkü bni anlıyor dinliyorlar kendım olma şansımı veriyorlar bunun dışında susyorum aslında ama içimde öyle fırtınalar kopuyorki düşünceler gelecek ve gecmış arasındaki köprüde gidip geliyorum baskalarıyla konuşurken kırmamak yanlış anlasılmamak için bazen susyorum bazende iice düşünüp öyle konuşuyorum her sözcugumu tartıyorum tabı morelım yerınde degilse tartısız konuştugum oluyor ve bu sadece karsımdakını degil bnide üzüyor ve yıpratyor bn hep şuna inandım arkasında gözyaslı bırını bırakan insan hem mutlulktan uzak kalır kalp kırmak düşünceszce konuşmak hoş degil bu yüzden çogu kez sustugum çok olur

1|1
    0|0
    • Bu çok farklı bir bakış açısı oldu iyibiri. Anlaşılmayacağımızı düşündüğümüzde de susuyoruz haklısın. Teşekkür ederim

• rica ederım :)

• Misal;dümüş

Misal;bihamma

Bu tarz kelimelerim de var :)

Ama bazrn tikaniyoeum hicazcikim ya kelimeler yetmiyo

1|0
    0|0
  • Canim türkcede zorlaniyorum ama almancada kendimi cok rahat ifade ede biliyorum ;)

1|0
    0|0
  • Hiç bir zaman kendimi ifadem tam olmadı.

2|0
    0|0
  • edemiyorum kendimi çok geliştirmem gerek daha

1|0
    0|0
  • Malesef ki hayır. Bu konuda napıcağım konusunda bir fikrim yok. Kitap okumamaktan kaynaklı doğal olarak.

1|0
    0|0
    • Yukarıdaki arkadaşla konuştuğumuz gibi kitap ve sözlük okumak sanırım çok katkı sağlayacaktır size. Ben bu anlamda sözlüklerden çok faydalandım tavsiye edebilirim.

• an gelıyorkı edemıyorum

1|0
    0|0
  • ben sadece bazılarına kendiimi ifade edemiyorum çünkü onlar beni anlamak istemiyolar :)

1|0
    0|0
  • Entelektüel basit şeyi zor yoldan söyler.Sanatçı zor bir şeyi basit yolla söyler. :D:D

1|0
    0|0
    • Entelektüel sözcüğünü çift l ile yazmadığın için sen de öylesin. Teşekkür ederim çok güzel bir söz

• Kendime güveniyorum , evet .

1|0
    1|0
  • edemiyorum bazen haksızlığa uğruyorum

0|0
    0|0
  • Kendimi kelimelerle yeterince ifade edebildiğimi düşünüyorum. Her zaman karşımdaki kişinin beni anlayabilmesi için kelimelerimi özenle seçerim. Doğru şekilde, doğru yerde mi kullanıyorum diye mutlaka dikkat ederim. Bu yüzden genellikle yanlış ifade etmem kendimi ve kolay kolay yanlış anlaşılmam. Ama bu biraz da karşımdakinin anlamak istediğine bağlı... O beni yanlış anlamaya odaklanmışsa yapacak bir şey yok.

1|0
    0|0
    • Bu anlamda en takdir ettiğim üyelerin başında geliyorsun. Hem dağarcığın çok iyi hem soruların kaliteli hem de cevapların. Hassasiyetine teşekkür ederim arkadaşım

• Son cümle adeta beni ifade ediyor :p

• Senin için yazdım zaten o cümleyi :))

Yükleniyor...