Türkiye'de bisiklet yollarının yaygın olmamasının sebebi nedir?

Pek çok ülkede bisiklet diğer ulaşım araçları kadar kullanılıyor...İşe,okula vs. gitmek için.Türkiye'de ise ekonomik olmasına rağmen bisiklet ulaşım aracı olarak pek kullanılmıyor.Şehirlerde bisiklet yolları yok...

Bunun sebebi ne olabilir sizce?

Bisikletlere ayrı yol olsa,her yerde bisikletleri koymak için yerler olsa günlük hayatta bisikleti kullanır mıydınız?

link

link

0|0
8|37

En İyi Erkek Görüşü

• Bisiklet kullanmak bence bir medeniyet göstergesidir. İşte sorunun cevabı bu kelimede saklı "MEDENİYET" Sence bu coğraftada var mı ?

1- Türkiye'de Otomobil ulaşım aracı değil, statü göstergesi ve erkekliğin ispatı olarak kabul gören bir araç, hem kadınlar hem erkeklerce, Bisiklet kullanan adam Adam değildir bu ülkede

2- Bir erkek için kolay olabilir de, özellikle İstanbul'da bile, bir kızın bisikletle Mecidiyeköy'den Levent'e bisikletle gittiğini düşünemiyorum, başına gelmedik kalmaz yolda, Türkiye'nin geri kalanını sen düşün artık. Hatta belki hatırlarsın, İtalyan barış elçisi bisikletle bütün İtalya'dan buraya kadar başına hiç bir şey gelmeden gelmişti,daha Gebze'de tecavüze uğrayıp, öldürülmüştü...

3- İzmir ve belki bir kaç şehrin belediyesi dışında bisiklet yolu yapan belediye yok, yani yönetimlerde desteklemiyor öyle birşeyi.

4- Tembellik, şimdi kim sabah sabah, uyku sersemi, bisiklete atıcakta, işe gidene kadar pedal çevirecek, çağır taksiyi, git işe, tabi maaşın yarısını yola ver, ama olsun, yorulmayalım :) :)

İşte anladın mı Meriç Nehri sadece 2 ülkeyi değil, Medeniyet ile ilkelliği de birbirinden ayırıyor, o yüzden Türkiye'de bisiklet kültürü biraz zor malesef, keşke bunu anlayacak kadar medeni olabilsek.

Sorduğun çok güzel ve duyarlı soru için de ayrıca teşekkür ederim.

2|3
    0|1
    • Söyleyecek bir şey bırakmamışsın mübarek. Ellerine sağlık...

• sende haklısın video yu izledim arkadaş bu insanlara söyliyecek kelime bulamıyorum sırf yani i*nelik olsun diye arkalarından bağırıyo biri de. ayrıca neyini bekliyosa onların dingil ya :D zaten kırmızı yanıyo otobüs 2 metre gidemedi diye mi biz onları mı beklicez diyo :D

Erkekler Ne Diyor 36

• Kültür ile alakalı.

Daha bisiklet kültürü oturmadı.

Bisikletseverlerin birlik olması ve yol istemesi lazım

Tabi bisiklet icin de bisiklet trafik polisi lazım. yoksa bütün yayalar o yolda yürür.

Kısacası Motor kültürü bile yokken bisiklet kültürü oluşması icin egitim şart

2|0
    0|0
  • Sürücüler. Kesin milletin üzerine sürer diye :) Bazı yerler de yeterli kullanım olmayacağı için. Ama yurtdışındayken 45.dklik bir yolu bisikletle gidiyordum. Gayet rahat ve güzeldi. Ormanlık alanın içinden geçmenin zevki bir başka. Tabi her inişin bir de çıkışı var:)

2|0
    0|0
  • Türkiye'de olsa bile insanlar arabalarını park eder. Engelli yoluna park ettikleri gibi. Toplumumuzda duyarsız insan çok maalesef.

2|0
    0|0
  • İsveç'i bu nedenle kıskanıyorum. Ayrıca her türlü yol imkansızlığına karşı bir buçuk aylık bir tura çıkacağım yazın. Hem her şeyin mümkün olduğunu göstermek adına; hem de bisiklet yollarına ihtiyacımızın olduğunu göstermek adına...

1|0
    0|0
  • Carpik kentlesme öyle büyük rampalar vaki sanirsinki allahu ekber daglari buralar eskinden dagmis zaten istanbulun özelikle bizim varoşlar bölgeleri böyle bu dik rampalarda degil bisiklet arabalar bile bağira bağira cikiyor eksozlari patliyo neredeyse

2|0
    0|0
  • Ben bu bisiklet yollarını en iyi konya'da gördüm şehrin heryerinde her ana caddesinde bisikletler var ve belediye çoğu yere belediyeye ait bisikletler koymuş konya'da el-kart denilen kart ile yanı akbil gibi birşeyle alıyorlar kullanıyorlar. Ama Türkiye'de arabaya saygı yokki bisikletciye saygı göstersinler ezer geçerler..

