Kader diye bişey var mı?

Arkadaslar bana göre herkes kendi kaderini kendi belirler. ALLAH hepimize beyin vermiş düşünelim diye. Madem herşeyi bastan yazmış neden beyin vermiş ki ? Oyuncu gibi yazılanları oynardık. Sonuçta ALLAH günahları kullarının yapmasını istemediği davranışları bildirmiş. Ama bizde istemeyerek günah işliyoruz. ALLAH kullarının yapmasını istemediği şeyi niye kader dediğimiz şeye yazsın ki? Bazılarının yanında böyle konuşunca haşa ama ALLAH'ın varlıgına inanmadıgımı düşünüyolar :( Buda beni çok üzüyo. Kendi kendime düşünmeye basladım acaba sorun bende mi diye :/ Siz bu konu hakkında neler düşünüyosunuz ?

Güncellemeler:
Sonuçta bu dünyada yaptıklarımız bir sınav. ALLAH kaderimize yazdı diyelim o zaman bu bizim suçumuz olmuyo

0|0
7|18

En İyi Erkek Görüşü

• öyle düşünme.. evet allah kaderimizi yazmış ama tek bir yoldan değil.. bir kaç seçenek koymuş önümüze. beynimizi de o yüzden vermiş. hangi yoldan gideceğimize kendimiz karar veriyoruz. sonuçta kendi kaderimizi kendimiz yaşıyoruz doğru ama daha önce belli olan bir kaç seçenekten sadece birini yaşıyoruz. örneğin içinden çıkılmaz bir haldesin ama o hale düşmeden önce önüne iki seçenek geliyor ya sana söyleneni yapacaksın ya da yapmayacak kendini kurtaracaksın. işte beyin burada devreye giriyor. neyin doğru neyin yanlış olduğuna kendin karar verecek ve hangi yoldan gitmek istediğini kendin seçeceksin.. bilmem anlatabiliyor muyum ?

0|0
    0|0
    • Kafam iyice karıştı valla mantıklı konuştun

• :D kafanı karıştıracak bir durum yok biraz düşününce bak mantıklı olduğunu anlamışsın.. demek ki neymiş beynimiz süs niyetine verilmemiş bize :D

Erkekler Ne Diyor 17

• Müslüman olduğunu iman ettiğini söyleyen herkes kadere inanmak zorunda imanın şartlarından biridir çok kolay dile dolanmış kader diye bişey yok insan kaderini kendi çizer buda iman edenler için tehlikeli bir söylem.Allah ozaman neden beyin vermişi verene sorarsınız

0|0
    0|0
  • Burada ben veya başkası ne açıklarsa açıklasın sen ona inanırsın.. Saygı duyarım...

Bildiğim şu ki kader diye birşey vardır, insan kendi kaderini kendi yönlendirir, Allah her kişinin bir ömrü boyunca neler yapacağını bilir, bilmek ayrıdır şöyle yapsın demek ayrıdır.

Yani mesela bugün sen saçlarını yaptırmaya gittin kuaföre, ben bunu dün biliyordum, sen bunu ben bildiğim için değil kendin karar verdiğin için yaptın. Kaderin kendi kararların doğrultusunda ilerler. Kader böyledir.

cut.

1|0
    0|0
    • Yani uzun lafın kısası herkes kendi kaderini kendi belirler demek oluyo bu yanlış anlamadım değilmi?

• Hem öyle hemde herkes hakettiğini bulur hakettiğini yaşar bu da Allahın adaleti, bu da kaderdir.

Sen bugününe ne eklersen yarın bir gün mutlaka karşılıgını bulursun, Allah ya bu dünyada ya da öte tarafta karşılıgını vermeyi layık görmüştür.

Bu da ayrı

Ve dediğim noktaya gelir, yanıldıgım nokta olabilir çok hassas bir konu çünkü,

Sen karar verirsin

Sen bir yönde ilerlersin doğrusu veya yanlışıyla hakettiğini bulursun

• Kader, bütün olayların önceden ve değişmeyecek biçimde düzenlediğine inanılan doğaüstü güç, ezeli takdir. Yazgı veya mukadderat olarak da anılır

Ehli Sünnet itikadına göre kadere inanmak imanın şartlarındandır ve amentünün bir parçasıdır.

link belki linkte kendi sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Okumanızı tavsiye ediyorum.

