Çocukluğunuza ait hafızanızda yer eden bayram anılarınız neler ?

İnsanların tatile çıkmayıp şehirde kaldıkları, akrabaları ve ahbaplarıyla bayramlaşmak için onları evlerine misafirliğe gidip sonra kendi evlerinde iade-i ziyaret bekledikleri,kaybedilen yakınların mezar ziyaretleri,kapılarda beliren çocuklar ve daha niceleri...Geçmişe dönüp bakıyorum da artık o kadar farkedemiyorum bayramın geldiğini...Belki bunun sebebi bayram sofralarından eksilmiş olan sevdiklerim ...Belki de artık en fazla 2 sms e sığan bayram tebrikleri...Özlüyorum çocukluğumun bayram sabahlarını...Peki siz neleri özlüyorsunuz çocukluğunuzdaki bayramlardan ?

Hepinize sevdiklerinizle mutlu bir bayram geçirmenizi diliyorum...

Teşekkürler...

0|0
4130

En İyi Kız Görüşü

• Arefe günü mezarlığa giderdik, dedemi ziyaret ederdik, tüm ölmüşlere dualar okurduk. Bayramın birinci günü ilk önce anneannemleri ziyaret ederdik, el öperdik. Sonra amcamlar bize gelirdi, akşam beraber yemek yer ve geç saatlere kadar sohbet edip eğlenirdik. Sonraki gün de uzak yerlerdeki akrabalarımızı ziyaret ederdik. Ne güzeldi...

Çocukken bayramlıklarımı başucuma alıp uyumak ne kadar da huzur vericiydi. O gece, nasıl sabah olacak diye heyecandan uyuyamazdım bile. Sabah olur olmaz, kahvaltıdan önce giyinip hazırlanırdım. Şimdiyse bayramlık alma telaşı bile yok. Zaten eski bayramların tadı da yok.

En çok da dedemi özlüyorum.

5|10
    5|2
    • Sabah erkenden kalkar dedemle beraber bayram namazına giderdik...Namazdan sonra mutluaka bir pastahanede alırdık soluğu...Kışın sahlep yazın limonata olurdu mutlaka...Ve sınırsız kuru pasta...Ben dedemi bir bayram arifesinde kaybettim..O günden bu güne artık bayram namazı sonrası içtiğim sahleplerin,nimonataların tadı aynı değil...

• Bu 4 eksiyi neden atmışlar ? Ne var bunda anlamadım lan

• Eksileyecek yer arayanlar işte :)

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Kızlar Ne Diyor 40

• Bir bayram arefesi annem teyzemlere gitti; sabahına kurban kesecekler. Yaşım o zamanlar 12-13. Ablamda 18inde. Babam sabaha karşı eve geldi; içmiş içmiş birileride dövmüş bütün parasını gasp etmiş. Neyse tabi bulmuş evin yolunu, acısını kimden çıkaracak? Bizim odaya daldı, önce ablamı dövdü sonra beni. Sonra şekerlik hazırlamıştım, onu duvaara fırlatıp kırdı. Annem gitmeden sarma sarmıştı; tencereyi ters çevirip halının üstüne boşalttı. Bütün tabakları bardakları kırdı. Sonra annemi aradı; kızları öldürücem gel de kurtar yapabiliyosan diyip kapattı. Saat bu arada sabahın 4 ü falan. Annem apar topar eniştem ve dayımla eve geldi. Sanki bizim kabahatimiz var gibi dayım da babamı pofpoflayıp gitti.

Herkese hayırlı bayramlar.

0|3
    2|0
    • Bazen aptal babaların yüreği öpülesi kızları olabiliyor. Babandan iğrendim. Olanlara üzüldüm.

Seni güçlü ve sağlam duruşundan ötürü tebrik ederim. Bayramları güzel anılarla süsle, kötüler daima kötü alır. Anmadıkça da kendi çöplüğünde kaybolur gider.

Güzel bayramın olsun.

• uzuldum ...

• Sana da hayırlı bayramlar...Umarım bundan sonraki bayramlara dair anılarının hepsi güzel olur...

• Mutsuz, eksik, yarım bir bayram geçiriyorum içimde bayram eden bir çocuk da yok...Düşündüm uzun zamandır güzel bir anım da yok bayrama dair...

Ne küsler barışıyor, ne gidenler geliyor, ne 3 kuruşluk mutlulukları bayram diye bırakıyorlar avucumuza...

