Devlet, insan hayatını düzenleyebilir mi?

Erdoğan'ın ''Kız-Erkek öğrenci aynı evde kalamaz. Bunu denetleyeceğiz..'' demesinden sonra, bu soruyu sormak istedim.

Ben devletin insan hayatını düzenleyebilme yetkisine sahip olmasını gerektiğini düşünüyorum. Ama bunu bireylerin gelişimi ve geleceği yönünde kullanıyorsa. Mussolini İtalyasında olduğu gibi.

• Evet düzenleyebilir
    0% (0)54% (13)42% (13)Oy Ver
  • Hayır düzenleyemez
    100% (7)46% (11)58% (18)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
Not: Erdoğan'ı bu konuda (kız erkek öğrenci aynı evde kalmasının uygun olmaması) destekliyorum.

0|0
8|27

En İyi Erkek Görüşü

• Devletin görevlerinden biri de toplumun genel ahlakını korumaktır.Buraya devlet öyle işlere karışamaz başbakan kim oluyor da kızlar ve erkeklerin aynı evde aklıp kalmayacağı ile ilgili yorum yapıyor diye yazanlar umarım kendi kız kardeşleri ben 2-3 erkek arkadaşımla birlikte ayrı bir ev tutmak istiyorum dediğinde tabi ki bacım o senin en doğal hakkındır diyebiliyordur öyle diyebiliyorlarsa sorun yok yok diyemiyorlarsa boş boş konuşmasınlar burada.

1|0
    3|1
    • İnsan özgürlüğüdür diyorlarda, o zaman insan sokağa çıplak da çıkabilsin. Devlete ne oluyor diyelim.

• bu konuya eğilmeli eğer toplumda ahlaki açıdan bir yozlaşma varsa devlet buna duyarsız kalamaz.

• teşekkür ederim hanımefendi :)

Erkekler Ne Diyor 26

• Ben devletin böyle bir yetkisi olmaması gerektiğini düşünüyorum.

Olsa bile birşeyin değişmeyeceğini de biliyorum. İnsanlık tarihi bunu deneyen ancak eninde sonunda başarısızlıkla sonuçlanmış yönetim biçimleri, devletler ve kişiler ile doludur.

4|0
    1|3
    • Evet Mussolini gibi bunu deneyen çoğu kişi devrildi.

• Öyle ya da böyle doğru olanın gerçekleşmisinden yanayım.

• Haklısın, o konuda yanlış yaptı işte.

• erdoğan önce devlet dairelerinden dönen RÜŞVETLERİ,ihalelerdeki adam kayırmaları,kamu kurumlarına kendi adamlarını yerleştirenleri denetlesin..bu ahlaksızlık olmuyor da kızlarla erkeklerin beraber olmasımı ahlaksız oluyor!

seks istedikten sonra mekan farketmez.ev olmasa orman olur,araba olur,sahil olur,kayalıkların arkası olur:)))))))))))))))))))))ne kadar korkuyorlar sexten..bu adamın BELLİ SAĞLIKLI BİR SEX HAYATI OLMAMIŞ,YAŞAYAMAMIŞ BAZI ŞEYLERİ.BEN YAŞAMADIM DİYE BAŞKALARI DA YAŞAMASIN İSTİYOR..

2|1
    0|3
  • Zorunuza mi gidiyor mk adam öyle dediyse

Iyi demis

Aynj evde ne pislikleri yapanlar var hos değil bence

Türk ahlak ve geleneklerine aykiri

Dipnot namus bekcisi değilim ayazda kalmis bekciyim

Bana bulasmayin =)

1|3
    3|4
  • Bence düzenlemeli. iyice b.ktan bir toplum olma yolunda ilerliyoruz. sokaklarda seks yapan bir nesil çıkacak yakında bu bizim için hiçte iyi değil.

