İnşallah sözcüğü sizin için ne ifade ediyor?

Asil bir sükunetin dizi dibinde nefeslenmektir inşallah, diyor Senai Demirci…

Bazen içinden çıkamadıklarımızın sığınağı, bazen kavuşma temennisi bazen de verilen sözün “Allah isterse olur” duasıdır İnşallah…

Kimi zaman şemsiyesiz çıktığımız bir yolculuğun “yağmur yağmasa” temennisi, kimi zaman kurak topraklara yağmur duasıdır…

Beklenen bir haber, özlenen bir dost ve âmin dediğimiz en safiyane anların yardımcısıdır İnşallah.

Hastaya şifa, dertliye deva , dosta vefa…

En son ne zaman, niçin ya da kim için İnşallah dediniz anımsıyor musunuz ?

0|1
21|39

En İyi Erkek Görüşü

• İnşallah bunu çok kullanırım. Allah c.c dilerse demektir.

Güzel ablam Peygamber efendimiz inşallah demediği için 40 gün. Yahudilerin sorduğu sorulara cevap veremedi. Çünkü inşallah demedi. Deseydi 40 gün beklemeyecekti. Hergün geldi Yahudiler ve peygamber efendimiz sav çevremedi. 40. gün inşallah yarın cevap vericem dedi. İşte o zaman Cebrail a.s geldi .Ve söyledi soruların cevabını.

Cebrail bu arada bu uzun bekleyişin sebebini de getirdiği şu ayetle izah eder:

" Hiç bir şey hakkında ´Ben bunu yarın mutlaka yapacağım´ deme. Ancak: «Allah dilerse» (yapacağım de) "

(Kehf: 23–24).

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 38

• inşallah sözcüğü benim için allah istemeden hiçbirşey olmaz yaprak ağacından düşmez , ben buna inandığım için eğer bişeyin olmasını istersem inşallah derim senin yazdıklarının hepsine katılıyorum çünkü inşallah herşeydir inşallah bir kapının anahtarıdır , cennet elçisinin duasıdır inşallah .. ve ümit ayette de dediği gibi ''sizin duanız olmasaydı rabbiniz size ne diye değer versin''

4|1
    0|0
  • İnşallah bunu çok kullanırım. Allah c.c dilerse demektir.

Güzel ablam Peygamber efendimiz inşallah demediği için 40 gün. Yahudilerin sorduğu sorulara cevap veremedi. Çünkü inşallah demedi. Deseydi 40 gün beklemeyecekti. Hergün geldi Yahudiler ve peygamber efendimiz sav çevremedi. 40. gün inşallah yarın cevap vericem dedi. İşte o zaman Cebrail a.s geldi .Ve söyledi soruların cevabını.

Cebrail bu arada bu uzun bekleyişin sebebini de getirdiği şu ayetle izah eder:

" Hiç bir şey hakkında ´Ben bunu yarın mutlaka yapacağım´ deme. Ancak: «Allah dilerse» (yapacağım de) "

(Kehf: 23–24).

6|1
    2|0
  • Sabır gırtlağa dayanır ya, işte o zaman derim...

2|0
    0|0
  • Evet, “Kişinin ‘İnşallah’ demesi imanın kemalindendir.” (Suyuti, Camiu’s-sağir, 2/ 50) anlamına gelen bir hadis rivayeti bulunmaktadır.

Bu sözde Allahın her şeye muttali olduğunu o dilemezse hiç bir işin vücuda gelemeyeceğine iman etmek vardır. Böyle bir inanç sahibi imanın kemal mertebelerine çıkmıştır.

2|1
    0|0
  • Allah izin verirse

3|0
    0|0
  • çok güzel bir söz sürekli kullanırım

5|2
    0|0
  • Nasrettin hoca hanımına bir gün hanım yarın hava açöık olursa pazara kapalı olursa bizim kıza gidecem.. inş de adam der.. kadın ne inş ya açık olucak ya kapalı olcak der.. neyse yola cıkar hava acıktır.. pazara giderken önüne osmanlı askerleri cıkar.. sorarlar konya ne tarafta nasreddin hoca burnunun ucuyla su tarafta der.. derler sen osman devleti aliyenin orusuna nasıl burnun yol gösterirsin düş önümüze.. 1 ay gidiş 1 ay köye geliş.. nasreddin hjoca kapıya vurur.. içeriden ses hanımı kimdir o ? nasreddin hoca der İNŞALLAH BENİM :D

2|0
    0|0
  • Evt bende Allah isterse olur diye biliyodum. Demekki doğru biliyormuşum. Çok sık kullanırım. Galiba yarım saat önce söylemiştim ama ne için söylediğimi anımsayamadım

3|1
    0|0
  • bunu ben cok ıstıyorum..ama ılk once senın ıznıne ıhtıyacım var anlamını tasıdıgı durumlarda sıkca kullanırım..yaradanın adıyla baslandıgı ıcın olma olasılıgı cok yuksek diye dusunurum hep..ziraa adıyla baslanan her ıste hakkımızca en hayırlı hukmu vercegıne ınanırım...

