Dini bilgisi iyi biri beni aydınlatabilirmi arkadaslar

arkadaslar benım aklıma gece gece asırı derecede bişi takıldı sanırım bu zamana kadar yanlıs bılıyodum sımdı öldukten sonra gunah ve sevaplar tartıldıktan sonra sevaplar fazlaysa dırek cennete gıdıcez gunahlar fazlaysa cehenneme gıdıp onların bedelını odeyıp öyle gıdıcez dıye bılıyordum arkadasım bana sevapların fazla olsa bıle gunahlarının bedelını ödeyıp öyle gıdıceksın cennete ama ılk cehennemde gunahlarının bedelını ödıceksın dedı bu böylemı hangısı dogru acıklarmısınız lutfen

Güncellemeler:
Peki insanlar cennete girmek için bukadar sevap ıslıyor ve bız ınsanız ıllakı hata yapıcaz yolda yururken farkında olmadan karıncayı ezmek bile gunah bunun bıle bedelı odenıcekse mantıksız gelmıyomu sızede okadar sevabın yanında genede cehennemde yanmak
güncellemeye bakın lütfen

0|0
6|9

En İyi Erkek Görüşü

• Bu konudaki âyet-i kerimelerden bazılarının mealleri şöyledir:

(Kıyamet günü için adalet terazileri kurarız. O zaman hiçbir kimse hiçbir haksızlığa uğratılmaz. Yapılan her işi, bir hardal tanesi kadar da olsa, adalet terazisine getiririz. Herkesin hesabını görmeye yeteriz.) [Enbiya 47]

(Kendilerine peygamber gönderilen kimseleri de, onlara gönderilen peygamberleri de mutlaka sorguya çekeceğiz!) [Araf 6]

(Yaptıkları her şeyi kendilerine bir bir anlatacağız; çünkü onlardan uzak değiliz.) [Araf 7]

(Kıyamet günü kurulacak mizan haktır, gerçektir. Tartıda sevapları ağır gelenler, işte onlar kurtuluşa erenlerdir.) [Araf 8]

(Sevapları tartıda hafif gelirse, işte onlar, âyetlerimize karşı haksızlık ettiklerinden dolayı kendilerini ziyana sokanlardır.) [Araf 9]

Hadis-i şeriflerde de buyuruluyor ki:

(Âdemoğlu kıyamette getirilir ve mizanın kefeleri önünde durdurulur. Ona bir melek tayin edilir. Eğer mizanı ağır gelirse, vazifeli melek, "Filan kimse bundan sonra ebedi olarak kurtulmuştur” der. Mizanı hafif gelirse, melek "Falan kimse de kaybetmiştir" der.) [Ebu Nuaym]

(Kulun Kıyamette ilk hesaba çekileceği ameli namazdır. Eğer o düzgün çıkarsa, diğer amelleri de düzgün olur. Eğer o bozuk çıkarsa diğer amelleri de bozuk olur.) [Taberani]

1|0
    0|0
    • Eyvallah dostum saol su namazla ilgili olanı öğrendiğim iyi oldu :)

Kızlar Ne Diyor 6

• “Sizden oraya (Cehenneme) gitmeyecek yoktur. Bu, Rabbinin uygulamayı üstlendiği kesin hükümdür. Sonra müttakileri kurtaracak, zalimleri de orada diz üstü çökmüş olarak bırakacağız.” (Meryem suresi )

Meryem suresinin bu ayetleri, günahı sevabından çok olan Müslümanların cehennemde cezalarını çektikten sonra çıkacaklarını bildirmektedir.

0|0
    0|1
    • evette arkadasım sevabın coksa bıle gunahlarının bedelını odıceksın dıyor bunu soruyorum

• Tevbe ettıkte bozduk yanlıslıkla neyse saol allah razı olsun senden

• Amin hepimizden inşaallah.

• Ben de öyle biliyorum. Ama bir yandan da çok değişken bir durum. Hani anlatılır dinleriz, hayatı boyunca bir namaz bile kılmamış adamın biri yoldaki taşı alır kenarı koyar, ya da gider bir karıncayı kurtarır, ötede hesabı sorulurken tam ceheneme gitmesine karar verilirken karınca gelir şefaatçi olur, adam onun vesilesi ile cennete gider, filan. Kimin nereden nasıl kazanacağı belli olmaz. Ölene dek sürecek olan bir mücadele bu. Hem kalbinden geçenler hem fiziksel olarak yaptıkların. Hepsinin farklı farklı derecelerde etkisi olacaktır.

