Nisa suresi 34. ayet..

Nisa Suresi 34. Ayet

Erkekler, kadınların koruyup kollayıcılarıdırlar. Çünkü Allah, insanların kimini kiminden üstün kılmıştır. Bir de erkekler kendi mallarından harcamakta (ve ailenin geçimini sağlamakta)dırlar. İyi kadınlar, itaatkârdırlar. Allah’ın (kendilerini) koruması sayesinde onlar da “gayb”ı korurlar. (Evlilik yükümlülüklerini reddederek) başkaldırdıklarını gördüğünüz kadınlara öğüt verin, onları yataklarında yalnız bırakın. (Bunlar fayda vermez de mecbur kalırsanız) onları (hafifçe) dövün. Eğer itaat ederlerse, artık onların aleyhine başka bir yol aramayın. Şüphesiz Allah, çok yücedir, çok büyüktür.

NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

0|0
6|12

En İyi Kız Görüşü

• Hafifçe dövmek ne demek ?

1|0
    0|0
    • Kan çıkartmayın falan demek heralde.

• Katılıyorum.

• Bir de yükümlülüklerini yerine getirmeyen erkeğe ne yaptırım var? Onu öğrenmek lazım

Erkekler Ne Diyor 12

• Erkeğe hanımını ne sebeple dövdüğü sorulmaz.

3273 - Hz. Ömer (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Erkeğe, hanımını ne sebeple dövdüğü sorulmaz."

Ebu Davud, Nikah 43, (2147).

Kaynak : http://www.enfal.de/kutub/erkegin-haklari.htm

İki kadının şahitliği, bir erkeğinkine denktir.

Şöyle demiştir: Bir Kurban, ya Ramazan bayramında Resûlu`llâh salla`llâhu aleyhi ve sellem Efendimiz, yanımıza namezgâha çıktı. Kadınların yanından geçti. Ve (onlara): "Kadınlar, sadaka veriniz. Zîrâ bana Cehennem halkı gösterildi, çoğu sizler idiniz." buyurdu. (Kadınlar): "Yâ Resûlâ`llâh, neden?" diye sordular. "Çünkü siz (ötekine, berikine) çokca lâ`net eder, zevclerinize karşı küfrân-ı ni`met gösterirsiniz. (Ne acîbdir ki kendini zapteden tam akıllı ve dîninde) hazimli kimsenin aklını sizin kadar eksik akıllı ve dîninde) hazimli kimsenin aklını sizin kadar eksik akıllı, eksik dinli hiç bir kimsenini çelebildiğini görmedim." buyurdu. "Aklımızın, dînimizin eksikliği nedir? Yâ Resûâ`llâh." dediler. "Kadının şahâdeti, erkeğin şahâdetinin yarısı değil midir?" diye sordu. "Evet." dediler. "İşte bu aklın eksikliğinden. Hayız gördüğü zaman da namaz kılmaz, oruç tutmaz değil mi?" buyurdular. "Evet." dediler. "İşte bu da dîninin eksikliğinden." cevâbını verdi.

Kaynak : http://hadis.ihya.org/buhari/fasil/6.html

Ebu Said radiyallahu anh anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam'la birlikte Beni'I-Mustalik gazvesine ciktik. Arap esirlerinden cokca esir ele gecirdik. Kadinlara karsi arzu duyduk. Cunku uzerimizde bekarlik siddet kesbetmisti. Hep azil yapmak istiyorduk ve: "Aramizda Resullullah aleyhissalatu vesselam varken, ona sormadan azil yapmak olur mu?" dedik ve sorduk.
    "Hayir! buyurdular. Bunu yapmamaniz gerekir. Kiyamete kadar gelecegi takdir edilen her canli mutIaka yaratilacaktir (siz tedbirinizle onune gecemezsiniz)."
    Buhari, Nikah 96, Buyu' 109, Itk 13, Megazi 32, Kader 4, Tevhid 18; Muslim, Nikah 125, (1438); Muvatta, Talak 95

1|0
    0|0
    • Ebu Davud, Nikah 49, (2171); Tirmizi, Nikah 40, (1138); Nesai, Nikah 55, (6,107).

Azil yapmak nedir?

Terim olarak ise; kadın hamile olmasın diye erkeğin menisini dışarıya atmasıdır. Azil; İslâm'dan önce ve İslâmî devirde iki sebeple yapılıyordu: Ya cariye gebe kalmasın diye buna başvurulur (çünkü gebe kalan cariye satılmaz); yahut hür olan kadın gebe kalmasın veya memedeki çocuğa bir zarar gelmesin diye yapılırdı.

Kaynak : www.sorularlaislamiyet.com/.../...-caiz-midir.html

Erkeğe iki, kadına bir miras hakkı.

NİSÂ - 11 Meal;
      Elmalılı : Allah sizlere, miras taksiminde çocuklarınız hakkında, erkeğe iki dişi payı verilmesini emrediyor.
      Diyanet Vakfi : Allah size, çocuklarınız hakkında, erkeğe, kadının payının iki misli (miras vermenizi) emreder.

Kaynak : kuranmeali. org

• Kadının dindeki yeri diye sitemde paylaşmıştım bunu.. Devamı da var uzun.. Ama aslında kadının dinde yeri yoktur.. Kendi dinini bilmeyen kutsal kitabını okumayan cahil tatlı su müslümanları " cennet annelerin ayakları altındadır" gibi saçmalıklarla islam'ı yüceltmeye çalışırlar.. Ama sahih hadisleri ve kuranı reddederler sürekli. Bilmezler çünkü.. Okumazlar..

