Başarılı bir gazeteci nasıl olunur?

medya sektöründen veya bu konuyla bilgili kişiler varsa fikirlerini almak isterim, gazetecilikte tanınan-güvenilen gazeteci nasıl olunur?

0|0
2|33

En İyi Erkek Görüşü

• Sana şunu söyeyim türkiyede düzgün haber verilmiyor örneğinn ülke dışındaki bir darbede görüntüleri olmadı için hakkarideki bir askeriyedeki görüntüyü halka gösterdikleri gibi diğer bir haber ise gerçi bunu askeri yapıyor askeri ve terör örgütleri çatışmalarındaki ölü ve yaralı sayılıarı yanlış verilmesi vb gazetecilere gelecek olursam süriyedeki çatışmalardaki haberlerde hataya gitmişler yaptıkları haberin ne kadar yapmacık oldu belli işini severek yaparsan başarılı olursun derdim ama işini namusu ve düzgün yapan kişileri öldürüyorlar bu ülkede örneğin mühendisleri devlet büyüklerini gazetecileri avkukat ve hakimler suçsuz yere öldürülenleri çok iyi biliyorum

0|1
    0|1

Erkekler Ne Diyor 32

• Merhaba arkadaşım,

Gazetecilikte ilk şart yanında kalem bulundurmaktır... Pijama giymiş olsan bile yanında kalem yoksa gazeteci olamazsın...

Aklında tutmak, kayıt etmek herşey tamam ama mutlaka not almayı alışkanlık haline getirmelisin...

Kullanacağın dil ve üslup konusunda mutlak suretle kendi tarzını yaratmalı, anlaşılır ve kısa cümleler kurmalısın haber yazarken...

Soru sorarken, karşındakinin "Evet" veya "Hayır" şeklinde cevap vereceği sorular sormamalı, almak istediğin cevaba götürecek soru cümleleri kurmalısın...

Tanınmak için istikrarlı olmalı, aynı basın kuruluşunda minimum 5 yıl çalışmalısın...

1|0
    0|0
  • Yandaş olmadan, tarafsız bir şekilde para kazanmasan bile ölüp gittiğinde seni hep en iyi şekilde hatırlayıp sevgi duyarlar.

Lakin KIL ve yalayıcı olursan mezara girene dek başka türlü anılırsın..!

1|0
    0|0
  • Gerçek medyacı tarafsızdır. taraf tutmaz. Doğru olanı yazar. kimsenin gölgesinde olmaz

0|0
    0|0
  • gazetecilik son sınıf öğrencisiiym ;)

0|0
    0|0
  • bu devirde gazeteciliğin yapılabilir bir meslek olduguna asla inanmıyorum. Eger tabi yalaka ve yandaş değilsen.. Dürüst namuslu bir gazeteci bu devirde pek tutulmuyor..

Konuşan yanıyor daha dogrusu

0|3
    0|0
  • gazetecinin güvenileni olmaz. Bu sektörde kimse bir yerlere tesadüfen gelmez. Getirilir. Birileriyle patronaj ilişki kurmalısın, yani arkan biri olmalı, veya bir güç odağının adamı olmalısın. Yoksa, kimse sana gözün kaşın için köşe vermez. Kapitalist sistemi (dünya düzeni) çözersen ancak işlerin nasıl yürüdüğü hakkında bir fikrin olur. Meşhur gazetecilerin hemen hepsi bir "vesayet" ile oradalar. Kimi yerli, kimi yabancı güç odakları ile ilişkiler ağı içinde olman lazım.

0|0
    0|0
  • herşeye maydanoz olman lazım karşman girip cıkman lazım bilmeen lazım doğruyu yanlısı ayırt etmen lazım odaklanman lazım adı üzerind gazeteci objektif olman lazım her zaman gizli kalman lazım mesela ismin x değilde Ğ olacak ;)

0|0
    0|0
  • merak merak merak ve cesaret :)

0|1
    0|0
  • a nın iyi yönlerini söylerken kötü yönlerini es geçmeyip b nin kötü yönlerini söylerken iyi yönlerini es geçmiyosa ve biraz da güldürüyosa olur.

0|0
    0|0
  • Türkiye için içinde bulunduğumuz dönemde hükümet yanlısı bir gazeteciyseniz başarılı olma şansınız yüksek. Fakat makul olan tarafsız, dürüst ve doğru olanı haber yapmaktır.

0|0
    0|0
  • tek şart var o da türkiyeyi terk ediceksin

0|0
    0|0
  • Ben gazeteciyim. Başarılı bir gazeteci röportajları 5n1k şeklinde sordurarak ve en etkileyici gerçek haberi çekinmeden ıspatlayarak olur.

