7 Yaşındaki bir çocuğa babasının vefatını nasıl söylersiniz ?

Bir çocuk düşünün , 7 yaşlarında ve anne baba ayrı , babaanne bakıp ebeveynlik yapıyor. Bir kaza sonucu baba vefat ediyor .

Soru ; kendi fikrinizce veya içinde yaşadığınız aile göreneğine göre bu çocuğa babasının vefatını nasıl söylersiniz , ayrıca define şahit edilmesi veya edilmemesi konusunda ne düşünürsünüz ?

Cevabı bilmekle ve birkaç saat sonra güncellemede verecek olmakla beraber , sizin şuanki bilgi veya tercihlerinizdeki değişik açıları görmek için soru haline getirdim .

Lütfen konuya basit sululuklar ve xper kasma cevapları eklemeye çalışılmasın , bir insanlık sorusu bu .

Güncellemeler:
Değerli cevapverenler :

Bu durum,gerçekten çok yıpratıcı ve , profesyonel destek istendiği için çağrıldım. Benzer durum uzmanlıkta soru olarak gelmişti ve nerdeyse birebir sizin verdiğiniz cevaplar gelmiş ve başımızdaki profesör hepsine olumlu puan vermiş ve ne yapılması gerektiğini açıklamıştı.Karşılaşmam umarım dediğim bu çok zor destekle , burun buruna gelmiş oldum. Tabi herkesin destek isteyecek şansı yada olanağı olmuyor , ancak konuyu çocuk psikolojisi açısından burada da sormayı düşündüm:

Belirteyim , ücret almadım,ayrıca bunu söyleme hakkı bir psikologda olamaz, ebeveynin bu görevi yerine getirmesi çok daha etkili ...

1-Bu yaşta çocuk, ölümü genelde anlayamaz. Ancak gerçeği de çok basit dil ile öğrenmesi gerekli.

2-Bu bilgiyi verecek olan , o çocuğun en güvendiği ve ebeveyni olup bakımına severek ve isteyerek verdiği kişi olmalı

3-Çocuğa , başkasından duymadan önce bu vefat açıklanmalı

4-Cenaze evine gelenlerin çocuğa ( belki acıyarak ağlayarak ) taziye vermeye kalkması engellenmeli

5-Ölümü tarif, henüz bilmeyen bir çocuğa nerdeyse imkansızdır. Bilen bir çocuğa da çok sığ kelimeler seçmek gerek.

6-Babasının vefatını tarif ise , kesinlikle melek oldu, allah onu yanına aldı şeklinde dolaylı tarif içermemeli

7-Bunları anlayıp aşırı tepki vermediğinden emin olunursa , cenaze helallik alma için kapı önüne getirildiğinde tabutu

görmesi ve geri döneceğine dair umut beslemek yerine kabul etmesi sağlanmalı

8-Defin işleminden , çukura hapsediyorlar şoku yaşatmamak için uzak tutulmalı, götürülmemeli

9-Evdeki matem havası ve insanları dağıldıktan sonra yaşadığı eve getirilmeli , okulda öğretmene bilgi verilmeli.

10-Kendisi sormadıkça evdekilerin ya da sonradan gelenlerin vefat konusunda konuşmaları engellenmeli.

11-En güvendiği kişi olan ebeveyn tarafından vefatı açıklarken kullanılacak cümle, -yanlızken- şuna benzer olmalı,

metin bir duruş ve ses tonu ile , ağlamaklı olmamaya özen göstererek önemli bir bilgi verme duruşu ile :

Evladım , herkesin bir yaşam süresi var ve bu süre bir şekilde sona erer . Bizler bu sona ermelerde çok üzülebiliriz ama

bunun hem engellenmesi mümkün değil hem de kimin yaşamı sona erer bunu asla bilemeyiz. Duyduğumuzda canımız

acır ama , hayatı yaşarken maalesef bu acıları da duyduğumuz zaman olur .

Bizim ailemizde de hepimizin tanıdığı ve sevdiği insan olarak bildiğin ................. aramızdan ayrıldı. Bizler, o giderken

hepimizi düşündüğü ve mutlu olmamızı istediğinden eminiz . Ama hem kendisi hem bizler biliyoruz ki , .............. artık

aramıza hiç dönmeyecek , geri gelmeyecek . Bu onun elinde olan birşey değil , gün gelecek herkes için bu olacak ve

aramızdan ayrılacak. Bunu , beni en çok sevdiğini düşündüğüm için sana ben söylemeyi uygun buldum.