Öyle eksik, öyle yarım, nice bayramlar gördük ve aynı yavanlıkta nice bayramlara...

Hayırlı Bayramlar dilerim. Mutlulukla...

1|3
    2|0
  • Topladığım bütün harçlıkları kaybederdim. Aslında kaybettiğimi sanırdım.

7-8 bayram boyunca bu böyle sürdü.

...Derken yanlış hatırlamıyorsam doğum günüm olması gerekiyordu. Bir gün kardeşim elindeki kubrasıyla geldi yanıma. Ben de o sıralar bazı nedenlerden dolayı ailemin yanından ayrılacaktım. Izmir'de yaşayacaktım, teyzem ile beraber. Abla dedi, bunlar senin. Önce kendi harçlıklarını veriyor sandım. -ki öyle de oldu-

"Ne bunlar ablacım?" diye sordum. Bunlar senin ve benim paralarım dedi. Önce gülümsedim. Arada kumbarasına para bırakırdım. Onlardan söz ediyordu herhalde diye düşündüm. "Gerek yok bir tanem, benim param var" dedim. Bunlar da senin abla. Hani bayramlarda sürekli kaybettiğini sandığın paralar vardı ya, burada onlar da var dedi. Aradan epey zaman geçtiği için pek üstelemedim. Gülümseyip sarılmıştım şapşala.

Bayramlar benim için özel bir anlam taşımadı hiçbir zaman. Yalnızca ailemden uzakta olduğumda böyle birkaç anı canlanır gözümde. O anlar gerçekten özel. Yoksa bayrama anlam yüklemiyorum. Anlam yükleyecek anılarım var...

Uzun oldu ama paylaşmak istedim.

Bu fırsatı tanıdığın için teşekkür ederim.

Sevgiyle...

0|2
    2|0
    • Mutsuz anılar daha akılda kalıcı oluyor. Çocukluğumun bayramlarını hiç sevmedim; inşallah gelecek bayramlarım güzel olur.

Bayramın güzel olsun.

• Asıl paylaştığın için ben teşekkür ederim... = )

• valla şimdi bayramını kutladığınız teyzelerinizden,halalarınızdan,amcalarınızdan,dayılarınızdan felan filan harçlık beklemiyorsunuz tabi ama çocukken hep beklemişsinizdir bide en çok harçlık vermesini beklediğiniz kişinin vermemesi sonucunda içinizden ettiğiniz çocuk bedduaları benim aklımdan çıkmayan olaylardan bitanesi

4|4
    2|0
  • Hanım adlı bir teyzeyi ziyarete gitmiştik.Garipti ilk defa o gün elime bir mendil verdi.İçi dolu ve işlemeli hoş renkli bir mendil.Bende teşekür edip anneme vermiştim.Evladım aç dedi. Geri alıp açtım ve içinden küçük küçük bir poşetin içinde akide şekeri harçlık ve küçücük bir kalem çıkmıştı..

Hala bayramlar geldiğinde o akide şekerinin tadı o işlemeli mendil ve küçücük incecik o kalem aklıma gelir.. (: Ve bir gün evlendiğimde kendi çocuklarıma da aynen o ismini garip bulduğum ninenin yıllardır sürdürdüğü adeti uygulayacağım.. (:

0|2
    2|0
  • 7 kiz henuz 9-12 li yaslari arasindayiz tum mersini karis karis gezdik sirf degisik sekerler toplamak icin carsidan girdik hic görmedigimiz semtlerden cikmistik. bir zile vurduk bir kadin mi adammi hatirlamiyorum kapiyi acip bizimle kavga etmisti. niye geldiniz dio bayrama geldigimizi söyledik. bizi dövmedigi kaldi sizi simdi ben kacirsam kimin ruhu duyar beni taniyor musunuz neden tanimadiginiz evlerin ziline basiyorsunuz kendi tanidiklarinizin evleri yetmiyormu vs demisti. kapiyida suratimiza kapatmis seker vermemisti. bizde kufr ede ede cimri diye diye ayrildik o binadan. simdi dusunuyorumda gercekten söyleyen iyilimizi dusunupte konusmus bizi iceri alsa kacirsa kim duyar hickimse... her bayram beraber dolastigim arkadaslarimida cok özledim cogu evlendi cocuklari bile var 5 i evli cocuklari bile var 2 side okuyorlar görusmuyoruz tabi ama annem sagolsun bildiklerini anlatiyo cocuk olmak bambaska

0|1
    2|0
  • kucuken herkesin evine giderkik, cogusunu tanimazdim bile, :D harclik ve seker baska birsey zaten, bayramlik alisverisi ailecek :D bana mi oyle geliyor yoksa ozaman havanin kokusu bile farlkiydi huzur vardi sanki :) simdi eskisi gibi deyil

0|1
    2|0
  • Anıları boşverelimde en azından mutluyduk heyecanlıydık şimdi zerre yok .

