Şehzade mustafanın öldürülmesi hakkında ne düşünüyorsunuz

Şehzade Mustafa'nın ölümü konusu bugün hala tartışılmaktadır. Ancak ağırlıklı olarak öldürülmesinin sebebi Hürrem Sultan'a bağlanmaktadır.siz ne düşünüyorsunz.selim yerine o tahta geçsedi neler olurdu .tarih bilgisi olnlar cwp wersn

0|0
6|13

En İyi Erkek Görüşü

• Hürremle bağlantısı var elbette. Çünkü Hürrem kendi oğlunun başa geçmesini istiyordu. Saray ahalisi ise dedesine (Yavuz'a) benzediği için Şehzade Mustafa'nın yanındaydı. Şehzade Mustafa'nın orduda önemli denilebilecek büyüklükte bir kuvveti vardı. Yavuz'un babasına yaptığını yani tahtı ele geçirmeyi yapacak kadar hem de... Bunun sonucunda Kanuni, Hürrem'in baskısından ziyade kendi geleceğini korumak için öldürtmüş olabilir. Şehzade'yi öldürtmeseydi tam aksi Kanuni'nin başına gelebilirdi. Olabilirdi diyorum çünkü yaşananları harfi harfine bilemeyiz. Hürrem olmasaydı böyle bir şeyin olması yine ihtimal dahilindeydi. Dediğim gibi: Yavuz, babası II. Bayazıt'a karşı geldiğinde Hürrem yoktu ve II. Bayazıt, daha önceden Yavuz'un bu kadar güçleneceğini fark etseydi aynısını ona uygulama ihtimali çok yüksekti... Olaylar dizilerden farklı işlemiş anlayacağın.

0|0
    0|0
    • -Selim'in yerine o geçseydi- şahsi kanaatim devletin ömrünün uzayacağı yönündedir. Çünkü II.Selim, yaptıklarının birazını yapsaydı ilerleme güçlü bir şekilde devam edebilirdi.

• :) mustafanın arkasında güçlü dewlet adamları ve yanıcerlr wardı ıstesydı kanunıyı oldurtabılırdı.kendiside fizksel anlamda güçlü biriydi anlatınlars göre 4 cellatla başa çıkabılmiş.ancak babasının onu gördüğünü anladıgında teslim olmutr

• dediğim gibi Yavuz erken davranıp, tahtı ele geçirmiştir. Halbuki Kanuni döneminde casusluk müessesi daha gelişmişti. Bu yüzden Kanuni, birçok şeyi çok önceden duyabiliyordu. Duyup, önlem aldıktan sonra (Mustafa'ya karşı tavrında değişiklik) Şehzade Mustafa'nın yapacak bir şeyi kalmamıştır. Yine de biz sadece kaynaklar üzerinden konuşabiliriz. Şehzade Mustafa'nın devletin düzenini tehlikeye atmamak için bu hareketi yapmadığını bilemeyiz.

Erkekler Ne Diyor 12

• Tarihsel olarak incelersek sonun başlangıcı da denir bu olaya. Dikkat ederseniz Osmanlı da gerileme bu tarihi süreçten sonra baş göstermiştir. Her ne kadar o dönmede Sokullu Mehmet Paşanın icraatları bu süreci geciktirse de genel anlamda bir sekteye uğramış olduk

1|0
    0|0
    • gerilemeyi buradan başlatamayız .ekonomik anlamda fetihler sürmüş dewlet içinde çozulmeler baş yawas yawas bas gostermiştir.

• gerileme bir süreç olduğundan tam olarak şu tarihte başladı demek zor olur. Ama gerçekten dikkatle incelendiğinde bir sorun olduğunu görürüz. Gerilemenin başlıca sebepleri arasında merkezi otorite eksikliği vardır. Ki Şehzade Mustafanın öldürülmesi halk desteğini sekteye soktuğundan gerilemeye sebebiyet verir. İcraatlar da belirttiğim gibi Sokullu Mehmet Paşa ya da divandaki kişilerin uğraşlarıyla hüküm göstermiştir

• Şehzade Mustafa'nın ölümüyle Hürrem Sultanın uzaktan yakından alakası yoktur..

