Kaderinizde yazanı mı yaşarsınız yoksa yaşadıklarınız ya da yaşayacaklarınız mı kaderinize yazılır?

link " kaderimiz olan aşka değil de aşkıyla kaderimizi değiştirene içelim "

beğenen herkese gelsin ;)

0|0
11|16

En İyi Erkek Görüşü

• Kaderimizi kendimiz yazarız, ama bu yazımımız sıfırdan başlamaz

Şunu demek istiyorum: Anneni, babanı seçemiyorsun, içine doğduğun ve taklit edeceğin çevreni de... Yani "önsözü yazılmış" bir kitap yazıyoruz bence

0|1
    0|0
    • çok güzel yorumlamışsın abi =) her şeyi kaderinde yazdığı için yaşadığına inanan insanlar var da , derdim onlarla =) teşekkür ederim =)

• Ricalar benden :)

• iyi akşamlar dilerim ;)

Kızlar Ne Diyor 11

• Mevlâ'nın bana uygun gördüğünü yaşarım.

Dua'larla kaderimi güzelleştirebilirim ;)

Fakat kader ağır bir konu dokunmamakta fayda var.

Ne içicez ? :D Didi di mi ?

0|1
    0|0
    • ahah sen öyle diyosan , üstüne yorum yok ^^ yok ya ben içmem didi midi :D

• Reklamı izlemedim :D nerde benim terliğim ! :))

• hiç izleme soğursun zaten didi falan içmezsin bir daha :D :D ahah beni terlikle mi korkutacan ^^ avatarın bile daha ürkütücü :D

• Kader yazar biz oynarız.

0|1
    0|0
  • herşey kaderimizde yazılı olsaydı herkes cennete gıderdı ya da cehenneme ...

kaderimiz olan aşk daha güzel değil midir :D

0|1
    0|0
    • aynen. Allah hepimizi özgür irademizle karar verelim diye sınava tabi tutmuyor mu zaten ? yoksa dediğin gibi herkesin nereye gideceğini elbet biliyordur ;) o da güzeldir elbet , ama aşkı için kaderi değiştiren kadar olamaz =)

• belki aşkı için kaderi değiştirenle evlenirim =) belli mi olur =)

• süleyman kardeş , arkadaşı rahatsız etme lütfen.

• gaderimdekini yaşarım gardaşşş :D :D kaderim güzel olur inşaaallh saçma olbilir ama sevgilim olcak mahluklan çok ilginç birşekilde tanışmak istiorum :D :D byss

0|1
    0|0
  • Her insanın yanında bir nefsi bir de şeytanı vardır, fakat insan bunlara uymaması gerekir

çünkü iradesi ve aklı vardır.

0|1
    0|0
  • Kader de nazar da vardır. Kaba ayrıntılar kaderimizde yazar( ana-baba-ölüm-hastalık-v.b)

0|1
    0|0
  • şu ara hayati bir karr alacağım için kader bana yamuk yapmasın eleştrmeym en iisi:)

0|1
    0|0
    • kaderi eleştirmiyoruz =) ne kararı alacaksın , çok özel değilse ? merak ettim =)

• :)teşekkür ederim başarlı olmalıyım evet

• inşallah =) ben de teşekkür ederim cevap için. iyi geceler ;)

• Herkes hak ettiğini yaşar

0|1
    0|0
    • her zaman öyle olmuyor ;)

• Zamanın seni haksız çıkarttığını görürsen, bu sözünü tekrar düşünürsün.

• Zaman bana pek adil davranmadı ama zamanında ben de adil davranmadım

• bazı şeyler yazılı,yaşanacak..bazılarını kendi seçimlerimizle yaşıyoruz..

