Bir insanın dinine bağlılığı sizde güven oluşturur mu?

Dinine bağlı bir insan size daha fazla güven uyandırır mı? Adam namazında niyazında ibadetlerini eksiksiz yerine getiriyor o zaman güvenilirdir diye mi düşünürsünüz yoksa dini inancı ya da inancını ne kadar yerine getirip getirmediğine bakmaksızın tamamen karakterini kişiliğini tanıyarak mı karar verirsiniz?

0|0
157

En İyi Kız Görüşü

• Dini beni ilgilendirmez..İnsanlığına/ karakterine göre karar veririm..

Nice dinine bağlı olanlar gördüm 5 para etmez karakterleri var..Nice insan olanlar tanıdım dinle alakaları yok..

0|2
    0|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 14

• Eğer bu soruya yanıtım evet olsa idi, bir ateiste de zerre kadar itimât etmemem gerekirdi... Kriterleri eylemler değil, öncelikle edinilen idealler belirlerler... Bir yanlıştan; cezâi müeyyidesi sebebi iledeğil, onun geçrekten olmaması gerektiğine inandığı için kaçınan insana saygım sonsuzdur... Meselenin özünü bilmiştir artık, şekilden/somuttan arınmış ve insanlığında tekâmül etmiştir...

0|1
    0|0
    • vaav yaşından beklenmeyecek olgunlukta bir yazı olmuş tebrikler :)

• Tabii ki de dini inancına değil kişiliğine bakarız. Çok kişi tanıdım ben namazında niyazında olup da kız arkadaşına/eşine hayatını zindan eden.

1|1
    0|1
    • bazı hocalar falan var işte. eşlerinizi kızlarınızı örtün yoksa siz de cezasını çekersiniz diye millete brainwashing yapıyor

• Dinine bağlı biri zaten güzel özellikleri olan, karakterli biridir. Yalnızca namazında niyazinda denilip bırakılacak bir mevzu değildir din mevzusu. Allah korkusu olması en büyük meseledir, insana güven verir.Her daim görülüp bilindiğini ve yaptığı her hareketin bir karşılığı olduğunu bilen insan insan gibi davranmak zorunda hisseder. Dinin kadına verdiği önemi bilir el üstünde tutar. Şimdi diyeceksiniz belki adam çok iyi ama namaz kılmıyor. Allaha karşı sorumluluklarını yerine getirmemis biri olması beni düşündürür. Velhasıl, geçmişten gelen ve ideal eş için söylenen "namazında niyazinda" sözü bunları kapsar, mühimdir.

0|0
    0|0
    • ama tam senin istediğin kıvamda olması lazım işte. yoksa din adı altında çocuklarına eşlerine baskı yapan onların kendisi gibi olmasını isteyen insanlar da dinine bağlı olduğunu ve bunu dinin gereği olarak yaptığını iddia edebiliyor

• Dindar olmayıp eşine çocuklarına kendisi gibi olmaları için baskı yapan insanlar da oldukça fazla. Gelenekci bir din anlayışı sanırım bahsettiğiniz, bunun da dine bağlılıkla değil geleneklere bağlılıkla alakası var kanımca. Kavramlar önemli. Ve bu kavramlar biraz karıştırılmış bana sorarsanız

• dinine bağlı biri tabi gerçekten içinden gelerek yapıyorsan güvenebilirim tabi braz tanıdıktan snra

0|1
    0|1
  • Kişilik önemli

0|1
    0|0
  • Hayır oluşturmuyor..

Hatta dürüst olmam gerekirse tamamen dinine göre yaşayan insanlara daha bir temkinli yaklaşıyorum.

0|0
    0|0
  • ben nedense bir uzak duruyorum temkinli davranıyorum çünkü genelde kendilerinin muhteşem kalanın cehennemlik olduğuna inanıp akıllarınca düzeltmeye çalışıyolar

0|0
    0|0
  • namaz kılması veya ibadeti beni ilgilendirmiyo allahın insanlık yönündeki emirlerine uyuyomu adam kayırıyomu yalan söylüyomu eşitlikçi birimi saygılımı bunlar önemli

0|0
    0|0
    • bu da zaten kişilikle alakalı sanırım

• Dinine duskun olanin dinin gerekliliklerine uyanin kisiligi bozuk olmaz

• Dinin gerekliliklerinden kastim ibadet degil insani degerler buda dinin gerekliligidir

• eski aklım olsaydı sadece dinine bakardıma ama yok ne yazkkı dinini uygulayan insanların bile yaptıgı pislikleri gördm tam tersi dine baglı olmayanların da insan gibi insan olduklarını gördüm.güven meselesi tamamen kişilkle kaynaklanıyr diye düşünyrm

0|0
    0|0
    • gene de sadece gördüklerine göre genelleme yapmamanda fayda var

• Tamamiyle karakter ve kişilik.

dinine düşkün olupda yemedığı halt kalmayan nicelerını gördük.

