Kadınların hala "EZİLEN"olduklarını düşünmeleri gerçekçi mi?

Son günlerde yaşanan olaylardan bahsediyorum.Nedir bu?Kadınlar hala gerçekten ezildiklerini mi düşünüyorlar?Hala özgür olamadıklarını mı düşünüyorlar?Hala eve istedikleri vakit gelemediklerini mi ya da?İşgücü piyasası,sosyal yaşam ve bunun gibi hayatın bir çok alanında söz sahibi olamadıklarını mı?Neden hala kadın hakları deniliyor sanki hiç yokmuşcasına?Evet kadın hakları tabiki de olmalı ama bu demek değildir ki diğer cinsiyeti itibarsızlaştırmak gerekiyor.Erkeklerin bu kadar acınası bir hale geldiğini ilk defa görüyorum.Yaşanmış bir olay:"Bundan 40 sene önce dedenin biri otobüste başı açık bir bayanın kafasına hafif bir şekilde bastonuyla vurur Neden başını kapatmıyorsun diye"Evet o dönemde kadınların yeterli haklara sahip olmadığı düşünülebilir çok normal fakat şu anki devirde gerçekten o şekilde mi?Sokakta neredeyse her tarafı görünecek şekilde giyinebilen kızlar var.Neden bu şekilde giyiniyorsun desen bin laf işitirsin.(Bana göre bir bayan çok extreme şekilde giyinmemeli tüm erkeklerin dikkatini üzerine çekecek şekilde çünkü o ortamdaki disiplin ve düzen kayboluyor herkesin gözü onun üzerinde olduğu için.Şimdi kızlar "bakmasın" diyecek ama zaten bu kız bakılması için kasıtlı yapıyor ve erkeklerin doğası gereği bakar.)Evlenmeye korkuyorum gerçekten EVlenmek de istemiyorum.Eşimle herhangi bir konuda tartışırsam mahkemede durumlar aleyhime gelişirse diye.Geçen internette bir haber okudum.Kadının sevgilisinden 2 cocuğu varmış ve kocası da kendinin sanıyormuş adam hastaneye gittiğinde "geçmişte ve gelecekte çocuğu olamaz" raporu vermişler taa o zaman anlamış.Olayın trajikomik yanı ise adam boşanmak istediğinde nafaka ödemek zorunda kalması.Bir başka örnek bir belediye otobüsünde yaşanıyor.Kadın,oğlunun öğrenci kartıyla binmeye çalışıyor ve şoför "hanfendi bu kartla binemezsiniz" diyor kartını alıyor(Çünkü prosedür bu şekilde)Kadın sinirleniyor ve otobüs şoförüne ait olan bir ekipmanı (telefondu sanırım) yere atıyor.Bu olayı invert etsek yani erkeğin bu davranışı kadına yaptığını varsaysak düşünmek bile istemiyorum vay o erkeğin haline.Diyeceğim o ki erkekler ciddi anlamda itibarsızlaştı .Bu gidişle hiçbir erkek evlenmek falan istemeyecektir.Nasıl olsa hepsi üniversitede askerde vs temizlik yapmayı ütü yapmayı yemek yapmayı öğreniyorlar.Birer kişilik yaşamlar göreceğiz ilerde kimsenin kimseye güveni olmadığı.(Sadece bir öngörü).İyi günler diliyorum.

0|0
5|5

En İyi Kız Görüşü

• Kadının ezilen olmasını kıyafetle bağdaştırmam olaya bu yönden bakman çok kısıtlı bir görüş oluşturmuş.Sen resmen birkaç ufak tefek örnekle kendi tezini savunurken asıl var olanı bilerek gözden çıkarmışsın.Peki nedir bu gerçek?

Kadınların öldürülmesi,çocuk gelinler,kadınların hala şiddet görmeleri,tecavüzler...ve erkeklerin cezalandırılmayışı ya da yeterince cezalandırılmayışı.Tabi bunlar gözünde önemsiz kalıyor çünkü daha önemlisi nafaka vermek zorunda olan bir adam!

İnsan hayatı ya da şiddet değil,tecavüzler değil...

Şimdi gerçekten istediğin gerçeği görmekse bunları elinin tersiyle itmen ne kadar doğru?