0|1
    0|0
  • ben yaşarım deftere yazılır

1|1
    0|1
  • Kaderimizde ne varsa onu yaşıyoruz.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 15

• her ikiside doğrudur.. nasıl mı oluyor ? :) kaderimiz aslında 2 ye ayrılır.. birisi külli kaderimizdir.. bu külli kader doğumumuz ölümümüz.. kiminle evleneceğimiz.. kaç çocuğumuz olacak vesaire şeylerdir.. kesin olarak belirli olan (( Allah katında )) şeylerdir yani.. biriside cüzi kaderdir.. bu da bizim yaptıklarımız ile şekillenen bir kaderdir.. yani mesela bir bardağı alalım ve masanın kenarına bardağın yarısını geçecek şekilde koyalım.. bardağı bıraktığımız zaman düşeceğini biliriz.. ve bırakınca bardak düştüğü zaman bu kaderimizde olduğu için düştü diyemeyiz.. onun düşeceğini bildiğin halde onu bıraktığın için o bardak düşmüş oldu.. eğer bardağı oraya koymasaydın o bardak düşmezdi.. yani bu cüzi kader bizim yaptıklarımız ile şekil alır.. fakat Allah ilminde senin o sırada ne yapıp yapmayacağını biliyordu.. ve sana müsade ederdiki sen o fiili gerçekleştirmiş olurdun.. çünki Allah irademizi özgür bırakmıştır.. seçimlerimizi biz yapalım ve sorumlusuda biz olalım diye.. gelelim şu söze.. ben bu söze inanırım :) kaderimiz olan aşka değilde aşıyla kaderimizi değiştiren kişilere içelim :) harika sözdür..

0|1
    0|0
    • Kiminle evleneceğimiz külli değil, cüzi iradedir, tabi bana soracak olursan ben yıllar önce külli irade sanıyordum, meğer fırsatçı yaklaşmak gerekiyormuş.

• evet doğru ben o sırada işime konsantreydim.. tam odaklanamadım.. yani o cüzi iradeye giriyor.. :)

• güzel açıklamışsın ama , bir yanlışlık olmuş onu da düzeltmişsin zaten ;) teşekkür ederim.

• Kader, sizlerin sandığı gibi düz bir yazı değildir.

O, bir bilgisayar programı gibidir.

Neler yapabileceğin, yapamayacağın, ne yaparsan sonunda ne olacağı...

Hepsi önceden bellidir, yazılıdır.

Ama "ne yapacağın" yazılı değildir.

Sen "bu programın kuralları içerisinde" istediğini yapabilirsin.

Yaptıktan sonra geriye bakınca artık yaşananlar "düz bir yazı" gibi gözükür. O yüzden insanlar geleceğinde böyle olduğunu ve önceden ne yapacağının yazıldığını sanır. Oysaki işler, biz onları yaptığımızda yazılır. Günahlarımız, sevaplarımız önceden belli değildir. Ama bizi yakından tanıyan ve "kader" programını bilen bir kişi, sizin sonunda "az veya çok" nerede olacağınızı "tahmin" edebilir.

Olay bundan ibarettir.

0|1
    0|0
    • aynı şekilde düşünüyoruz abi. sadece farklı düşünenler var , onların görüşünü merak ettim ;) teşekkür ederim zahmet vermiş yazmışsın o kadar , sağol.

• Gözümsüüün

• =) iyi geceler

• açıklamanda 2 side aynı sonuca çıkıyor yanii 2 durumda da kader var

bence kader meselesi var arkadaşım kendimden çok iyi biliriim kendi kaderini kendin çizem ezsin şans bu işi için çok önemli

0|1
    0|0
    • kader zaten var , aksini düşünmüyorum ;) bu konuda belli bir görüşümde var elbet , ama farklı düşünen insanların görüşünü alayım diye sordum ;)

• yaa genel olarak bak dikkat et insan kendi kaderini kendi çizer diyolar öyle bir şey yok yanii

• senin yaptıgın birşey vardır onun daha önceden bilinmesi belli olmasıdır kader. yazılanı oynaman degil oynayacagın seyin yazılması kader. yani sonuc olarak kendi kaderini kendin yaratırsın. sorun bu degil ama cevaplar arasında bulunsun istedim

0|1
    0|0
  • Zurnanın zırt dediği yerdir.burası Dinden beslenenlerin hiç girmek istemediği konudur bu

İnananların da inancım sarsılır diye düşünmek istemedikleri yerdir kader .