0|0
    0|0
    • ama tabi kötü insan olacak diye de bir şey yok :)

• ben kişiliğe bakarım dini yakın olmasıda güzel ama fark etmez benim için

0|0
    0|0
  • babama bile güvenmem

0|0
    0|0
  • Dinine bağlılıkla adamlığın. Alakası olamaz. Eski sevgilim zamanında namazını kılan görünüşte inançlı bir insandı ama beni aldattı

0|0
    0|0
  • tam tersi ben uzaklaşıyorum akp sagolsun din fanatikleri her yerde

0|1
    1|0
    • dinini göstermelik yaşamayan ibadeti gizli tutan insanla da din sömürücülerini ayırmak lazım. baştakiler insanların dini duygularını sömürerek, aynı zamanda laik ve solcu kesimin de oyunu alarak geldi. şimdi herkesten daha beter sömürüp yasakları inanç müslümanlık gereği adı altında yedirmeye çalışıyorlar. ama onlara her şey helal tabi

Erkekler Ne Diyor 7

• Parayla, imanın kimde olduğu belli olmaz.

En basit örneği sokaktır, bir bakıyorsun, ''saç telinden tahrik olanlar'' için kafa kapalı,

alt tarafta bir etek var ki, hiç giyilmese daha iyi...

Günümüzde her şey ''ampul'' olmuş, bazıları için, din, iman; toz duman! :)

1|1
    0|0
  • İnsanın karakteri, inancına göre şekillenir. İnsan neye inanıyorsa, onun gereklerini yapar ve insanlığı da bu çerçevede gelişme ya da gerileme gösterir. Eğer bir insan (gerçekten) dindar ise, onun özünün nûru yüzüne vurur, bir şekilde kendini belli eder zaten; gözleriyle, sözleriyle, hâl ve hareketleriyle kendini bir şekilde belli eder. Gerçekten dindar olup olmadığını ancak böyle anlayabiliriz. Ama dindar insanlardan hiçbir zaman zarar gelmez, bunu da bilmek lâzımdır. Dindar olmayanın da başımın gözümün üstünde yeri var tabii ki, sonuçta o da insan. Ama dindar olanın yeri birazcık daha yüksekte olur benim indimde her zaman. Bu, ayırmak değildir. İnsan olan herkes değerlidir benim gözümde, insanlığını tamamen yitirmediği sürece.

0|0
    0|1
    • ''Dindar olmayanın da başımın gözümün üstünde yeri var tabii ki, sonuçta o da insan'' bu söylemle ''Müslüman da insan başımızın üstünde yeri var'' demek arasında hiçbir fark yok bence

• yani bu kişi müslüman değil biraz uzak durayım düşüncesi :)

• Zaten dinimizde Hıristiyanları ve Yahudileri dost edinmeyin diyor. Fakat bu, onlara muhabbet göstermeyeceğimiz, onlara baskı yapacağız, onları kırıp dökeceğimiz anlamına gelmez. Her inanca karşı böyle... İnsanlara, önce insanlığın sonra da müslümanlığın bir gereği olarak güzel yaklaşmak lazım, hoşgörülü, şefkatli, merhametli olmak lazım..

• Ülkemiz de din kavramı o kadar çok sömürüldü ki...

İnsanların artık kimseye güveni kalmadı. Aynı zaman da benim de kalmadı..

0|1
    0|0
  • müslümanlığı tam anlamıyla yaşayan biri hickimseye zarar vermez

1|1
    1|1
  • dinci ile dindar farkli seylerdir eger gercekten dinine bagli yasayip duzgun davraniyorsa adamdir derim ama beyni bel altina calisan rabiaci bir dot kiliysa sitrsin gitsin dini kendine alet eden bir pez*enktir derim ateist olupta delikanli insanlarda var

1|0
    0|0
  • Bende güven oluşturacak kişiliğin her şeyden evvel "ahlak sahibi" olması gerekir. Ahlakın içine de terbiyeden dürüstlüğe kadar birçok şey girer

Bazı dindarlarda ahlakın a'sı bile yoktur, bazı ateistlerde de öyle

Kişilik önemlidir, kaç rekat namaz kıldığı değil

0|0
    0|0
  • yok ağa ya hacı hoca diye dolaşan insanlr neler yapıyor gerçekten tanıman lazım yoksa kimseye güven olmaz

0|0
    0|0
Yükleniyor...