2|1
    2|0
  • kuzenlerle topladığımız paraların miktarını yarıştırırdık odada oturup =D Miktarı eşit çıkarsa bu defa da eskiliğine yeniliğine göre hava atardık birbirimize "en gıcır para benim" diye havalara atardık falan ne safmışız ya şimdi hatırladım da gülüyorum yine aklıma geldi o manzara =D

0|1
    2|0
  • çocukken şeker toplarken bir kadının ziline1 kez değilde 2 defa bastık diye bize demediiğini bırakmamıştı şekerde vermemişti köpek bak sinirlendim şimdi.

0|2
    3|0
  • bugün bayram şarkısıyla uyanmak

1|1
    2|0
  • evet.daha dün sordum bayram ne zaman la diye.hiçbir hazırlık bir telaşe bir çosku yok.hatta bayramları ben hıp sedece el ayak yalamak nediye.evde oturmak hiç gelmadece el ayak yalamak nediye.evde oturmak hiç gelmeyecek misafir yolunu gözlemek ne diye.fetme giller bize gelmedi biz neye gidahh diye hasetlenmek ne diye.ben bayram olsun istemiyorum

0|1
    2|0
    • eyyygg!cümle biraz anlamsız olmuş ama farkettim klavye komut algılamasında yavaşlamış

• sana katılıyorum telefonla atılan smsler varken gerek duyulmuyor kalkıp gelmelere bende cok mozluyorum o bayramları

0|2
    2|0
  • karsı komsumuzun kızıyla seker toplamaya cıkardık sekerlerimizi bir posete koyardık sonra da eve gelince paylasırken kavga ederdik :/

1|1
    1|0
  • Aile baglantisini özlüyorum, sevgiyi özlüyorum.

Simdiyse etrafimizda ki herkes degismis. Sadece yalan, dolan, kiskanmalar var. Herkes uzaklasmis birbirinden... Kim bilir belkide kücüktüm o zamanlar hic bir seyin farkinda degildim o zamanlar. Cok iyi hatirliyorum o zaman tek derdim, seker ve oyundu..

0|1
    2|0
  • Kırmızı elmaşekeri çantam.

0|1
    2|0
  • Rahmetli anneannemle beraberdik aile büyüğü o olduğundan herkes bize gelirdi.Şimdi hepsi geçmişte kaldı

0|1
    2|0
  • Bi tanıdıgımıza bayram ziyaretine gittigimizde ordaki teyzenin beni 'ayy canım ne kadar tatlıymışsın böyle, şu yanaklara bak' demesinin ardından nazar boncugumun toz haline gelişini izleyip,nazara inanmaya başladım..

0|1
    2|0
  • Önce evdekilerle bayramlaşırdım sonra abim bizi babamın evine götürürdü bayramlaşmak için...

0|1
    2|0
  • Babam kıyafet göndermişti 3 kattı üst tarafı. Annemle kavga etmiştim ben bunu üste giyicem diye meğer o alta giyinilirmiş.

0|1
    2|0
  • Kızlar Devam
    20

Erkekler Ne Diyor 30

• o yıllarda sarı cat botlar ve şişme yelekler türkiyede yeni yeni moda oluyordu babama o ayakkabıyı ve montu aldırmak için çok uğraşmıştım himine binbir türlü laf etmişti yanılmıyorsam 1996 yılıydı o zamanlar şimdiki gibi heryer avm değildi olm ohooo <3

0|1
    2|0
  • bayram sabahı camiye giderdik babam ben abim tabi ozamlan ufaktım ben 7-8 yaşlarında eve gelince yemek hazır olurdu yemeğemizi yerdik bayramlaşmaya giderdik en büyüğümüzden başlardık dedeimizden ninemizden ellerini öperdik yıl 2013 şimdi ne dede nine kaldı nede öpülcek el :(

0|1
    2|0
  • küçüktük arkadaşlarla aşşağı mahalledeki apartmanlara girip şeker felan topluyorduk :D aşşağı mahallenin çocukları geldi işte bu mahallede toplamayın buralara biz gircez felan dediler .D çocuklar bizi apartmana sokmuyolar sonra ben içlerinden bitanesini bağıra bağıra dövmüştüm diğerleride korkup kaçmışlardı :D şimdi kardeş gibiyiz hepsiyle.

