Boşandıktan sonra erkeğin nafaka ödemesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Tabii belirli bir kriterleri var,çocuk olursa çocuk+anne geçimi nafakası,eğer çocuk yoksa da kadının yoksullaşacağı tespit edilirse kadına ödenen nafaka vs...

Bazı kesimler kadın erkek eşitliğine zarar veriyor yönünde düşünüyor.

Bazıları ise tamamen feminist düşünce olarak yaklaşıp boşandıktan sonra erkeğin donuna kadar alınması olarak değerlendiriyor.

Sizin düşünceleriniz nasıl bu konu hakkında?

0|0
16|28

En İyi Kız Görüşü

• "Donuna kadar alırım valla, karışmam."

Aslında günümüz şartlarında herkesin çalışan ve kendi maddi özgürlüğüne sahip bir birey olduğunu düşünürsek, nafaka kısmında bir değişiklik söz konusu olmalı.

0|1
    2|3
    • Sen ilk cümledeki ironiyi anlat bize jkdskfld

• Yaklaşık 25 saniyedir falan kıkırdıyorum.

Ben annemden böyle gördüm vallahi, gerisine karışmam shdfsdf

Kızlar Ne Diyor 15

• Cocuk var ise nafaka sart olmali.

Bunun disinda ise asagidaki bir baska cevapta da belirtildigi gibi ihanet ve siddet yoksa nafaka diye bir sart kosulmamali bosanmada.

Sonucta her birey kendi gecimini yapmakla mükelleftir.

0|2
    0|0
  • Nafaka olmalı kesinlikle,

öyle sorumsuz insanlar var ki çoluk çocuğuna bakmıyor bırakmış keyif yapıyor.

mahkeme kararı olduğu için ödemek zorunda kalıyor . ş..sizler

maddi gücü olduğu halde ödemeyen her seferinde problem çıkaranların donuna kadar almak müstehakları.

1|2
    0|2
  • Son yıllarda kadınları koruma amaçlı pozitif ayrımcılık içeren çok yasa çıkarıldı bunların bazıları kadın-erkek eşitliğini ortadan kaldırıyor ama irdelendiğinde gerekli kısımları da var.

Nafakanın tümden kaldırılması saçma çünkü gereklilikler var bu konuda.

Ama bu donuna kadar alırım mantığı pozitif ayrımcılığı abartan bir konu kaldı ki hakimin inisiyatifini gözeten bir durum bu öyle kolay değil donuna kadar almak.

Neyse uzattım kısaca boşandıktan sonra kadın geçimini refah içinde sürdürebiliyorsa nafaka gereksiz ama iştirak nafakası olması gerek, çocukların velayeti kimde olursa olsun sorumluluk bölünmeli.

0|1
    0|0
  • İmkanım varsa almam nafakayı... Parayı nereden getireceği belli olmaz.. Haram lokma geçmesini istemem boğazımdan...

0|1
    0|0
  • şu ekşideki mesele. Feminist düşünce para falan almaz. Eğer erkek, eş degilde çalışmayan bir kole aldıysa vermek zorunda burun kivirmasin. Ama çalışan normal bir kadinsa nafaka vermek saçmalık ve haksızlık. Çocuga gelince tabiki verecek. Son olarak, nafaka kabul eden bir kadını onursuz bir dilenci gibi görüyorum.

0|1
    0|0
  • Geçenlerde eski bir futbolcuyla da ilgili haber çıktı nafakayı ödeyemedi diye hapse girdi ama çıktı başta Pascal Nouma'nın yardımı olmak üzere,ben karşıyım açıkçası

0|1
    0|0
  • Valla hacı adamına göre değişir hak eden var etmeyen var.

1|1
    0|0
  • kadının gerçekten ihtiyacı varsa ödemeli

0|2
    0|1
    • ihtiyacı varsa çalışsın. niye hiçbir bağı kalmayan adam geçimini sağlıyor?

• ayrılma nedeninin ne oldğuna bağlı

0|1
    0|0
  • ödiyecek tabi o zaman ne boşuyorsun kızı

0|1
    0|1
    • Ne alaka? Anlaşamıyorlarsa belli bir süreden sonra devam etmenin gereği ne ?

Hem sadece erkekler mi boşanıyor?

• ve beyin uzaklaştı

• belki o kızın o adama bir hayrı kalmamıştır. belkide boşanma noktasında gelinmesinde sayısız kusuru vardır. hem boşanacak yani varsa da artık adam bir hayrı kalmayacak hem de üstüne kadının geçimini sağlamaya devam mı edecek?

