Kütüphaneler için neden ruhun ilacı denir?

Bibliyoterapi; bireylere problemleri çözmede veya kendilerini daha iyi tanıyıp anlamalarında edebiyat eserlerinden yararlanmalarını sağlayan bir sürecin veya etkinliğin düzenlenmesi olarak tanımlanabilir ( Bodont 1980 ). Kitap ile okuyucu arasındaki bu dinamik sürecin iyileştirici, geliştirici etkisinin keşfedilmesi, kitapların psikolojik danışma ve rehberlik alanında kullanımına dikkat çekmiştir.

Sawuel Crothers’in, kitapların terapi amaçlı kullanımını bibliyoterapi olarak tanımladığı 1916 yılından bu yana, psikolojik danışmanlar, kitapları terapi aracı olarak kullanmaktadırlar ( Akt.Jackson & Nelson 2002). Aslında bibliyoterapi, Eski Yunan’da bir kütüphanenin girişinde, kapının üzerinde yazılı olan bir tümce ile tanımlanmıştır: “İnsanın Ruhunun İyileştirildiği Yer “.

sizin görüşleriniz nedir bu konuda, bir kitap nasıl ruha ilaç olabilir?

0|0
3|1

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 3

• onu okurken sen de yaşıyorsun bu o kadar güzel ki belki de hiç yaşayamayacagın bir hayatı kitap sayesinde bir kaç saatliğine yaşıyorsun:) sonra kitap bir insanla konusmaktır yani yazarıyla.. bir insan neler düşünmüş neler hissetmiş onu anlamaktir:) sonra okurken kendini tanıyorsun ben bu konuda ne hissederim diye düşünüyorsun sorguluyorsun yani, çok güzeldir kısacası:)

0|2
    0|0
    • anlatılmaz yaşanır yani :)

• o dizi kadar utandığım bir program olmadı aslında en güzeli bu aptal kutusundan uzak durmak. en azından izleyince de seçici olmak..

• dr who benim için daha şiirsel ve bakması zevkli :)

adamın hayatı seferlerde geçmiş ama diziye göre haremden çıkmamış :)))

• makale yazar gibi soru sormussun alıntılar referanslar falan filan her neyse kitap insan ruhuna nasıl iyi gelir kısmına gelirsek edb.ın insana kendini unutturan ve hatırlatan bir yönü var

0|1
    0|0
    • alıntı yapmayı uygun gördüm çünkü bu konuda yazılacak sözlerin kişilere göre değil uzmanlara göre olmasını istedim. ve evet haklısınız unutuyoruz bazende hatırlıyoruz

• bılemedım sımdı bunu:D

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş!

Yükleniyor...