Osmanlının sevdiğiniz bir yönünü yazabilir misiniz?

çocukluğumdan beri Osmanlıya bir hayranlığım vardır,

Ve bence bu hayranlık çok normal bazıları hoş görmesede,

Osmanlı hakkında çok bilgim olmasına rağmen yinede daha çok öğreneceğim şeylerin olduğunu düşünüyorum çünkü bu dünyaya böylesine adalet yayan bir devlet bir daha gelmedi dili dini ne olursa herkes eşitti arabların Türkleşmemesi ve avrupalıların öz benliklerini korumalarının sadece bir açıklaması vardı o da Osmanlının herkese dinini serbestçe yaşama hakkı vermesiydi,

Osmanlıda sevdiğiniz bir şeyi anlatabilir misiniz belki bazı bilmediğim bilgiler vardır hepinize teşekkür ederim.

0|0
8|18

En İyi Erkek Görüşü

• Osmanlı benim için aşk...

- Dine bağlılığı

- Kültürü

- Adaleti

- Hoşgörüsü

- Her dine saygısı

- En güzeli de CİHAD yolunda gidişi ..

1|1
    4|2
    • - Hemen hemen her padisha icki icerdi.

- Kültürleri yoktu. Padishalar birbirlerini öldürdü tahtaya gecmek icin.

- Hangi adalet ? Sistemi elistirdinmi kafan ucuyordu.

- Hosgörü ? Müslümanlardan vergi almak yasaken gayrimüslümanlardan aliyorlardi. Hsogörüden fazla Politikadi.

- Gayrimüslümanlar ikinci sinif insandi

- Cihad yolunda gitmediler, carriye ve altin yolunda gittiler.

Sana demistim. Tarihi o Facebook ya da Islami forum sitelerinde ögrenme.

• Ayrıca hiç bir Osmanlı sultanı hacca gitmedi.

• Tüm orduyu toplayıp Hacca mı gidicekti ? Mantığınızı sevim. En alttaki kardeşle uğrasmam şimdi bayram bayram

Kızlar Ne Diyor 8

• Fatih, Yavuz, Kanuni ve diğerleri ile birlikte en son, Atatürk benim Atamdır..

En iyi özellikleri adaletli oluşlarıdır.. Ve yiyici olmayıp da Allahtan korkan gerçek düzgün insanlardan oluşmalarıdır..

Örneğin:

Osmanlı ordusu Mısır seferine giderken haliyle bağlık - bahçelik yerlerden geçiliyordu. Salkım üzümler, olgunlaşmış elmalar, armutlar ve daha türlü türlü meyvalar vardı.

Ordu Gebze yakınlarında konakladığı zaman, Yavuz Sultan Selim,'in içine bir şüphe düştü:

- "Acaba askerim sahibinden izinsiz üzüm ve elma koparmış olabilir mi?" diye düşünüyordu. Hemen Yeniçeri Ağası'nı çağırdı ve durumun araştırılmasını emretti.

Heybeler - torbalar araştırıldı, iyice soruldu ama, asker üzerinde hiç bir iz bulunamadı. Yeniçeri Ağası gelip durumu söylediğinde Padişah rahatlamıştı. El açıp dua etti:

"Ey Allah'ım!.. Bana haram yemeyen bir ordu ihsan ettiğin için Sana şükürler olsun."

Sonra Yeniçeri Ağası'na dönüp şunları söyledi:

"Eğer askerlerim içinde bir tek kimse sahibinden izinsiz bir meyve koparıp yese idi, Mısır seferinden vazgeçerdim. Çünkü hay ağa, haram yiten bir ordu ile beldelerin fethi mümkün olamaz!.."

Böyle insanlar nerede şimdi... yemeyenler gelsin...!

0|3
    2|1
    • Eksileyen kişinin atası yok herhalde.. Geçmişi olmayanın geleceği de yoktur..!

• salla biraz daha salla zındık

• Salla? Git istediğin tarihçiye sor, Osmanlı'da yağma var mı yok mu diye...

• "Tarih bize Fatih'in ne zaman ve nasıl İstanbul'u aldığını öğretir. Bu bilgidir. Fakat Osmanlı İmparatorluğunun niçin doğduğunu, hangi medeniyet şeklini tamamlamak veya hangi medeniyetler arasında bir köprü olmak için doğduğunu düşünüp bulmak kültürdür. Tarih bilgisi bize geçmişi tanıtır, tarih kültürü geleceği aydınlatır."

|Peyami Safa, Eğitim/Gençlik/Üniversite|

bu sözler nokta olur bu soruya ve osmanlı bir dönem avrupada bulunan tek müslüman devlet olduğu için hedef alındı. en sevdiğim özelliğiyse sömürgecilik yapan bir devlet olmayışı.