3|0
    0|0
  • İnşaallah kelimesi, günümüzde özellikle maddi ilişkilerde baştan savma aracıymış gibi görülüyor.

Aslında tasavvufi açıdan baktığımızda, çok derin anlamları olan bir söz.

En son, bir dileğimin olması için inşaallah dedim.

1|0
    0|0
  • inşallah kelimesi..iyi olur umarım gibi gelir bana hep..

1|0
    0|0
  • tribünlere oynadığım sanılmasın ama her sorunuz ayrı bir güzel :))

3|1
    0|0
  • Surekli kullaniyorum duasiz iş olmuyor..

4|1
    0|0
  • bir kaç dakika önce bile demiş olabilirim çok fazla kullanırım hatırlamıyorum

2|0
    0|0
  • " İnşallah derse yakaran inşa eder yaradan "

4|0
    0|0
  • Hayatın özüdür. Geleceğe dönük planlarda inşaallah demek ŞARTTIR.

3|0
    0|0
  • En son 3-5 dk evvel dedim.

1|1
    0|0
  • tek yasam kaynagim umudu.. umutlarimi...

2|1
    0|0
  • insalla geliriz dediklerinde sanki hiç gelmeyeceklermiş gibi gelir bana.D

1|0
    0|0
  • Sıkça dile getirilen ama şahsım için hiç bir vakit hikmetini gösterememiş, hep sahnenin arkasında orada bir yerde konu mankeni misali duran ve ezberlenen bir söz...

0|0
    1|1
  • link Bir arkadaşıma inş canım yaa dedim

0|0
    0|0
  • bir çeşit gaz verme kelimesi de diye biliriz.

adnan oktar ve kedileri aklıma geliyor artık.

0|0
    3|0
  • ''Yaww He Heee'' demenin başka bir yolu.

0|0
    3|0
  • cevabım en iyi cevap seçilir inşallah :D

1|1
    0|0
  • diğer karşılığı UMARIM' dır.ama öyle bir alışkanlık yapmıştırki 40 yıllık ateist ten bile duyabilirsin :D

en son ne zaman dediğime gelirsek.hiç bir yararını göremediğim için demeyi bıraktım artık.

0|0
    4|4
    • bu eksiler nedir arkadaş?bari bir sebep bildirseydiniz

• Sanırım son söylediğin cümle nedeniyle eksilemişler

• yalanmı söyleyim.bana bir yararı olmadı bu güne kadar.zora gelince imana gelenlerden değilim.olursa olur,olmazsa olmaz

• Allah dilerse demek

1|0
    0|0
  • 0|0
    0|0
  • şimdilik borcum olsun olunca öderim demek benim için. 1 haftadır bütün alacaklarımızı tahsil etmek için kimle konuştuysam bunu duydum. Ulan biz babanızın hayrına mı ticaret yapıyoruz burada...

0|0
    0|2
  • Utanç ifade ediyor ve gülümsemek zorunda kalıyorum /uz. Yabancılara bu kelimeyi anlatamak iş ortamında çok komik oluyor.

0|0
    0|0
  • adnan oktar

1|0
    1|0
  • Erkekler Devam
    8

Kızlar Ne Diyor 21

• (İnşallah demeden hiçbir şeyi yarın yapacağım deme!) [Kehf 23, 24]

Anımsamıyorum çünkü hep derim inşaallah diye.

3|4
    1|0
  • Bana göre hep umut taşıyan bir sözcüktür 'İnşallah'

Ve o umudu Allah'ın izniyle bağdaştırmaktır...:)

4|1
    0|0
    • Ne güzel bir cümle..Ben de diyorum ki yanan yüreklere dökülen bir avuç su serinliğidir inşallah :) teşekkür ederim

• evet senin dediğinde doğru Sevgili Hicazkar abla :D

• Kanamali sancilarla dolu su hayatta

Acil yardim gibidir sükür ile dua.

...

Güzel olan her duaya insallah derim ben.Cokca kullanirim bu yüzden

en son ne zaman dedigimi hatirlayamadim.

3|0
    0|0
    • Duaların her daim kabul olsun güzel yürekli arkadaşım. İnşallah dediğin ne varsa...

