Kapat

Baş örtüsü ve türban arasındaki fark?

Bugün bir arkadaşla mecliste başörtüsü konusunu tartışırken kemalist/ulusalcı arkadaşın biri başörtüsüne karşı olmadığını türbana karşı olduğunu söyledi. Başörtüsü Anadolu kadınının kullandığı örtüymüş. Türban sonradan uydurulmuş, siyasi simgeymiş.

Baktığımda görebildiğim tek fark türban daha fosforlu daha post-modern duruyor. Bağlanış şekilleri farklı bir de. Başka da fark göremiyorum ben. İkisi de başı kapatmıyor mu?

Hayır neyin siyasi simgesi onu da anlamış değilim. Türban takan ülkücü de var solcu da. Ahan da örnekler. 4 farklı siyasi görüşten hepsi de türbanlı. link

0|0
3|6

En İyi Erkek Görüşü

• aynen hocam bu kemalist/ulusalcı tayfa yüzünden bütün sol zan altında kalıyor sanki solcular dine karşı gibi bir algı oluşturuluyor.ben bu yüzden birinci öncelik olarak bunlarla mücadele edilmesi taraftarıyım.chp'ye oy veren birinin solcu olması ve solcuyum deme ihtimali yok bunun iyice halka öğretilmesi lazım

0|1
    0|0
    • kesinlikle haklısın. bütün solcudur dinsizdir ateisttir diye bir algı var milletimizde.

• aksini iddia etmedim

• Ben Kemal'in bir lafına yorum yapıp, profilinde saçmalayan ergenleri de tanıyorum :)

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Kızlar Ne Diyor 3

• Türkiye artık bazı seylerı aşmalı yeterın ya!

0|3
    0|0
  • başörtüsü gerçek inanç için takılır

türban gösteriştir

0|3
    1|0
    • aynen öyle katılıyorum ..

• haklısın ama başörtüsüde doğru değildir bence başörtüsü giyip sokağada pardesü ile çıkıyorlar pardesü bazı şeyleri belli etmiyormu bnce en doğrusu çarşaf

• çarşaf mı o da ne :SS

• Türban siyasi bir simge

0|1
    0|1
    • hangi siyasi akımın simgesi peki?

• Ilımlı İslam, Amerika'nın BOP projesinde var.

Bugün İsmailAğa cemaatindeki gerçek müslümanların hiçbiri türban takmaz. Hepsi kara çarşaf giyer. Cemaat bile söylüyor bunu.

• e tabi çarşaf takılsa daha iyidir ama takmak istemiyorlar baskıdan dolayı e bu yüzdende türban icad edildi

Erkekler Ne Diyor 5

• Türban kişinin kendine yakışanı giymesidir dersek doğru olur sanırım.

0|1
    0|0
  • hepsi serbest olsun. cübbe, sakal hatta donla bile her yer gidilsin. gidilsin de kurtulalım artık.

1|1
    0|1
  • link

baş örtü

link

türban.

0|0
    0|0
    • birinde saç ve boyun gözüküyor diğerinde gözükmüyor bu mu?

• Hayır baş örtüsü ya dini gereklilik için takılır ya da yemeğe saç falan düşmesin diye türban ise şahsa rans sağlamak ya da gösteriş için takılır.

• türban diye bişey yoktur başörtüsü vardır türban denilen şey basını deve hörgücü gibi bağlayanların safsatasından baska bısey değildir başörtüsü tarihten beri analarımızın başlarına bağladığı nizami kurala uygun bir mahremiyet gereği örtülen örtüdür şimdiki bazı sözde kapandım sananlarda boşa kapanmasın kapalılıkla alakaları yok süs olarak kullanıyolar başörtmeyi onlarında Peygamberımızın dedıgı gıbı cennetın kokusunu alıcak kadar nasipleri bile yok

0|0
    0|0
  • Basörtü o yasli teyzelerin giydikleri. Türban tamamen Türk kültüründe olmayan Araplarin vahabilestirmesinden gelen bir siyasi sembol.

Genelde onu show olsun niye takarlar. Türban dinden önce insanlar tarafindan bir kimlik olarak kullanilir. Bir "Moda" eseri, karaktere bagli bir kimlik, Dinini show olarak ortaya atma sekli.

Türkiyede Islam bir moda, sosyal hayata yerlesebilmek icin ve kendini ifade etmeye kullanilan bir kimlik.

Bunun en önünde Türban var.

0|0
    0|1
Yükleniyor...