1|2
    0|2
  • devlet zaten halkın yaşantısını düzenlemek için vardır. ancak aşırısı yanlıştır... erdoğanın dediği gözden kaçan bir şey var. komşuların şikayeti üzerine işlem uygulanmaktadır demiştir. devlet zaten şikayet üzerine çalışır. komşuların rahatsız olmadığı ortamlarda sıkıntı yaşanmayacaktır ancak muhafazakar yerlerde elbetteki müsaade edilmeyecektir. şikayetler olacaktır. cinsellik alanına bakarsak zaten az kaldı tanrıya ulaşacak insanlarımız, 80 ler dizisi vardır herkes hatırlar, bizim mahalle adabımız vardır yokmudur vardır, toplumsal değerlerimiz vardır yokmudur vardır, hiç bir baba kızının elalemle yaşamasına müsaade etmez, istediği kadar avrupalı olsun, en azından bizim buralarda. müsaade edenler zaten ona uygun yerlerde yaşıyordur toplum müsaade ettikten sonrada devlet karışmaz.

0|0
    0|0
  • Kız-erkek aynı evde kalır mı, kalamaz mı beni ilgilendirmez. Bireyleri ilk önce aileleri ilgilendirir. Aile izin veriyor ise sıkıntı olmaz, kimse karışamaz. İnsan özgürdür, fikri vardır, düşünce kapasitesi olan varlıktır. Kimse düşüncesinden ötürü yargılanamaz. Sorduğun soruya gelince, devlet ancak toplumun refahını ve güvenliğini sağlamak zorundadır, dediğim gibi toplum için ancak bunları yapabilir, bireye karışamaz. Erdoğan'ı şeriat kanunlarına ön ayak olmak için çabalamasından nefret ediyorum. Bu olay bence şeriatı getirmek için bir adımdır. Şimdi bana müslümanlıktan bahsetmeyin sakın, dinimiz hoşgörü dinidir. Sen dinini yaşarken diğeri yaşamayabilir. Herkesin namusu kendinedir. Namus düşünce yapısında biter.

1|0
    0|0
  • Göreceli, kimi bu müdahaleyi kısıtlama yönünde yorumlar, kimisi de çok iyi bir karar olarak.

Zaten kızlı erkekli aynı evde kalanların genel durumu ortada, isteyen istediği yorumu çıkarsın.

cut.

1|0
    0|2
  • Erdoğan'ın amacı, işin ahlaki boyutu kesinlike değil.

Erdoğan'ın derdi, karma eğitim sistemini ortadan kaldırmak için gerekli altyapı hazırlamak.

Bu hamle de bunlardan bir tanesi işte.

1|0
    0|0
  • düzenleyebilir. fakat tayyip döneminda fuhuş tecavüz ahlaksızlık tavan yaptı şimdi gelip ahlak bekçiliği yapacağımı tuttu

1|0
    0|0
  • Devlet, insanın hayatına müdahale edebilmeli. İnsanın kendi iyiliği için yapacaksa.

1|1
    0|0
  • yok hayır senin dediğinin olabilmesi için tek ırk ve düşünce tarzı olması lazım..bu ülkede yapamassın onu yapmamalısın..

0|0
    0|0
    • Irka nerden girdik şimdi :D

• çakala yatıyosun sen.."bir taş atayımda kuyuya çıkarmak için uğraşsın dursun deyyus" diyon içinden kesin eminim..

• Toplum ahlakı açısından önemli, evet düzenleyebilmeli diyorum ben de.

1|1
    2|1
    • Hoşgeldin, şeref verdin sorumuza :D

• Zinayı engelleme çabası olsaydı aynı başbakanın iktidarında zina suç olmaktan çıkarılmazdı diye düşünüyorum...

• Doğru olandan kastın "senin için" doğru olan tabii değil mi :D

Anladım.

• aslinda katiliyorum bazi kanun ve duzenlemelere bizim toplumumuz cok degerlerini yitirdi kapitalizm modernlesme derken

soz acildimi mangalda kul birakmayiz atalarimiz diye ama atalarimiz bu ulkenin boyle oldugunu kisiliklerin bu kadar degistini bilse haklarini helaletmezler buyuk yuk var aslinda omuzlarimiz da kimler bunun farkinda acaba ?

0|0
    0|0
  • İnsanın iyiliği için yapılacaksa tabii ki müdahale edebilir.

1|0
    0|0
  • buna kimse karışamaz ki. keyfinin kahyası bile karışamaz. herkes istediği gibi kalabilir.

2|1
    1|3
  • Devlet millet için var. Elbette düzenleyebilir.