0|0
    0|0
    • teşekkürler

• Haklısın arkadasım saol beni yargılamadıgın için

• yok zaten sizi yargılamak bana düşmez ya da bir başkasına sizi aydınlatabilirsem ne mutlu bana

• bazı insanlar küçük detaylar büyük detaylar diyerek olaya kendince bir çözüm getirmeye çalışmış. ama alakası yok. yere düşecek her yapragın kaderi dahi belli. ve bunun belli olması senin hareket imknlarını kısıtlmıyor. kaderin büyügü köçügü yok. birileri gelip kaderinize göre hareket edin diyde sizin kararlarınızı etkilemiyor. anlmıtyorsunuz. bütün zaman kaderin sahibi için tek bir an gibidir. o olmuş ve olacak olan herşeyi aynı anda cam bir fanusa bakrmış gibi içinde ne var ne yok herşeyi görüyor.

tam olara olmasada dünyada kaderi anlmanızı saglayacak en iyi örnek şimdilik bu.

0|0
    0|0
  • Bu konuda kısaca şöyle düşünüyorum,Allah bize cüzzi bir irade vermiş.isteyen iyişlere isteyen kötüye kullanır iradesini.yani burda zorlama söz konusu değil.mesela irade ettik ,haram bir yere adım attık attığımız her adımdan sorumluyuz,çünkü harama gitmeyi biz diledik biz düşündük.bizim oraya hareket etmemiz kandi irademize bağlı.Allah isteğimiz doğrultusunda bize izin verir.birde şu var diyelimki biz adam öldürmeye niyetlendik.niyetimizde Adam öldürmek var.Allah dilerse o adamı öldürmemize izin vermeyebilir,bir şekilde maniler yaratır.

Şu örneğide vereyim.diyelimki biz dikkatli bir şekilde araba kullanıyoruz.100.kmye kada rherşey normal.fakat Allah bizim kaderimize kaza yapacağımız yazmış ve hayatımıza bir şekilde son noktayı koyacaksa.ufak bir irade kaybıyla bizi kaza yapmaya zorlayabilir,yine isterse o kazadan yara almadan kurtulmamıza,fırsat verebilir.

Yardımcı olabildimmi,cevap bizim işimiz değil ama aklıma geleni söyledim.

0|0
    0|0
  • Bu konu anlaşılması izah edilmesi zor bir konu. yani kör bir insana renkleri anlatmak gibi bişey.

ama şunu söyleyeyim: kaderin varlıgı bilimsel bir hadisedir, Allahın yanında bunu çözmenin bir metadolojisi var. ve onlar bizim gibi 3 boyutla sınırlı degiller. bu da olayları çözümlemlerini ve ön görmelrinin esas sebebidir.

bizden daha kısıtlı hareket imkanları ve boyutları olan biligisayar yazılımının nasıl davranacagını kestirebiliyorsak onlarda bizim davranışlarımızı aynen görüyor. ayrıca zaman olayı ışık hızının üstündeki varlıklarda çok farklıdır. zaten onlar madde degil. bir noktadan bir noktaya direk geçebiliyorlar mesafe katetmeden. bunu anlayabilirsen onuda biraz olsun anlarsın. ama tam olarak kavarayamasın. sadece tatmin olacak kadar anlarsın.

0|0
    0|0
  • Kader öyle bişey ki mesela diyelim yarın bir uçağa bineceksin eğer kaderinde o uçağa binmek varsa mutlaka binersin istemesen bile fikrini değiştirirsin veya başka biri fikrini değiştirir seni ikna eder, ama yoksa binemezsin.Kader hayatının bütün detaylarını kapsamaz ayrıca.

0|0
    0|0
  • Kader diye birşey var ancak Allah insanlara akıl fikir vermiş bunun sayesinde kendi kaderlerini şekillendirebilmeleri içinde kaderi serbest kılmış. İnsan başına gelen herşeyde kaderi sorumlu tutmamalı. Birşeyleri değiştirmek için çabalamalı ve kaderini şekillendirmeli.

0|0
    0|0
  • Bence durum şöyle hayatımızda büyük etkisi olacak şeyler kadere bağlı ve kçük şeyler iste bizim hareketlerimize aklımıza bağlı...

0|0
    0|0
    • Bencil düşünüyosun ama sen büyük bir hata yapınca kaderi suçlayan tiplerdensin galiba

• yoo kderi falan suçadgım yok ve bencilkle ne alaka ben bu soruyu böyle yorumladım halhalla

• yok ya saçmalama. kader var inanırım. kaderide yalnzca dua değiştirir

1|0
    0|0
  • Güzel konu. Özgür irade mi yoksa kader mi?

