Yer altını kazarak başka bir ülkeye gitmek. Sizce doğrumu ?

Lisedeyken coğragya öğretmenim söylemişti.

Yapılmasının mümkünatı yokmuş ama eğer yapılabilseymiş doğruymuş.

Olay şu;

Mesela bir yer seçtin, kazmaya başlıyorsun ama o kadar derin kazılması gerekiyor ki hani tahmin bile edemezsiniz. Diyelim ki o kadar derin kazdınız. Adını hatırlamıyorum ama bir tabaka varmış, kazılması kırılması imkansız, onuda hallettiniz diyelim o zaman başka bir ülkeye çıkmış oluyormuşsunuz.

Mesela Ankara da bir yerden o şekilde dediklerim yapıldığında Hollandaya çıkılıyormuş. Çok ilgimi çekmişti. Şimdi aklıma geldi durduk yere.

Güncellemeler:
Arkadaşlar zaten o kadar kazmak mümkün değil, saçma sapan yorumlar yapacaksanız gelmeyin hiç. Ayar etmeyin beni.

0|0
10|30

En İyi Erkek Görüşü

• Olaya fiziksel ve coğrafi açıdan yaklaşırsak sizin bahsettiğiniz tabak magmaya yakın olan kabuk tabakasıdır. Magnezyum,demir ve slikon yapısından dolayı kırılamaz doğrudur. Ki kırılsa bile alttaki litosfer tabakasındaki sıcaklık değeri doğa üzerindeki metalleri eritmeye kafidir. Dik olarak inme bir sefer mümkün değil hem teoride hem pratikte :) Şöyle bir olgu var litosferin silikon tabakasından bir dikey inişle ki bunu yaparken de yüksek soğutma işlemi lazım bu tabakanın esnek yapısıyla bir iniş teoride mümkün. Cevap uzun oldu ama konu güzel yorum belirtmek istedik

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 29

• teoride evet mümkün aslında kırtasiyelerde filan vardırya hani dünyalar çevirirsin döner işte al onlardan bitane nerden girip nereye çıkmak istiyosan bir şişi lap diye geçir. olay bundan ibaret fakat coğrafya hocanızın düşünmediği şey ise kazmaya başladın diyelim kazdın kazdın dünyanın merkezine ulaştın ve devam ettin işte o anda yer çekimi kuvveti yön değiştirip seni merkezedoğru çekmeye başlayacak yani bir yerden sonra yukarı doğru kazman gerekli.

0|0
    0|0
  • Şu anki teknolojiyle imkansız.Maliyetini düşünebiliyorum bile.

0|0
    0|0
  • Bu şimdi, schrödinger'in kedisi gibi bir düşünce deneyi mi?

Bu konuyla ilgili link verebilir misin, çok ilginç...

0|0
    0|0
  • mezarımı derin kaz başka bir ülkeye gömülmek istiyorum

0|0
    0|0
  • çok saçma... ne olursa olsun ülkeye kaçak yolla girmiş oluyorsun direk sınır dışı edilirsin.

ha haberlere çıkarsın birkaç gün konuşulursun o kadar :)

0|0
    0|0
  • Bari okadar kazmışken dünyanın merkezine kadar devam etmek lazım. =)

0|0
    0|0
  • Hımm... Ben dünyanın ortasına bir dinamit yerleştirirdim bakalım havaya uçacaz mı :/

bknz: Bilimsey deneyde sığır açılımı

cut.

0|0
    0|0
  • Hobbit filmi gldi aklima benimde ;)

0|0
    0|0
  • Tamamen dik olarak çekirdekten inilmesi imkansız . ( Bilimkurgu Total Recall diye bir film vardı izleyebilirsin orda geçiyorlar ) Ama yatay belirli bir derinliğe kadar çember biçiminin bir parçasını oluşturacak biçimde Dünya'nın belirli noktalarına ulaşmak mümkün. (Metro sistemi , Marmaray bunlar küçük örnek ) Tabi okyanustan geçmeyecek biçimde derinlik oralarda çok fazla.

0|0
    0|0
    • Yani bu tarz bir olay var değil mi ? Yapılması mümkün olmasa bile var bu ?

• Bende neden bu kadar taktıysam yapılmasına :D

• Sende uçmuşsun o yüzden :D

• Kazmak mümkün olsaydı sonuçta dünya yuvarlak dünyada Türkiye tarafının tam tersinde hangi ülke varsa oraya varırsın.