Bu konuya ben de katılıyorum.

1|2
    2|3
  • devlet duzenleyemez ama gıdıcı ıktıdarlar boyle bır seye kalkısabılırler

2|1
    1|4
  • anayasal olarak yapamaz. 18 yaşını aşmış insanların bir araya gelmesi hangi sebeple suç sayılabilir. mesele o değil gene arkadan gündem dışı kalan çok önemli konular var millet bunları kaçırdı

0|0
    0|0
    • Abi öncelikle merhaba şundan dolayı diyorum o çocuklar 18 yaşını geçmişte olsalar hala anne babalarına bağımlılar.Onların gönderdikleri para ile okuyorlar.Ana babaları da onları oraya kızlı erkekli aynı evde kalıp cinsellik yaşamak için göndermiyor özellikle kız öğrenciler açısından zor bir durum bu o yüzden ben devletin öğrencilerin kaldıkları evlere denetim uygulamasını doğru buluyorum zaten bu konudann canı yanan anne babalar da neden devlet bu işe el atmıyor diye yakınıyor.

• Neyse abi kimisi devlet böyle şeylere karışmamalı ailesini ilgilendirir der kimisi de bir aile nasıl evlatlarını koruyorsa devlet de bir baba gibi vatandaşlarını koruyabilir der.orası ayrı konu ama işin siyasi yanını bir kenara bırakırsal ahlaki açıdan karşıyım aileler dikkat etmeli böyle durumlara..erkekler için sorun yok ama hangi devirdeyiz deme kızlar hala böyle durumlarda zorluk çekiyor evlenirken.sonra nasıl dktirecez diye geziyorlar.Aileler korumacı olmalı bu konuda.

• insanının sosyal yaşam ve özgürlügüne devlet karışamaz burası türkiye arabia değill

2|1
    0|3
  • türbanlılarda kalıyo

2|1
    0|3
  • Herkesin hür düşüncesi vardır. Kimseye zarar vermedikçe devlet karışamaz

0|0
    1|0
  • alturistler bile negatif özgürlüğü savunuyorsa bu dünyanın bütün çivisi çıkmıştır..

0|0
    0|0
  • Yeni kanuna göre artık evlenen öğrencilerin kredileri siliniyormuş. Anlaşmalı öğrenci evlilikleri artacağı için çokta sıkıntı olmayacak. Yine de Erdo'yu desteklemiyorum...

0|0
    0|0
  • bence de kız erkek aynı evde kalmamalı ama bu devleti ilgilendirmez. eğitim kurumlarında ve ailede eğitimini ona göre verirsin fakat denetleyemezsin. haddine değil.

0|0
    0|1
  • ortaya bir yem atıyo millet de sazan gibi atlıyo

1|1
    0|2
  • Devlet Teşvik Eder isteyen yapar .

0|0
    0|2

Kızlar Ne Diyor 8

• Devlet önce kendi kçındaki bku temizledikten sonra insanların hayatını düzenleyebilir, evet.

Ama bunu menfaat kaygısı ile yapmaz.

Din gibi, ebeveynlerin çocuklarına olan hassasiyeti gibi konuları menfaat için kullanmak için yapamaz.

İsteyen istediği şekilde yaşar.

Aynı evde yaşıyor olmak o evde edep dışı şeyler yapıldığını göstermez.

Utanmasın da okullara da haremlik selamlık sistemini getirsin.

4|4
    0|3
    • İnsan yanlışlar yapan ve aptal bir varlıktır.

Sen insanları seven biri değilsin. İnsanlar neden böyle? Hep özgür bırakıldıkları için.

Onları adam edecek bir devlet lazım.

Gene de verdim artını tatlım. Aynı görüşte olmasakta :)

• milletin kafa bir bilmiyon yarin adam cikip buharinin hadislerinden örnek verip evlenme yasini 9a indirip " bizden iyi mi bileceksiniz buharinin hadislerine göre namaz kilip dinimize uygun nikahi neden inkar ediyorsunuz, bunlar dini de bilmiyor yahu" dese bu devletin düzenledigi hayati da kabul edicekler o halde. devlet sonucta yapiyor düzenlemeyi (:

• bilincsiz bir toplumun sectigi iktidardan ne beklersin (:

• kızlı erkekli kalıpta iradesini koruyabilecek insan çok çok az var bence. rte yi sevmiyor olabilirler ama dediği doğru. devlet düzenleyebilir görevi bu zaten.

abazalar gelmesin . herkese yorum atan şahsiyet yorumuna gerek yok. zaten bu hayatta başka işinde yok belli ki.