0|2
    0|0
  • tarihimizi seviyorum ama geçenlerde bir yazı okudum osmanlı liderlerinden süleyman hakkında hem oğlunu hem 7 yaşındaki torunu öldürmüş vikipedi okudugum kadadıyla belki çok iyi lider ama öz torunu 7 yaşındaki insanı öldürmesini anlıyamıyorum tahtla ilgisi var ama ama yinede bu benim gözümde yetersiz oğlu belki ama o küçük çocuğu öldürmesi hatadır ne kadar başarılı bir zaferleri olsada konuyu açan arkadaş osmanlı hakkında geniş bilgiye sahipsen bu konu doğrumu vikipediden okudum ama geniş bilgin var mıbu konuda acaba

0|0
    0|0
    • kanuniyi türlü yalanlarla kandırıyorlar ama asla kanuni oğlunu öldürtme emrini vermiyor sadece bazı yalanlar atılarak ve bazı deliller sunularak kanuni kandırılıyor ve mustafanın ölümüne fazla tebki vermemesi sağlanıyor sonra kanuniden gizli olarak öldürülüyor

torununu öldürme meselesine gelince o konu hakkında bir bilgim yok ama sanmıyorum öyle bir şey olduğunu kanuninin torununu öldürme emrini vereceğini sanmıyorum

• Allahtan korkan dürüst ,cesur ve adaletli olmaları onları mükemmel yapıyor zaten ;)

0|2
    0|0
  • Hoşgörüsü.

0|1
    1|1
  • Güzel ve kibarca sorulmuş bir soru. Osmanlıyı seviyorum ve hep seveceğim. Şu an aklıma gelen güzel yönlerinden biri; halktan kimsenin hakkını yememeye çalışması.

0|1
    1|0
    • evet dil din farketmezdi ister vezir olsun ister normal bir halk olsun haklıya haklı haksıza haksız denirdi

• Araplar Türkleşmedi, ama biz zaten Araplaşmıştık Osmanlıya kadar :)) Osmanlıda da herkes eşit degildi. Hosgörülü bir politika vardı, evet ama olaya bir de şöyle bak; müslümanlardan alınan toprak vergisi ürün üzerinden 1/10 iken, gayrimüslimlerden alınan vergi 1/5 idi, yani iki katı. Maddi olarak müslüman olmaya zorlandı gayrimüslimler. Ayrıca kölelik islamda yoktur, ama Osmanlı'da kölelik de vardı.

0|0
    0|0
  • Osmanlıyı sevmıyorum.

4|7
    4|4
    • Cekıl artık cevabımdan. Haddını aşıyorsun.

Erkekler Ne Diyor 17

• Osmanlının yükseliş dönemini ele alırsak Teokratik bir imparatorluk olması bilim ilim ve sanata olan ilgiyi azaltmamıştır aksine teşvik etmiştir günümüzdeki sistemin ve bizlere dikte edilen şeylerin aksine. Güçlü ve global olarak söz sahibi bir devlet daha doğrusu imparatorluk demek siyasal sosyal ekonomik ve eğitim olarak bütün toplumlardan ileri düzeyde olmak ve çağa ayak uydurmak demek. Osmanlı çağına ayak uydurmuş hatta çağını geliştiren önemli bir imparatorluk olduğu için dünyada önemli bir güçtü bence. Osmanlının bu özelliklerini örnek almamız gerekirken bizim yaptığımız gerileme dönemindeki gibi medreselerde sadece din ve dini bilimlerin okutulması ve bunlara ağırlık verilmesi işte övdüğümüz modeli bile yanlış örnek alan bir Türk toplumu olarak uyu güzel Turkiyem :)

1|1
    3|1
    • Padishalarin arasinda egitime deger veren sadece tek bir Padisha vardi oda Fatih Sultan mehmet.

Hatirlatmak isterim. Osmanli gelisemedigi ve dine tutundugu icin yok oldu.

Din ve gelisim münkün degil. Bunu anlamaniz gerekir.

• Batı dinden değil cehaletin getirdiği anlamsız baskıdan kurtulduğunda gelişti. Batının yüzde 80i Hristiyan değil ateist olurdu bu mantıkla bakarsan. Ayrıca batının gelişmesindeki asıl sebep dinden kurtulmuşluk değil Osmanlının zamanında yapmadığı sömürü ve kolonileşmelerden dolayıdır. Her ne kadar şuanki görüşüne katılmasam da gelişmenin önündeki engellerden birinin din olduğunu bu konudan bağımsız bir şekilde söyleyebilirim.

