Neden pozitif bilimlere olan...

...ilgi bu kadar düşük..?

Örneklemek gerekir ise;

- NTV Bilim dergisi satış azlığından ötürü kapandı...

- Facebook'taki bilim sayfalarının takipçilerinin sayısı Caps sayfasının 4'te birini yakalayamıyor...

Açıkçası okuma oranımızın az olduğuna inanmıyorum, sadece bu ilginin dağılımındaki tuhaflık dikkatimi çekiyor...

Teknik ve sosyal bilimlerin biraz daha mesleki olmasından ötürü ilgi azlığı gayet anlaşılabilir... Ancak içinde yaşadığımız evrenin, üzerinde yaşadığımız dünyanın, yaşamında olduğumuz canlılığa olan ilgi neden sadece "bakın kutsal metinler bunu ispatlıyor" (ki onda bile çoğu kez yanlış olarak) gibi durumlarda ele alınıyor..?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler...

0|0
4|3

En İyi Kız Görüşü

• Çünkü bilimle ilgili bir şeyleri anlamak için alt yapıya ihtiyaç var,temelin olmadan yazılan şeyleri anlamak çok zor.

Ezberci bir sistemde yetişmiş insanlarda da bir temel olmasını beklemeyiz herhalde.

Ben her ay Popular Science ve Bilim ve Teknik dergisini alıyorum okuyorum,bunları okurken fark ettiğim bir durumdur bu.Evrenden fizikten,kimyadan,biyolojiden bahsedeceksin de insanlar bunları anlamıyor anlamadığı için merak etmiyorlar ilgilerini çekmiyor...Ne zaman bu dergileri almaya gitsem hep GQ,Elle bilmem ne dergilerini alan insanlara rastgeliyorum inan ki benim dergilerim en altta bulunması en zor yerlerde iken bu magazin kaynaklı dergiler en ön saflarda yerini alıyor.

0|0
    0|0
    • Emin olun; dergilere ayıracak bütçe olmadan da bilime ulaşabileceğiniz gerek sosyal medya sayfaları olarak ve gerekse web sitesi olarak tonlarca güvenilir bilim portalı mevcut...

Öyle ki; dünyanın en güvenilir ve popüler bilim dergilerinin makalelerinin çevirilerini karşılık beklemeden ve biz avam insanların anlayacağı düzeyde çeviriyorlar...

• Biliyorum...emin olun ki bunların hepsi tamamen ilgi ve merakla alakalı.

İlgilenmedikten sonra bir insan o kaynakların ne önemi var.İlgi içinde biraz temel lazım...

Kızlar Ne Diyor 3

• Kutsal kitaplarla, bilime karşı ilgisizliğin nasıl bir bağlantıya sahip olduğunu anlayamadım. açıklayabilir misin lütfen?

0|0
    0|0
    • İnsanların aklına bilim, dinlerini "haklı" çıkartacağı vakit akıllarına geliyor...

• İnsanların ilgisizliğine birşey diyemem. ancak kutsal kitaplar, evrene dikkat çekmiştir ve inanışlarda ilim için çabalamak ibadettir.

• aslında bu duruma kızmamak gerek. ilgisi, altyapısı, öğrenme hevesi olmayan bir insan bu dergileri alsa da anlamaz ki ne yazıldığını...

bu sorunun en temel sebebinin ailenin ve eğitim sisteminin olduğunu düşünüyorum. "kendisine anlatılacak olanlarla yetinmesi" gerektiğini ve "ona bunları ezberlemenin hayatını kurtaracağını" idrak ettiren bir sistemde daha fazlasını insan doğal olarak merak edemez ki. üstelik de bu insan hayata atılma derdine düşmüşse. hayata atılan bu insan da biraz olsun kendine vakit ayırmak adına kafa yormayacağını düşündüğü, eğlenceli şeyleri yapmayı tercih ediyor haliyle.

0|0
    0|0
  • Bilim geniş kapsamlı bir konu .

Milletimizin kıçı sıkıya gelmiyor .

Böyle olunca da ; dergilerin kapatılması çok doğal .

Kutsallık din ile bağdaştırılıyor olabilir , bu yüzden sadece orada geçmesi abes değil .

Ama dediğin gibi , hepsi yanlış bilgi içeriyor .

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• şahsen sözünü ettiğin yayınlar bu ülkede ciddi tiraj yapıyor olsaydı işte o zaman şaşardım. bence tuhaf hiçbir durum yok, her şey tabiatına uygun işliyor . içinde bulunduğumuz bu siteye biraz daha yakından bakarsan ne demek istediğimi tam olarak anlarsın.

0|0
    0|0
  • çünkü insanımız tembelliğe alışmış ve çalışamyı sevmiyor. rahatlarını bozmak istemiyorlar.

0|0
    0|0
  • anlayan yok çünkü. spor dergileri full satıyor çünkü gerizekalılara yönelik.

1|0
    0|0
Yükleniyor...