Allah'ın Varlığının sebebi?

Sizce Allah var mı? Varsa neden var? Tanrı korkulacak bir şey mi, sevilmesi gereken birşey mi? Sizi inancınıza sevkeden şey nedir?

0|0
6|9

En İyi Erkek Görüşü

• İnanca göre Allah'ın varlığının sebebi insanları denemek. Bu denemelerin kime ve neye karşı olduğunu, Allah'ın neyi kanıtlamaya çalıştığını sorgulamaya başladığınız an, Allah kavramından uzaklaşıyorsunuz zaten

Benim inancım şu: Doğa ve evrenin, camide kilisede aranan Allah'ın ta kendisi olduğuna inanırım, yaşamı doğuran şeyler onlar çünkü. Bu inancımda tapınmak yer almaz

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Öncelikle tanrı korkulacak veya sevilecek birşey mi bilmem ama Rabbim Allah Sevgilerin en güzeli. Ki Allahın varlığına inandığım için elhamdülillah müslümanım.

1|2
    0|0
  • Elbetteki var. Niye var sorusuna gelince.. Sorgulayamayız çünkü ondan öncesi yok yani onu meydana getiren bir olay bir sebep yok. O hep vardı dünyadan öncede. Bir gün insanı yaratmaya başladı adem ve havva.. Ve sonra 6 günde dünyayı yarattı. Sonra ruhlarımızı seni beni.. Ve her ruha beden yarattı bir bir. Dünyaya koydu hepimizi. Öyle nimetler verdi ki akıl, irade, sağlık ekmek su toprak .. Şu dünyada her şey senin için benim için insanoğlu için yaratıldı. Hem de tek bir kişi hürmetine. Her şeyi senin için yapan Allah tan korkulmaz. Aksine kul olunur sevilir. Sen onu seversen ve O seni severse bütün olay bundan ibaret işte. Düşünsene dünyadaki bütün kelebekler aynı anda bir saniye kanat çırpmasa dünya rüzgardan yerle bir olur. Veya güneş bir milim uzaklaşşa donarız bir milim yakınlaşsa yanarız. Bunu yapan bunu sağlayan ilahi bir takdir yok mu sence. Ya da düşün bir yumurtadan nasıl bir civciv oluşur. Bir kan pıhtısından bir bebek.. İndirdiği kuran veya gönderdiği peygamberler. Herkesin tabi ki sorgulamaya hakkı var öğrenmeye veya istemeye. Dinde zorlama yok hiç bir zaman. Ama madem merak ediyorsun aç kuranı oku. En doğru bilgiyi o verir sana.

1|0
    0|0
    • Hz. Muhammed Sav efendimiz için yaratıldı her şey. adem olmadan önce peygamberimizin ruhu zaten vardı.

• tabi ki o vardı cennet kapısında bile ya Allah ya muhammet yazıyor. Hatta adem as cennetten kovulup dünyada bir tepeye bırakıldığı zaman peygamberimiz hürmetne af isteyince affedildi. O zaten vardı. Onu Öyle seviyor ki Allah canını almaya meleğini gönderdiği zaman önce peygamberimize sormuş. :)

• Duyduğuma değil okuduğuma inanıyorum ki tek bir kelimesini okurken bile şüphe duymuyorum. Hayatımda en güvendiğim insanın asla yanlış bişey yapmayacağınaa emin olduğum için delillerle ispatlandığı için ben onun söylediklerine inanıyorum. Ve etrafımızdaki bunca delillere rağmen bunca örneklere bunca yüzyıllara rağmen benim peygamberimin dediğine kuranda ispalanmış olarak dediğine sen söylenti diyorsan veya ben o mübarek kuranda geçen bir hadiseyi burda yazdığımda sen bana söylenti diyorsan..

• bi düşün bu evreni yaratn kim Allah tan saygı olarak korkmak gerek bnce sana bu nimetleri verni niye sevmeyesin ki etrafına bak ve Allahın varlığını sorgulama çünkü O HERYERDE sana Şah damarından bile daha yakın

1|1
    0|0
  • yok.