• Avrupadaki Hristiyanlar Dine okadar bagli degiler artik. Ben Evrim Teorisine inaniyorum diyen Hristiyanlar var orda.

• Bir zamanlar 3 kıtaya hükmetmiş Türk imparatorluğu olduğu için gururlanıyorum. O zamanlar teknoloji, askeriye, sanat vs hep başı çekiyormuş.. Tarih okumak hoşuma gider benim de.

Youtube'dan Tarihin Arka Odası Kılıç ve Ok bölümlerini izlemeni tavsiye ederim. Tabi Murat Bardakçıoğlu'na tahammül edebiliyorsan :D

1|1
    1|1
  • Sanatini severim, baskada sevilecek bir tarafi yok.

Osmanli Türklere nekadar eziyet etti senin haberin varmi ? Türklerin kültürünü caldi ve onlara Arap kültürünü zorladi.

Tahtaya gecmek icin Baba, kardes ve abi öldüren katilerden öte degiler.

Halk dinlen ezilirken Padishalar, sarap ve diger ickiler icerdi.

Yok olmasi Türkler icin büyük bir zaferdi.

3|1
    2|3
    • padişahların hepsi değil çok az bir kısmı içki içmiştir ve son dönemlerde içki yaygınlaşmıştır ondan önce içki içme diye birşey yoktu

ve Osmanlı zaten Türktü ve asimilasyon diye bir şey olamaz kaldıki biz balkanları bile asimilasyona zorlamadık ve öyle birşey yapmadık onun için şimdi balkanlar hristiyan

tahta geçmek için kardeş öldürmek değil devletin bekası için bu gerekliydi

ve Osmanlı yok olmadı

• Yanlis bilgiye sahipsiniz. Umarim yakinda aydinlanirsiniz.

• Çok şükür tarimi biliyorum OSMANLI hayranlık duymamak elde değil zaten 623 yıl bir saltanat sürmüş tek aile ile yönetilmiş bir devlete tüm dünyanın hayran olduğunu görmem mümkün 1 yıl boyunca okulda Osmanlı dersi aldık benim sevdiğim yönü şudur ki .. Hoşgörü -Adalet işte Şanlı Osmanlıyı ayakta da tutan bunlardır.

0|1
    1|1
  • Osmanlının yıkılışını severim en çok. Ayrıca Osmanlı döneminde din ve dil ayrımı yapılmadığını, herkesin eşit olduğunu söylemek zor. Yezidiler defalarca toplu katliam yaşadılar. Süleyman döneminin şehülüislamı Ebu Suud, "Alevilerin canı, malı, namusu helaldir" diye fetva vermesi, Celali ayaklanmalarına bulaşmış herkesin ve hatta onların çocuklarının öldürülmesi, fethettikleri yerlerin yağmalanması, kadınların köle olarak alınması, çocukların kaçırılıp devşirme yapılması, batı kadar olmasa da köle ticaretinin de yapılması, halkın vergilerle nefes alamaz hale gelmesi, sefil düşen halkın ellerindeki son arazileri de tefecilere ve toprak ağalarına kaptırması inkar edilemez gerçeklerdi.

Cumhuriyet devirmi ardından toprak ağalarına dokunan oldu mu, maalesef olmadı. İnönü toprak reformu yapmaya çalıştı ilerleyen dönemlerde, o da Menderes engeline takıldı.

0|1
    0|1
    • Ayrıca Araplar da Osmanlı'yı pek sevmezdi. Misal, Filistinliler hastaneleri, parkları ilk defa İsrailliler'den gördüler.

• Roma İmparatorluğu'nın (daha doğrusu parçalanma ardından ömrü 1200 sene olan Doğru Roma yani Bizans İmparatorluğu) Osmanlılar'dan çok daha önce zayıfladı, Latin saldırıları, üstüne Haçlı Seferleri bitap hale getirmişti adamları. Sırp ve Osmanlı Beyliği ile savaşları Bizans'ı yok olma aşamasına getirdi.

• Sanki haçlı ordusu bizansla savaştı haçlı ordusu Türklerle savaşmak için bizans üzerinden anadoluya gidiyordu ama bu bile Türkleri engelleyemedi.

Bizansın zayıflamasını göz önüne alırsak Türkler Malazgirt ile anadoluya girmeye başlayınca bizans zayıflamaya başlamıştır yani bizansı asıl olarak zayıflatan ve yıkan Türklerdir.

Anlayacan ha Osmanlı ha Selçuklu ha Anadolu selçuklu devleti bizim atalarımızdır ve sen bu tarihi ve bu medeniyeti sevmiyorsan eğer kendini Türk olarak nitelendirmeyeceksin

• 7 cihana hüküm saldık, tüm dünya bizden korkardı.. İşte bu yönünü seviyorum.