2|0
25|11

En İyi Kız Görüşü

• Babaanne cocuga su sekilde aciklamada bulunabilir:

" Bir gün bütün canlıların yaşamı sona erer, bu durum insanlar için de geçerlidir. Babanin yasamı da artık sona erdi ve bundan sonra bizimle olmayacak. Biz artık onun resimlerine bakıp onun hakkında sohbet edeceğiz, onu hatırlamaya ve sevmeye devam edeceğiz. Fakat o gittiği yerde mutlu böyle düşüneceğiz.“

1|2
    4|1
    • Soru'n cok manidar ve dokunakli. Cok tesekkur ederiz cems34...

• Ben teşekkür ederim sana ve bütün cevapları ile katılanlara

• Çocuğun psikolojisi açısından en basit anlatım yolu bu.Diğer birçok arkadaş ta benzer yorumlar yapmış. Defin değil ama , helallik esnasında , cocuk sakinse tabutu görmesi , gidişini kabul etmesi ve beklememesi için olumlu olsa da defini, çukura hapsetmek gibi anladıklarından bunu görmesi doğru olmuyor. Güncellemede açıklama için alan yetersiz kaldı, üst yönetimden yardım istedim . Her cevap icin ayrı teşekkür ederim .

Kızlar Ne Diyor 24

• Ne yapılmalı bilemiyorum ama "baban artık bir melek" denilmemeli onu biliyorum.

Boş boş hurafelerle çocukların aklını bulandırmamak lazım.

Defin konusunda benim fikrim; öyle kasvetli bir ortamda bulunmasına lüzum yok.

Aklını bulandırmayalım derken de psikolojisini bozmak gereksiz.

Öldüğünü bilmesi ve ölümün herkesin başına gelen bir son olduğunu bilmesi yeterli.

1|2
    1|0
  • Bak canım insanlar doğar, yaşar, büyür ve ölürler. Yüce Rabbimiz bize bir kader vermiştir. Herkesin vakti saati dolduğu zaman kimse buna itiraz edemez ve ölürler. Senin babanın da vakti saati doldu ve yeryüzünden ayrıldı. Şimdi sana yukarıdan bakıyor olucak. O seni hep izlicek. Asla isyan etmemelisin bu bir günah. Bu durum belki sana çok acı gelebilir ama eğer babanın seni çok sabırlı ve dimdik ayakta duran bir çocuk olarak görmeni istiyorsan böyle davranmalısın. Onun için hep dua etmelisin. derdim..

0|1
    0|0
  • ona gerçek olan anlatılmalı. ama define şahit tutmamalısınız.

1|1
    1|0
  • maalesef soruyu geç gördüm ama yeni başladığım eğitime göre çocuklar yakınlarından birini daha önce kaybetmediyse bu dönemde ölümü uyumak olarak algılıyor. kesinlikle "geri dönmeyeceği" belirtilmeli ve bu işlem annesi-ablası gibi çok yakın olduğu biri tarafından yalnız yapılmalı. kişi ağlamamalı. ölüm üstünkörü anlatılmalı ve "bulutlardan izleyecek, orada yaşamaya devam edecek." gibi ifadelere yer verilmemeli. defin işleminde bulunmamalı. cenazeevinde çocuğa acımalar, sarılmalar olmaması için ortamda bulunmamalı. ailesi süreci hızlı atlatıp çocuğu erkenden okula göndermeli, aynı şartlarda yaşamaya devam etmeli. çocuk sadece babasını kaybetmeli, ailesini değil. ebeveynini sürekli ağlarken görmemeli. babasının ailesi olan babaanneden falan koparılmamalı diye biliyorum. hatam varsa affola.

1|0
    0|0
  • geç gördüm soruyu ya cevap verilmiş =/ evet aynen böyle. derste görmüştük ölüm ve boşanma çocuklara nasıl anlatılır diye.

0|0
    0|0
    • İnanılmaz zordu , kedicik. Bunca zamandır ilk defa oldu , hiç böyle bir durum gelmez umarım demiştim ders esnasında ama geldi ve , beni bile çok zorladı durum.

