Insanoğlunun davranışının ahlaki değerine bir açıklama getirilebilir mi?

ahlaki diyebileceğimiz davranışların normal davranışlardan farkının övülmeye, güzeldir demeye layık olması ve her insanın vicdanında bir değere sahip olması bilinen bişeyse..maddi olarak ölçülemeyen bu değerleri nasıl ve ne ile açıklarız? ahlak zaten basit ve ucuz bir kelime, iyi kalplilik, akıllı insanın peşinden koşmayacağı davranışlar mıdır yoksa?

0|0
1|14

En İyi Erkek Görüşü

• hmmm derin mevzulara girmişsin ama bu olay o kadar basit değil... Üniversitelerin felsefe bölümünde ahlak üzerinde çalışmalar yapılıyor phd yapılıyor ; senin dediğin kadar kolay bir yaklaşım değil. Etik yani ahlak felsefesi dayanağını 1. insanlık birikimiden 2. dinden 3.düşünceden alır. Unutma, hayvanla insanı ayıran en en net ayırım ahlaktır. Ahlakı olamayan insan, hala biyolojik bir varlıktır yani hayvandır. Ahlak değeri arttıkça hayvanlıktan insanlığa bir terfi olur.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 13

• Bunun ölçütünü belirlemek için öncelikle "ahlak nedir?" sorusunda cevap vermemiz gerkier ki bence kimse bu oruya tam anlamıyla cevap veremez. Yani birinin bu soruya verdiği cevap diğerinin ahlak anlayışıyla örtüşnüyorsa bu onu ahlaksız mı yapar? Tabii ki hayır. Bu durumda diyrbiliriz ki övülmeye layık görülen bir davranış ahlaki de olabilir ahhlaki olmayadailir. Çünkü bir davranış ahlak anyalışları farklı olan iki kişi tarafında da ölülebilir pekala. Bu durumda ortya çıkan övülme kriteri değişiyor ve buna iyi ya da kötü kalplilik de diyebiliriz ki bu da ahlak gibi görülmeyem bir değer olduğu için kesin bir karşılığı yoktur. Mesela sigara tiryajisi birinsana sigara vermek mi iyidir yoksa içmeyi bıraksı diye sigara vermemk mi? Bu sorunun cevabı da değişkendir. Mesela bana soraesan ahlakilikte ziyade iyi kalplilikle yapılan davranışlar daha değerlidir ama eminim ki başkalarına göre bu değişecektir.

1|0
    0|0
    • sanırım din'in varlık nedeninin adaleti temin ve tesis etmek olmasına rağmen görülememesi ve ahlak tanımının dine nispet edilmesinden itici gelmesi nedeniyle iyi kalplilik tercih ediliyor. peki bunun tutarı nedir? yani iyi kalplilik öğretisi nerden meydana geliyor. bilimden mi? :)

• Hem ahlaki hem de iyi kalpli. Rica ederim.

• ahlak kişiden kişiye değişir tabi değeride pararlel olarak..bana göre ahlak aynı bölge , yöre, ülke, aynı düşünce tarzına sahip insanlar topluluğu, artık ne dersen de genel olarak kabul görmüş davranışlar bütünüdür..bu nedenle zaten aksini yaptığında ahlaksız oluyorsun..mesela yanlız bir adada çıplak gezmek bana göre ahlaki olmaya bilir çünki ben çıplak gezmenin ahlaki olmadığını düşüyor olabilirm..fakat adada doğup büyümüş birine ahlaki bir değerdir..din inanç felsefe tüm etmenlerden etkilenir ahlaki değerler..

1|0
    0|0
  • "Ahlaki değer yargıları" dediğin kavram, çoğu zaman topluma göre belirlendiği düşünülse de, aslında "ahlak" dediğimiz kavram insanın içinde oluşur. Tekildir, çoğunluğa hitap etmez.

Ancak bu ahlak dediğimiz kavramların birleşip belli bir ortalamanın -%50'nin üzerinde olan bir değer- üstüne çıktığı zaman "Ahkali değer yargısı" olarak söylediğimiz, sanki toplumun geneline hitapneden bir kuralmış gibi tanımlarız.

Karmaşık yazdım, biliyorum.

Basite indirgeyemem hiçbir zaman zaten.

Demek istediğim şu ki, ahkali değerler, topluma göre oluşmaz, kişiye göre oluşur. kişinin kendi içinde bulduğu, doğru veya yanlış olarak nitelendirdiği olguların toplamıdır aslında ahlak dediğimiz şey.

Bu yüzden ahlakın tanımı kişiden kişiye göre değişebilir.

Mesela bana göre dışarda bir kafede obur bir kişinin yemek yemesi ahlaki sayılmaz iken sana göre sayılabilir.

Ahlaki değerlerin doğruluğu veya yanlışlığı, kişinin kendi benliği tarafından belirlenir. Bunun bir ölçü aleti varsa, o da kişi benliğidir.

Bir soru vardı mesela. "Bütün gün ceza işleyip, hapise girmeme hakkınız olsaydı, ne yapardınız?" gibilerinden.

O soruya bir sevdiğim kişi "Genel olarak beni sınırlandıran ve kısıtlayan şey, kanunlar ve yasaklar değil, kişiliğimin ahlaki değeri olduğu için yine bir şey yapmazdım" gibi bir şey söylemişti mesela.

Baya da hoşuma gitmişti.

Ahlaki davranışlar nesnelere göre değil, duygulara ve yapılmasını doğru bulmadığımız bilinç altımızdaki seslere göre oluşur.

Sürekli aynı şeyi geveleyip duruyorum sanırım.

1|0
    0|1
    • meydana getiren ve onu ortaya koyan kişiliği nasıl oluştu peki? ne ile? inanç? her türlüsü. evveliyatı nerde bu hikayenin:)

• iyi sallamışsın:)

• Teşekkür ederim.