• kanama sancı dua. 3ünü nasıl bir araya getirdin yaaa

• Bunu söyleyen bir sair,ben degilim.

Kanamali sancilar ile dolu hayat...öyle.Hayatta cokca aci var.Zorluk var.Ve bu zor anlarda,zorluklarda acil yardim gibidir dua...sükür.Anlayabiliyor musunuz?

• En son degilde demedigim.an yok

Birazda insan nasil.desem olmasini cok.isteyipte olmamasindan korktugundan daha cok kullaniyo

Bu hersey icn gecerli

Suan ins dedigim.okadar sey varki icimde

3|2
    0|0
  • Çok kullanırım; kendim için veya başkası için de.

İnşallah derse yakaran, inşa edermiş yaradan.

5|2
    0|0
  • Yapmak istediğim herşeyin sonunda inşaAllah diyorum

4|2
    0|0
  • İnşallah demeden dilek dilemem dua ederken bile hep inşallah derim başkasının başkasına yaptığı dua da çok kabul olurmuş sıkıntılarım için dua edin ablacım

4|0
    0|0
  • Herzaman ağzımda. Ümit dolu bir cümlenin son sağlam noktası olur veya ümitsiz bir cümlenin sonlanışını sakinleştirir. Öyle ya da böyle, inşallah demediğimde daha çaresizmiş gibi hissederim.

3|1
    0|0
    • Ümidin dolup taştığı sözcüktür İnşallah... Yaradandan dilemenin, ona güvenmenin huzurudur...

Teşekkür ederim

• Sık sık kullanırım en son da 5 dakika once filan kullandim galiba... artik aliskanlik olmus ben de insaAlllab kelimesi, duasi

2|0
    0|0
  • Yine hicazkar ve güzel bir soru içeriği :)

Umudun teslimiyete dönüştüğü kelimedir ''inşallah'' O'nun rızasına itikat etmektir. Sıkça kullanırım kim için ne için oralar kalsın :)

3|0
    1|0
    • 'inşallah'' O'nun rızasına itikat etmektir. İnşallah dediğiniz her duan kabul olsun.Çok teşekkür ederim

• Allah ın izniyle. O izin vermeden hiçbir şey olmaz.

4|0
    0|0
  • Olmasını arzu ettiğimiz ve Allah ında rıza göstermesini istediğimiz zaman kullandığımız kelimedir. Kuran da olmasını istediğiniz işleriniz için inşallah kullanın der. Bu ara o kadar çok ki umarım inşallah olur.

2|0
    0|0
  • Hayallerim için inşallah dedim

2|0
    0|0
  • çok kullanırım inşALLAH dye sanrm en sn 1 saat önce bir arkadşmla konuşyodum o zmn demştm :)

2|0
    0|0
  • allah izin verirse

2|0
    0|0
  • Sonsuz bir umut ve karşılıksız bekleyis.O 'nun takdiri.

3|0
    0|0
  • Yerine umarım kullanıyorum.

0|1
    7|8
  • Allahın iznini ifade ediyor

2|0
    0|0
  • Benim için Allah izin verirse anlamini çağrıştırıyor

2|0
    0|0
  • Hıc bırsey ıfade etmıyor kullandıgım bır sözcük degıl zaten.

0|0
    3|0
  • Son günlerde o kadar çok kullanıyorum ki bu sözü...

İçinde bulunduğum durum, kafamdaki karışıklıklar, soru işaretleri, canımın sıkkınlığı vs. hepsi için toptan bir 'İnşallah' diyesim var. Sık sık da diyorum, ama bazen isyan edesim de gelmiyor değil. Yaradan'a değil, kendime... Değer verilmeyeceklere değer verdiğim için, hiç umursamamam gerekenleri kafaya taktığım için, olmadık şeylere vakit harcadığım için kızıyorum kendime.

İnşallah diyorum, inşallah her şey gönlüme göre olur ve bu sefer yanılmam.

4|1
    0|0
    • Değer verilmeyeceklere değer bazen yürek.. O zaman kendine kızarsın kalbine küsersin. Benim de son zamanlarımda yüreğimin değdiği yerlere gücenesim var. İnşallah her şey gönlüne göre olur... Senin cevaplarında kendimi buluyorum...

• İnşallah senin de gönlüne göre olur her şey. Çünkü öyle güzel bir yüreğin var ki... Ben de senin tüm yazılarında kendimi buluyorum ablam ve seninle aynı hisleri taşımak, kendimi anlatabilmek, seni anlayabilmek çok güzel. İyi ki varsın.

Yükleniyor...