Muhafazakarları anlayabiliyor musunuz?

Muhafazakarlar neyi,neye karşı muhafaza etmeye çalışıyor?

Tarih kitaplarının kaba özeti ve ana fikri dünyanın değişmeden duramayacağı, sürekli ve devamlı bir yenilenmenin insanlığın ve dünyanın olmazsa olmazı olduğu değil midir? İlk çağlardan beri herkes koyu muhafazakar olsaydı bugünkü dinler, diller, gelenekler, bayraklar olur muydu? Bugün körü körüne savunulan değerler, geçmiş zamanın büyük devrimleri değil mi?

Ve sizce 1000 yıl sonra bugünün ahlakı, dillleri,dinleri değişmeden,evrilmeden kalabilecek mi? Kalacaksa da bunun kesinlikle insanlığın yararına olabileceğini söyleyebilir misiniz?

0|0
3|6

En İyi Erkek Görüşü

• Din insanlarin en büyük Düsmanidir. Din cehaleten ve korkudan beslenir. Senin muhafazakar dedigin kisiler bizlerlen ayni dünyada yasamiyorlar. Onlar gercek hayata iliskilerini tamamen kaybetmis, bir kendileri kurduklari hayal dünyasinda yasiyorlar.

0|1
    0|0
    • Din insanların neden düşmanı olsun?Dinin temel kuralları zaten insanların iyiliği için olması gereken kurallardır. Ayrıca din korkudan değil sevgi ile yapılması gereken bir şeydir. Dediğiniz Allah korkusu ise ayrı bir olgudur.Ayrıca gerçekten dinini bilen insanlar Allah'tan korkmanın, karanlıktan korkmakla aynı fiil içersinde olmadığını bilir.Orada ki korku O'na karşı gelmekten olan korkudur.Ayrıca dinler'in geldiği kavimlere baktığınızda,yoldan çıkmış her kavme din gelmiştir.

Kızlar Ne Diyor 3

• Insanlarin inandiklarini anlamak zorunda degilim sahsen...

Etrafindaki insanlara zararlari olmadigi müddetce herkes istedigine inanabilir ve inandiginin gerekliklerini yerine getirebilir.

Sonucta herkesin hür bir iradesi var,akli var...secim yapma sansi var.Saygi duymak gerekir.

Herkes ayni pencereden bakamaz.Herkesin ayni bakis acisi olmayabilir...

Klasik olacak ama

"Degismeyen tek sey degisimdir"

1000 yil önceki muhafazakarlik anlayisi da bugünkü gibi degil.Bir seyler degisecektir illa ki.

Muhafazakarlik gözü kara bir sekilde,bilincsizce yapilmadigi vakit kötü ve yanlis bir yasam sekli degil bana göre.

0|0
    0|0
    • Amerika'nın muhafazakarlarını sen sevmezsin. Cumhuriyetçi ve milliyetçidir onlar. Buradaki muhafazakarla bir değiller.

• Bir amerikan komedyenin (adını unuttum) lafı vardı:

''Tüm gerizekalılar muhafazakar değildir. Ama tüm muhafazakarlar gerizekalıdır.''

2|1
    2|1
    • Düsüncelerini hakaret ile aciklayacak kadar düsük kapasiteli bir komedyenmis.

• Hakli olabilirsiniz cünkü onlar ile ilgili bir fikrimin olmadigi dogru.

Yine de bir genelleme ile herkese "gerizekali" demelerinin anlasilir bir yani var mi...bilemedim.

tesekkürler

• Bazı kör beyinler için yararı olcaktr:)

0|0
    1|1

Erkekler Ne Diyor 5

• Dinle bilim hep catismistir.Bu yüzden Avrupada Reform ve Ronesans hareketleri olmustur ancak muhafazakarlik sözcügü zaman icerisinde evrim gecirmis ve degismeye mecbur kalmistir bu böyledir yani

1000 yil sonrada muhafazakarlik var olucaktir ancak o döneme göre degismis olarak..