• Ahlaki davranış - normal davranış diye bir ayırım doğru mu? "Normal" ile kasıt nedir?

"Ahlaki davranış" diye kalıplaştırdığınız birtakım insan davranışları, sırf "övülmek" için yapılmaz aslında. Toplumsal hayatın iç dinamikleri ile oluşmuştur bunlar ve toplumsal hayatı belli bir düzen içinde tutarlar. Ne de olsa ahlak, insanlığın ilk yasası

Ahlak, gökten inmiş bir şey de değildir, dinlerin değil, evrimin eseridir. Dinler 5 bin yıllık, insan 500 bin yıllık

Çağımızdaki "yoz kültürel bombardıman"dan korunabilen her insanda da mevcuttur ahlak. Akıllı insan ahlakın peşinden koşmaz, çünkü zaten aklının yardımıyla özünü korur

1|0
    0|0
  • 'ahlak' kelimesi aslında 'etik, adab, terbiye' vs gibi pek çok terimle karıştırılıyor. ahlak, bulunduğun toplumca kabul edilmiş kurallardır. yani kişisel bir kavram değildir, evrensel de değildir.

'Ahlaklı kişi ' de bahse konu toplumca konulmuş kuralları benimseyendir. ve her toplumda değişebilen kurallardır. yani bir toplumda ahlaksız sayılan bir kural, başka bir toplumca normal sayılabilir.

Her topluma göre değişken olmasının sebebi; toplumların farklı inançlar, din, mezhep, kültür, milliyet gibi toplumun genel kabul görmüş inanç ve düşünce yapısına göre şekillenmiş olmasıdır.

Öğrenilmiş (ya da öğretilmiş) kurallardır ki bu yüzden bulunduğu toplumdan başka bir topluma geçen insanlar, yeni katıldıkları toplumun aslında farklı ahlak anlayışına ayak uyduramazlar..

1|0
    0|0
    • ortak hani evrensel ahlaki ve insani değerler ele alınsa bile mi. az altta bulmuştuk misal:)

• Allahın kullarına ihsan ettiği şeylerdir bunlar, kuran-ı kerim de de insanlar için ''kamil'' deniyor. Yani akıl sahibi ve akıllı insanlar... Kimisi allah nimetleri için elhamdüllah der, kimiside ne olduğunun farkında olmadan isyan eder. Aradaki fark ise, herkes aynı düşünemez yoksa hepimiz aynı tarafa doğru yürürdük. Bilmem anlatabildim mi.

2|1
    0|0
  • Ahlağın tanımını en net şu şekilde yaparım: Ahlak yargıları ve cezalandırmaları, daha az sınırlandırılmış olanlara karşı (özgür olan bireylere karşı) ruhsal olarak sınırlandırılmış olanın gözde intikam biçimidir. Ayrıca ahlak sürü hayvanın içgüdüsüdür. Eğer kimse tarafından (yaratıcı dahil) görülmeyeceğine inansak sırf merak ettiğimiz için bile ahlaksal olmayan birçok şeyi yapardık.

1|0
    0|0
  • insanlara mesleği değilde ahlaklı birer fertler edinmeyi öğretelim..zira bir doktoru düşünelim bıcak parası istiyorsa derhal ö kutsal ğörevi bırakmalı.misal bir öğretmen düşünelim sınıfa yüzü adık şekilde ğirip öğrencilerine oturun derse ..misal bir fotografcı düşünelim kış ğünü kuşları ucurup fotograf cekip kuşları ac bıraksın ...ahlaklı bireyler yetişmediği sürec içerisinde eğitimin pekte önemi yok yaptıgı mesleğinde tabi..

1|0
    0|0
  • ahlak insanın mayasındadır, çocukken aldı aldı yoksa ilerisinde zordur. insan yetenek kazanabilir ama huy ve ahlak kazanamaz. bu sebeple değerli bir ölçüttür. ölçmek içinse onla yaşamak gerekir.

1|0
    0|0
  • Ahlaki olayların, olayların ahlaksal yorumlarının olduğuna inanan biriyim...Zaten ahlak denilen şey görecedir, , çoğu zaman da anlamsız ve saçma... Ahlak karşıtı olmak ahlaksız olmak anlamına da gelmez ayrıca ;)

1|0
    0|0
  • Allaha inancı olanın vicdanı vardır. Maneviyat gücün yüksekse maddiyatla alabileceğin şeyleri maneviyatla alabilme gücüne sahip olursun ama gel görkü ülkemizde maddiyatlık maneviyatlıktan da öte...

1|0
    0|0
  • yaa bak valla sabahları sorma sen:)) tıkanıp kalıyor ınsan...cevap ıcın ayrıca geleceğim..

1|0
    0|0
  • ahlak yüzyıllarda oluşan ya da asıl dinlerle gelen kavramdır

ahlak gereklidir ahlak olmazsa toplumsal düzen sağlanamaz

1|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Öncelikle etik kavramını da bilmek gerekir, etik ve ahlak arasındaki farkı da.

Sonra ahlak felsefesinden Kant'a bakarsan cevabı vermiş olurum :)

1|0
    0|0
    • Etik ile ahlak arasında pek bir fark göremiyorum ben.

Biri "ahlaki veya ahlakla ilgili" anlamına gelirken diğeri sadece "ahlak" olarak yazılıyor?

Ben arada pek bir fark göremiyorum.

Toplumun etik değerleri derken ahlaki değerlerinden söz edersin. Gibi gibi..

• sen kantı ne bilin gı kezban:)

• Evde taliplerimi beklerken örgü örerken okuyorum kant Abim öyle yemek kitapları arasına karışmış pederin sanırım :)

Yükleniyor...