Karşınızdaki insanın zeki olduğunu nasıl anlarsınız ?

Zekasını ispat etmeye çalışıyorsa zeki değil kanımca..Neye güldüğüne bakın derler birde mantıklı aslında.

Siz nasıl karar verirsiniz konuştuğunuz insanların zeki olup olmadığına?

0|0
21|31

En İyi Erkek Görüşü

• Bunun için iyi bir gözlemci olmak gerekir.

Düşünceler konuşmana, Konuşman hareketine yansımalı..Yazı insanlar söylediklerini yapmazlar sözlerinde durmazlar. Yaptıkları ile söyledikleri birbirini tutmalı, tutmalı ki o insan benim gözümde dürüst ya da efendi dir...

İnternette bir hikaye okumuşdum, hikaye aynen şöyleydi.

karlı ve soğuk bir havada arabanızla seyir halinde gidiyorsunuz birden bire otobüs durağında bekleyen 3 kişi görüyor ve yakınlaştıkça bakıyorsunuz ki donmak üzere olan yaşlı bir adam ve güzeller güzeli sevdiğiniz kız bir yandan da sizin geçmişinizde hayatınızı kurtaran bir doktor orada.

Bu soru bir şirkete personel alımında soruluyor ve işe sadece doğru cevabı veren kişiyi alıyorlar çoğu kişi yaşlı adamı arabama alıp hastaneye götürürüm diyor... Sonra içlerinden bir kişi hayır benim hayatımı kurtardığı gibi o adamında hayatını kurtarıp onu bir an önce hastaneye yetiştirmesi için arabamın anahtarını doktora verirdim diyor bende hayatımın aşkıyla durakta başbaşa olurdum cevabını veriyor adamı tabikide bu güzel cevap karşısında işe alıyorlar... :))

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 30

• Bu ülkede zekilik çok tuhaf şeylerle ölçülüyor, ÖSYM sınav sorularını çözmeyle, aşırı özgüvenli bir duruşla, ses tonuyla, konuşma biçimiyle... Bunların zeka ile doğrudan bir bağlantısı yok, çalışkanlıkla olan şeyler. Sonradan edinilebilen özellikler. Zeka ayrı çalışkanlık ayrı. Zeka doğuştan gelir. Bunlarla üniversite öğrencisi, haber spikeri falan seçilir, kim zeki kim değil anlaşılmaz.

Bir insanın zeki olup olmadığını anlamak kolay değil, çünkü birinin özüne inmek lazım. Dünya görüşüne bakarım. Hayat hakkında ne düşünüyor bir tartarım. Doğruları görmüş, kavramış, yetmedi bunlardan malzeme çıkarıp işleyen ve bilinmeyene erişme çabasında olmalı. Bu çabaları yüzünden çok yönlü kişilikler oluyorlar. Bu çaba da doğuştan geliyor, bebekliğinden beri etrafı daha bir "manalı" inceleyenler vardır. Gözlem yeteneği üst düzeyde olanlar vardır. Bu yeteneği getiren zeka, sonradan edinilmez. Analiz ve gözlem yeteneği, zekanın en temel iki sonucu. "Herkes bakar ama herkes göremez"

1|2
    0|0
  • Su dolu bir kaba koyarım... eğer hacminden fazla su taşırırsa kesin vardır bir çakallık...zekidir. Ya da işemiştir, köylü kurnazıdır...asdfgh

1|0
    0|0
  • Zeki insanları kolay kolay anlayamazssınız.Bir insanın zeki olduğu anlamak için sizinde zeki olmanız gerekir.Yani zeki insanları zekice,mantıklı ve kendine özgü düşünceleri vardır ve bu düşüncelerin ne kadar zekice olduğunu anlamamın için bizimde zeki olmamız gerekir.Bu tıpkı ainsteinın izafiyet teorisini anlamak gibidir.izafiyet teorisini anlayanlarda üstün zekalılar.Ben üstün zekalı biri olarak zeki birini nasıl tanırım tabiki düşüncelreine ve mantıklı şeyleri anlayış kapasitesine bakarak anlarım

