Ezanın Türkçe okunmasına ne diyorsunuz?

Türkçe ezan okunmasına ne diyorsunuz? Ya da Kürtçe?

link

Allah'a Tanrı dedirtmeyen kişiler acaba şimdide Allah'a xwedê denilmesine ne diyecek merak ediyorum.

Ezanın Türkçeleştirilmesi ya da Kürtçeleştirilmesi sizce doğru mu? Şanlı Urfada ezanın kürtçeleştirilmesi açılım sürecinin gerekçelerinden birisi mi? Ezanın kürtçe okunmasının altında yatan derin şeyler mi gizli? Genel olarak ne düşünüyorsunuz? Başlığı bilerek Türkçeleştirilmesi yazdım, türkçeleştirilmesini de göz önünde bulundurarak cevap verirseniz güzel olur.

0|0
5|13

En İyi Erkek Görüşü

• Cahil insan bu konuda başlık açıp konuşursa olacağı bu amip. Sen tevratta ya da incilde çevrilmeyen kelimeler vardır ve aslı ne ise o şekilde okunur, zira dinimizde de Arapça üzere geldiği için Allah tabiri vardır sen tanrı ya da kürtçe xwede diyemezsin bahsederken ama ana dilinde ki karşılığıdır aslı nasıl ise o şekilde korunur ve okunur sen onu ibadet edeceğin zaman kendi dilinde değil indiği dildeki gibi okumak zorundasın. Sen ingilizce okurken aslına uygun olarak mı okuyorsun yoksa Türkçeleştirip mi okuyorsun amip aklınla bu işlere girme.

0|1
    1|1

Kızlar Ne Diyor 5

• Tek dil arapça okunmalı

1|7
    1|0
  • allah türkce bilmedigi gibi kürtce de bilmiyordur.

1|3
    1|4
    • Çok güzel hızlandırılmış dil kursları mevcut, fiyatıda uygun.

• ağzını burnun kıracam bak senin

• allah cok icmiş ne dediğini bilmio

• Dinler gelenektir islam dini arap geleneğini/kültürünü empoze eder bu yüzen ezan Türkçe ya da herhangi başka bir dilde okunmamalıdır

1|3
    0|4
  • doğru bulmuyorum

0|0
    0|0
  • imkansız bisey. bence bunlar yalan haberler. gerek de yok buna. iyice abartılar bunlar.

1|0
    1|0

Erkekler Ne Diyor 12

• Sizler Dini Tanımıyor Ve Bilmiyorsunuz.Bir Olay Hakkında Bilgi Sahibi Olmayıp Ve O Konu Hakkında Bir Şeyler Söylemek Aptallık Değil midir?

Aklınızı Başınıza Alın.Siz Düşünen Varlıklarsınız Kendinizi Hayvanların Aşağısında Tutmayınız.

0|0
    1|1
  • Saçma .

Karadeniz bölgesinde lazca veya hemşince okusun o zaman.

Ezan tüm müslüman ülkelerinden arapça okunur ezanı kürtçe okumak Kur'an'a saygısızlıktır .

1|2
    1|2
  • Arapça okunmalıdır.

Ruhumun senden İlahi şudur ancak emeli:

Değmesin ma'bedimin göğsüne na-mahrem eli;

Bu ezanlar -- ki şehadetleri dinin temeli --

Ebedi, yurdumun üstünde benim inlemeli.

M. Aktif Ersoy

Ulan bu ülkenin İstiklal Marşını yazan adam ümmetçi zaten ne hakla Türkçe okunmasını tartışıyorsunuz !

0|1
    0|0
    • Ne guzel bir konuya deginmissin. Demekki Istiklal Marsinin da bazi bolumlerinin degismesi lazim. Bu ulke laik bir ulke her dinden hatta her ulustan insana hitap etmesi gerekir.

• 0|0
    0|0
  • bizim burda arapça okutuluyor memnunuz.

0|1
    0|0
  • Sizce diye bişey yok ezanın dili arapçadır

1|2
    1|0
  • Bunlar doğudaki oyları garantileyebilmek için sülalesini bile kürtçeleştirirler aldırış etmemek de fayda var.

0|2
    0|0
  • arapça hariç hiçbir dil uygun olmaz

0|1
    1|0
  • Ezan Türkçe ya da Kürtçe okunması mümkün değildir. Bunu Diyanet İşleri Başkanı da aynen böyle ifade etmişti.

0|1
    0|0
  • kaç ay önce olmuş şeyi bugün sormandaki amaç?

0|0
    2|4
  • İsterse hiç okumasın isterse türkçe okusunlar fark etmiyor bana

1|0
    0|0
  • ezan türkçe okunmaya başladığı zaman

yemin ediyrum

5 vakit namaza başlayacağım

0|1
    0|2
Yükleniyor...