Verdiğin örneklerden birisine gelecek olursak da yıl 1950-1970 yer İstanbul anneannelerimiz,ninelerimiz diz üstünde etek giyermiş kimse tecavüze yeltenmezmiş,çünkü o zamanlar Taksim'de sallandırıyorlamış tecavüz edenleri bakınız bugün farklı bir durumda değiliz kadın yine aynı kıyafeti giymekte ama erkek kıyafeti ona göre açık diye bir kadına tecavüz etme hakkını kendinde bulabiliyor...

1|0
    0|0
    • Açık kıyafet demeyelim ona kıyafet diye bir şey yok çünkü.Ben paltoyla sokakta yürürken ellerim burnum donuyor kızı o halde görünce inanın şaşırıyorum.Giyim kuşam konusunda son derece liberalim kim ne yaparsa yapsın umrumda olmaz kendime bakarım sadece ama o kızın o soğukta böyle giyinmesi olayın içinde farklı unsurların da olduğunu gösteriyor.Tecavüzlar çocuk gelinler demişsiniz.İnanın bana bunu 100 erkeğe sorsanız 99 u tasvip etmez.Tecavüzü gerçekleştiren erkeğin arkasından bir ton laf söyler.

• Geniş perspektifiniz bu mudur?

Bunun üzerine söyleyecek bir laf yok.Aman kendi baktığınız yerin dışına çıkmayın olur da gerçeği görür fikriniz değişir!

• Zaten gerçekler üzerinden konuşuyorum.Sürekli sürrealistik konular üzerinden konuştuğum imajı oluşturmayın.Sadece bir rica

Kızlar Ne Diyor 4

• vay anasını siz erkekler ne madurmuşsunuz ya kadın milletinin kökünü kurutalım ya çok üzüldüm şimdi siz erkeklerin halline ağlama aman ağlama... pez... seni kim doğurdu .

yok kadın böyleymiş yok kadın şöyleymiş böyle yapmıiş böyle yaparmış be beyni olmayan ahmak sen örnek verirsin tabii bizim elimiz armut toplayacak diymi . Türkiye kadın cinayetleri var her 60 dakikada bir kadına tecavüz var bunu kadın kadına değil senin cinsin yapıyor

Türkiye'de kadınların en büyük sorunu, kadın olamamak, kendilerini ifade edememek. Kadına 'kadın' demeye çekinilen bir ülkede yaşıyoruz; 'bayan' diyorlar. Kızlar evlenmek üzere yetiştiriliyor, hayatta başka hiçbir şeye odaklanamıyorlar. Ataerkil bir toplumda yaşıyoruz. Kadınların söz hakkı yok. En büyük örnek meclisteki kadın milletvekili sayısı. Kadınlar pek çok işte çalışamıyor; sözlü, fiziksel şiddet görüyorlar. Kadınların kendileri gibi olamama sorunu var. Biraz doğal veya açıksan, lafı yiyorsun." yalan mı çıkmış kadın böyle kadın şöyle ayıp be ayıp erkekmisin sen .

1|0
    0|0
    • Yazınız hakaret içeriyor ve bu da suça giriyor bilmem farkında mısınız?Ben yazımı yazarken kadınlar konusunda oldukça saygılıydım.Hiçbir kadına kötü bir söz söyleme hakkım yok çünkü ama siz gayet cesurca sarfetmişsizin kötü sözlerinizi.Sırf bunlar bile kadının "EZİLMEDİĞİNİN" bir yansımasıdır aslında ve söylediklerinizin içinin boş olduğunu gösterir.Kadınlar pek çok işte çalışmıyor yalanına siz de inanmışsınız belli.Bırakın her işte çalışmayı erkeklerin çalışmadığı işlerde bile çalışıyorlar

• Artık kızlar evlenmek üzere yetiştirilmiyor.Bir ara "Bebek de yaparım kariyer de" şeklinde bir furya çıkmıştı.Demek ki kadının da kariyer yapma kendini geliştirme özgürce yaşama hakkı varmış değil mi?Erkekler size engel olmuyor aksine hergün bu varsaydığınız engeli küçültmeye çalışıyor.Daha da geniş haklar tanıyor ama kendisini de mağdur ediyor farkında değil.Kadınların hayatta hiç bir şeye odaklanamaması da ne oluyor?Odak noktalarını mı değiştiriyor erkekler ne yapıyor?Buna çok güldüm gerçekten

• canım ya çok ezilmişsin bu hayatta annen seni ikiyi kadın doğurmamış ...

