MANİK depresif olduğunu düşünen var mı

Psikolojik hastalıklar her şeyin sonu değildir. Psikolojik bozukluğu olduğu halde insanlığa destansı katkıda bulunan onca insan vardır. Bunlardan biri ünlü fizikçi Newton'tur. Manik depresif (yeni adıyla Bipolar Bozukluğu) olan Newton, depresif dönemlerinde çevresinden uzaklaşır, intihar düşünceleri içine girerdi. Bu dönemlerde uykusu, iştahı ve enerjisi bozulurdu. Bu devrenin sonrasında bazen mani dönemine girerdi. Bu dönemlerde ise sabahlara dek çalışır, müthiş bir enerji içinde olur, düşünceleri âdeta birbiri ardından uçuşurdu. Batı'da pek çok başarılı insan Manik depresifti: Van Gogh, Elizabeth Taylor, Michelangelo Buonarroti, Florence Nightingale, Peter Tchaikovsky, Wolfgang Amadeus Mozart, Ludvig Von Beethoven, Virginia Woolf, Napolyon Bonaparte, Abraham Lincoln, Victor Hugo, Nikolayeviç Tolstoy , Winston Churchill, Martin Luther, Theodore Roosevelt ilk akla gelenlerdir.

0|0
58

En İyi Erkek Görüşü

• Depresif demek yanlış olur bence, insanları anlamak zordur. Anlamadıkları için manik depresif olarak lanse ediyorlar olabilirmi acaba :)

0|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 7

• Victor Hugo'nun manik depresif olduğunu bilmek şasırttı beni. Beklemezdim keretadan.

Yalnız saydığın bütün ünlüler harbiden de ünlü be.

Yani, aslında bazen ben de manik depresif olmak istiyorum. Haha. Ulan kafaları harbiden çok uçuk oluyor be. Acayip manyak kafaları var.

Birini tanıyorum bu hastalığa yakalanan. Hatunun zeka keskin bıçak gibi. İçine bir düştü mü esrarengiz gizemine kapılıyorsun.

Ben de onun sayesinde öğrendim ilk defa bu hastalığı. Sinirli olduğunda gerçekten ekran başından bile cekilmiyor.

Yalnız inişe geçtimi de acayip uysal ve kırılgan olabiliyormus. Onu gördüm yakın zamanda.

Enteresan ya..

Bu hastalığa yakalanmak isterdim açıkcası. Nasıl bir duygu diye tatmak istiyorum gercekten.

Birden yükselişe geçip sonra da mega bir yıldız gibi patlayıp sönmelerini yaşamak isterdim..

Lanet bir şey olduğu kesin. Fakat yüksekte olduğu zamanlar işte o zeka her şeye bedel olur.

0|0
    0|0
    • sevgilin mi manik değresifti

• Offf.. Yok bir sey!

• Emin ol bipolar olmayı kesinlikle istemezsin :)

• her insan hayatının belirli bir zaman diliminde manik depresif psikoz geçirir zaten, dünyanın %70 i DEHB :)

0|0
    0|0
  • Ne olduğunu bilsem acep omuyum derdim

0|0
    0|0
    • duygu durumun değişiyor birden çok neşeli oluyorsun sonra çok üzgün aniden oluyor ama bir zaman dan sonrada normal haline dönüyorsun

• Yoo sadece dediğin bazen neşeli bazen üzgün aniden :)

• anladım çoğu kişide var zaten bunlar önemli değil yani

• bende yoktur sanmıyorum

0|0
    0|0
  • Depresyon yaşadım 4 sene ki hala daha devam ediyor. Çeşitli ilaçlar verdiler, hatta hipnoz tedavisi uygulamaya kalktılar. Ne yazık ki hala bir anda aşırı sinirli, 5 dakika sonra aşırı mutlu olabiliyorum fakat ortada bir sebep yokken. Psikiyatra gittim, psikoloğa gittim, hiç biri ilaç tedavisi hariç bir şey öneremedi. Keşke psikolojiden mezun insanlar daha fazla bilgili olsalardı...

0|0
    0|0
    • evet yetersiz biraz psikologlar ülkede

• istanbula gittin mi yakın zaten

• Gerek görmedim, bir akrabamız Amerika'da beyin cerrahı, onun tavsiyeleri üzerine Amerika'da ki psikiyatrlara gitmem ön görüldü fakat maddi açıdan çok büyük külfet olacağını düşündüğüm için reddettim. Elimde çarenin en uygunu vardı fakat ben reddettim. En doğru kararı verdiğimi düşünüyorum zaten.

• Bende var. Yapboz gibiyim

0|0
    0|0
    • olduğu na nasıl karar verdin

• nasıl ekliyicem gizli gizli:)

• ce-e yapacağım. gizlilik kaldıracağım, ekleyeceksin, tekrar atacağım. kim görecek beni bu saatte.

• 8 sene tedavi gördüm tam 8 sene

0|0
    0|0
    • depresyon yüzünden mi

• doktor olayı ve bir kaç olay için hakim adli takip koydu

• anladım

Kızlar Ne Diyor 5

• Newtonu okudum yanlizca ve yetti. Onu anlamaktan geciyor aslinda, bu piskolojik sorunlu olduğu anlamina gelmiyor çünki onun beyni farkli yönde calişiyor..Roosevelt, Einstein, Kant bunlardanda yola cikinabilinir. Abraham Lincoln nun bununla ilgisi dahi yok Mozartinda olmadigi gibi. Martin Luther Kingide yazdigina göre ilgi alanin felsefe, philosophie ve tarih olmali. Bu gibi insanlarin, liderleein beyinleri farkli sinyal veriyor..ve hepside tarih, zaman icerisinde unutulmayacak isimler ve unutulmazda.

0|0
    0|0
    • aynen bende onun için sordum sorunlu değiller aslında

• kitabın ismi ne

• yalnız bütün bipolarlar, ilk bipolar olduklarını öğrendiklerinde birbirlerine bunları sayarlar.sonrası bazen çok boktan lan.

0|0
    0|0
  • Bende borderline kişilik bozukluğunu olduğunu düşünüyorum.

0|0
    0|0
  • die Physiker

0|0
    0|0
    • tamam teşekkür ederim okuyucam :)

• Depresyondayım ama intihar düşüncesi geçmedi çok şükür aklımdan

0|0
    0|0
Yükleniyor...