Hadi bakalım beyin jimnastiği yapalım biraz

Düşünün ki bir sabah uyanıyorsunuz ve herşey 2 kat büyümüş. Herşey ama. Saçınız, parmaklarınız, evler, arabalar, karıncalar, mezura, trafik tabelaları... aklınıza gelebilecek herşey 2 kat büyümüş.

Bunu nasıl anlardınız, nasıl farkına varırdınız?

Dinlemelik şarkım da bu ossun bakalım: link

0|0
14|11

En İyi Kız Görüşü

• Sorunu seveyim :)

Yere baktığında zaten boyunun uzadığını farketmen gerek bilincin yerinde ve eskiyi hatırlıyorsan..Etrafındaki objeler de aynı oranda büyümesine rağmen..

0|1
    1|0
    • En iyi cevabı hakkettin. Çünkü derinlik algısı diye bişey vardır. Bugün birşeye bakarken yaklaşık mesafeyi tahmin edebiliyorsak bu derinlik algısı sayesinde oluyor.

Teşekkürler...

• Bir ikincisi, siz bir anda büyürseniz, "algılarınız" da bir anda büyür...

Şöyle ki: Siz büyürken, sinir iletim hızınız ona göre büyüyecektir, gözleriniz ona göre büyücektir, beyniniz ona göre büyüyecektir...

Sanırım, büyüdüğümüzü anlamanın, yetersi de olsa, en mantıklı yolu... bir halatın ağırlığımızı taşıyıp taşımadığına bakmak...

Kalınlığı artsa da, dünyanın büyüklüğü iki kat arttığı için ivme 4 kat artacaktır (yanılıyor olabilirim)... Dolayısı ile bu ipi kopartabilir... :)

• Atropates in dediğine katılıyorum, derinlik algısı pek mantıklı gelmiyor bana, dünya ile ilgili dediğin teori daha mantıklı, ama güneş sistemi ve dünyadaki bütün herşeyde aynı orantıda büyüyeceği için hiçbi farklılıkta olmayabilir.

Kızlar Ne Diyor 13

Erkekler Ne Diyor 11

• akli dengem yerinde olduğu için farkına varırdım herhalde

0|1
    0|0
    • İyi de nasıl?

• :))

en iyi cevaba bak.

• baktım en iyi cevap olcak bir açıklama değil yazılanların hiçbiri

• uyandığımda karşıdaki duvarın bana olan uzaklığının arttığını algılarım gibi geliyor. sonuçta odamdaki iki duvar arası 3 metre. uyumadan önceki uzaklığı gözümün önüne gelir zaten.iki kat büyüdüğünde ise uzaklığın arttığını algılarım gibime geliyor :D

tavuk mu yumurtadan çıkar yumurta mı tavuktan çıkar :D

0|1
    0|0
  • çok kapsamlı büyütmüşsün herşeyi.. elbet bir sıkıntı olurdu eminim.. ama aklıma gelebilicek herşey büyüyorsa senin şu bahsettiğin derinliği algılaman mümkün olmayabilr.. güneş sistemi enerjileri oluşturan yapılar.. yerçekimi ve ağırlık desen.. herşeye bağlı olarak çekim güçleri de bana oranla büyümüş demektir.. algılayabiliceğin herşey büyürse eğer bişey algılayamıyabilrsin.. ama kimse net bişey oluşturamaz.. yanlızca tabiki anlarsın! ya da taiki anlayamazsın! diyenler yanlır..

0|1
    0|0
  • Buna dünya ve diğer gezegenlerde dahilse anlayamazsın...

link

0|1
    0|0
    • Yine de anlaşılır.

• Derinlik algısı diye bişey var.

• iyi güzel hoş diyorsunda, herkese aynı cevabı vermişsin derinlik algısı diye, nasıl algılamayı düşünüyosun ben orayı anlamadım, benim bildiğim kadarıyla etraftaki nesnelerin 2 boyutlu algılanmasını sağlayan gözle ilgili bir şey ve ilizyonlarda vs kullanılıyor, herşey 2 katı büyümüşken anlamanı nasıl sağlayacak açıklarsan sevinirim, gerçekten merak ettiğim için soruyorum :) biri, yere bakman yeterli demiş. yerle aynı orantıda büyüdüğün için derinlik algının o ortama yabancı geleceğini sanmıyorum.

• E bu sefer Dünya'da 2 kat büyüyecek bizim gezegene karşı oranımız aynı kalacak anlayamayız bence mümkün değil

0|1
    0|0
    • Derinlik algısı desem...

• Ama hocam algılama oranında başa baş gidiyor yani bütün her şey büyürse senin onlara karşı büyüklüğün sabit kalacak. Hiçbir şekilde değişmeyecek yani. E bu durumda nasıl anlayacaksın ?

• Derinlik algısı değişmez.

• her şey aynı anda aynı orantıda büyüdüğü için farkına varmazsın evrenin genişlediğini burdan fark edemiyorsun değilmi :)

0|1
    0|0
  • herkes büyür biz tıfıl kalırız şans mı var :(

0|1
    0|0
  • aklıma gelebilecek her şey iki kat büyümüşse anlayamam ki, imkansız

0|1
    0|0
    • hayır ayarlanmaz.

• evet ayarlanır

• belkide şu anda yaşadığımız oranlar gerçeğin 2 katıdır?

0|1
    0|0
  • herşey iki kat büyüyorsa ağırlıklarıda artar ordan anlarız heralde.

0|1
    0|0
    • nasıl yani?

• Güneşin çekim kuvveti mi varmış O.o

• bak kardeşim sana linkte resimde koydum.sen kütle ile ağırlığın farkını biliyormusun.yada dünyanın güneşin çekim kuvveti altında olduğunu.yada ay neden dünyanın yörüngesinde.kütle çekim kuvveti ni araştır bakalım bi.biraz mantıklı ol bilmediğin şeye yanlıs deme

• her şey aynı oranda büyüdüyse anlayamazsın derinlik dahil

o sıra gözlerde büyümüştür

0|1
    0|0
Yükleniyor...