• Benim kucuk kuzenimin babasi 1sene once vefat etti kiz o zaman 6 yasindaydi. Baban melek oldu falan dediler. Ama sonradan anladi. Sucu kendinde aradi. Simdi alisti gibi ama cok zor . ://

0|1
    0|0
  • zaten çocuklar 4 yaş civarında ölümü keşfediyorlar, anlıyorlar.gizlemek gereksiz.çocuğun doğduğu zamanı anlatırım bir gün.sonraki gün, sevdiğim ve ölen bir yakınımın ölümü hakkında hissettiklerimi, nasıl alıştığımı anlatırım, sonraki gün öldüğünü söylerim bir şekilde.cenazesine de götürürüm sanırım.anneme sormam lazım.

0|1
    0|1
  • Bence direk söylemelisin defnine de şahit edilmeli

1|1
    0|1
  • ben o yaştaki bir çocuğun define ve cenaze ortamına şahit edilmemesi görüşündeyim. çünkü psikolojisine çok ağır gelir. bir psikolog eşliğinde anlatılması en mantıklısı bana göre.. allah kimseye yaşatmasın böyle şeyler :S

0|1
    0|0
  • ben çocuğun cenazeye katılması gerektiğini düşünüyorum, evet zor bir durum ama hayatın bir gerçeği bu, bu gerçeği de çocuk bilmeli diye düşünüyorum

1|0
    0|1
  • 7 yaşında çocuk ölümü bilmeli zatn. Baban artk öldü dediğinde anlamalı. Ben hep oğlumu bayramlarda dedesinin mezarına götürürüm ve insanların öldüklerinde nolduğunu anlatrm. Şu an biri ölse garipsemez.

0|1
    0|0
  • Siz doktorlarında işi zor

0|1
    1|0
  • Söyle derim: Allah sevdigi kulari yanina alir, cunki cenete yasamak cok guzel bisey allah evi orasi. Bir gun hepimiz orayi gidicez ama bizim icin daha erken. Allah baban coki sevdigi icin yanina aldi. Baban cenete gitti, orda cok mutlu. Biz banani dua ederek onu hissedebiliriz konusabiliriz, o bize duyar, yukardan bizi izliyor. Bir gun sende bende cenete gidicez insallah Allaha layik bir kul olursak. Baban artik bir melek oldu sen onu göremesin ama o seni hep kuricak, hep yanina olicak.

0|0
    0|0
  • Ben onun anlayacağı dilden konuşmaya çalışırdım,ki ne kadar anlatmaya çalışsakta daha 7 yaşında olduğu için anlaması çok zor olur.

Şöyle anlatabilirdim; Kuzucuğum insanlar doğar,yaşar,büyür ve ölür,her canlı birgün ölecek.

Senin babanda bu dünyadan gitti,ama seni hala seviyor ve birgün sende onun yanına gidiceksin,seni orda bekliyor olacak,gibi şeyler söyleyerek anlamasını sağlardım :(

0|0
    0|0
  • 7 yaşında ama daha çok küçük o psikolojiyi nasıl atlatır ki define şahit edilmemesi lazım bence :(((

1|1
    0|0
  • bence defini görmemeli (ama bence) o daha bir çocuk.Derım ki : ''Baban iyi insanların gittiği yere, Cennet'e gitti.Artık gelmeyecek, ama emin ol çok rahat edecek.O bizim yanımıza gelemez, ama birgün biz onun yanına gideceğiz.Ama şimdi gidemeyiz.Allah bir gün bizi de çağırdığında gidebiliriz ancak.Başka türlü olmaz..Onun yanına şimdi gidemiyoruz ama. baban için bir şey yapmak istiyorsan; bugünden sonra sık sık dua et.Onun için yapabileceğimiz tek şey bu artık.Bir de iyi bir insan ol, insanlra yardım et ki baban da rahat etsin.Seninle gurur duysun, işte benim çocuğum bu desin...''

0|0
    0|0
  • defini görmesi gerek bence çünkü bir çocuktan bahsediyoruz burda siz naparsanız yapın babasını öyle ya da böyle bekliycektir babam gelecek diye ona gerçeklerle yüzleşmesini sağlamak zorundasınız bu sizin göreviniz zaten pek umursayacağını sanmıyorum çünkü daha çocuk emin olun sonra anlıyorsunuz neyin ne olduğunu.

0|0
    0|0
  • ben söyleyemem ki :((

0|1
    0|0
  • benim babam 6 yaşındayken öldü annem evde yoktu şüphelenmiştim kötü bir şey olduğundan babannem ağlıyordu o günde hiç unutmam televizyonda gulyabani vardı ben gülerdim saf saf babanecim ağlardı sonra annem geldi şöyle böyle söylediler ...

