Karabekir paşanın Musul işgal edilmedi diye istifa ettiğini biliyormuydunuz?

Kazım Karabekir 30 Nisan 1923 de İsmet inönüyü ziyaret eder. Devlet yönetimi konusunda Çeşitli Konularda sohbet ederlerken ’’ İsmet Paşa biraz sukuttan sonra bambaşka bir zemine geçti : ‘Kazım, Musul boş! Şunu işgal ediversene’ Bu hareket İngilizlere karşı ‘ilansın bir harp’demek olur. Oradaki kıtaları azda olsa, Hava kuvvetleri üstündür…. Lozan Muhadesini siz yaptınız.’Barış yolu ile hal olacağını, olmazsa Cemiyet-i akvam Meclisine gidileceğini ve askeri hareket yapılamayacağını, siz imzanızla kabul ettiniz! Bu sulh Muhadesesinde ( Anlaşması ) Büyük millet meclisi de tasdik etti. Mustafa Kemal Paşada böyle bir teklifte bulunduğu zaman, ona da uzun uzadıya bu mütalaalarımı arz etmiştim. Siz hükümet reisi sıfatıyla onun böyle bir arzusuna karşı sulh muhadesesinin 3 cü maddesini okuyarak benim serdettiğim tarzda mütalaa beyan edeceğinize, Musul’u işgal etmeye kalkıyorsunuz. Hem de bunu bana yaptırmak istiyorsunuz… der.

Kazım Karabekir Paşanın musul meselesi halledildikten sonra halifeliğin kaldırılması gerektiğine inandığı tarihçilerimizce söylenir. 1924 yılı Ekim ayı sonlarında Kazım Karabekir ve Ali Fuat Paşalar ordu müfettişliklerinden istifa etmişlerdi. Mustafa Kemal Nutuk’ ta bu olayı, Rauf Orbay, Kazım Karabekir, Ali Fuat ve Refet Paşanın kurdukları bir düzenle, orduyu da arkalarına alarak siyasete atılmaları ve halkı iktidara karşı kışkırtmaya çalışmaları olarak yorumlamıştır. Ayrıca Musul sorunu nedeniyle İngiltere ile ortamın kızıştığı bir zamanda paşaların bu yaptığının, orduyu zor bir zamanda başsız bırakmak olduğunu söylemiştir.

sonrasıda malum gelişen olaylar sonrası idamlar vesaire. bunca olay yaşanmasına rağmen tarihimizde yer almaması ayıptır bence.

0|1
11

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 1

• Sabah sabah üşenmedin mi?

0|0
    0|0
    • yok ya sabah sabah tarih okumasını severim, ayrıca musulun taaa 1920 lerden beri problem olduğunuda öğrenmiş oldum bu vesileyle

Erkekler Ne Diyor 1

• Şimdi ne dalavereler dönüyor keşke bilebilsek. baksana fidana kafayı taktı rusya, israil, amerika, iran, suriye way yavrum way.

0|0
    0|0
    • eskiden mit sadece yur içi oda insan fişlemeye çalışırdı, baksana ingiliz başkonsolosluğu çatısına casus avcısı konmuş, dinleme aletleri falan, fidanda bunları yapmaya çalışıyor, her ülke dilini bilen yetiştirilecek personel alımı yapıyor devlet 2 3 yıldır. bunlar kimsenin hoşuna gitmei orta doğuda.

• bizim ülkemizi yıllarca uyuttular. her yönden ye ekmeği yat dediler.

• onca faili meçhul bile bugün devlet eliyle jitem mitem yapıldığı ortaya çıkıyorsa normal demek gerekir.

Yükleniyor...