1|1
    2|2
  • Devlet toplumla ilgilenmelidir evet ama toplumu oluşturan bireylerin hayatına burnunu sokamaz.Kim nerede ve kiminle isterse yaşar.Bu kişi ilgilendiren bir olay devletle bir alakası yok.Zaten şu an ki durumda her şeye karışan bir devlet var.Her bir halata burnunu sokan.Devlet adamlığını ikinci plana atıp bazı şeyleri şu bu diye ayıran yöneticiler var tepemizde.Tecavüzcüye ceza vermez neredeyse teşekkür eder gelip kız erkek aynı evde yaşayamaz der.Tayyip önce bunu açıklasın sonra karışssın milletin işine.Bunlar sırf daha tutucu kesimin oylarını çekmek adına yapılan işler.Yoksa kim nerede kalmış Tayyip'in de umrunda değil.

1|0
    0|0
  • Ya ben çok merak ediyorum neden devlet benim özel hayatıma karışıyo veya karışmalı. Tamam bende üniversite okudum erkekle aynı evde kalmadım kalmamda yalnız bu benim düşüncemdir, başkalarının bu düşünce altına girmesi çok saçma değil mi ? Bırak da bana ailem karışsın yani devlete ne ?

0|0
    1|0
    • Herkesin ailesi, belki senin ailen gibi düşünceli değildir

• Ya canım mesela ailenin düşünceli olması olmaması değil. Senin özel hayatına bu kadar karışılması ? Bugün buna karışan yarın her şeyine karışacak. Benim desteklediğim yönleri de oldu Recep Tayyip Erdoğan'ın ama bu lafını asla desteklemiyorum. Tek taraflı bakamıyorum olaya. Yoksa benim işime gelir bende istemiyorum tasvip etmiyorum ama düşünce özgürlüğü var..

• Akp'den nefret ederim. bende bir bu lafını doğru buldum.

karışılması iyi yönden ve iyi niyetle yapılmalıdır. yoksa diğerlerini bende desteklemem.

• Bende devletin insan hayatını düzenleyebilme yetkisine sahip olmadığını düşünüyodum.

Ama bir gazetecinin Tayyibe özel alan özgürlüğünden bahsettiğinde '' bunun için yasa gerekiyosa biz o yasayıda yaparız'' dediği ana kadar.

2|1
    0|4
  • düzenleyemez.

her gelen iktidara göre sekil mi degistirecek millet.

1|1
    0|0
    • Adam gibi bir iktidar olsa da, hep o kalsa keşke

• panpa tr gibi yerde 80lik ninelerin bile tecavüze ugradigi bir ülkede vermen icin güzellik sart degil. bir diger konuya gelirsek ahlaka önem veren tek kisi sen degilsin. ama herkes kendi ahlakindan sorumludur, bir baskasinin yasam tarzina bakarak bunlar ahlaksiz demek en büyük ahlaksizliktir. iki sevgili ayni evde yasayip devletten sevismek icin izin almadilar diye (nikah) ahlaksiz damgasi vurmak kimsenin haddine kalmamis. ya da iki arkadas bir evi paylasiolar diye "kimbilir neler yapiyorlar"

• diyerek ahlaksizlikla suclanak namus bekciligi yapmak da kimsenin haddine degildir. okadar ahlak bejcisiyseniz kamuya mal edilen kadinlarin sirtindan para kazanilan genelevlerini kapatin önce.

• tecavüzcüye ses yok aynı evde yaşayan ahlak dışı unsur neyin kafasındasınız siz?Önce adalet sistemini bir hallet te sonra ahlak ahlak diye gezin hey Allahım ya ne günlere geldik!

0|0
    0|0
  • hayır düzenleyemezzz

1|0
    0|0
Yükleniyor...