Çocuğunuzun sakat doğacağını öğrenseniz ne yaparsınız?

allah göstermesin çocuğunuzun sakat doğacağını öğrendiniz doktordan ne yapardınız ?

• Aldırırdım
    51% (33)51% (24)51% (57)Oy Ver
  • Doğmasını İsterdim
    49% (32)49% (23)49% (55)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
36|26

En İyi Kız Görüşü

• Allah verdi sonuçta onu bana,elbet bakarım üzülsemde

2|3
    1|0

Kızlar Ne Diyor 35

• Hiç anne olmadım. Olur muyum, bunu da bilmiyorum.. Ki olamam.

Ancak ortada bir çocuk söz konusu ise ben onu her koşulda yaşatmak isterim. Bu dünya ona zulüm yeri gibi görünse bile aldıramam. Yaşasın o, benimle yaşasın, ailesiyle yaşasın. Içim yansa da doğurur ve tuttuğum o eli asla bırakmazdım ömrümün son anına kadar...

2|2
    0|0
  • .ben kimim ki Allah'ın verdiği cana kıyayım.engelli kardeşim var benim sakat değil engelli birde daha ağır ama kardeşim olduğuna şükrediyorum o benim için annemden babamdan daha önemli.benimde başıma gelse böyle birşey kesinlikle aldırmam doğururum.

1|3
    1|0
  • doğururum

1|3
    1|0
  • Doğmasını İsterdim ALLAH'TAN gelmiş belki bir tedavisi vardır yoksa da ben onun kolu bacağı artık ne hastalığı varsa o olurum

3|2
    0|0
  • kimse allahın verdiği cana kıymak istemez. fakat böyle eksik bir can dünyaya geldiğinde hep birilerine bağımlı yaşamak zorunda kalacak. kendi duygu düşüncesini anlatamadıkça kendini oradan oraya atacak belki o psikolojiyi kimse bilemez. belki onu dünyaya getiren anneye lanek okuyacak. hadi bunlardan geçtik. beni en korkutan şey ben ölsem sakat kalsam ona kim bakacak, benim gibi bakacakmı, bir kenaramı atacak? gözüm açık gider. öyle bir alıştığı kişiden başkası ile huzurlu olamaz kanaatindeyim. bu nedenle aldırmak üzücüde olsa en doğrusu bence.

0|1
    0|0
  • Yuce rabbıım hayırlı ve saglıklı evlatlar nasıp eder ınsallah ..

2|2
    0|0
  • Allah herkese sağlıklı,sıhhatli evlatlar nasip eylesin..Çok zor bir durum ve soru..Elbette herkes çocuğu olsun, ister..Kimse evladına kıymak istemez.Bu durumlarda çocuğa bakmak sorun değil ama ben evladımın acı çekmesine, öyle olmasına dayanamam ki..Allah sağlık sıhhat versin..Düşününce bile insan kötü oluyor.

1|0
    0|0
  • Çok düşündüm tabi o durumu yaşamayanlar basit bir cevap verebilir. Ama o anda herşey değişir. Ben burda direk cocugumu düşünürüm. Doğduktan sonra onun acı çekmesini istemem. Başka cocuklar yürüyüp koşarken onun onlara imrenen bir şekilde bakması beni mahveder. ÇOcugumun hayatını düşünürekten üzgünüm ama aldırırdım :((

0|1
    0|0
  • Allah göstermesin ama ben aldırmazdım diye düşünüyorum.Çocuk sakat olduğu için yaşam hakkını elinden alamam bir cana kıyamam diye düşünüyorum :)

0|1
    0|0
  • Hayat devam ediyo engeli ise engeli, napcaz?

Cocugu tabikide aldirmam oynarim ederim engeline hic bir zaman üzülmez!

Unuttururum o engeli ona!

1|0
    0|0
  • Aldirirdim onun aci cekmesine katlanamam.

0|1
    0|0
  • Allah kimsenin başına vermesin.