0|0
    0|0
  • hoca geyik yapmış sizle yaa

0|0
    0|0
  • dünyanın nına koymak böyle bişey olsa gerek <3

0|0
    0|1
  • Magma yı geçip .çekirdeği de kıralim mı

0|1
    0|0
  • belli bir derinlikten sonra inmek zorlaşır askıda kalmaya başlarsın hem dünyanın içi dışına çıkar:)

0|0
    0|0
  • Local ve Global yasaların belirlediği toprak ihlali denen birşey var, sınırı gecip kazı yapmaya basladığın anda baska bir ülkenin (yasalar cercevesinde bm ye de ait olabilir) ihlal etmiş oluyorsun

0|0
    0|0
  • ankaradan hollandaya çıkılmaz sanırım hocanız dünya yuvarlak olduğu için bir yerden gırıp başka bir yerden çıkabılırsınız demek istemiş

0|0
    0|0
  • hocan seninle iyi kafa bulmuş :DDD

0|0
    0|0
  • magmayıdamı kazacan panpa

1|0
    0|0
  • hocanız sizi hollanda ineği yerine koymuş :)

0|0
    0|0
  • o kadar kasmaya ne gerek var? sınıra yakın bir yerden 300-400 metre kazsan gidersin zaten.

0|0
    0|0
    • tabi bunu nispeten güvenli bir kaçış için söylüyorum, mantıken 1 metrede bile yaparsın bunu.

• magma tabakası / ankaradan hollanda çıkmazda ankaradan los angeles falan olabilir

0|0
    0|0
  • ben dünyanın içine doğru kazılırsa başka bir uygarlığa raslanacağı fikrindeyim. :)

0|0
    0|0
  • hocan kafa bulmuş senle sende ciddiye almışsın :D:D

0|0
    0|0
  • şu sorunu görseydim sana mesaj atmazdım kızıl kafa

0|0
    0|0
  • Einsteinları bekliyoruz hani neredeler ? :D

0|0
    0|0
  • Filistinde gazze'den mısır'a gitmek için yapmışlar zaten tünel safsdafdsg

cut tıraşı

0|0
    0|0
  • çekirdeği atlatsaydık iyiydi :)

0|0
    0|0
  • KARSDAN RUSYAYA GİDEN BİR TÜNEL VARDI AMACINI BİLMİYORUM AMA

0|0
    0|0
  • adamlar meksıka da yaptı be dogrusumu kaldı on numara uyusturucu kacakcılıgı yaptı adamlar bu yolla

0|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 10

• yani dünyanın bir noktasından içeri dalıp,karşısına denk gelen noktadan çıkmak ya okyanusun içine çıkarsak ? hoca baya keklemiş sizi :)))

0|0
    0|0
    • Böyle bir şey var arkadaşım.

• sorgulayıcı yanım hep ağır basar, tabakanın olup olmaması değil sorguladığım aslında;kazdıktan sonra olur ya da olmaz, ama kazmayınca olmaz...

• Kazmadıkça tabi ki bir fikir olarak kalır.

• Olayi dunyanin fiziksel halinden dolayi dusunuyorsunuz ama en derinlerde tahmin bile edemeyecegimiz sicakliklikta tabakalar var ve insanlik o kadar sicakliga dayanan bir element kesfetmemistir daha.kesfedilirse mumkun

1|1
    0|0
  • Neden olmasın gayet mantıklı bence, kazılcak olsa da çatalla kazmıycaz ya teknoloji gelişti milyonlarca alet var.

1|0
    0|0
  • ilk defa duyuyorum çok ilginç

0|0
    0|0
  • Teorik açıdan düşünürsek Dünya geoit olduğu için elbette mümkün,

0|0
    0|0
  • O kirilmayan tabakanin altinda lava var.

O tabaka zaten kirilsa cok gecmez her yeri alev alir.

Dolayisyla óyle biseyn bilimsel olarak imkani yok.

muhtemelen ógretmen espiri yapti kuzum

0|0
    0|0
  • ilginç .

0|0
    0|0
  • Teorik olarak bu mümkün ve mantık doğru ama teknik olarak henüz magmanin geçilmesi imkansiz .. (:

0|0
    0|0
  • Hımm ilginçmiş.

0|0
    0|0
  • Uçakla gitmek daha kolay bence:)

0|0
    0|0
Yükleniyor...