İslamın en zayıf noktasıdır .Din alimlerinin türlü türlü kılıf uydurduğu bir türlü kendilerinin de inanmadığı konudur .Derinlemesine düşünüldüğünde saçmalık olduğu anlaşır.

0|1
    0|0
    • öyle düşünmekte özgür tabi herkes. teşekkür ederim cevap için ;)

• kader allahın ilerde insanın ne yapacağını ezeli ve ebedi ilmiyle bilmesidir.dolayısı ile senn ne yapacağını kiminle evleneceğini v.b. şeylerin hepsini bilir.ama bunu biliyor olması senn nasıl kararlar vereciğine karıştığı anlamına gelmior.senn kendin belirlersin kaderini mesela bir sınıftaki öğretmen bile öğrencilerin sınıftaki durumlarından yazılıda kimn yüksek kimin düşük not alacağını bilir.ama öğretmen bunu bildiği için mi o öğrenci zayıf not aldı birde böle düşün vesselam...

0|1
    0|0
    • ben zaten öyle düşünüyorum ;) farklı düşünenler var , onların görüşlerini merak ediyorum kardeş ;) yoksa aynı düşüncedeyiz sıkıntı yok. teşekkür ederim =)

• Allah diye bir ilahın olmadıgına karar verdim benim bildiğim Allah iyi insanların yanında olması lazım kötü insanların değil

0|1
    0|0
    • tercih senin , inanç senin. istediğini düşünmekte özgürsün elbet. teşekkür ederim cevap için.

• Kader demek Yüce Allahın kulunun neler yapacağını önceden bilmesidir fakat kimseye müdahale etmez sadece hayır ve şer yaratır hayrı yarattığında şükredecekmi diye şer (bela , kaza gibi) yarattığında sabredecekmi yoksa asi mi olacak diye

Bir bela ya da hastalık geldiğinde mızmızlanırsan ona buna dert yanarsan o hastalık karşlığında hiç sevap dahi alamazsın der alimlerimiz :)

0|1
    0|0
    • aşağı yukarı aynı düşünüyormuşuz zaten seninle ;) diğer cevabında açıkladığım gibi sadece farklı görüşleri öğrenmeye çalışıyorum =) teşekkür ederim tekrar

• kadercı degılım ama bazen cabalrsın ama kaderden otede olmaz .alın yazısı .alacagımız nefes sayısı bıle bellı.. ama bıseylerı basarmak ıcın calısmaya da ınanırım

0|1
    0|0
    • ya zaten kaderimde varsa şunu başarırım bunu başarırım gibi bir zihniyet saçma , yok öyle bir şey ... ama gördüğüm kadarıyla öyle düşünenler var işte. onların yorumlarını merak ediyorum açıkçası ;) bence kaderci olmasan da kadere inan ;)

• sorun yok o zaman =) teşekkür ederim cevap için ;)

• rıca ederım

• İster bir köle ol, ister bir paşa

Yazılan geliyor sağ olan başa.

0|1
    0|0
  • Kendi seçimlerimizdir yaşadığımız. Kader dediğimiz seçimlerimiz.

0|1
    0|1
  • Sonuçları önceden tahmin edilen bir şey kader olmaz. Yaşadıkların ve yaşayacakların kadere yazılır. Yani sen kaderini kendin tayin edersin. Dolayısıyla kendin tayin edeceğin de kader değil, olsa olsa fırsat veya tesadüf olur.

0|1
    0|0
  • Kader nedir bir araştırın kulaktan dolma bilgilerle olmaz kaynağı sağlam eserlere göz atın

0|1
    0|0
    • ya benim kaderle ilgili bir görüşüm var zaten. yani öğreneyim diye sormadım ;) farklı düşünen insanların görüşünü almaya çalışıyorum ;) teşekkür ederim.

• Ne diin hacı sen ya? Çokmu aradın bu sözü çokmu düşündün ya=)

0|1
    0|0
    • bir arkadaşla zıt düştük de , farklı görüşleri de alalım diye sordum işte ;)

• Ağır takılıyoz :)

• ahah taam davşan bozuntuya vermem ^^

• Arman corban sorular sormayin !

0|1
    0|0
Yükleniyor...