• bence sadece çocuk varsa onun geçimini sağlamalı onun dışında para talep eden kadınlar acınası durumda

0|1
    0|0
  • Neyi var neyi yok alsn diyenlerdenim :))

0|1
    0|0
  • çok iyi şeyler düşünüyorum ^^

0|2
    0|0
  • Çetrefilli işler.

0|1
    0|1
  • kadın erkek eşitliğine inanmayan biri olarak.. gelsin paracıklar :d

0|1
    0|3

Erkekler Ne Diyor 28

• Kadının yoksullaşacağına eyvallah da, nafaka ona göre değil erkeğin maddi durumuna göre kesiliyor. Kadını hediye paketi olarak sunan zihniyet, hediye geri gönderince parasıyla cezalandırılacak mantığı vs

Yeni kalktım, ondan pek detaya giremiyorum.

1|2
    0|0
    • Kanka vergiden kaçıp,gelir göstermezsek belki bize de nafaka verirler :(8

• hop, buradayım hafızım

• kanka link

115

• nafaka illa kadina odenecek diye bir durum yok. magdur olan taraf alir nafakayi. nafaka alan erkek de olabilir. fakat dikkat ettiyseniz olabilir diyorum çünkü bu ülkede daha karısından nafaka alabilen erkek görülmemiştir. yolunacak kazız ya. yolun bakalım.

0|1
    0|0
  • Islam dininde bu konuda önlemini almış. Evlenmeden önce mihir denilen bir para var. Bu para çiftler bosanacagi zaman erkeğin kadına ödediği tazminat gibidir.buda keyfi boşanmaların önüne geçiyor.

1|2
    0|0
  • türkiye de erkek bir kadının hayat sigortası birlikte olsada ayrılsada..eğer erkek ya da kadın nafaka verecek kararı bence çirkin ama şu yönden eğer kadın ya da erkek boşanmasının acısını evladından çıkarma yoluna giderse hiç de hoş olmaz çünki anlaşamayan iki insan ayrılmış tır ama o çocuk yinede iki kişinin çocuğudur onu sevmek sahip çıkmaktır görevleri kadıınında erkeğinde ama nafaka vermem çocuğum benimde canım denirde bakımı hayatı ile ilgili masrafları her iki taraf tarafından karşılanırsa saygı duyarım ama ilgisini göstermeyen ebeveyn hangisi olursa tabiki cezayı hak etmiştir benim gözümde...

0|1
    0|0
  • en adaletsiz kanun uygulamasıdır. hiç alakan kalmamış olan kadına para ödemeye devam ediyorsun. üstelik boşanma noktasında kadının ne kadar kusurlu olduğu gözönünde bulundurulmuyor. örneğin kocaelide bir kadın kocası askere gittikten sonra 300 küsür erkekle yatıp bir de kitabını yazmıştı. o kadına bile nafaka bağlandı. bu şimdi adalet mi?

0|1
    0|0
  • beşiktaşın eski kalecisi fevzi eski eşinin donuna kadar istemesi yüzünden hapse girdi ben bu kadarına karşıyım he kadının tek başına yaşayacak gücü yoktur ona lafım yok çocukları varsa onların sorumluğunu bilip nafaka ne ise ödemesi gerekiyor ondada tamam sorun yok ama kadının durumu iyi bide üstüne üstlük eski eşinin donuna kadar almaya çalışması ödemiyorsa hapse atsınlar umrumda olmaz zihniyetine biri dur demeli fikri ;)

0|3
    0|0
  • bir kaç ay öncede haberlerde görmüştüm aldatan erkeğe kadın isterse 150.000 tlik tazminat açabiliyormuşsun ulan sanki sadece erkekler aldatıyor kadınlar aldatırsa ne olacak onlarda verecek mi :D bu olay son derece saçma ve gereksiz mesela dün BEŞİKTAŞ'ın eksi kalecisi fevzi tuncayı nafakasını ödemediği için hapse atmışlar futbol kesiminden bir kaç kişi aralarında para toplayıp nafakayı ödeyip öyle çıkmış dışarı

0|2
    0|0
  • kadının durumu daha iyise kadında ödeyebiliyor, çocuk ve aile düzeni sağlanması için gerekli bir olay bence.

