İnsanların hatalarını düzeltir misiniz ? Hangilerini ?

Ben samimi olmadığım insanları pek düzeltmem aslında ama , kelimeleri yanlış yazan ( herkes - herkez gibi ) ya da Allah yerine tanrı yazan insanları her gördüğümde uyarmak isterim ... Bunun illa kelimelerle alakalı olması gerekmiyor , aklınıza gelen her şey olabilir. Sınır gökyüzü ;)

0|0
11|14

En İyi Kız Görüşü

• Yakin bir arkadaşim ise düzeltirim tanimadiğim birinin düzeltmem yanliş anlayabilir öyle tuhaf insan çoook :))

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 10

• Ben bunu ne zaman yapsam "Amaaaaaan sen de" tepkisi alıyorum. Sıkıldım... Ne halleri varsa görsünler.

0|1
    0|0
  • Eğer kendi ailemde ise mesela yeğenim derse hemen düzeltirim ama kırıcı olmadan emretmeden.Ama arkadaş vs o an ettiği laf beni rahatsız etmişse söylerim. Yoksa bu site de sabahtan akşama kadar imla hataları anlam kargaşası ile uğraşır olurdum.Ama arkadaşım olsun olmasin ben şunu yarattım diyen biri olunca yaratmak Allah'a mahsustur sen icat ettim de gibi uyarı mı yaparım.

0|1
    0|0
  • yanlış gördüğüm şeyleri açıklama ihtiyacı duyuyorum

0|1
    0|0
    • ne gibi mesela ?

• :)) hahah tek kusurum o olsun

• ahah yine mütevazilikten geçilmeyen bir cevap :D

• ben sadece haksizlik oldugu zaman duzeltmeye calisirim yoksa kimsenin hayatina maydonoz olmak istemem zaten her.koyun kendi bacagndan asilir ;-)

0|1
    0|0
  • Tanrı yanlış bir kelime değildir. Tanrı; Evrende var olan her şeyin yaratıcısı, koruyucusu olduğuna ve tekliğine inanılan yüce varlıklara denir. Her ülkenin Tanrısı vardır. Bizim Tanrımız ''ALLAH'' tır.

1|0
    0|0
    • İyi gidiyordun ta ki her ülkenin tanrısı vardır diyene kadar...

• ^^ cevap için de teşekkür ederim , iyi akşamlar =)

• Hangi coğrafya'da doğduysan o coğrafyanın inandığı Tanrı'ya inanırsın.

• Yazım yanlışlarına takıntım var. Gördüğüm yerde düzeltmek istiyorum. Ama tanrı kelimesine pek takılmam sonuçta Allah Türkçe bir kelime değil bu yüzden kullanmak istemeyenler olabilir. Şahsen ben tanrı demeyi tercih ediyorum.

0|1
    0|0
    • tanrıyı düzeltmemin nedeni , türkçeyle ya da yazım yanlışıyla alakalı değil zaten. tanrı Allah'ın adları arasında yoktur. o yüzden. içimden gelen bir şey ;)

• Çok gerekmedikçe müdahale etmem :)

0|1
    0|0
  • Ciddi bir durum olmadıkça müdahale etmemeyi tercih ederim.

0|1
    0|0
  • konuşurken yanlış bir kelime söylendiğinde ayar oluyorum, kesinlikle düzeltirim.

0|1
    0|0
  • aslında tanrı sözcüğünde sıkıntı yok

0|1
    0|0
    • teknik olarak olmadığını ben de biliyorum. içimden gelen bir şey ;)

• anladım:))

Erkekler Ne Diyor 14

• insanlar hata yapmak zorundalar cünkü beşer dirler bizde onların hatalarını söylemekle mükellefiz bu senin içinde gecerli lakin bizler hatalarını düzeltirken bir yandan da 5n1k bu denkleme uyuyoruz ama bizim insanlar hemen cevap veriyorlar sana ne seni ilgilendirmez ters tepki verirlerse düzelteceğimizi sanmıyorum

0|1
    0|0
    • ya zaten yoldan geçen adamı düzeltecek değiliz ya :D tanıdığımız sevdiğimiz insanları uyarıyoruz hepimiz genelde. bilmiyorum var mı öyle herkese karışan ama ...