Asimilasyon yapsak belki daha da güçlenirdik, kim bilir?

cut.

2|1
    1|0
  • Kesin ve net olması kurallar belli. Türkiyede'ki hukuk kuralları gibi değil...

0|2
    2|0
  • yıkılmış olmasını seviyorum.

2|1
    2|3
  • Hırsızlık yapanın eliyle yaptıysa elinin kesilmesi ve hırsızlık olayının çok az nerdeyse yok denecek şekilde az olması

1|2
    1|1
    • Öyle birsey yoktu. Hirsizlik hala yaygindi. Ser cezalar hirsizligi yok etmiyor ve insanlarin ellerini kesmek özelikle hirsizlik yaptiklari icin insanliga haykiri.

• Bir zamanlar dünyayı titretmiş olması koltuklarımızı kabartıyor.

0|1
    0|0
  • osmanlı türkleri araplaştırdı kanuni'ye kadar hayır kanuni'den sonra 2. abdülhamid hariç evet. kanuni ve öncesi

abartmak az kalır. destandır, efsanedir ki o efsane kanuniden sonra kaç yıl sürmüştür.

2|2
    1|0
    • hayır Türkler araplaşmadı abdülhamit dine bağlı bir padişahtı ve ümmetçiliği savunuyordu ve bencede doğru olan oydu ama ümmetçilik başarısız oldu

Osmanlı efsanesi ne zaman bittki o halen efsane onu tarihle kimse anlatamaz o bu dünyaya sığacak bir devlet değil ve efsanesi devam ediyor sonsuza kadarda devam edecek

• araplarla ümmetçilik olmaz barbarosun hatıratlarını okuyabilirsin orada araplardan çok iyi bahseder 14-15 yüzyılda ümmet dediğin insanlara italyan şovalyeleri türk başına 50 altın veriyorlardı bunları ben söylemiyorum

• Geleceğe bakmalıyız

0|1
    0|1
  • 72 milleti idare etmesini bildi

1|2
    3|0
  • Osmanlıyı sevmiyorum sevmek zorunda da değilim.

0|0
    0|0
  • Molla Fenari ve yıldırım Bayezid'in hikayesini oku bir kez daha hayran olacaksın..

0|1
    2|0
  • çok büyük devlettir. biraz arşivle haşır neşir olmuş (sadece türk arşivini kastetmiyorum), ana kaynaklardan tarih okumuş herhangi bir insan bunu rahatlıkla görebilir. kendisinden önce gelen bütün türk devletlerini bir kefeye koysanız, osmanlı'yı da diğer kefeye koysanız, osmanlı yine de daha ağır basar. osmanlı'yı ancak roma ile, romanın ardılı bizans ile, bir zamanlar üzerinde güneş batmayan ingiltere ile veya bugün ki amerika ile mukayese edebilirsiniz.

0|0
    0|0
  • Osmanlı şerii hükümlerle yönetiliyordu laiklik anlayışı ise yoktu ama yinede günümüze göre zarafetli tarafları vardı daha doğrusu anlamlı demeliyim.Ne bileyim bir insanın azından çıkan söz daha değerliydi Teknolojinin getirisi olmadığından o zamankiler ağızdan çıkan söze daha bir ehemmiyet verirdi.Sabahları kahvaltı bir arada edilir akşam yemekleri bir arada yenir sonra isteyen istediğini yapardı. Hasta biri varsa eğer evinde kapının pencerenin önüne kırmızı bir çiçek koyardın sucu bağırmaz çocuklar başka yerde oynardı.Şakalar eğlenceler farklıydı dönemin içinden yani o zamandan bakarsan bunlar en modern espirilerdi.Şimdi bize yapsalar ne olduğunu anlamayız..İnsanlar hoşgörü içinde yaşar birbirlerine saygılı olur herşeyden önce içlerinde insan sevgisi taşırlardı.Ben egede yaşıyorum yazlığımın yakınında iki yakın köy vardır.Biri terk edilmiş eski rum köyü diğeri hala dolu olan bizim köy.Yaşlı bir amcayla konuştum 100 e yakınmış.Eskiden o köydekiler bir müslüman düğününe gelir yer içermiş aynı şey bizimkiler içinde geçerliymiş. Hiç görmediği bir şeyi özler mi insan hayır.Hissetiğini özler insanlığı hissetiğim için o zamanın şerii hükümleri haricinde bir çok zarif tarafını da özlemiyor değilim.

0|1
    0|0
Yükleniyor...