Düşün bu konuyu.

0|0
    0|0
  • allah herkese irade vermiştir. seçme hakkını kendi kullanır insan. diyelim ki önünde bir bardak su bir bardak da içki var hangisini içip içmeyeceğine sen karar verirsin.. günaha girmekde senin elinde sevap işlemekte senin elinde

0|0
    0|0
  • Kurallar var. Belirli kurallar dışına çıkarsan suçlanırsın. Amaçları seni korumak değil, dedikodu malzemesi aramak. Her neyse, kader diye bir şey yok. Sonsuz ahiret hayatı diye bir şey de yok. Kendinizi kandırmayın.

0|0
    0|1
  • ateist oldum senin yuzune

0|0
    0|0
  • her insan kendi kaderini kendi tayin eder Allahta bunu bilir

0|0
    0|0
  • insanın nerede hangi aileye sahip olduğu , evlenmesi kaderdir

0|0
    0|0
  • Sana katılıyorum. Hatta şarkısı bile var. Bergen - Kader diyemezsin, sen kendin ettin diyor.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• Vallahi bıktım şöyle mantıksız sorulardan :D ALLAH senin ne seçecegini bildigi için kaderine onu yazıyor yani..Yoksa ALLAH allah olmazdı bu kadar basit.. ama düşüneen işte :) bu kader konusuna giriyor. yani ben hırsızlık yapıyorsam bunun suçu ALLAH mı ben miyim :) sana göreyse ALLAH tır. çünkü benim kaderimde bu vardır. o zman benim seçme iradem nerede :) ? örnek vereyim : bir sınıfta 100 ögrenci vardır hoca bunlara yıl sonuna kadar ödev verir ve izlmeye başlar ve öngörüde bulunur dimi :) kimimb geçecegini önceden bile bilir. peki hoca nasıl öngörür ögrencinin geçicegini; çünkü ögrenci ödevlerini başarıyla çalışıp,projererini hazırlamıştır.diger ögrenci ise hep sinamaya gidiyor,dersten kaçıyor felan filan..böylece hoca onun kalacagına önceden öngörür.yıl sonu geldiginde ise çalışkan olan 1. oluyor digeri ise sonuncu ve başarısız. BENDE saan şunu soruyorum o zman : KALAN ÖGRENCİ KALMASI SEBEBİ İLE Mİ HOCASINI SUÇLAYABİLİR YANİ ? hocaya sen öngördügün için mi ben kaldım diyebilir bu çok saçma dimii :D burda kim suçlanmalı ? hoca mı ögrenci mi :D tabi ki ögrenci:D anladın mı şimdi dosttum :DDDD

0|0
    0|0
  • var elbette. anneni babanı sen mi seçtim ? hayır. işte buna kader diyoruz.

0|0
    0|0
  • kadere aşırı inanırım,uyandığım andan itibaren attığım adımın dahi yüce ALLAH tarafından yazılmış kaderim olduğunu biliyorum,diğer şeylere kafamı kurcalamam

0|1
    0|0
    • O zaman neden düşünmek için beynin var ?

• sana şuan bunları şeytan fısıldıyor kardeşim biliyorsun değil mi?

• Hayır ben hep böyle düşünüyodum ALLAH var buna bütün kalbimle inanıyorum zaten ama şuan bir sınavdayız bana göre. O yüzdende yaptıklarımızın hesabı öbür dünyada sorulacak zaten.

• Ben irademiz olduğuna inanmıyorum bir yanılsamadan ibaret ve hayatı kolaylaştırıcı bir yanı olduğundan "ben yaptım" gibi ifadeler kullanıyoruz. Sadece bir oyuncu var öyle kılıklara giriyor ki onlardan biri de biz ve gerçekmiş gibi geliyor.

0|0
    0|0
  • Akıl vermiş kullananan yok.Kader senin kendi seçtgn yoldur neyi seçersen seç o senin kaderin olur.Allah ise sen neyi secersen sec onu önceden bilmesidir kader budur.Allah kaderi yazmaz!bilirr İste bu yuzden ateist çok

1|0
    0|0
  • hayır yok

0|0
    0|1
  • Ben kadere ınanmam.

0|0
    0|0
Yükleniyor...