0|0
    0|0
  • Detaylari bilemiyoruz ki saglikli cevap verelim.

Simdi bu cocuk dogdugundan beri mi babaannesiyle yasiyor? Dogdugundan beri mi anne babasi ayri? Anne babasini ne sklikta goruyor? Bu sorularin cevaplarida onemli...

1|0
    0|0
  • hayat bu bir gun gelen bir gun gider.biz de bir geldigimiz yere gidecegiz denir

0|0
    0|0
  • 7 yaşında ölümü bilmesini istemezdim. baban gitti derdim çalışıyo derdim uzaklarda oldugunu söylerdim aklı erene kadar..

0|0
    0|0
  • Ayni sekilde ayni olay bana da oldu bana babamin oldugunu annecim baban artik bizi gokyuzunden izliycek yanimizda olmuycak demisti ama ben cok degisik bir cocuktum hic aglamadim ve her gece disarida otururdum

1|0
    1|0
  • babaannesiyle yaşadığına göre bu olayı ona en iyi babaanesi anlatır alıp bir odaya baş başa konuşmalılar ve ona ölümden bahsetmeli Allahtan bahsetmeli ufak beyaz yalanlar olabilir ama bu çocuğun hayatını etkileyecek biçimde olmamalı, cenazeye katılmasına da ölümü çocuğa anlattıktan sonraki tepkisine göre karar verirdim eğer kötü olduğunu yani kendini kaybedicek kadar hırçınlık vb şeyler sezersem katılmamalı ama bazı çocuklar var hiç ummadığımız kadar bazı olaylar karşısında olgunlar olgunlukla karşılarsa cenazeye babaannesiyle gidebilir

0|2
    1|0

Erkekler Ne Diyor 11

• Bence cenazede bulunmalı o çocuk daha sonra olmadığına inandırmak daha zor bayramdan önce başımıza geldi babaannemin vefatını kuzenime söylemediler şimdi 7 yaşındaki çocuk büyükanne ne zaman gelecek, hadi alın gelin, çok kaldı köyde diyor anlatamıyorlar onun artık olmadığını akıllı uslu çocuk bildiğin huysuz biri oldu çıktı en azından belki gittiğini görseydi daha farklı olurdu diye düşünüyorum..

1|1
    1|0
  • Asılda aşırı zor olan bir soru. Sanırım önce ölümün ne olduğunu anlatmak lazım. İdrak edebilmesi zor bir durum.

Bence çocuğun cinsiyeti önemli. Kız ve erkek çocuk arasında reaksiyon farkı olabilir. Ben şahsen,

Önce ölümün ne olduğunu anlatıp ondan sonra babasının vefat ettiğini söylerim. Kesin olarak cenazesine götürürüm. Görmesi gerekir. İleride belki o anı unutmaması ve babasının defnedilmesine keşke götürseydiniz dememesi ve son kezde olsa babasının yanında bulunmasını isterim.

Ancak sanırım hiç sormaksızın profesyonel destek aldırmaya çalışırım. Yaş çünkü çok küçük.

1|1
    1|0
  • sadece kuruyorum bir hikaye uydur masal gibi birşey moralin yuksek olsun anlat babasınında o şekilde olduğunu üzerine söylersin çok zor bir durum aklıma birtek bu geldi

0|1
    0|0
  • Kız çocukları bu konularda daha hassas. Aile büyüklerinden birisi usulune göre anlatmalı. tequilashot a katılıyorum.

0|1
    0|0
  • link

böyle değil

1|1
    0|0
  • çok zor söylemesi :(

0|1
    0|0
  • ben yetişkin birine bile bu haberi veremem çocuk bir yana...

1|1
    0|0
  • Direk söylerim. Bayramdan bir hafta önce anneannem ve büyük babam vefat etti. Aradım kardeşimi söyledim. Ha çocuk değil ama kim olursa olsun söylenmeli. Çocuğa o yaşta yalan söylenmemeli ki o da öyle alışmasın.

1|0
    0|1
  • Çocuğa anlayacağı dilde anlatılmalı. Defin sırasında parka götürün.

0|1
    0|0
  • abi özel mesaj gönderemiyorum sana neden ki

0|0
    0|0
  • sözün bittigi yer...

0|0
    0|0
Yükleniyor...