Divan edebiyatındaki beyitleri günümüz türkçesine çevirmeyi nasıl başarıyorsunuz?

Sonuçta hiç duymadığınız arapca farsca kelimeler var nasl türkçeye çeviriyorlar aklım almıyor

0|0
4|4

En İyi Erkek Görüşü

• O kadar çok eski ferman, belge okudum ki alıştım artık.

0|0
    0|0
    • Osmanlı Türkçesi haliyle mi?

• Lahza duraksama anlamına da gelebilir veya duraksayacak kadar küçük bir an tabirini kullanmak için de kullanılabilir. Pervane bildiğim kadarıyla araziler ile ilgili bir fermandı.

• günümuz turkcesi şu şekildeymiş: aşk herkesi ve her şeyi güzelliğin mumu çevresinde pervane yaptı. Sen alemin canısın her an binlerce can sana kendini esirgemeden verir

Kızlar Ne Diyor 4

• Biz çevirmiyoruz soran.

0|0
    0|0
    • çeviren ceviriyor soruncada sallıyorm tahmın edıyrm diyr:d

• önce bir dizeyi al ve onu sıralı bir cümle haline getir. sonra o kelimelerin türkçe anlamlarını yaz ve oku. karışık durur ama böyle yapınca açılıyor

0|0
    0|0
    • öyle herkes yapıyor zaten sözlük var yararlanırsın fakat Türk dili ve edebiyatı bölümü okuyanlara sınav yapılırken hiç görmediği bir beyit veriyorlar örneğin

alemi pervane-i şem’-i cemalün kıldı aşk, can-ı alemsen feda her lahza min candur sana

bunu ilk defa görüyor belkide sınavda da sözlük acamıyor nabcak bu ınsan:D

• he ben seni lise falan sandıydım ne bilim ben üst sınıflara sor o zaman ne yaptıklarını :-P

• Başaramıyorum :)

0|0
    0|0
  • osmanlıca sözlüğü eşliğinde

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• Ben bu konuda bir eğitim almadım. Önce beytin orijinalini sonra çevirisini okudum, bir süre sonra kalıpları ve kelimeleri öğrendim. Dili çok süslü olmayan beyitleri çözebiliyorum.

0|0
    0|0
    • hele bir beyit patlatda dinleyelim.. fssdf

• alemi pervane-i şem’-i cemalün kıldı aşk, can-ı alemsen feda her lahza min candur sana

böyle beyitleri kolayca ceviriyrsn yanı

• Osmanlıca ve Farsça bilinenin aksine günümüzde giderek artan bir şekilde öğreniliyor.

0|0
    0|0
    • osmanlıcayı öğrenmekte sıkıntı yok zaten osmanlıca bu işte sadece metni çevirmede işe yarıyor ama söz konusu metnı türkceye cevirince arpaca farsca kökenli kelime.Çok sayıda kelime var

• Bu yaklaşım ile sözlüklerin hazırlanışı hakkında ne düşünüyorsun?

Neden zor olsun, öğreniliyor.

• Pek sıkıntı olmuyor benim için.

0|0
    0|0
    • nasl olmuyor nasl başarıyorsn bnu arkadaş ya:d ben sınav olcam adam verdı 50 sayfa ıcınde var kac yüz beyit ve rast gele sorcak nasl yapcam bilmyrm

• Çok şükür arapçaya biraz yatkınlık var. Ordan olsa gerek.

Yükleniyor...