Kitap okuma eylemine bakış açınız nedir?

bir zamanların en mükemmel şair ya da yazarların kurduğu o cümleleri okudukça aslında bir nevi onlarla konuşuyormuşuz gibi hisseder misiniz?

düşünün yahu...kaç yıl önce yaşadığı hiç önemli değil... Atatürk'ü göremedin mi çok mu görmek isterdin aç nutku oku, Nietchze yi tanımak mı isterdin aç kitaplarını oku...montaigne yi Yunus Emre Mevlana yı...düşünün ya bu müthiş bir şey..

o cümlelerin işleniş şeklinden aldığımız keyifle adeta o insanı karşımızdaymış gibi hissedebileceğinizi düşündünüz mü hiç?

yani kitapları okurken sırf sürükleyiciliği için okumuyorum sadece kitabın yazarını hissetmekten bahsediyorum:)

ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Güncellemeler:
bir de şöyle bir kanı var bende.. bizde kitabı okumuş olmak için okuyorlar genellikle, maksat ben onu okudum bunu okudum havalarını basmak için...

kitabı analız etmıyoruz, yazarı yazılarından yola cıkarak anlamak gibi bir derdimiz yok...

istisnalar elbette vardır ama buyuk tablo bu

0|0
2|3

En İyi Erkek Görüşü

• kitap okumak bir sanattır dediğin gibi yazarları veya bütün üstadları anlamak mı istiyorsun yazılarını incele kitaplarını oku bakış açılarını kavramaya çalış kendine örnek al bunları yapmalıyız.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• evet dediğin gibi hissettiğim olur tabii, güzel bir duygu. ama türe göre değişiyor.. mesela stephan king'in romanını okurken her satırda yazarı düşünmek doğru olmaz

0|1
    0|0
    • ztn genellikle felsefi kitaplardan bahsetmiştim ancak sürükleyici romanlar da bile durum böyledir, sonuçta o kitap yazarın hayal gücüyle alakalı...yani hangi kıtabı okursan oku...ktap guzelmış, okudum ve bıttı...hepsı bu kadar değil:)

• evet sonsuz bir keyif veriyor insana ufkunu açıyor kitaplar bir sürü penceren oluyor dünyaya bakmak için :)

0|1
    0|0
    • biz kocaaamannn bir malıkaneysek "hakkını vererek " okudugumuz kıtaplar da orada actıgımız farklı bırer pencere evett...ve bır ev ne kadar cok gunes alıyorsa o kadar keyıflı ve ne kadar karanlıksa o kadar sıkıcı:)

tekdüzelikten kurtarıyor insanı, sorgulamana yardımcı oluyor, alternatıflerının cogalmasına yardımcı oluyor:)

• özetle kitap güzeldir :)

• ana tema; kıtap tarıhtekı tum ınsanları yaşatan ve okuyan kişilere o insanı hissettiren bir nesnedir

Erkekler Ne Diyor 2

• Kitabın yazarı, düşünceleri ifadeleri falan dediğin gibi onunla konuşmak gibi.. Hele felsefe kitabı okuyorsan, o karşıdaki düşünürün acayip cümbüş dolu fikirlerini onun ağzından dinlemek çok güzel. Düzenli okuyucu olmasam da dediğine katılıyorum, güzel bir nokta yakalamışsın.

Tabi akıcı, edebi bir eser okuyan birisi dşünceler ve yazarın kimliğini anlatılan olay içinde kaybedebilir; en azından ben o tür kitaplarda olayla özdeşleşip yazarı değil karakteri hissedebiliyorum sadece.

0|1
    0|0
    • o karakterler de yazarın yaratıcılıgıyla gun yuzune cıkıyor işte...ve boylece o yazar hakında cok daha farklı dusunebılıyorsun..kıtap, oldugu gıbı yazarın ozunu verıyor aslında

• bol bol okumak ve gezmek gerekiyor...

0|0
    0|1
Yükleniyor...