1|0
    0|0
  • bir insanın senden daha zeki olduğunu anlayamazsın, bu bir paradokstur. karşındaki kişinin senden daha zeki olduğu durumu ele alalım bu durumda sana istediği gibi görünebilir iyi bir aptal rolü yaparak seni buna inandırabilir. tam tersi durumu düşünelim. senin karşındaki kişiden daha zeki olduğun durumda ise karşındaki gerçekten bir aptal mı yoksa sadece aptal rolümü yapıyor bundan emin olmazsın.

ama genel olarak zeki insanlar bir soruna baktığında daha çok detay görür ve daha farklı çözümler üretebilir. insanların bunu bilinçsiz olarak yaptığına şahit olabilirsin. örneğin; bavulunu toplarken daha çok işine yarayacak eşyaları üste koyması, bir kafeye oturduğunda servisin yapıldığı yerin tersine oturarak insan trafiğinden kurtulması, bir yaz gününde toplu taşıma aracına bindiğinde rotayı göz önünde bulundurarak güneş almayan tarafa geçmesi, konuşurken kelimeleri karşısında bulunan kişiye göre seçmesi gibi seçimler onun için refleksif birer harekettir, özellikle üzerinde düşünmez anlık olarak karar verir.

zeka, tecrübe ve akılla karıştırılmamalı. bir insanın sorular karşısındaki tutumu direkt olarak onun zekasını göstermez, sorulan tüm sorularla daha önceden karşılaşmış olabilir. bir insanın zekasını ancak daha önce karşılaşmadığı bir sorunu çözmeye çalışırken anlayabilirsin. çözüme giderken kullandığı yöntem, sonuca ulaşma süresi, elde edilen sonucun pratikliği kişinin zekasıyla doğrudan ilişkilidir.

2|0
    0|0
  • hareketleri , tavırları ve konuşmaları.. bence bunlar belli eder..

1|0
    0|0
  • Bir insanın zekası verdiği cevaplardan değil; soracağı sorulardan anlaşılır.

[Albert Einstein]

4|0
    0|1
  • Zeki insanı tespit etmek çok zor olmasa gerek. Bunun bir formülü var mı bilmiyorum ama esprilerinden tut da dünyaya, insanlara bakışına kadar birçok konuşma ve halinde anlarsın durumunu. Ha tabii sen vasat zekalısındır(sadece varsayım) eleman da iki laf edebilen bir vasat üstü diye aynştayn sanabilirsin. Ne demişler kişi kendinden bilir işi:)

1|0
    0|0
  • bişeyler ispat etmeye çalısıyosa öyle olsa bile bir degeri yok konusurken illa belli oluyor zaten ekstra çabaya gerk yok

1|0
    0|0
  • Konuşması en açık delildir. Hemen belli eder kendini. Başka bir şeye bakmaya gerek yok bence.

2|1
    1|0
  • ben zekiyim ki :)) bak şimdi güldüm demek ki zekiyim ben :P

1|0
    0|0
  • Birisinin zeki olup olmadığını anlamak için sizin de zeki olmanız gerekir. Bunun başka yolu olduğunu sanmıyorum. Senden fazla zeki olduğunu anlaman o insanın "zeki" olduğunu göstermez.

Burada zekiyi ortalamanın üstünde zeka sahibi olarak değerlendiriyorum.

1|0
    0|0
  • zeki insan kurnazdır uyanıkdır ama dışardan saf salak mal gibi görünür kimse bilemez içinden neler neler gecdigini :)

1|0
    0|0
  • Kullandığı kelimeler, verdiği tepkiler,vücut dili( bu kesinlikle çok belli eder) genel kültür...İlk bakışta bunlar %90 bir kanaat oluşturmanızda yeterli olur.

