Yılbaşının kutlanmasına karşımısınız; ve neden¿

Herşeyde olduğu gibi bu konudada niyet önemli diye düşünüyorum

ama yinede kutlamakdan son zamanlarda özellikle ben kacınıyorum ya siz

0|0
15|15

En İyi Erkek Görüşü

• kutlanmasına karşıyım..sonuç olarak müslümanız biz..o günü içerek zina yaparak yerine namaz kılarak geçirirsek Allah ın daha çok hoşuna gider...nasıl ki bir hiristiyan benim ramazan bayramımda eglenmiyorsa benim kurbanımda mutlu olmuyorsa..bende onunkinde olmam arkadaş nokta.

2|4
    0|0

Kızlar Ne Diyor 15

• her akşam neyse o zaman da o. sadece dalgasını geçeriz. deliye her gün bayram

0|2
    0|0
  • Kutlayan kutlasın. Kimseye karışmam. Haddim değil

Ama şahsım adına konuşayım kutlamıyorum..

Benim yılbaşım Muharrem ayının 1. günü

Yani hicri yılbaşı.

Onda bile bilinen kutlama yöntemlerini kullanmam...

2|2
    0|0
  • Niçin kaçınıyorsun kötü olan ne var bunda.. yeni bir yıla girmeyi kutlarım neden kutlamayayım, doğum günüm gibi özel tutarım.

0|1
    0|1
    • Peygamber Efendimiz HZ. Muhammed (s.a.v.) buyurdularkı hristiyanların yahudilerin adetlerinden kacının dini bayramlarından ben bu yuzden kacınıyorum kımseyede asla demem neden kutluyorsun arkadaş şuna inanıyorum bide herkez düşüncesinde özgürdür

• yahu siz önce içinizdeki pisliği temizleyin sonra kılarsınız namazınızı niyazınızı müslümanız ayakları yapmayın boşa.

• Ben yilbasinda yilin basi oldugu icin kutlamam zaten Dinimde yoktur boyle bisey ama olurda kutlama olursa sade bir kutlama oldugu surecte katilirim ama o niyetle degil..

0|2
    0|0
  • tüm özel günleri severim, d yeni yıl amacıyla kutlamaktan bir şey olmaz, hristiyanlarara benzememe çabası varsa onlar gibi kutlamamız gerekir. noel baba, çam ağacı, alkol vs. onlar ayıklanınca bence mahzuru olmaz.

0|1
    0|2
  • Karşı değilimde, insanların bir yaş daha atlatacağı gittikçe yaşlandıklarını unutup mutlu mesut yeni yıla girmesine anlam veremiyorum. Zaman geçtikçe acılarımızın dozu artıyor, dertlerimiz büyüyüyor etrafımızdaki her şey değişiyor...

Ertesi gün izlediğim haberler miğdemi bulandırıyor. Özel yılbaşı çekilişi açıklandı! Taksimde taciz alarmı! Yılbaşı gecesi sokaklarda kameralara takılan serhoş görüntüleri! Gece kulüplerinde kim kime dum duma.

Bir de şu; neyi kutluyorlar? Geride bırakılan yıldaki acıları mı yeni yılla birlikte gelecek acıları mı?

Kimseyi bilmem ama geçen zaman ve belirsiz bir gelecek beni tedirgin ediyor.Bu yüzden havai fişekler fırlatılmadan önce uyumuş oluyorum.

0|0
    0|0
  • Değilim, noel kutlamıyoruz sonuçta o 25 inde yılbaşı kutluyoruz, kutlamayın günah diyenler bunu düşünsün.Ayrıca çoğu günah diye yılbaşı kutlamıyor ama sevgililer gününü kutluyor o sevgililer günü aslında valentine's day . Aziz Valentine nı anmak için yapılmış.Bilgilerine.

0|0
    0|0
  • çokta gerekli olduğunu düşünmüyorum. karşı olmasam da çokta kutlama hecveslisi değilim.

0|0
    0|0
  • hayır değilim eğlence sonuçta

0|1
    0|2
  • hiç bir zaman kutlamadım bizim göreneklerimizde yok değişiklik olsun diye aile akraba arasında yemek olabilir kutlayanlara iyi eğlenceler.

0|1
    0|0
  • yaşanıyorrum neresini seviyim tabi karşıyım :) ayrıca hiristiyanların bayramı diyebilinir

0|0
    0|0
  • Ben severim, beni için Yeni Yıl - yenilenmek demek, sembolik da olsa. Ve alışkanlık tabii, eğer bebekken o Noel ağacı görüyorsanız, hediyeler da alıyorsanız, Noelden vazgeçmek zor.