1|0
    0|0
  • Tabi kullanırdım ama yok malesef yolda giderken çılgın bir kamyon şoförü o bisikletide benide bit gibi ezebilir altındaki o canavarla,ayrı yol yapılırsa kullanırım tabi.

2|0
    0|0
  • Türkiyenin pek çok şehrinde aslında güzel bir değişim var bu anlamda.. Eskişehir de bir hayli önde bu projelerde.. link

Ama o yollarda Kordonboyu sefası yapan yayalar bisikletlilere "ne işin var burada, yola çıksana" der gibi bakmaya devam ettikçe olayın oturması zaman alacak gibi :)

1|0
    0|0
    • Olsun bir yerden başlamak lazım ne mutlu ki başlayanlar var :)

• O anlamda güzel elbette..

Sonuçta 2 kere silme sollanınca teyzeler de anlayacak aslında kendilerinin yanlış yolda olduğunu :)

• bunun sebebi o diğer ülkeler kafa zamanında basmış ki şehir yapılaşmasını yaparken onu da eklemiş durumları iyi ülkeler tabi bunlar başka dertleri yok.

bizim ülkemize gelecek olursak açlıkla savaşla boğuşmaktan şehir yapısına önem vermemişler zaten para kısıtlı bide önüne gelen gece kondu kondurmuş yolları da evlere göre koymuşlar aslında tam tersi olması gerekirken. yani ülkemiz pilansız geliştiği için bu haldedir.

0|0
    0|0
    • Durumları iyi ülkeler demen yanlış bence çünkü Tayland Malezya gibi ülkelerde de bisiklet çok kullanılıyor.

• Abi, başka derdi yok dediğin ülkeler, biz horul horul uyurken, 2.Dünya Savaşı'nı atlatıp, yerle bir olmuş ülkeler, özellikle Japonya 2 tane atom bombası yedi, ve yine bizden çok çok ileriler. Bu olay tamamen medeniyet seviyesi ile ilgili...

• link

Şekil A, Vatandaşın bisikletliye bakış açısı... gerçi bakış açısı insanda olabilecek bir şey...

• Sorun şu ki yollar çok dik yani bisikletle çıkmak gerçekten zor ama bu bahane olamaz tabi ki. Bisiklet ufak bebelerin sürdüğü bir alet olarak görülüyor. bunun yüzünden bisiklet alamadım zaten sen çocuk musun ne yapacan bisikleti lan her gün 2 lira dolmuşa veriyom :D Bisiklet sürmek hem çok zevkli abi ya :D

0|0
    0|0
  • birden fazla nedeni var.

birincisi milletimizin kıçını arabaya koyma merakı ve bisiklet kültürünün olmaması.

bunun dışında anadolu'nun ve istanbul'un genelde tepelerle dolu olması (konya'da, eskişehir'de mesala bisiklet kullanan çoktur), şehirlerin çoğunun plansız olması ve 2013 yılında bile yöneticilerin "plan değil pilav" mantığı ile hareket etmesi, yaya kaldırımlarının bile daha düzgün olmayışı.

0|0
    0|0
  • çarpık kentleşme.bizim park kültürüde sakat

0|0
    0|0
  • çunku turkiyede 18 e girer girmez ehliyet alan gencler sonra direk faça şahinini alıp egzozunu takıyor kız peşine düşüyor :D

0|0
    0|0
  • yoldan geçen motoru bile siklemiyolar trafikte sen bisiklet diyosun. oraya baya bir yol var daha kardeşş

0|0
    0|0
  • Bizim yollar sahil yolu hariç bisiklete müsait değil bence. Her yer bayır dağ tepe insanın canı çıkıyor. lastik patlama olayıda cabası

0|0
    0|0
  • kullanmazdım bisiklet filan

0|0
    0|1
  • çünkü çocuk işi olarak görüyolar bisikleti

0|0
    0|0
  • 1. link yanılmıyorsam Berlin.

2. link ABD olabilir.

0|0
    0|0
    • 1linkte barcelona olduğu yazıyor.2.link neresi bilmiyorum çünkü yazıp aradım rastgele gelenleri aldım filanca ülke diye bakmadım.

• İstanbul'da yaşıyorum ki en büyük şehir burasıdır bence.Ama ulaşım amaçlı bisikletin kullanıldığını pek görmedim aksine küçük yerlerde özellikle de sahil kasabalarında epey kullanılıyor.

• Ben de ulaşım amaçlı bisiklet yolu görmedim.

Spor ve eğlence amaçlı gördüm.