2|0
    0|0
  • Senin kanınca.

1|0
    0|0
  • denemedim. öylemi gerçekten ?

1|0
    0|0
  • Hayatında biri yoksa zekidir. Zekilerle kimse çıkmıyo =(((

1|1
    0|1
  • bi kilo pamuk mu daha agır bir kılo demır mı dıye sor.ikisinden bırını secerse ayrıl

1|0
    0|0
  • Yapım gereğide meraklıyım biraz..çok soru sorarım..verdıgı cevaplar ve olayları kavrayabılme gücü dogurltusunda karar verırım..

1|0
    0|0
  • katılıyorum. neye güldüğüne bakmak somut bir fikir sahibi yapıyor.

bunun yanında göz kapaklarının açısı, konuşurkenki mimikleri(dudak, el, saçlarını savuruşu)

ikinci yazdığım biraz saçma gelicek ama emin olun fikir sahibi olmaya yardımcı oluyor bunlar da

0|0
    0|0
  • çok ince ve derin sorular sor verdiği cevaplar karşısında anlayabilirsin zeki olup olmadığını.

2|0
    0|0
  • 11x11 kac dıye sorarım..

1|1
    0|0
  • zeki insan pratik olurrr :D

1|0
    0|0
  • Zeki insanlar zeka ıspatı içinde olmazlar hatta zeka ile ilgili sorularda sormazlar , ahahahahahaha

1|0
    0|0
  • zeki olduğunu anlamak o kadar da zor değil. Sudan sebeplerle gereksiz tartışma çıkarıyorsa zeki değildir örneğin. ve zeka çoklu bir kuramdır. Sosyal zekası iyi olan bireylerin insan ilişkileri çok yüksektir ama sayısal derslerde başarılı olamayabilirler. Bedensel zekası yüksek olan insanlar da spor branşlarında çok başarılıdırlar. Duygusal zeka zaten ayrı bir konu. v.s yani bunların hepsi bir arada olunca zeki kavramı anlam kazanıyor. Nadir de olsa öyle olan tanıdığım kızlar var

1|0
    0|1
  • gulmedigini ve sinirlenmedigini gordugum an

1|0
    1|0
  • bir espri yapsa yeter.

1|0
    0|1
  • Konulara bakış açısına. Bknz; kopukucurtma5

1|0
    2|0
  • Düşünebildiği kadar zekidir.Bunu da fikirlerinden rahatlıkla kavrayabilirsin.

0|0
    0|0
  • anlayamadiginda..

0|0
    0|0
  • Konununö bas orta ve sonunu anlatırım. Aralarını kendisi bağlamadan, sürekli soru soruyorsa kafası çalışmıyordur.

1|0
    1|1
    • Belki adam detayları önemsiyordur.

• O zaman detay sorar. Konunun bağlamını sormaz. Ben de zaten "Hmm adam konuyu bağlamış ama detay soruyor" diye içimden geçiririm zaten.

Ya da genelde benim başıma geldiği gibi, birisi bişi anlatırken çok basit bir şey sorarım "Abi anlamadın mı ya..." diye girişir bana. "Hayır, bununla böyle yaptıysa, şurdan şuraya bağladım konuyu" diye 4-5 adım sonrasını bağlayarak konuşurum.

Kızlar Ne Diyor 21

• Ilk görüşmeler için bi' kuralım vardır.

"Sen sus, karşındaki konuşsun"

Ben gözlem yaparım o arada. Aralara 3-5 sohbet sorusu eklerim. Beklediğim cevaplar ya da ummadığım ancak mantığımın kapısından girebilecek cevaplar alıyorsam bir sonraki görüşme için zemin hazırlarım. Genelde bunları pek yansıtmam. Sessiz sakin kalıp sonraki görüşmelerde açıldığım çok olmuştur.