• İyide bunlarla kadın haklarının ne alakası var? 1 2 kadının yaptığı yanlış diye bütün erkekleri eziyorlar gibi bir düşünceye sahip olabilir mi bir insan? Eşini döven milyonlarca erkek var. Ama kaç tane kadın eşini dövüyor en basite inersek? 1 2 kişinin yaptığını tüm topluma mal etmeyin lütfen artık.

0|0
    0|0
    • Şu devirde eşini döven erkeğin aklından şüphe ederim.

• ama hani siz madurdunuz erkek olarak sen ne ayaksın kardeşim az bir tutarlı laf konuş saçma sapan bir yaklaşım yok kadınlar şöyle böyle ulan erkek egemen toplumunda yaşıyoruz erkek karısı var metresi var bide işte sekretere sarkar daha ne istiyorsun allah gözünüzü doyursun

• Konuyu saptiriyorsunuz kadinlarin aldatmalarina binlerce ornek verebilirim ben de.Bir kadinin da ayni zamanda kocasi ve sevgilileri olabiliyor unutmayin

• Kadın hakları başka şey, erkeklerin yalnız yaşamak istemesi ve bunu tercih etmesi başka şey. Kadınlar hala Türkiye ve dünyada haklarını elde etmek için çabalıyor. Elbette kendini bilmeyen kadın yok mu çok! Ama başını örtmediği için baston tacizine kalmak ise katlanılacak bir şey değil. Kadının vücudunu teşhir etmesi ise bir tercih meselesi bazı kadınlar kadınlığını kullanarak bir yerlere geleceğini zanneder veya teşhiri seviyordur. Kadının bu şekilde neden davrandığını ben bile kadın iken bilemiyorum. Sanırım bu bastırılmış olan duyguların dışarıya tepki olarak vurumu. Kadınların elbette hataları yok mu var hem de çok. Ama artık günümüzde kadın bilinçli ne istediğini bile bir kadın var. Erkeklerin hataları yok mu dolu ama onların yapıları o değişemezler, kadın istemiyorsa hayatında tek tabanca devam eder hayatına ama kadınları yaptıkları söyledikleri nedeniyle kesinlikle yaftalayamaz.

0|0
    0|0
  • Bu kafayla evlenme zaten. Cok zorunuza gidiyor dimi kadinlarin haklarinin savunulmasi hahayt

1|0
    0|0
    • Olayı bu şekilde değerlendirmeniz çok manidar

• Ben bir platformda şöyle demiştim(Evlenmeyi hala düşündüğüm sıralar) :" Evlenirsem ve eşim de çalışıyor olursa eşime mutlaka yardım ederim ev işlerinde geçip Tv izlemem o kadar işi ona bırakmam" dedim.Kızlar ne dese beğenirsin:Ben senin gibi bir erkek istemiyorum.Erkek adam ev işi mi yaparmış.Sence ne yapalım?

• Senin gibi dusunen adam binde bir cikar. O kizlar ezilmeye alismis. Sen onlara alisilmisin disinda bir sey soyleyince tepki gosteriyorlar. Etrafindaki erkeklerden oyle bir sey gormemisler ki. 2. Sinif insan olmayi benligine islemis. Onlara gore erkek sadece eve para getirir kariiii yemek hazir mi diye bogurur.

Erkekler Ne Diyor 5

• erkekler bu güne kadar itibarlıydıda noldu. ata erkil toplumlarda kadına ne verildi? günümüzde hala kız çocuklarını okula göndermeyen bölgeler topluluklar var. namusu sadece kadına yükleyen bir zihniyet var. boşandı diye sokaklarda bıçakla doğranan kadınlar var. sen sadece birkaç münferit olaydan bahsetmişsin. kadınların giyimi kuşamına karışılan ve kısıtlanan bir düzende yaşıyoruz. aslında bunların hiç konuşulmaması gerekirken sistematik olarak kadını erkekten geride bırakan bir düzende yaşıyoruz. bunu bir çok kimse farkında olmasada.

