"Özgün" ile "Özenti"yi nasıl ayırt edersiniz?

İnsanların ne kadar özgün, ne kadar özenti olduklarını irdeler misiniz?

Özgün insan ile özenti insanı nasıl ayırt ediyorsunuz? Ayırt edip insan seçiyor musunuz, daha doğrusu? "Ben kimseyi kategorize etmem" diyenler de var çünkü.

Bir insanı özentiliğe iten şeyler nelerdir? Bir insanı özgün yapan şeyler nelerdir sizce?

Soru dönüp dolaşıp şuraya gelir aslında: Günümüzde bir insan ne kadar "kendisi" olabilir?

Dilediğiniz gibi konuyu açabilirsiniz

0|0
2|3

En İyi Kız Görüşü

• Ben insanları bu şekilde kategorize ederim..Kategorize etmek bana o insanın kişiliğinin ne derece oturduğu hakkında bir fikir veriyor çünkü..

Özgün insan ; kendine özgü nitelikler taşıyan ve bu nitelikler sonucunda yaratıcılığıyla yeni şeyler üretebilen insan demektir..Özgün insanın toplum içinde bir duruşu vardır..Kimseye benzemek gibi bir derdi yoktur..Nabza göre şerbet vermez..Neyse O'dur..Yaptıklarının ve söylediklerinin arkasında durur..Toplum,gelenekler ve kuralları değişse bile o yine aynıdır ödün vermez tarzından..Olayları beyin süzgecinden geçirdikten sonra karar verir uygulayıp uygulamamaya ya da kendine yakışıp yakışmadığına..Bu özgünlüğüyle yeni fikirler,teoriler atar ortaya..'' Bana göre '' lafını çok sık duyarız bu gibilerden..

Özenti insan; kendi tarzını oluşturamadığı için birilerine benzemeye çalışır..Bu şekilde toplum içinde bir statü oluşturmaya çalışır..Aslında özenti insan karakteri tam oturmamış ama asıl karakterini ortaya koyamayacak kadar çekingen olan bu yüzden de toplumda bir şekilde kabul görmüş karakterlerin tarzlarını kendilerine örnek almaya çalışarak statü sağlayacağını zanneden korkaklardır..Genellikle ergenlerde görülür..

Günümüzde bir insan elbette ki kendisi olabilir ve olmalıdır da..Toplumun,kuralların ya da bireylerin bize dayattırdığı şeyleri bize uymuyorsa kabul etmek zorunda değiliz..Kendi kişiliğimizi,tarzımızı, fikirlerimizi,stilimizi elbetteki ahlaki sınırlar çerçevesinde uçlarda yaşamadan oluşturabiliriz..Toplumdan farklı olmaktan,farklı düşünmekten korkmayalım..Bu farklılığı başka karakterlere benzeyerek değil kendi beyin süzgecimizden geçirdiklerimizle yapalım..Farklılıklar bizi kendimiz yapar..Yoksa bir kopyadan ne farkımız kalır ki..

0|2
    1|0
    • O kadar iyi yazıyorsunuz ki her seferinde sizi En seçiyorum

"Kendi tarzını oluşturamamak" meselesi... Yetersizlik kompleksi ile paralel giden bir durum

• bir çeşit yetersizlik kompleksi aynen öyle..

Kızlar Ne Diyor 1

• bunu ilk bakışta anlamak zor açıkçası. zamanla bi' insanı tanıdıkça fikir sahibi olunabilir. günümüz insanının da bu kapitalist ve popüler kültürde kendi gibi olması zor açıkçası. insanlar hep belli kalıplara sokulmak isteniyor, "moda" denen şey ne giymemiz gerektiğini bize öğretiyor ve ortaya aynı fabrikadan çıkmış insanlar ortaya çıkıyor. bu kalıplara uymayan, "aykırı" davranan insan özgündür. fakat genel olarak diyebilirim ki:

popüler olan özenti olandır.

özgün olan ise popüler olana boyun eğmeyendir.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• Özgünlük, aykırılık/marjinallik olarak anlaşılabiliyor. Halbuki özgün insan, ne kılık kıyafeti, ne dinlediği müzik tarzı, ne paçoz ve asi tavırlarıyla özgünlük kazanır. Benim için özgün insan, ağzını her açtığında bana "Oha, her kelimesinden yeni bir düşünce fışkırıyor, her cümlesinin arkasında 1 milyon cümle yatıyor" dedirtebilmiş adamdır. Alan Watts, Jiddu Krishnamurti, Bill Hicks, Jim Morrison, George Carlin, Carl Gustav Jung gibi.

İnsan ne kadar kendisi olabilir (ki yeryüzünde sorulmuş en önemli sorulardan biridir) gibi bir soruya cevap olarak ise Alan Watts'ın "the real you", "no self", "the world as self", "conversation with myself" gibi konferanslarını öneririm, youtube'ta bulunabilir.

0|1
    0|0
  • özgün insanın duruşu vardır..yürümesi konuşması giydiği yediği içtiği..özenti ise daha çok asalak gibi birbirinin aynıdır..avm ye git özgün ile özentiyi rahat ayırt edersin..

0|1
    0|0
  • özgün de o kişinin özelliklerini yansıtır. cumhuriyet dönemi eserleri gibi.

özenti başka kişinin özentisini yansıtır, taklit ve kopyadır. tanzimat dönemi eserleri gibi.

0|1
    0|0
Yükleniyor...