0|0
    0|1
  • ümidi kesme. hayati boyunca günahkar olarak yasayip bir köpege ayakkabisindan su icirdi diye affedip o kulu direk cennete yollayan Rabbimiz var bizim.

0|0
    0|0
  • Arkadasinin dedigi dogru ama Allahtan ümit kesilmez. Daima tövbe edilmeli ve de son nefeste bile bazilarina kelime sehadetin yani sira bütün günahlarindan tövbe etmek nasip oluyor. Allah bizide o kullarindan eylesin insallah.

0|0
    0|0
    • Nası ya sıçtık lan ozaman ben hep sevap pointlerı fazla tutar yırtarız dıye dusunuyodum

• %100 kesin böyle olacak diyemeyiz, Kuran'da bir çok ayette Allah'ın affediciliğinden bahsedildiğini görürüz, o halde gerisini Allah'tan başka kimse bilemez ki.

0|0
    0|0
  • evet arkadasının dedıgı dogru

0|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 8

• kiloya bağlı.Sırattan geçince soldan 2. kapıda envanter sonuçlarına inceleyen oda var oraya yönlendirirler zaten seni.Senelik envanter kayıtlarına bakarlar.Giderken bide adli sicil kaydı götür.Töbe yarabbi sevapla günahlar tartılcak heaa :))) hassas terazimi pazarcı terazisi mi :))

0|0
    1|0
  • Bir de dediler ki: “Bize ateş, sayılı birkaç günden başka asla dokunmayacaktır.” Sen onlara de ki: “Siz bunun için Allah’tan söz mü aldınız? -Eğer böyle ise, Allah verdiği sözden dönmez-. Yoksa siz Allah’a karşı bilemeyeceğiniz şeyleri mi söylüyorsunuz?”

bakara 80.

0|0
    0|0
  • din konusunda öğrendiğim şu şekilde. sevapların da çok olsa günahların da çok olsa kul hakkı varsa onun bedelini kesinlikle ödeyeceksin, ama bu illaki cehennem azabı olmaz, senin hayırlı amellerinin sevabı kul hakkı bulunan kişiye verilerek de olabilir

0|0
    0|0
  • Sevabın fazla bile olsa o işlediğin günahların bedelini ödemek zorundasın panpa. Yani yanma ihtimalimiz yok var ama belki affedilenlerden oluruz.

0|0
    0|0
    • bide bişi daha var la ben tövbe etmiştim şimdi tövbe ettıgım seyı bıdaha yaptım sımdı tekrar tövbe etsem olurmukı

• Onu kimse bilemez ama kul illa günah işleyecek fakat ettiğin tövbeyi bozmamaya çalışırsan iyi olur gene.

• sen niye cehennemde yanıyon ki.

0|0
    0|0
    • Ben kuranımı okurum iyi nniyetlı cok hareketımde var ama uckuruguma cok duskunum kız cevrem cok genıs tutamıyorum kendımı gece gecede ıcıme kurt dustu

• kimin cehenneme gideceğini Allah bilir,eğer gidersende kurtuluşu yok

• allah korusun lan

• kardeşim hangısi ağır basarsa ona göre ya

0|0
    0|0
    • bı kısmıda öyle degıl dıyo lan hangısı dogru kurt dustu ıcıme

• benım dediğim doğru artı eksi bir birini götürecek gerıye ne kalırsa o

• Dogrudur yani ne gunahin varsa odersin

0|0
    0|0
  • tartı var biliyoruz. kimin tartısı ağır gelirse (sevabı çok) o hoşnut edilecek. kimin tartısı hafif gelirse (sevabı günahından hafif) vay onun haline diyor. Sen bir kişinin hakkını yemişsin, ama 2 kişi senin hakkını yemiş. sonuçta günahın daha az. bunlar ince hesaplar. bizim tutamayacağımız hesaplar..

tüm bunlar yalnızca imanla ölenler için geçerli. diğerlerini söylemeye dil varmıyor.

0|0
    0|0
Yükleniyor...