Ne kadar özgürsünüz? Özgürlük nedir sizce?

Ben çoğu insanın köle gibi yaşadığını düşünüyorum, hatta insanların mecburiyetten dolayı dik duramadığını, kişiliklerini ara ara ezdiklerini düşünüyorum. Eyvallah etmeniz gereken hep birileri var? Patron, kamudaysan amirin, çevrendeki insanlar(ilişkiler önemli), eşin vs. vs. bir örnek daha eklemek gerekirse esnaf olmak bile kölelik, müşterinin kölesisin, insanlar zengin işadamlarına bakıp özgür olduklarını düşünüyorlar ancak onlar da köle? Kimin peki? Yine müşterinin, iktidarın vs. vs. Ne kadar özgürsün?

Güncellemeler:
Arkadaşlar cümlelerimde ki özgürlük vurgusu her istediğini yapmak, sınırsızlık kesinlikle değil, mecburiyetlerin azlığı, sınırları kendinizin belirlemesi

0|0
3|3

En İyi Erkek Görüşü

• Hepimiz köleyiz zaten Sadece özgürmüşüz gibi yaşamaya devam ediyoruz

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• benim bildigim kadariyla ozgurluk kendi isteginle ne olursa olsun karsi cikilmamasi ve yapman aslinda bir sekilde ozgurluk iyidir ama bir yandan ozgurlik tehlikelidir sapma bir ornek ates var inunde yakin durursan yanarsin uzak durursan usersin ortada durarsin isinirsin iste ozgurluktede bu yolu bulmak lazim ben kendime cok cok ozgur bir kisi diyemem cunku her istedigini yapamam ama dusundugum seyleri soylerim ve yinede ozgur olabiliyorum

0|0
    0|0
    • Güncelleme yaptım bu konuda , benim özgürlük vurgum, her istenileni yapmak, sınırsız olmak değil bu sınırları koyan kişinin kendin olması, dayatılmaması birşeylerin, mecburiyetlerin az olmadı, kendi değerlerine göre sınır çizmen

• ki herkezsin ozgur anlayisi farklidir ama bende bu ornekle yazmis olmadim mi gerci

• İstediğim ölçüde

0|0
    0|0
    • O nasıl oluyor? Mecburiyetlerin yok mu?

• Hiç bir şeyi mecburum diye yapmam . Zevk almıyorsam kimse zorlayamaz

• Sevgili Helllen kaç yaşındasın?

• her istediğini yapmak özgürlük değildir bence, asıl özgürlük bazen kendine bile direnebilmektir:)

0|0
    0|0
    • Her istediğini yapamıyorsun zaten:) Gününün yarısını işte geçiriyorsun orada kölesin zaten? Her istediğin mi kalmış:)

• Ben vurgum çalışmamaanın özgürlük olduğuna dair değil, mecburiyetler

• keşke bu mecburiyetleri yaparken severek yapabilsek, ezilmeden ve kişiliklerimizden taviz vermeden, keşke insanlar ego yarışlarnı şu kısa dünyada bir kenara bırakabilse..

Erkekler Ne Diyor 2

• Herkes hakettiği kadar özgür olabilir. Dünyada tek insan olsaydı her istediğini yapmakta özgür olurdu. Herkesin çevresinde birer özgüzlük çemberi olduğunu düşünün. Herkes kendi çemberinin içinde istediği gibi dolanır. Başkalarının çemberi içine giremez. Dünyadaki insan sayısı arttıkça o çemberler daralır, dikkat edilmesi gereken hususlar artar. Ama özgürlüğünün alanını genişletmek de insanın elindedir. Örneğin çok çalışıp, kendini geliştirip iyi bir meslek sahibi olursa daha fazla varlığa sahip olma özgürlüğü, kazandıklarından yalnızca biridir. Örnekler çoğaltılabilir.

0|0
    0|0
  • zaten özgürlük ne dir ki... biz özgür değiliz ki.. veya nden özgür olmaya çalışıyoruz ki... bana özgürlük egoizmin bir uzantısı gibi geliyor... bugün hastaneye gittim baktım etrafa biz insanlar aciz iz özgürlük ne...

0|0
    0|0
    • Gününün en az yarısında istediğini yapabilmek yeterli mi? Al sana özgürlük?

• her zaman da istediğimizi yapıyoruz... istersen bir işte çalışma istersen yemek yeme özgür ol... ama olamazsın işte vücut bile bırakmıyor bizi demek ki bir yaratıcı da bizi başıboş özgür bırakmıyor bu dünya da...

• yani demek istediğim belli noktaya kadar özgürüz...

Yükleniyor...