Babasıyla konuşup doğru kararı vermeye çalışırdım

1|0
    0|0
  • Allah göstermesin ama ben aldırmazdım

0|1
    0|0
  • Valla yaşamadan kesin bir cevap vermek olmaz. O anda insanın duygu ve düşünceleri tamamen değişebilir.Bilemiyorum..

0|0
    0|0
  • Bilemiyorum büyük konuşmamak lazım. Kahrolorum sanırım.. Babasıyla da konusup dogru olanı yapardık ama yaşamasını isterdim..

0|1
    0|0
  • tabi ki doğmasını isterdim

0|1
    0|0
  • Tabiki dogmasini isterdim engelliyse engeli ama sonucta benim cocugum ve o da bir insan nasil onun hayatini elinden alirim?

0|0
    0|0
  • aldiririm eminim buuna,

0|0
    0|1
  • allah vergisidir allah derdi verdiyse ellbette dermanıda verir

başında böyle bir sıkıntı varsa bırak doğsun rahman ve rahim olan allah C.c elbette yardım eder

0|0
    1|0
    • Evet engelli doganlar sonradan duzeliyor... Hey Allah'im ya soyle herseyi Allah'tan beklemek psikolojisi nedir hala cozemiyoruz

• herşeyi allahtan bekleme değil bu derdi veriyorsa muhakkak ki dermanı da verir

• doğururdum.

0|0
    0|0
  • Aldırırdım

0|0
    0|0
  • O an ki psikolojime bağlı.Ama kesin olan bir şey varsa kahrolurdum.

0|0
    0|0
  • çok üzülürüm, ve sanırım aldırırım. çocuğa hayatı boyunca eziyet veya üzüntü yaşatmaya gerek yok.

0|0
    0|0
  • Aldırırım

2|0
    3|2
  • Bir şekilde tedavi olmasını isterdimmm çok acı yaa sağlam doğsun diye elimden geleni yapardım :(

0|0
    0|0
  • Zor bir durum tabii ama kesinlikle aldırmazdım.

0|0
    0|0
  • güzel soru, hayatın bize ne göstereceğini bilemeyiz ne yazık ki

0|0
    0|0
  • Dogmasini isterdim allah vergisi :(

1|0
    0|0
  • bi cevap daha vereyim; benim teyzeme ve diğer iki kuzenime doktorlar çocuk sakat olacak dedi. birinin kafası olağandan fazla büyükmüşmüş diğerinin gelişimi bilmemneymiş diğerinin test sonuçları bilmem ne çıkmış, şu an hatırlamadığım şeyler... üçünede aldırmaları şiddetle önerildi. üçüde gayet sağlıklı doğdu. ve halen daha gayet sağlıklılar...

0|0
    0|0
  • doğururdum. ama bakımı konusunda kesin konuşamayacam... sakatlığına bağlı... çok sabırlı bir insan değilimdir malesef, çocuğunda günahına girmemek lazım.

0|0
    0|0
    • niye doğurup eziyet ediyosun çocuğa o zaman

• "..sakatlığına bağlı.. sabırlı değilimdir.." derken? yani iyileşmeyecekse sokağa mı atıcan

• hep çocuk kalacak, kendine hakim olmasını öğrenemeyecek ya da sürekli bebek gibi bakım gerektirecek bir rahatsızlığı varsa muhtemelen devlet bakımına bırakırım. hoş bekara boşanmak kolay, çocuğum yok bilemem. allah kimseyi böyle sınamasın ama "sokağa atmak" da denilemez buna...

• Kızlar Devam
    5

Erkekler Ne Diyor 26

• Soran kardeşim mazur görürse bu soruyu cevaplamadan bir husus aktarmak istiyorum;

Okuyan herkese,

Bu tarz soru ve cevaplar hayatınızın bir zamanında karşılaşabileceğiniz ağır imtihanlardan biri olabilir. Bu soru veya cevap sizi gelecekte sizi sıkıntıya sokabilir. Düşünce ve fikirlerimizden sorumluyuz. Herkese tavsiyem bu tarz soru veya cevap tekniğini kullanmamanız sizin lehinize olacaktır; eğer KAZA(Kaza Arapça seçim, seçmek demektir, bildiğimiz kaza değildir) ve KADERe iman ediyorsak.