• Hataları ile kabul ederim insanları, düzeltmesi benim için mühim değil.

0|1
    0|0
  • '' Allah yerine tanrı yazan insanları her gördüğümde uyarmak isterim''

Senin aklına... Ayranı fazla kaçırma lütfen.

0|0
    1|1
  • Allah yerine tanrı yazmak hata değildir. Tanrı'nın Müslüman inancındaki adı Allah'tır. Bu nedenle buna bir yaklaşım veya inisiyatif meselesi olarak bakmak daha doğru olur.

0|1
    0|0
    • tanrı özel isim değildir. genel bir kavramdır. kullanımı hatalı demiyorum , Allah'ın isimleri arasında tanrı yok. o yüzden , teşvik etmeye çalışıyorum ;)

• Arkadaş ortamında asla yapmam kimseyi rencide etmem. Yalnız kaldığımızda hatasını söyler doğrusunu gösteririm.

1|1
    0|0
  • yapmıyorum yaparsam karşımdakinin rencide olabileceğini düşünüyorum. mesela adam herkez dedi düzeltmem bunu iletişim kurabiliyorsak ufak tefek şeyleri düzeltmeye gerek yok bence

0|1
    0|0
    • tamam düşüncen güzel , ama bunu rencide etmeden de açıklamanın yolları var yani. türkçeyi doğru ve güzel kullanmanın kimseye zararı yok bence ;)

• Tabi ki yok sen tatlı bir dille bunu söyleye biliyorsan hiç sorunnolmaz

• tabi ki. zaten dediğim gibi sadece yakınımdaki , çevremdeki insanları düzeltirim ;) onları da incitmeden ya da rencide etmeden söylemeyi iyi bilirim ;)

• biriyle zıt gittiğim noktada ve kavga esnasında düzeltirim atmosfer düzelsin diye öyle normal koşullarda düzeltmem zaten bende düzgün konuşmuyorum :D

ben o kişiyi anladıktan sonra gerisi teferruat kardeşim :D

0|1
    0|0
    • yani bir yerde haklısın eyvallah. eleştirmek yanlış olur , ama türkçemizi daha dikkatli ve düzgün kullansak iyi olmaz mı ? üstelik soruyu sorarken sadece kelime hatalarını kast etmedim =)

• tabi ki öyle ama ciddi olan konuşmalarda bu denli düzeltmelerde insanı yorar diye düşünüyorum

• ya zaten sürekli olursa rencide olur kesin karşıdaki :D abartmamak lazım ;)

• Bazen düzeltiyorum.

0|1
    0|0
  • sadece sevdiğim insanların .

0|1
    0|0
  • Bazen düzeltirim.

0|1
    0|0
  • öğrencilerin telaffuz hatalarını sık sık düzeltirim :)

0|1
    0|0
  • haklısın kardeşim.. benim soruma da bakarsanız ? ...

0|1
    0|0
  • ben uyarmam bane herkes kendıne yapar

0|1
    0|0
    • yani dediğim gibi ben de samimi olmadığım insanlara karışma hakkını görmem kendimde ;) ama yapan vardır mutlaka , merak ettim.

• varıdr aslında deger verdıklerıne yapcan ama tanımadıgın bir insana falan derse sen suclu duruma düşersin

• aynen öyle =) teşekkür ederim cevap için ;)

• düzeltirim. bu arada, noktalama işaretlerinden önce boşluk bırakılmaz.

0|0
    0|0
    • :D biliyorum , ama ben böyle yapıyorum. daha belirgin oluyor ;) sadece pc de normal yazarken yapmıyorum tabi ki.

Yükleniyor...