Sanat Kim/Ne İçindir? Sanatçı Kime/Neye Hizmet Etmelidir?

Tüm güzel dileklerimle sizleri selamlıyorum KS Ahalisi,

Günaydın! Her cümlenin önünde ''BENCE'' olduğunu bilerek okumanızı tavsiye ediyorum, sürekli bence yazmaktansa ilk etapta açığa kavuşturayım istedim.

Sanat, algılanabildiği kesimlerce değer gören bir kavramdır. Odağında insan olan bir kavramın taktir edersiniz ki kendisiyle alakalı olması pek akıl karı olmaz. Sanatı, sanat yapmak için yapmak; sanatı saray kültürü boyutuna çıkartmaz mı? Sanatın ütopyası olmalı, sarayları değil sokakları süslemeli...

Buna dayanarak, sanatçıyı da sokakta görmek isteriz efendim. İnsanlara bu denli hitap gücü olan bir şahsı kendi kendine mırıldanırken görmek; onu, kendi varlığına itiraza sürüklemek olmaz mı? Sanatçı yalnızlığında yoğrulsa da ruhunu, sesini dünyaya işittiremez mi?

Sözüm ona, bugün herşeyle uzaktan ilgilenen sanatçılardan bahsediyorum... Ya da dudaklarını otoritenin eteklerinde gezdiren sözüm ona amaçsızları parmakla gösteriyorum. Utanacak değiller ya? Sanatçı onlar. Yürekleri göklerde olması gerekenler... Otoritenin kasık hizalarında geziyorlar. Oysa biz bekliyoruz ki, sanatçı entellektüel ve birikimli olmalı... Heh.

Neyse, sinirlerim bozuk aslında.

Kişilik n'alaka diye soranlara kısa bir kişilik sorusu da ekleyelim de tatmin olsunlar:

Siz bir sanatçı olsanız, sanatınızı sadece sanat odaklı yapıp ne olursa olsun sessiz mi kalırdınız? Yoksa elinizdeki hitap gücünü ve dinleyici kitlesini, insanlara yol göstermek için mi kullanırdınız?

Saygılarımı sunuyorum

0|0
2|2

En İyi Erkek Görüşü

• sanat sanat içindir..topluma halka falan ait olamaz..o zaman adı sanat olmaz. toplumları ileriye düzeye taşıyan her zaman sanattır..sen sanatını topluma endekslersen ancak yerinde sayarsın..bu nedenle bazı absürt sanatçıları ilk etapta kimse anlamaz..bugünki modern araçlar uçaklar tasarımların tamamı sanatçı elinden çıkmış ve döneminde anlaşılamamıştır. 1400-1500 lü yıllarda yaşamış davinciye bakarsan bugunki modern teknolojilerin kaynağını görebilirsin. o dönemde vincinin eserlerine kimse anlam verememiştir. bu nedenle sanat sanat içindir..

0|1
    0|0
    • Da Vinci bir Rönesans, aydınlanma çağı sanatçısıdır.

Örneğin, düşüncenin en derin tohumları Roma'da ekilmiştir, çünkü Roma'da özgürlük vardı.

Da Vinci'yi II. Dünya Savaşının ortasına koyun isterseniz? Bu denli sanatsal yaklaşabiliyor mu hayata?

Picasso'ya bakalım, gerçekten bir sanatçı. Guernica isimli tablosu mesela...

Toplumdan ve toplumsal olaylardan kaçabiliyor mu?

• Küçük bir düzeltme yapmam gerekiyor, kavramsal olarak yaklaşıldığında sizin bahsettiğiniz şey estetik algıya hitap eder; ancak sanat değidlir, zanaat olarak adlandırılır. Sanat eserinin özelliği biricik olmasıdır.

En iyi cevap, düşüncelerinizi paylaşmaya değer gördüğünüz ve saygınızı, anlayışınızı yitirmediğiniz için size aittir.

Böldüğüm için gerçekten çok özür diliyorum :)

• işte ben bunu diyorum da vinci nin monalisasında biricikliği gördüğümüz için sanat eseri diyoruz..aslında o tablonun estetiğidir onu biricik yapan bence :)

Kızlar Ne Diyor 2

• Sanatçı hem sanata hem insanlığa hizmet etmeli..

İnsanlara yol gösterirken gerekirse yermeli..

Bağımsız olmalı, kimsenin piyonu olmamalı..

Cesaretli olmalı..Kısıtlamaları,ayıp ve günah kavramı olan sanatçı kendini geliştiremez..

Sanatçı biraz asi ruhlu olmalı..

0|1
    0|0
    • Biraz daha ılımlı bir yaklaşım :)

• Sanatçı sanata hizmet etmelidir. Kendi hayal gücüne hizmet etmelidir. Çünkü milyonlarca insan milyonlarca fikir ve yorum var. Yaptığımız şeyi ortaya çıkardığımız eseri herkesin beğenmesini bekleyemeyiz. Ortaya koyulan esere yönelik yorumlar özneldir ama sanat nesneldir çünkü. (Bence) :)

0|1
    0|0
    • Engizisyon döneminde sanat gerçekten de sanatın salt olarak yapıldığı bir dönemdi, ancak o dönemde çok yoğun bir baskı altındaydılar. Sanat kendi yağında kavrulamayacak kadar tehlikeli ve güçlü bir silah ki her dönemde susturulmaya çalışılıyor. Sanat toplumdan kaçabilir mi? Sanatçı neden kaçıyor peki :)

• Sanat toplumdan kaçamaz. Toplum sanattan kaçıyor bizim ülkemizde. Çünkü benliklerine yerleştiremedi çoğu insan. Ve toplumumuz maalesef sanatçılara karşı önyargılı. Anlamaya çalışmıyor.(genel için söylüyorum ) Sanatçı anlaşılmadığını düşündüğü için kaçıyor. Pek haksız da sayılmaz bu konuda. Sokakta şarkı söyleyen insana deli gözüyle bakılıyor.

Erkekler Ne Diyor 1

• Çok derin bir soru dostum.Ama ben kısa bir cevap verim sanatçı insanlığa hizmet etmeli.Herşeyden önemlisi budur. :-/

0|0
    0|0
    • V for Vendetta'yı izlemiştirsiniz, orada bir televizyon şovu vardı, komedi üstüne.

İzlemediyseniz şimdi susuyorum. Cürretten bahsedecektim.

• Ben bir kavramdan bahsediyorum.İnsanların fikirlerinden değil.Aksine sanat yaparken hiçbir insanın fikrine ihtiyacı olmadan Kendi emekleriyle hizmet etmeli İnsanlığa sanatçı :-/

Yükleniyor...