Soran kardeşim affet, sorunu hiçleştirmek gibi bir düşüncem yok sadece büyük lokma-büyük söz kapsamında bu yazıyı yazdım. Eğer kırdıysam affoluna...

0|1
    0|1
  • ALdırmak mı ? .. Bu kadınlara noluyor böyle yahu.. Bi cana kıymak bu kadar basitmi.. Anne karnında oldu mu canlı saymıyorsunuz herhalde..

Ben değil sakat kolu bacağı olmasada aldırmazdım.. Herşeyden önce vicdan meselesi bu.. Bir cana hadi canı da geç evladına kıyabilir mi insan..

Eşimin hayatı söz konusu olmadığı sürece aldırmazdım çocuğumu...

1|0
    0|2
    • vicdanın bir çocuğu ömür boyu sakat yaşamaya mahkum etmeye el verir mi. benim vermez

• Hak din falan boşver. dünya üzerindeki insanların %50 sinden fazlası 'sakat doğcağıma öleyim daha iyi' der. yani burda mantıklı olan doğurmamak çünkü %50den büyük bir ihtimalle sakat olarak dünyaya getirceğiniz çocuk bunu söyleyecek

• Vicdanına sağlık dostum.. Ama umarım sen böyle bir seçim yapmak zorunda kalmazsın.. Çünkü o zaman da sen keşke diyeceksin..

Bol şans.

• ben aldatırmam eşim olacak kişi aldırmak istiyorsa bile onu boşarım!

Allahın verdi canı biz alamayız!

Çocuk sakat oldu için sevilmes mi tabiki sevilir zaten aldırmak isteyenlere şunu derim sevinki siz sakat değilsiniz eğer olsaydınız şu an hayatta olmasdınız!

0|1
    1|0
  • :( çok acı yaa..Allah kimseye gostermesin. Aılesı olarak her türlü bakarız da.. Ya bızden sonra?

Onu da geçiyorum.. Mesela diyelim ki ayaklarından engelli.. Dışarda koşuşturan top oynayan bisiklet süren çocukları görünce.. O Ağladıkça benim içim yanmaz mı.. Çocuğun üzülmesine yürek dayanmaz ya..,

hayata 5-0 mağlup başlayacak

aldırmak mantıklı geliyor.Ama bilemez ki insan.Kolay bir karar değil.Güzel bir soru!

off çokk kötü bir durum kolay karar da değil. Allah kımsenın başına getırmesın.

0|0
    0|0
  • Hiç bir şekilde düzelme durumu olmayacaksa aldırırdım.Hani biz annesi babasıyız evladımıza ölene dek bakarızda biz öldükten sonra ne olacak ona? ya sahip çıkmayıp ortada bırakırlarsa? o zaman çok büyük zulümler görür hiç dünyaya gelmesin daha iyi olur onun ruhu için derdim.

0|0
    0|0
  • Allah'ın affına sığınır ve doktorlarının onayı oldugu sürece aldırma kararına varırım benim evladımdır bir türlü bakarız yaşatırızda onun açısındanda düşünürsek yarın öbür gün biz ölürsek arkamızda kalanların ona nasıl bakacağından nasıl emin olabilir hayat boyu onun adına korkarak yaşamak ne kadar zor olur kim bilir :( üzülsemde aldırtırdım tabi annesininde fikri benimkinden daha önemli olurdu

0|0
    0|0
  • ne yalan söliyim aldırırdım. zaten hayat normal insanlar için bile acayip zor bide sakat bir insan için düşünemiyorum bile. herkez için bölesi daha iyi olurdu.