0|0
    0|1
  • Karşı değilim.. sonuçta benim için önemli olan tek tarafı off gün olması ve arkadaşlarımla vakit geçirebilecek olmam.. bir çok insanda bu şekilde bakıyor zaten..

0|0
    0|1
  • :)Niye tabiki kutlarm

0|0
    0|2
  • Sizin gibi yobazlar yüzünden bu haldeyiz zaten

!

0|0
    2|2

Erkekler Ne Diyor 14

• Özel günlerden oldum olası hoşlanmamışımdır. Ben sürekli ama dengeli eğlenceye ve mutluluğa inanıyorum. Gülüp, eğleneceksek özel bir güne ihtiyacımız olmamalı. Hayat bize her gün bayram olsa keşke.

İşin dini boyutundan yaklaşmışsınız sanırım. Hristiyanların kutladığı dini bayram Noel'dir ve 24 Aralıkta kutlanır. Yılbaşı ise her ne kadar kökeni dini bir sebep olsa da günümüzde sadece yeni yıl sebebiyle kutlanır ve dini anlamını kaybetmiştir. Bir çok insan başka dini inanışların ritüellerini takip etmememiz gerektiğini söyler. Ben buna katılmıyorum. Fiziken varlığımın orada olması benim o inancı benimsediğimi göstermez. Noel kutlamaları sırasında yabancı memleketlerde aile ortamlarında bulundum. Hiç de düşünüldüğü gibi bir şey yoktu. Başka dinleri ve mensuplarını yok sayarak bir yere gelmek yerine onlara kendimizi anlatmalı ve onlarında bize anlatacaklarını dinlemenin yararlı olacağını düşünüyorum. Hayatımda yurtdışı ziyaretlerinde bir çok kere kiliseye ve benzeri dini ibadethanelere gittim. İnançlarımda bir eksilme olmadığı gibi kendi inancımı daha iyi anlamama yardımcı oldu.

2|1
    0|0
  • Kendime hiçbir şeyin sınırlamasını koymam

0|1
    0|0
  • Kanka yilbasi dedigimizde ilk once neyin nesi olduguna bakalim istersen... Miladi yilbasu allahin yeryuzune vekil kildigi isa as peygamberin dogum gunudur... Insan ise Allahin peygamberi olan bu gunu hurafa hareketlerle kutlamaktadir.. Karilara gitme gece klupleri icki ve saraplar.. Bir peygamberin dogymunu bole kutlqr hristiyanlar. Isin kotu tarafi biz muslumanlarada empoze edilmis ve bizde bile peygamberin dogumuni bu sekilde kutluyoruz ama ne oldugunu bilmiyoruz..biz insana eglence olsunda gerisi onemli degil.. Bizlerin asil takvimi hicri takvimdir... Cumhuriyetin gelisiyle miladi takvim kullanilmaya baslanilmistir...

0|0
    0|0
  • yılbaşı olduğu için değilde işte yeni bir yıl..ortamlar şahane ondan dolayı :)

0|0
    0|0
  • Çünkü bizr Türküz... Hristiyanlar 1 Muharremi yılbaşı olarak kutluyor mu? Ya da ramazan bayramı için tatil yapıyorlar mı? Yılbaşı hristiyan takviminin yıl dönümü ve onların kutsal bir dini günü. Bize noluyor la... Yemeden yelleniyor bizimkiler de. Olayın anlamını kapsamını bilmeden akıntıya tek kürek...

0|0
    0|0
  • Yılbaşından en büyük nefret etme sebebim "Yılbaşı gibi özel günler aracılığıyla, kapitalizm insanlara tüketme kültürü aşılıyor" budur...

0|0
    0|0
  • eVET KUTLANABİLİR BİR MAHSURU YOK. tAKVİM YILINA GİRİŞ İÇİN YAPILAN BİR EYLENCE.

0|0
    0|0
  • karşı değilim sadece gereksiz buluyorum

0|0
    0|0
  • isteyen istediği şeyi kutlasın. bana giren çıkan yok ki.

0|0
    0|0
  • Bu ülkeye en çok yabancılardan zarar gelmiştir şahsen arada kutlasam-da karşıyım bu geleneğe..

0|0
    0|0
  • Yorumsuzz... :D

0|0
    0|0
  • yok değilim bence kutlanmalı:)

0|0
    0|0
  • Tüm insanlık adına eğlenceli bir gün. Sakınca yoktur. Onay verildi.

0|0
    0|0
  • YILBAINI KUTLARIM AMA NOEL OLARAK DEGİL

0|0
    0|0
Yükleniyor...