0|1
    0|0
  • Değişim sadece iyi yönde olmaz . Önce bunu kavrayalım . Tarihteki katliamlara bakarak , bazı muhafazakarlıkların aslında olması gereken olduğunu , bir çok canı kurtarmaya çalıştığını görebilirsiniz Benim muhafazakarlığım sadece milli benliği ve Atatürk'ün verdiği sistemi korumak . Herkese yobaz diye saldıran , faşist diye saldıranlar , kendileri herkesten akıllı mı acaba ? Önce bunu bir kavramalılar . En azından biz kendimizde ki eksiklikleri görebiliyoruz . Din konusundaki muhafazakarlık beni bağlamaz , çünkü inançlarım gereği insan din olmadan da toplumsal etiğin bilincinde ve barışçıl bir şekilde kendini terbiye ederek yaşayabilir .

0|0
    0|0
  • sana göre muhafazakarım mutaassıp ya da ne bilim yobaz filanım hiç biri hoşuma gidmiyor öncelikle bunu bir söyleyeyim

biz yobazlar genel olarak bunu tam tanımlayamasakda insanın sonsuz bir kötülük isteği barındırabileceğini biliyoruz ve genel olarak bunları korumaya çalışıyoruz bilime biz engel olmuyoruz sakın bana din bilime karşı deme klise bilime karşı dersen olur ama din deme avrupada hristiyan papazlar kelle uçururken kimi islam alimleri uzayla uğraşıyordu zaten ilk emri söylememede gerek yok

haaaa gelelim islam muhafazasına

düşünsene şimdiki eğitim sisteminin hatalarıda olsa tamam kabullendik ama kız-erkek bir arada olması bilim için mi insanın istekleri için mi bunu öncelikle kendine güzelce sor

hayır anlayamadığım şu türban bilime karşıymış sanki içki içmekten vakit bulup uzaya roket şutladılarda türbana takıldı

son birşey daha eğer dünyada dinine gerçekten bağlı 3-5 kişi olmasaydı burası bir sn'ye daha çekilmezdi bunu zamanla anlarsın belki hadi selametle

0|0
    0|1
  • Muhafazakarlar sadece dinin emrettiği şekilde yaşayış şekillerini, bu emirler doğrultusunda düzenleyip Allah'ın haram kıldığı ya da emrettiği şekilde yaşamaya çalışanlardır. Muhafazakar sadece dinini muhafaza etmeye çalışıyordur.

Baştan şunu söylemek isterim, tarih kitapları farklı tarih yazarlarına göre, gelenek ve görenekler aslında yaşayış şeklinden çok inanç ile ortaya çıkmıştır. Müslüman, Hıristiyan,Yahudiler,Budistler,Şamanlar,Zerduşlar vs... kendi din kitaplarında ki yaşayış şekilleri, bu gün hala devam ediyor. Bu şekilde gelenek ve görenekleri ortaya çıkıyor.

1000 yıl sonra elbet değişecektir. Bende fazla kalabileceğini düşünmeyenlerdenim. Ancak bu muhafazakarlıkla alakalı olmadığını sadece ciddi bir yozlaşan nesiller olduğundan ötürü değişeceğini düşünüyorum. Mesela yaşlıya saygı en basiti. Her din kitabında bu yazar. Şuanda din ile alakalı ahlak ile yetişemeyen kesim bunun tam tersini yapmaktadır. Bunu bizler bile zaman zaman yapıyoruz.

0|0
    0|0
  • Din bilimin önündeki en büyük engeldir zamanında avrupada kiliseler yüzünden geri kaldı sonra müslümanlar din ona buna şeytan işi dediği için geri kaldı şimdi ise tayyip dini kullanarak yine halkı kandırmaya devam ediyor

Din yüzünden insanlar ölüyor haçlı seferleriymiş yok cihatmış saçmalıktan başka bir şey değil

0|1
    0|0
    • Aslında o şeytan işidir dediğiniz şey muhafazakarlıktan çok cahillikten gelmektedir.

en basit olarak muhafazakarlığı buradan okuduğunuzdan aslında alakasız şeyler olduğunu göreceksiniz link

Yükleniyor...