Dininizi seçme hakkınız olsaydı yine de müslümanlığı seçermiydiniz?

evet soru basit şimdi çıkıp birileri zaten seçme hakkın var isteyen değiştirebilir diyecekdir ama işin renginin öyle olmadığını herkes biliyor mesela adınızı veya soyadınızı da değiştirme hakkınız var ama isminden memnun olmayanlar bile çoğunlukla değiştirmiyor ölene kadar o isimle veya soyadıyla devam ediyor.Müslümanların fazla olduğu bir ülkede doğmuş olduğumuz için müslümanlık anlamında şanslı doğmuşuz müslümanız elhamdülüllah ama başka bir ülkede doğmuş olsaydınız müslümanlığı seçermiydiniz?

0|0
56

En İyi Kız Görüşü

• ben ukraynada doğdum büyüdüm ailem müslüman meshetya türküyüz bende müslümanım elhamdulillah

aslında doğduğun ükeye değil ailene bağlı

beni ailem oturdup bir bir anlatıp öğretmedi dini

Allahın kim olduğunu küçükken belki farklı hayal ediyordum çocukken daha herşeyi tam bilmiyordum herşeyi zamanla kendim öğrendim zaten ailemden gördüğümü öğrendim

trkiyede müslüman çok ama herkes farklı ailende neler yapılıyorsa sende onu görüp öğrenyorsun. mesela dedem babaannem namaz kılardı ne olduğunu bilmediğim halde gider yanalrına oturur onların yaptıü,ğını yapardım bazen sorular sorardım

bunları bazı insanlar ailesi öğretiyor o yüzden müslüman kendi çocuğunuza araştırıp istediği dini seçmelerne izin verirmiydiniz gibi sorular soranlar için anlattım

aileler istesede ismesede çocuklr onlardan gördüklerini öğreniyor yapıyor. ama ilerde tabi inanmayıp başka bir dine geçebilior

o yüzden belki müslüman değilde hristiyan veya başka bir ailede doğsaydım onlardan gödüğümü öğrencektim gerçek bu bir çoğumuz ailemizden öğrendik ve şükürler olsun ki müslümn bir ailede doğmuşum ve müslümanım

0|1
    0|0
    • kesinlikle katılıyorum sana benim bu sorudaki amacım şu bazıları müslüman olmayanlar hakkında çok peşin konuşuyorlar,kendileri müslüman bir ailede doğdukları için müslümanlar,kaç kişi hristiyan olsaydı araştırıpta müslüman olacaktı?milyonda bir belkide.Ayrıca yahudiler,hristiyanlar veya musevilerde kendilerince haklılar dinlerini savunmakta nasılki biz müslümanlıktan sonra bir din gelmediğine inanıyorsak onlar da kendi dinlerinden sonra din gelmediğini düşünmekte haklılar bence.

• evet öyle

aslında islamı araştırıp öğrenirsen en mantıklı ve doğru bir din olduğunu anlarsın

ama hristiyanlarda bir çok şey serbest olduğu için özgür olukları için bir çoğu başka dinleri araştırmaz ama müslüman olan hristiyanları çok duydum

hristiyanlar hz İsaya tapıyor tanrı diyorlar tanrının oğlu diyorlar oysaki bir insanın tanrı olamayacağını mantıklı düşünebilen her insan analr bir insan evreni yaratamaz çünkü o da bizim gibi insan dimi

• hristiyanalrda da islama benzer şeyler var günahlar vs

mesela evllilik öncesi cinsel ilişkişye girmek alkol kullanmak falan onlardad günah ama %90 buna aldırmıyor sadece dinine çok bağlı olanlar bunlara göre yaşıyor

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 4

• Müslüman olarak doğduğuma mutluyum ama birde şöyle bir düşünce olur bazen özgür ve zevk alarak yaşamak isteyince. Keşke hristyan anne babadan doğsaydım müslümanlığı hiç bilmeseydım o zaman bu kadar günah olmazdı diye dşünüyorum müslüman olup hrstiyanlığı seçenlere nazaran. Yani onlar ne zina bliyor ne namus istediğim gibi zevkime bakmak isterdim onlar gibi ama malesefff çok geç dostum artık cennette ki nurilere bakıceğiz

0|1
    0|0
  • Müslüman olarak doğdüm diye mutluyum, hatta bundan gurur duyuyorum! Müslüman olmak insanca yaşamaktır bana göre, domuz yiyen ve âdeti ve töresi olmayan insanlardan daha iyidir.

0|1
    0|0
    • Adet ve töresi olmadığına katılmıyorum,bazılarının bizimkilerden çok daha katı kuralları gelenekleri var.

• Ama bizim kültürümüz cok daha zengin bence. Hristiyanlarin kurali pek yok, kizlar istedigini yapabiliyo bizde adet ve töre var ayip denen bisi var..

• Seçerdim

0|1
    0|0
  • hristiyan olmak isterdim ozaman ama ben muslumanim ve o olmiyacagna gore dogru dine mensup olmazdim ama yinede..

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• ''Seçerdik'' diyecekler ama seçemeyeceklerdi. İnsanların yüzde 90'ı doğduğu yerin inancını benimsiyor.

Bende seçemedim ve hayatım boyunca bana hikayeler ve boş masallar anlatıldı. Şu an hepsini terk ettim.

0|2
    0|0
  • şu durumda biile %60nı uygulayamaz durumdayken seçerdim ddemek gibi bir yalana girmeyeceğim

0|1
    0|0
  • pastafaryanizmi seçerdim

0|2
    0|0
  • yine yeniden hiçbir dini seçmezdim

0|1
    0|0
  • Küçükken müslüman diken şimdi hiç bir dine inanmıyorum seçme şansım olsa hiç bir şey seçmezdim

0|1
    0|0
  • yine müslümanlık seçerdim

0|1
    0|0
Yükleniyor...