0|1
    2|0
  • Harçlık toplucam düşüncesiyle sevinirdim ve topladığım harçlıklarımla ufak metal arabalar alırdım :)) Çocukluumuzun sokakda geçtiği son nesildik. Şimdi bakıyorum çocuklar herşeyi biliyor evden dışarı çıkmamalarına rağmen.. ayrı bir tadı vardı çocukluğumuzdaki bayramların ..

0|1
    2|0
  • Hepsi her bayram neredeyse

0|1
    2|0
  • köye giderdik bayram günleri .. amcamlar halamlarla köyde anneannemin evinde kalırdık. sohbet ordan oraya çekilir gece yarılarına kadar uzanırdı . biz üç kuzen sobanın etrafında oyalanır sohbet ederdik. bayramın bir kış gününe denk geldiğini hatırlıyorum . salon dışında evin her tarafı buz gibi olurdu . o salona girdiğimde o sıcaklıgı hissedip salondaki kalabalığı görmek beni güvende hissederdi. aksamlar çökünce vakitte yatma vakti olunca yer yatakları serilirdi herkes yanyana dizilmiş yataklarda uzanırdı cok mutlu olurdum annemle ablamın arasında uyurken. aklımda babaannemin çok bayramlar göresin lafının bir ömür silinmeyeceğini de düşünüyorum

0|1
    2|0
  • Kızkaçıranla oynardık, sonra füze

Belki para veren olur diye şehirdeki tüm kapıları çalardık

0|2
    2|0
    • O füzeleri ben çok iyi hatırlıyorum...Hatta bir kez giriş katta oturan bir teyzenin evine uçurmuştuk = )

• kız kaçıranı herkes bilmez.

nerelisin sen?

• dediğim gibi herkes bilmez

hele ki yeni versiyon gençlik :)

• bi binaya girdik şeker topluyoz adam arkadaşlarıma para bana şeker vermişti üst kat terastı turşu bidonları vardı kapısındaki ayakkabıları turşu bidonuna koymuştum çocukluk işte o günlerimi özlüyorum :D

0|1
    2|0
  • sabah erkenden şeker toplamaya çıkardım bazı komşularda para verirdi o paralarla topril alırdık arsalarda patlatırdık boncuklu tabanca ile savaş yapardık :D hey gidi günler hey

0|1
    2|0
    • Yalnız bütün erkek çocukları olarak aynı bayramı yaşamışız...Torpil kız kaçıran boncuk tabanca...Aynı mahalleden miyiz biz ya ? Merak etmeye başladım şimdi = )

• hiç unutmam elimde oyuncak bir silah vardı ama ucunda sarı tıpa gibi birşey vardı silaha bir plastik ip gibi birşeyle tutturulmuş tetiğe bastınmı biraz ileri atıyordu tekrar takıyordun falan onunla oynardım vay be ne günlerdi

0|1
    2|0
  • önceden saklambaç oynardık akşama kadar türlü türlü oyunlar şimdi bakıyorum da ne mal mışım la ben =)

0|1
    2|0
  • boncuklu tabancalarım ve mantar tabancam bikeresindede torpili oyuncak hamurun içine saplayıp yakıp dedem gil balkonda otururken kendimi ozamanki konsol oyunlarına kaptırmışım tabi bir attım patlamıştı babamda bana patlatmıştı

0|1
    2|0
  • bir bayram sabahıydı..

ben altı yasındaydım ve yerel bır radyoyu arayarak kendım ıcın sarkı ıstedım...telefonu acan ses e aynen sunu soyledım

merhaba...ben istek istemek istiyorum :D

0|1
    2|0
  • kapı kapı şeker toplardık yha ne günlerdi

0|1
    2|0
  • cıtır pıtır

ve mantar tabancası

0|1
    2|0
  • 3-5 kuruş para almak için sabahın erken saatlerinde kalkıp konu komşunun elini öpmek. selam olsun :)

0|1
    2|0
  • buynuz yediydim onu hatırliyum

0|1
    2|0
  • aldığım bütün harçlıkları bombaya yatırırdım

0|1
    2|0
  • Örf Adetlerimiz

0|1
    2|0
  • üçyüz otuz üç