3|0
    0|0
    • Metropolde yaşamıyorsunuz sanırım ya da batıda herhangi bir şehirde.Doğu illerinde haklı olabilirsiniz belki orada hala eski yaşam gelenekleri sürdürülüyor olabilir ama bu dediklerinizin çoğu metropoller ya da batıdaki şehirler için geçerli değil.Kadınlar burada her türlü hakka sahip.İnternetten 1 gecede sevgili edinip kocasını öldüren kadınların varlığından haberiniz yok sanırım?

• Kadınlar bence sadece fiziken yani iskelet kas sistemi bakımından zayıf lakin bayanlarda da erkeklerde olmayan yetenekler var.Eskiden zeka olarak da zayıf olduklarını düşünen büyük bir kitle vardı fakat bunun böyle olmadığını biliyoruz.Çok başarılı zeki bayanlar var.

• Bir erkek olarak bunları söyleyebiliyorsan bravo sana. +1

• çok mantıklı düşünüyorsun... ama asıl sorun eşitik adı altında kadının erkeğin yapabileceği herşeyi yapmak istemesi... kadın erkek totalde eşittir hak olarak eşittir, ama ne fiziken ne de psikolojik yönden eşit değildir de olamaz da... bir spor dalını düşün neden her spor dalında kadın erkek kategorileri ayrıdır madem herşeyde eşitlik istiyorlar o zaman mesela futbol takımları kadın erkek karışık olsun böyle bir mantık olabilir mi? bu avrupada da dünyada da böyle kadın erkek fiziksel ve psikolojik yönden farklıdır ama haklar eşit olmalıdır... mesela kadın güzellik estetik yönden erkekten üstündür, ama erkek te güç yönünden kadından üstündür... yani birbirimiz üzerinde farklı üstünlüklerimiz vardır... ama iş iyice çığrığından çıktı... hiç kimse yaradılışın dışına çıkmamalı... günümüzde maalesef çok sayıda gizli ezilen erkekler var...

1|0
    0|0
    • Yazınız çok güzel şayet 1 cümle dışında."Kadın güzellik konusunda erkekten üstündür" demişsiniz.Hayır buna katılımıyorum çünkü tamamen farklı classmandalar.Yani son derece yakışıklı erkekler de var.Tabiattaki tüm canlılara bakın her türün erkeği daha albenisi yüksek ve gösterişlidir.Örneğin tavuz kuşu örneğin aslan.

• neyse canım bu işin 2 kere 2 eşittir 4 gibi somut ve mutlak bir ispatı yok... belki sen doğru söylüyorsun belki ben bilemeyiz ama benim görüşüm %100 net olmasa da ama bana daha mantıklı geliyor :) sana da saygı duyuyorum dediğim gibi belki de sen haklısın :)

• sağol dostum :)

• yok kardeşim asıl erkekler eziliyor bunuda çok iyi biliyorlar

0|0
    0|0
  • feminizm diye bir taraflarını yırtanlardan nefret ediyorum, lan öyle bir anlatıyorlar ki:

sanki tüm kadınlar dayak yiyor, baskı altında kalıyor, yasal haksızlığa uğruyor.

bence kadınlara fazla bile hak verdik, şeytanı serbest bırakmakla aynı şey bence.

0|0
    3|0
    • Kadini seytanla bir tutan zihniyet mesela. Bak gor hemcinsin ne dusunuyor hakkimizda. Selam ben feminizm diye yirtinan kiz

• Sembolik olarak söylediğini düşünüyorum arkadaşımın.Çünkü hristiyan arkadaşlarım vardı ve bir konuşmalarında "Adam&Eve" den bahsediyorlardı ve o yasak elmayı Eve in yani Havva nın Adem e yedirdiğini söylüyorlardı.Kadınlardaki şeytanlığın buradan geldiğini ifade etmeye çalışıyorlardı.Yani bunu Türkiyeye lokalize edemeyiz.

• Dünya sadece İstanbul, Ankara İzmir vb büyük şehirlerden ibaret değil...

0|0
    0|0
Yükleniyor...