• Dini ateistten öğreneceksin ++

• 0|0
    0|0
  • Sorgulayan bir arkadaşın olarak iyice araştırmanı , sadece tek bir kaynağa bağlı kalmamanı tavsiye ederim. Önce diyanet işlerinin sayfasından türkçe meallerine bak , 1 harf bile bütün kelimeyi değiştirebiliyor. Zaten bir 15 20 tanesine baktıktan sonra doğru olan kafanda şekillenecektir.

Bu sadece bir daha ki sorgulamanda yardımcı olsun ama dediğin ayet bir çok farklı insan tarafından neredeyse aynı yorumlanıyor. Kuranda kadınlara saygı gösterildiğine hiç rastlamadım. Sadece cennet anaların ayağının altındadır deniliyor.

Benim sorgulama sebeplerimin en başını da kadının neden kuranda erkeklerle eşit tutulmadığıdır. Eğer ki Allah'ın varlığına inanıyorsan sorgulamamanı tavsiye ederim , çünkü sorgularsan başına gelen en ufak kötü şeyi bile Allah'ın sana gönderdiği bir ceza olarak göreceksin. Tam olarak sorgulayacaksan ilk önce Allah'ın varlığını sorgula. Olmadığına inanırsan geri kalanlarını da sorgularsın.

0|0
    0|0
  • Dövme konusi her kadın için geçerli değil. Sizde biliyorsunuzki bazı hemcinsleriniz işi o kadar abartiyorki. Bu ona vurmayı gerektirmez elbette. Egerki bosanmayacaklarsa en son caredir ve asla yüze vurmak değildir hafifçe kaba erlerine vurmaktir. Oda ya hayasizlik yaptığında ya da hırsızlık yaptığında geçerlidir. Eğer erkek aynı şeyi yaparsa veya yükümlülüklerini yerine getirmezse kadın kadiya gider durumu anlatır. Kadın isterse kadı onları boşar.istemezse yaptırım uygulatir.

Ayetleri kendi kafanıza göre yorumlarsaniz hata yaparsınız arkadaşlar. Din insan için inmiştir erkeğin haklarını koruduğu kadar kadının haklarinida korur. Ama bazı insanlar istediklerini kırpıp alırsa yanlış anlasilmalar olur.

Biz her ayete inandık iman ettik. İnkar eden varsa kendine başka din arasın

0|0
    0|1
  • 1500 yil once yazilmis birsey hadi onu anladik .birileri yillardan beri ya yanlis yorumlamissa.

Bu gun kadin kapanip turbana giriyorsa erkegi onukoruyamadigindandir.yol ortasinda bicaklaniyorsa ikinci sirada itaatkar hizmetci goruldugunden.

Yatakta yalnizlik yerine uzerine kuma getirilip aldatiliyorsa ogutun ders seklidir.

Kisacasi bagzi seyleri yeniden kendimiz yorumlamaliyiz sakalli haci yagi kokan sih lar seyh ler degil.

Yoksa daha cook boyle sorular sorup kendinize yer ariycaksiniz.

0|0
    0|0
  • Hafifçe dövün kısmı ilahiyatçılar arasında tartışılmaktadır.

0|0
    0|0
  • boşanmadan önceki son aşama ama kalkıp ağzını burnunu kırın demiyor abartmamak gerek bunları da burada ayrıca yorumlamak bize düşmez varsa aramızda bu işlerden anlayan bir din alimi o yorumlasın

0|0
    0|0
  • Hafif şiddette tokatlayın demek istiyor. Yere düşürmeyecek ağzını kanatmayacak elini kolunu kırmayacak şekilde basın dayağı demek istiyor gibime geldi.

0|0
    0|0
    • Bide ağzımı burnumu kırsalardı ya.

• tam puan verdim size

0|0
    0|0
  • Yazacaklarımdan dolayı hesabım kapanabilir.

0|0
    0|0
  • çok çelişkili diyorum

0|0
    0|0
  • Muhammede teyze ve hala kızlarını caiz kılan ayeti de okusana.

0|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 5

• Ayet beni ilgilendirmez de, Kadınlara el kalkmamalı. Sonuçta erkekler kadınlardan güçlüler ve kadınlar erkekler karşısın da savunmasızlar, hiç bir şekilde o gücü bu şekilde kullanmamalılar diye düşünüyorum.

2|0
    0|0
  • Allah'ın sözünün üstüne söz söylenmez bende okudum o sureyi baş kaldıran fitne kadınlar tabi kide şeytana uymuş olanlardır yani zaten o dövün dediği erkeklerde o kadınları sırf sokakta kalmasın duracak bir yuvası olsun diye almış insanlardı o kadınların o salih erkekleri üzme hakkı yok.

0|0
    1|0
    • yani yeri gelince erkeklerin islamiyet için savaşlarda can çekerek ölmesi doğru bulunuyoda sırf kendisine aç kalmasın diye bir yuva veren kadına ona zülmetiyi için bir erkeğin hafifçe vurması yanlış mı oluyo bir düşün derim.

• :) sen devam et

• yani yeri gelince erkeklerin islamiyet için savaşlarda can çekerek ölmesi doğru bulunuyoda peki kadına sırf kendisine aç kalmasın diye bir yuva erkek kadın ona zülmetiyi için hafifçe vurması mı yanlış oluyo bir düşün derim.

• şunu düşünüyorum: peygamber efendimiz zamanın şartları gereği çok evlilik yapmıştı ama hiç bir eşine dayak attığı vaki değildir... ayrıca şuda var Kuran da yazan her şeyi yaptınızda en son bu mu kaldı yanii?

0|0
    0|0

• doğru

0|0
    1|0
  • Bizi yaratan Allah'ın doğamızı da bildiğini düşünüyorum ve bu ayete olduğu gibi kabul edip inanıyorum

0|1
    1|0
Yükleniyor...