0|0
    0|1
  • vardır bunce alem kendi kendine türeyemez sevilmesi gerekir onca nimet vermiş

0|1
    0|0
  • Kuran oku.

Ozaman butun soru isaretleri yok olur

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• Bu soruya hem cevap vardır hem de yoktur.

Yani %50 %50 dir.

Bu yüzden insan özgür iradesiyle seçim yapar.

Hangisine inanmak istiyorsa inanır.

Çünkü bir insan inkar etmek isterse ne kadar delil olursa olsun eder.

Etmek istemez ise çevresine bakıp yüzlerce delil görür.

Bugün ateist olan insanların bir çoğu aslında anti-teist.

Yani dine karşı olan.

Fakat ateist olarak görüyorlar kendilerini.

Halbuki ateist insan bir yaratıcının olduğuna inanmayan kişidir.

Ateist insan her kişinin dini görüşüne saygılıdır.

Antiteist ise çarşaflı birisi gördüğünde tiksinir.

Gazetede cübbeli şalvarlı bir adamın birisine tecavüz ettiğini gördüğünde suçu hemen islama yükler.

Fakat bu tarz olaylar Dünyanın her tarafında olur.(Ve bunlar normal şeyler değildir, bunları savunmuyorum.)

Fakat insanların yaptığı yanlışları o insanların mensup olduğu dine yükleyip dini kötüleyenlere karşıyım.

Bir insanı dinine göre değil fikirlerine göre yargılanması lazım.

Örneğin;

Bir Hristiyan bir Müslümandan daha iyi bir insan olabilir.

Ve bu adamın değeri benim gözümde daha fazladır.

Not: Bu yazıdaki amacım hiç kimseyi suçlamak veya aşağılamak değildir.

Eğer ki anti-teizm veya ateizm gibi görüşleri yanlış değerlendirip yorumladıysam lütfen uyarın.

0|0
    0|0
  • bence kesinlikle ve kesinlikle var..korkulacak bişeyde değil..sevilmesi gereken birşey

0|0
    0|0
  • Allahın emrettiği gibi yaşayamıyorsan korkacaksın bu da kendi suçun.Allah varsa neden var diye bir şey yok çünkü o hep vardı biz sonra dan yaratıldık Allaha kulluk yapmak için.

0|1
    0|0
  • Bence yok. Gördüğüm ve bildiğim her şey O'nun yokluğuna itti beni.

1|1
    4|1
    • Benimkide tam aksine Gördüğüm ve Bildiğin her şey O'nun varlığına itti beni ama onunla konuşmaya ondan birşey istemeyede pek yüzüm yok ya da korkuyorum orası karmaşık ama var olduğunu biliyorum

• Kardeş bunu benimle özelden paylaşırmısın gördüğün ne seni onun yokluğuna etti merak ettim

• Elbette paylaşırım. Mesajların kapalı, açarsan bu konuda sohbet edebiliriz.

• Sorgulaman hata !

Her İnsanın parmak izinin farklı oldugunu dusun . Zaten dusunemezsin onun için Allahû Ekber

0|0
    0|0
    • Asıl her insanın parmak izinin aynı olması garip olurdu sende bunu düşün. Farklı olması zaten normal bir şey

• Demek istedigim 3 cmlik bir ete milyarlarca insan var her birine farklı desen yapmak kolaymı o kadar ?

• Şüphesiz Allah var. Nedenini öğrenmek istiyorsan tasavvufa yönel bak bakalım bu soru kolay mı? sevmek lazım bence sevmeyen zaten düşmanı oluyor. Önceden pek din bilgim yoktu ama son yıllarda acayip oldum sanırım içten geliyor.

0|0
    0|0
  • Sorgulamıyoruz.

0|1
    0|0
  • bazı seyler kalpte cevap bulur

0|1
    0|0
Yükleniyor...