Mustafa'nın ölümünde dahli olanı arıyorsak o kişi Sokollu Mehmet Paşa'dır..Sokollu ordu içinde Şehzade Mustafa adına taht düşüncesinde olan bir hareketlenmenin araştırmasını yapıp Kanuni'ye bildirdi..Kanuni buna istinaden Mustafa'yı ortadan kaldırdı..Bazen şehzadelerin kendi kafasına göre taht girişiminde bulunmasına gerek yoktur 15 kişi seni ordu içinde tahta layık görüyorsa bu şehzadenin hayatı için tehlike arzeder..

Gelelim Hürreme..Hürrem sarayda yaşadığı yıl boyunca sadece ve sadece oğullarının canının derdine düşmüştür..Buna yönelik eylemleri vardır..Kendisi sarayda mevki makam elde etme derdinde asla olmamıştır..Kanuni'nin annesi Ayşe Hafsa Sultan öldükten sonra zaten Hürrem Haremin iplerini eline aldı..

Aynı Hürrem Nahçıvan seferi için kocası Kanuni'ye ''Şah'a karşı Şah gerek' diyerek neden sefere çıkmayıp ordu içinde padişah artık yaşlandı sefere gidemiyor düşüncesi oluşturuyorsun babında tepkisini dile getirmiştir..Oğlu adına iş çeviren bir kadın olsaydı Şah'a karşı Şah gerek yerine Şah'a karşı evladım gerek der ona göre hareket ederdi..

Hürremin Mustafayı öldürdüğü iddiası safsatadan ibarettir..Muhteşem yüzyılla tarih öğrenen dangalakları kayda almayacaksın..

0|0
    1|0
  • Taht o ayyasa kalmazdi ve osmanlinin seyri daha olumlu gelisirdi

1|1
    0|0
  • varsayımlar üzerine tarihi değerlendiremezsin

1|0
    0|0
    • hangi warsayım ortada bır warsaym degılde bır gercek war

• keşke öyle bişşey olsa sadece akıl yürütüp daha sonrasındaki olayların nedenını daha iyi anlayacağız.tabi anlamak warsaymda bulunmak zeka ıster

• tahta selim yerine mustafayı geçireceksin ve sonrasındaki olmamış olayların nedenini akıl yürütüp anlayacaksın :)) gerçekten zeka istiyor :)))

• Bütün derdin bumu tırı vırı

1|0
    0|2
  • insana zarar asıl sevdiğinden gelir derim sadece.

0|0
    0|0
  • ne olurdu bilinmez ama sarı selimin osmanlı padişahları içinde ki tek ayrıcalıgı hiçbir savası ynetmemiş .

vezirlerini tayin etmi orduların basına

ve beklemiş seferi hep.

0|0
    0|0
  • Bir şey değişmezdi. Yine haremler olacaktı. Yine bir kadın için Viyana kuşatılacaktı ve yine Osmanlı yine Dünya'nın dört bir yanına deli dana gibi saldıracaktı.

0|0
    0|2
  • süleymanın hürreme olan aşkı , oğlunu öldürecek kadar gözlerini kör etmiştir...

0|0
    0|0
  • Zayıflar ölür.

0|0
    1|2
  • süleymanın hürreme olan aşkı , oğlunu öldürecek kadar gözlerini kör etmiştir...

0|0
    0|0
  • ben osmanlıgı hiç anlamış degilim valla

0|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 6

• soru yanlış çünkü sebebin kökenine bakacan eğer hürrem sultan olmayayıydı diye bir soru olsaydı daha iyi bir osmanlı olabilirdi gerçi ben kadını tanımıyorum kitaplar doğru demiyorda olabilir gözümle görmedim kulağımla duymadım sonuçta

1|0
    0|0
  • Oğlunu öldürtecek kadar vicdansiz bir Kanuni

0|1
    0|0
  • tabi ki mustafa tahta geçse selimden daha iyi olurdu

0|0
    0|0
  • Yorumsuz

0|0
    0|0
  • Bence ulke daha gec cokerdi ama.yine cokerdi