0|0
    0|0
    • biraz daha derinlemesine örnekler istiyorum üstadım :) şimdi röportajlara çıkıyorum ama sağlam röportaj nasıl yapılır, gazetecilikte bir adım önde nasıl olunur onun cevabını arıyorum

• Hürriyet sayfasının kelebek ekindeki magazin röportaj sorularını sor kopya çek soruları başarılı olursun arkadaşım :)

• ama ben siyasi bir yerde çalışıyorum yani genelde sendika-belediye başkanları ile röportajlarım :)

• oturugn yerden haber yapıcaksan sanada soverım

0|0
    0|0
  • en önemli kriter, satılmış olmayacaksın

0|0
    0|0
  • çok kolay hükümet taraflı ol en iyi gazeteci sensin ;)

1|1
    0|0
  • Çok okumalısın hafızanı geliştirmelisin. Her an için hazırlıklı olmalısın cesur olmak herşey. Tarafsız olursan iyi olur.

0|0
    0|0
  • onun bunun bir tarafını yalarsan olur ;)

0|1
    0|0
  • cemaete yakın olursan iyi bir gazeteci olabilirsin derim

0|2
    1|0
  • Gazetecilik her devirde yapılır tanınan ve güvenilen bir gazeteci olmanın yolu üstün bir hayal gücüne sahip olmaktan geçer. Meslekten biri olarak söylüyorum

0|0
    0|0
  • Herhangi partinin yandasi olarak sex kasedi yakalatarak haber yapilmasi icin rusvet almak

0|0
    0|0
  • Merak ve cesaret.Tabi bunun yanında bilgi birikimi.

0|0
    0|0
  • çok zor imkansıza yakın...bu işlerde en önemlisi tepeden başlamak..en dipten zirveye asla çıkamazsın

0|0
    0|0
  • göründüğü gibi olmuyor birileriyle bişeyler yapman lazım türkiyede :)

0|0
    0|0
  • Hapiste olur

0|0
    0|0
  • tarafsız olmalı

0|0
    0|0
  • sözcüde yaz shfjkfghkf

0|0
    0|0
  • sen şu gizliden soru soran kız mısın :))

0|0
    0|0
  • bol bol gazete okuyarak olunur

0|0
    0|0
  • Önce kendini ispat edicen sonra da çevre yapıcan arkanı sağlama alıcan, referanslarını bollaşıcak.

0|0
    0|0
  • böyle cevap bulamazsın. hapishanelerde internet yok çünkü.

0|1
    0|0
    • hımm o zaman konunu akışına giderek akla gelen herşeyi sor ve tebessüm et bu karşı tarafı yumuşatarak cevap verme gereksinimi duyduracaktır

• Erkekler Devam
    2

Kızlar Ne Diyor 2

• Sağlam bir gazeteci olmak mı istiyorsunuz? Öncelik ile kendinize güvenmeniz ve hiç bir soruyu çekinmeden sormanız gerekebilmektedir. Bir kere siz bu soruyu sormakla bir hata yaptınız. Her daim yeni haberler peşinde koşmalı ve gündelik şeylerden farklı haberler yazmaya veya yakalamaya çalışmalısınız. Devamlı arayış içinde olmalısınız.

Bu iş çok koşuşturma ister, zaman ve güç ister.Öyle damdan düşer gibi iyi ve tanınan gazeteciyi bir günde sadece yeşilçamda tanınan yaparlar. Unutmayın azim gerekli...

Sadettin bey gibi olabilmeniz için kuzey kutbuna değil, Afrika'nın bilmem neresine gitmeniz gerekse dahi gitmelisiniz. Daha doğrusu gidebilmelisiniz.:) Bu işin şakası

Siz öncelikle gazeteci olunda ondan sonra iyisi ünlüsü olmaya çalışın. Gerçi iyilerin hepsi mahpusta diğerleri zaten yandaş medya...

Unutmadan evet ben medya sektöründeyim.

0|0
    0|0
    • insan yediği çanağa tükürmez diye düşünüyorum. o yüzden "yandaş medya" tanımlamasını komik buluyorum. sonuçta her yer bir tarafın yandaşı :) sizin deyişinizle yandaş veya değil bu beni ilgilendirmez. evet bu iş için azim gerekiyor ve o azmi gösteriyorum. zaten kısa bir süre sonra savaş muhabirliği kursuna gideceğim afrika veya suriye... farketmez. ben gazeteciysem veya olacaksam bana her yer haber :) bu soruyu sormakla hata yapmadım, havadan bakmamanızı öneririm.

• Merak etmeyin.Bende işin içindeyim ve 10 yılı aşkın bir süredir. Havadan bakmıyorum. Sorduğunuz soruya bir yorum yapmak veya bu konuda sizi aydınlatmak istemiştim. Yandaş medya değil olay, bağımsız bir gazetcei bir yazar olabilmek. Sizin eleştirilere açık biri olacağını umut etmiştim.Bence siz iyi bir gazeteci olabilmek için öncelikle karşı tarafın yorumları ve eleştirilerine açık olmalısınız. Pek zannetmiyorum ama umduğunuzu bulmanızı temenni dileklerim ile Suriye veya Afrika'da başarılar.

• Gazeteci olmaya önce yerel gazetelerden başlamalısın..

0|0
    0|0
    • türksen türk gazetelerini okuyup türkiyede yaşayacaksın derim ben avrupa abd doğuya giden yok hiç

• Yerel Gazeteden kastım bulunduğu ilçe ile alakaliydi..

Yükleniyor...