1|0
    0|0
  • yapacak tek birşey var O DA ..''YAPACAK HİÇBİRŞEYİN OLMAMASI..''İnancın varsa şayet hayatının sonuna kadar o çocuğa bakmak zorundasın benimsemelisin ..şükretmelisin..doğru olan bu ..ibret alman lazım ..

0|1
    1|0
  • eşimle birlikte karar verirdim. benim oyum yaşamasından yana olurdu (fiziksel engeller için, zihinsel engel durumu çok daha zor).

0|0
    0|0
  • Rabbimin bir lütfü vardır bir hikmeti bilene ve görene istediğine istidiğini verir.

0|1
    0|0
  • Aldırmak nedir ya olurmu öyle şey sakat olsa bile oda canlı sonuçta ben dokmasını ısterdım bakardım .Çünkü onun elinde olan birşey değil .

0|1
    0|0
  • ya yaşamadan bilinmez diyorum kim ne düşünürse düşünsün bu konuda bişey diyemem yani şimdi o çocuğun doğmak hakkı ama o çocuk doğduktan sonra etrafındaki insanların onu dışlıycağını yadırgıycağını bildiğim için biz bile sağlam olduğumuz halde yaşama zar zor tutunuyoruz onun için bu riski göze alamazdım eşimle konuşur aldıttırırdım yani ama dediğim gibi belki öyle bir durum olsa doğmasını da isteyebilirim o anki ruh halime baglı

0|0
    0|0
  • B: Doğmasını İsterdim

0|0
    0|0
  • bunu hiçkimse istemez evladı sakat doğsun diye ama doğduysada o benim parcam,bi ömür tereddütsüz başımın en tepesinde ona bakarım,gerekirse her gün sırtımda taşırım

0|1
    0|0
  • Bu kodumun dünyasında sakat yaşamaktansa hiç yaşamamayı tercih edeceğimcen ötürü aldırırdım..

0|0
    0|0
  • doğduktan 1 yıl sonra düşüp kafasını vurup sakat kalmayacağı ne malum? kaderde varsa zaten normal hayattada sakat kalabilrisin. ama doğcak bebek hayatı boyunca acı çekcekse ameliyatlar olcaksa düşünülebiliri.on haricinde can almış olmak istemem.

0|0
    0|0
  • duruma bağlı,eğer çok kötü bir durumda ise yapacak tek şey kürtaj.O şekilde yaşayacağına,hele bir de zihinsel engelliyse üstüne.bence.Çokm adice geliyor bana ama...yav bilmiyorum..Evlat işte..cevapsız desem daha doğru.

0|0
    0|0
  • allahın verdiği can diye saçmalıkları kesin artık eğer seçme şansım olursa aldırmayı seçerdim doğarsa tabiki bakıcam o benim çocuğum fakat olaya birde çocuğun gözünden bakmak lazım herşey zor olucak onun için ve çoğu zaman doğmamış olmayı dileyecek

0|0
    0|0
  • Allahtan geldi deriz .sabrederiz.Allah o sakat çocuğa yaşama sevinciyle,anneye çocuğunu aşırı sevme duygusunu birlikte veriyor.çocuklarını aldıranlar çocuklarının katili olduklarından haberleri yok.

0|0
    0|1
  • Kesinlikle doğmasını isterdim ...

1|0
    0|0
  • Doğmasını istemem.

Ben sakat doğmaktansa doğmamayı tercih ederdim.

1|0
    0|0
  • Cok kararsiz kalirdim.

0|0
    0|0
  • buyuk konusmayayım ama

dogmasını isterdim sanıyorum

0|0
    0|0
  • Öyle bir hataya düşmem çocuk sahibi olmakta istemem ha olursa aldırtırım

0|0
    0|1
  • Aldırırdık.Çünkü bir süre sonra elden ayaktan düşmeye başlayacağız ve biz ölünce perişan olacak.Aldırırdık allah affetsin günahımızı.

0|0
    0|0
  • Anne karnındayken Aldırırdım

0|0
    0|0
Yükleniyor...