Neden yapmak zor iken, bozmak kolay..?

Anlamıyorum azizler... Düşündükçe devrelerim ısınıyor: İki zıt durum nasıl 0 noktasına birbirinden farklı uzaklıkta -hem de yapmanın aldığı süre bozmanın kat be katı olarak- oluyor..?

Bunu hayatın her alanında görebiliyoruz: Hastalanmak kolayken, iyileşmek zor; güven kazanmak zorken, kaybetmek kolay; domino taşlarını dizmek haftalar alırken, tamamen yıkmak birkaç dakika...

Birçoğunuz, "sen ne diyorsun lan... değişik..?" diye düşüneceksiniz ama neden evren kaosa yatkın bir şekilde evrilmiş..?

0|0
1|5

En İyi Erkek Görüşü

• Evrenin varoluşu bile bir yıkımın tetiklenmesiyle oluşmuş.Nice bilinmezlikleri barındıran bu engin evrende tek etkin güç "yıkım" için çalışıyor. Milyarlarca yıldan beri süpernovalar,göktaşları,karadelikler,uzay fırtınaları ve daha bir sürü olay yıkıma hizmet ediyor. Evren "yapım" için vakit harcamak istemiyor gibi. Dünya gibi istisnai bölgelere yıkımı ulaştırmak için türlü yolları deniyor. Düşününsenize bir ; en ufak güneş patlaması milyonları ciddi olarak etkiliyor.

Bana göre hiçbir zaman diliminde "yapmak/yapımdan" sözedilemez. İnsaneliyle yapılan hiçbirşey sonsuzluğa erişemedi. Bizler sadece maddeye etki eden "yıkımı" geciktirmeyi başardık. Aklımıza gelen her türlü işte yıkımın maddeye etkime süresini geciktirmeye çalışıyoruz. Onu tamamen saf dışı bırakamıyoruz. Buda birşeyleri "yapma" yanılgısına düşürüyor zamanla bizleri. Öyleki hiç batmayacak gemiler, hiç yıkılmayacak binalar inşa ettiğimizi söyleyecek kadarda küstahlaştık.

Bizler aldığımız her nefesle bize etkiyen yıkımı geciktiriyoruz. Bizim herhangi bir iş için harcadığımız toplam enerji yıkıma etkiyen enerjiden az olacağından herzaman yıkım kazanacak. Yıkım için çaba gösterdiğimizde ise doğadaki enerjiyle beraber toplamda daha güçlü bir etki edecektir olaya. Bana göre bu nedenle yıkmak yapmaktan daha kolay her zaman için..

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• yapmak emek istiyor çünkü

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Tembelliğe alışmayalım diye zorluklardan tecrübeler edinip olgunlaşıyoruz biz hep zor bir yolda yürüyoruz zaten

0|0
    0|0
  • Cünkü yapmak icin ugrasmak lagzim. Bozarken sadece biraka bilirsin ve kendi kendine gider.

Zorlugu neye göre ölcüyorsun ? Örnek olarak dedigin domino taslari dizmekin okadar zaman mi almasi ? Gerekli olan zaman mi ölcüte önemli yoksa verilen emek mi "ugrasmak" mi.

Sen bu site icin cok yüksek sin arkdasim :D

1|0
    0|0
    • Sanırım, bazen "nedensizlik ilkesi"ne sığınmalıyım bir dinmişcesine...

Evet, "zaman"ı zorluğun ölçüsü almıştım...

Sağ olun...

• Bir soruda rastlamıştım sanırım mühendislikte okuyordunuz. Teorikte de pratikte de durum benzer maalesef :) Emek harcanır ortaya bir ürün çıkarılır ama değer bilmeyen biri gelir bertaraf eder her şeyi yazık...

0|0
    0|0
  • Evren Kaosa yatkın Bir Şekilde Yaratılmadı. Evren,de hersey mükemmel. Duzen içinde kurulmus. Sadece Dünya Bu Evrene Fazla.

0|0
    0|0
    • Hiçbir şey mükemmel değildir... Çünkü mükemmelliğin bir kıstası yoktur...

• Siz gercek kelimesini cok rahatca kullaniyorsunuz. Gercekler kanitlara dayanir. Ve siz mükemmeligi kanitlayamazsiniz. Tam tersi Evrenin mükemmel olmadigini kanitlayan bircok sey var.

Evrene bilem cikmaya gerek yok. Insan vucutlari bilem okadar kusurla dolu. En öne cikanlari saymak gerekirse, örnek olarak 20lik disler, körlenmis organlar, erkeklerde meme ucu.

Bunlar tanrinin tasarim hatasi mi ?

Neyse daha derin tartismaya girmek istemiyorum.

Iyi geceler.

• Bunlar bütün saydıklerın hepsı bır yapbozun parçaları. Varlığın esasında Olması gereken Sepepler,

Bence bu konuyu bastan başlamalıydık baska zamana artık ıyı geceeler.=)

Yükleniyor...