0|1
    0|0
  • bazı evlilikler öyle bir duruma gelir ki , öyle içinden çıkılmaz bir hal alır ki bir yerden sonra bırak nafakayı canımı bana bırak gerisi senin olsun dedirtir insana..

bu nafaka olayı bizim ülkemizde çok abartılıyor. ve kadına karşı aşırı derecede pozitif ayırım yapılıyor.

evlilik insana bir yerden sonra işkenceye dönüşmüşse ve ayrılma kararı almışsa onun elinden tüm geleceğini almaya çalışmak ve bunu yapmaya çalışana destek olmak ne diyedir bilemiyorum

1|1
    0|0
    • beyine mi bak ne varmış benim beynimde

• sen bana beyinsiz mi demeye çalışıyorsun ufff iyiki bişey dedim ha söylediğime pişman ettiniz erkekler ne olsa çalışır demeye çalışmıştım ama neyse

• ne ne bileyim ya ne demek istediğimi anlatamadım aslında nafaka çok saçma ben boşansamda kocamdan nafaka almam evet haklısın evlilik başlı başına dert sonsuza kadar bekar kal daha iyi ne koca dırdırı ne çocuk derdi yok :)

• sanırım artık erkeklerde nafaka alabiliyor eğer doğruysa bizde g-stringlerine kadar alalım!

0|3
    0|0
  • Kanunu tam olarak bilmek gerekiyor ama her türlü durumda erkekten nafaka alınıyor galiba. Fevzi'nin boşandığı eşinin üzerine bir sürü mülk varmış ama 150bin TL nafakayı ödeyemediği için hapse girecekti. O kadar malı, mülkü olana bir de nafaka mı ödenecek? Hani kadın erkek eşitti?

0|1
    0|0
  • nafaka ne saçma bir olaydır abi kadın benle yıllarını gecirecek ve boktan 1 yere sebepsiz ayrılacağız hadi sebep bende olsa bile ayrılalım diyelim ona zaten benimle olduğum süre bazında kimseye muhtac etmediysem benden cıktıktan sonra neden ben bakmak zorundayım ...hadi cocuklarımın sahibi olduğu icin cocuklarıma hali ile baksam ona neden bakmak zorundayım ? bu cok saçma yahu kanun yine makarasını gecmeye devam ediyor napalım ..

0|1
    0|0
  • aslında nafaka kadın için ödenmez çocuk için ödenir ona tedbir nafakası denir maksat anneye çocuğa iyi bakması için verilen bir paradır burada esas olan kadın değil çocuğun durumudur

0|1
    0|0
  • Eğer erkek aldatmamış ise karşılıklı konuşarak anlaşarak ayrılmışsa nafakaya gerek yok bence çocuk olursa sadece çocuk için olmalı

1|1
    0|1
  • anne eğer çalışıyorsa bence nafaka gerekmiyor çünkü zaten ayaklarının üstünde duruyor.ama anne çalışsa da çalışmasa da çocuğa nafaka vermeli

0|1
    0|0
  • nafaka saçma bence.sorsan herkes eşit kadın kendi ayakları üzerinde durmalı falan filan ama iş nafakaya gelince çatır çatır alıyorlar.

0|1
    0|0
  • bazı durumlarda verilebilir ancak erkeğinde maddi imkanları göz önünde tutulmalıdır. Ancak öyle durumlar var ki mesela 1 ay evli kalıp boşanan kadına bile nafakabağlanıyor. Bunlara verilmemeli. Bence çok saçma.

0|1
    0|0
  • kadın erkek eşitliğine ters düşen bir duruama ülkede o kadar gavat varki gerekli bir durum kadın her şeilde ayakları üstünde durabilmeli bence zaten adam olan boşansada çocugunu bişeye muhtaç etmez

0|1
    0|1
  • Hani esittik nan :D bende kadınlar erkeklere nafaka ödesin istiyorum

1|1
    0|0
  • Kadınların "Kadın ve erkek eşittir." düşüncesini sadece işlerine geldiğinde savunduğunun kanıtıdır.

0|2
    0|0
  • erkek ile kadının eşit olmadığını düşünüyorum.

0|1
    0|0
  • büyük haksızlık neden kadın ödemiyor, hani eşitlik vardı

0|1
    0|0
  • Ödeme gücü yoksa ödememeli..

0|1
    0|0
  • eşitiz abi biz . ne ödücem çok istiyorsa o ödesin zaten 3 kuruş para alıyoruz .

0|1
    0|0
  • kadınlar eşitlik konusunda samimiyse erkeğin nafaka ödemesini kendilerine hakaret saymalı

0|1
    0|0
  • yasal bişi bu olması gereken de bu

0|1
    0|0
  • bir fikrim yok işin içinde kadın var çünkü...D

0|1
    0|0
  • Neyimiz eksik sizden eşitiz falan yok siz şey yapıyorsaniz biz de yaparız vs derlerken eşit oluyorlar ayrılınca erkek koruyucu güçlü kadın ise zayıf moduna geçiyor. Yani her şey çıkar meselesi. Aslında ilişkiler de hayatta her şey çıkar içindir. Onu arzuladığımız için adı aşk olur. Arzulamak ve sonucu bizim çıkarımıza yoksa gerisi yalan. Uykulu uykulu çaya tuz koyduk gibi oldu neyse

0|2
    0|0
Yükleniyor...