İslam'da kapanmak gerçekten farz mı?

Her ne kadar, bazı insanlar, Kuran'ın dışında Hz. Muhammed'in yaşayış şeklinin de örnek alınması gerektiğini savunsalar da Kuran'da kapanmayla ilgili olan en belirgin ayet Nur Suresinin 31. ayeti. Bunlar haricinde bazı hadis ve söylemlere göre de kapanmanın farz olduğunu savunanlar var. Öyle ki bazı bayanlar saçının açık olmasından büyük rahatsızlık duruma gelmişler. Aşağıda Nur Suresi'nin 31. ayetini paylaştım. (Diyanet meali) Sizin bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

NUR 31. Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Baş örtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları (mümin kadınlar), ellerinin altında bulunanlar (köleleri), erkeklerden, ailenin kadınına şehvet duymayan hizmetçi vb. tâbi kimseler, yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına zinetlerini göstermesinler. Gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar (Dikkatleri üzerine çekecek tarzda yürümesinler). Ey müminler! Hep birden Allah'a tevbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz.

0|0
3|3

En İyi Kız Görüşü

• Bir kısım alim, ayette yer alan 'örtülerini üzerlerine salıversinler' ifadesi şal, peçe veya çarşaflarına bürünerek bunlarla üzerlerini ve yüzlerini örtsünler anlamına geldiğini söylemektedirler. İslâm’ın ilk dönemlerinde kadınlar adetleri gereği açılıp saçılıyorlar ve bu hususta hür kadınlarla cariyeler arasında ayırım yapılamıyordu. O dönemde geceleyin dışarı çıkıp ihtiyaçlarını gidermeye çalışan cariyelere erkek delikanlılar sarkıntılık ediyorlardı. Bazen cariyeler yerine hür kadınlara da saldırdıkları oluyordu. bu ayet yeteri kadar kapanmayla ilgili bilgi veriyor. Daha fazla bilgi isteyen sahabe hanımların hayatlarını inceleyebilirler

0|0
    0|0
    • evet doğru diyorsun ama o dönemki koşul ve duruma göre inmiş ayetler bugün için geçerli değilse o zaman islamın evrensel olduğu tezi de çürümek zorunda kalacaktır. birçok şey o anki duruma göre şekilleniyor çünkü ayetlerde

• evet, zaten açık kapalı diye de ayırmak yanlış önemli olan ne düşünürse düşünsün nasıl yaşarsa yaşasın herkesin özgürce konuşup tartışabileceği bir ortamın olması. ama bizde iki tarafta da tahammülsüzlük var maalesef insanlar sahip olduğu bilgi birikimiyle ya da mantıklı düşünceleriyle değil kaba kuvvetle ya da çok daha farklı şekillerde üstünlük kurmaya çalışıyor.

• evet doğru ama genelde kapalı olan bizler yobaz gördükleri için bütün sorunlar sanki bizden çıkıyormuş gibi gösteriliyor halbuki ben çok yaşadım, kapalı olduğum için çoğu komşum beni önemsemedi ve dikkate almadı halbuki ben kimseyi görüntüsüne göre yargılamam ama çok önyargılı AÇIK bayanla tanıştım..bu ve bunun gibiler yüzünden onlar ve biz diye 2 gruba ayrıldık zaten.. özgürlük ve medeniyet, modernizm adı altında çok fazla çok afedersiniz nane yiyen oldu ama kapalılar çok mu namuslu dediler hep

Kızlar Ne Diyor 2

• evet burada yazılmış zaten . aileden olanın birbirine nefsi kalkmaz zaten bu yüzden yabancılara (bize karşı duyguları cinsellik olabilecek olanlara )karşı kapanmamız anlatılıyor burada da.

0|1
    0|0
    • ancak şu anki koşullarda harfi harfine uymak büyük sıkıntı yaratıyor insanlar için o zamanla bu zaman bir değil kadınların çalışma hayatında aktif rol oynadığı bir toplumda bu gerçekten zor

• neden anlamamazlığa vurayım

müslüman olmamak da ayıp bir şey değil ama islama göre yanlış işte

• eee aynı şeyi diyorum sana. islamı seçtip deyip uygulamamak müslümanım diyen insanın ayıbıdır. islamı seçmeyen tabi islama göre yanlış yoldadır. bu bu hayattın her yerinde böyledir sadece dinler için geçerli değil.

• Evet kesin sınırlar yok dış örtü işte, rengi falan da yazmaz çok detaylı değildir sebebi de tabiri caizse Allah'ın bize manevra alanı bırakmasıdır. Yeterki emri uygula. Boğmaz yani insanı.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• E Nur Suresi 31. ayet açık ve net. Ahzab 59 sanırım var bir de, iyi hatırlayamadım şu an kapanma ayetlerinden. Ona bile ihtiyaç yok Nur 31. çok açık. Örtünmeleri gerektiği net işte.

0|0
    0|0
    • 59. Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına (bir ihtiyaç için dışarı çıktıkları zaman) dış örtülerini üstlerine almalarını söyle. Onların tanınması ve incitilmemesi için en elverişli olan budur. Allah bağışlayandır, esirgeyendir.

sitede yazan bu ''dış örtülerini üzerine almalarını söyle'' diyor ama net kesin bir ifade yok belirlenmiş bir sınır yok burda

• O el kesme işi öyle paldır küldür el kesin demek değil :) Hadler var ve hadler Kur'an ile çalişmiyor. Fıkıh meselesi.

• o bir örnek sadece yani bazen kafa karıştırıcı şeyler olmuyor değil

• Kuran'da var daha ne olsun hem de uzun uzun açıklanmış.

0|0
    0|0
  • http://www.youtube.com/watch?v=xj6_LmG1Dz0 sonuna kadar dinle elbette farz ayet var burada söylüyor dinle http://www.youtube.com/watch?v=303CUwfphuA

0|0
    0|0
Yükleniyor...