• yıllardır İzmir büyükşehir belediyesine aynı şeyleri söylüyoruz malesef hep avucumuzu yalıyoruz

0|0
    0|0
  • Bisiklet kullanıcı dışında kimseye para kazandırmaz da ondan.

0|0
    0|0
  • halbuki devletimiz yol yapmaktan baska uzmanlik alani pek yoktur . bisiklete yonlendirmek lazi ..

0|0
    0|0
  • celik jantli beyaz sahin kullanmak varken ne bisikleti. seklimi var bisikletin.

0|0
    0|0
  • yeterince kullanan yok olsa bile birlik haraket etmemekten kaynaklaniyor sen talep edeceksin ki olsun

0|0
    0|0
  • Araclara dogru duzgun yol yok .bunun ici psiklete ayiricak yerimiz yok..ayrica sehirler goc almaya devam ettigi surecede araclara bile yer kalmiycak.

0|0
    0|0
  • Türkiyede tren yollarının yaygın olmayışıyla aynı sebepten ötürü

0|0
    0|0
  • çünkü genelde bisikletin bir kültür olmadığı düşünülür

0|0
    0|0
  • Yollarda yama dolu (=

0|0
    0|0
  • Yapilasmanin dogaclama olmasi :-)

0|0
    0|0
  • istanbulda sahilde yapılıcak denize dogru bir cıkma yapılarak

0|0
    0|0
  • akp yol yapar ama kendisi için

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    6

Kızlar Ne Diyor 8

• Özellikle de Istanbul'da bisiklet alanları hiç yok denecek kadar az. Bunun nedeni de belli aslında. Insanların birbirlerine saygıları yok, sürekli aceleciler ve "hemen yetişmeliyim" diye bakıyorlar olaya. Böyle olunca da birçok insan gözden kaçıyor. Yayaya bile gereken saygı verilmez iken bisikletliye tahammül edeceklerini sanmıyorum.

Bunun için en elverişli illerin ya da ilçelerin olduğu yerlerde bisiklet sürmek en mantıklısı. Adalar'a gitmeden bisiklete binemez olduk. Izmir'de olduğum zamanlar her yere bisikletle çıkardık. Orada bu tür faaliyetlere gereğinden çok öncelik tanıyorlar.

Ancak bu Istanbul'da namümkün ma miel...

2|0
    1|0
    • Bugün metrobüsle gelirken gördüm "bisiklet yolu isteriz" yazılmıştı bir yere...Düşündüm,neden kalabalık pek çok şehirde bisiklet bu kadar çok kullanılırken biz de yok diye.Kendimce bulduğum cevaplar yeterli gelmedi bir de buraya sordum...

Bisiklet yolunun alt yapısı oluşana kadar ben yaşar mıyım bilemiyorum,pek ümitli de değilim açıkçası.

• O metrobüsün geçtiği yerlerde yaş, olmaz sanmam. Ancak bisiklet sürmeyi bu kadar çok seviyorsan, Belgrad Ormanı'nda gerekli alan ve şartlar var mon ami. Üstelik kırmızı toprakta. Ben haftasonları giderdim bazen. Bi' ara tekrar gitmeyi düşünüyorum arkadaşlarla. Haber veririm, arkama atlarsın. Uçururum seni bu şehirden <3

• Bisiklet sürmeyi sevmek ayrı mon ami,ben tamamen bisiklet ulaşımından bahsediyorum...mesela evime yakın yerlere bisikletle gidebilme ihtimalimin olmasını isterdim.O zaman trafik azabilirdi ve insanlar kendi kas gücünü kullandığı için daha sağlıklı olabilirdi...

• sanırım sebebi alakasız yapılaşma.okullar işler ve evler çok uzak. yurt dışında böyle değil diye duydum.küçük küçük kasaba şeklinde imiş genelde ülkeler. bir de trafik sorunu var tabi.kural tanımıyor bizdeki şoförler

2|0
    0|0
  • Lisede okulum eve pek yakın sayılmamasına rağmen gidiceğim yolda kaldırımlarda insan olmamasına güvenerek bisikletle giderdim :)) biraz tehlikeli ancak çokta eğlenceliydi o yüzden yapılsa mutlaka kullanırdım

0|0
    0|0
  • her yer yokuş bence onun da etkisi var.

0|0
    0|0
  • çünkü milletvekilleri,onların eşleri,çocukları bisiklet kullanmıyolar en düşük range rover kanki.

0|0
    0|0
  • Bizim halkımız bisiklet sürer mi ya araba varken :D

0|0
    0|0
  • yeryüzü şekilleri

ankarada kolaysa kızılaydan orana bisikletle çık

0|0
    0|0
  • karayolları daha yeni yapılandı bizim ülkemizde...

bisiklet yolarıda yapılmaya başlanır elbet...:)

0|0
    0|0
Yükleniyor...