Önce incelerim. Baştan uca kadar tüm detaylara bakarım. Mesela bir şeyler yiyeceğiz diyelim. Garsonla olan münasebetine bakarım. Ne kadar kendinden emin davrandığına. Sözleri he rşeyi destekler zaten. Diksiyon ve görsel olarak hitap ettiyse ve kafa yapıma uyduysa o insan benim nezdimde her halükarda zekidir.

1|1
    0|0
  • Konuşsun ben anlarım :D

1|0
    0|0
  • kisinin kendi zekasiyla ilgilidir, karsindaki insan asiri zekiyse konustuklari anlamsiz ve sacma gelebilur kafan basmiyodur cünkü.

1|0
    1|0
  • Bence her lafa bir cevap vermeye calisanlar zeki degil, zeki oldugunu insanlara ispat etmeye calisiyorlar sadece. Sorunlara kolay cozum uretebilenlerin zeki olduguna inaniyorum ben

1|0
    0|0
  • Bi insan sürekli ben zekiyim derse bilki eksik yanları vardr hem zeki iyi olan insan davranışlarıyla kendini belli eder ve bişeyleri ıspat etme çabasına girmez 1.iyi bir gözlemcidr olayları analiz edip öyle yorumlar 2.eleştiriye açıktr3.eksik yanlarını bilir ve düzeltmeye çalışır gerekirse yardm alır vs

1|0
    0|0
  • pratik cevap verirse zekice espiriler yaparsa :)

1|0
    0|0
  • neden yasadıgını bilen görmeyı bilen bakmayı bilen gecmışını hatalarını dogrusunu bulup gelecege rehber edınen ve düşüncelerı insanın zekı oldgunu gösterır tabıkı bu dedgım hem sosyal hem egtım anlamında bide egtımde olurlar o ayrı

1|0
    0|0
  • kurduğu cümlelere konuşma tavrına bakarım

1|0
    0|0
  • balım 2 canlısın bırak uğraşma o akıllılarla afdsfadfads

2|1
    0|0
  • Konuşma tarzı, ilgisini çeken konulara bakarım. Olaylara verdiği tepkilere ve çözüm yollarına bakarım. Ayrıca insan ilişkileri hakkında sahip olduğu bilgiler çok önemli.

1|0
    0|0
  • Ya fazla konusur ya da az zekasini ispatlama geregi duymaz gereksiz yere konusmaz konustumu lafi oturtur espri yetennegi vardir kaliteli espriler yapar ota b.ka gulmez

1|0
    0|0
    • bu saydiklarimin hepsine sahibim diye sevinmez ve de...

• seçtiği kelimeler,nerede ne zaman kullandığı.farklı olaylara karşı gösterdiği tepki ve tabi ki espri anlayışı:))

1|0
    0|0
  • Cümlelerinden.

1|0
    0|0
  • ortamda biri saçma sapan bir şey yapıyorsa ve bu şahıs kibirli ve donuk bakıyorsa bilin ki zekidir

1|0
    0|0
  • Konuşması davranışları vs vs vs.

1|0
    0|0
  • Hiç denk gelmedi ne yazık ki...

1|0
    0|0
  • düşünmeden hemen herşeye pırt diye cevap wermeye çalışıyorsa zeki değildr gerizekaldr

1|0
    0|0
  • Çok konusuyorsa değildir

1|0
    1|0
  • link ehehee O:)

0|0
    0|0
  • Konuşmalarından belli eder kendini. Zeki insanın sohbeti bir başka oluyor.

0|0
    0|0
  • Zeka degısken bır kavram mesela kımısının kafası pozıtıf bılımlere calısırken kımısı daha cok sanata yönelır. Bır ressam aklından hesap yapamadı dıye ona aptal denılmez. Yanı zeka cok yönlü bırsey.

Ve bunu senın benım gıbı ınsanlar degıl bu konuda uzamanlıgı olanlar, bır ınsanın zeka düzeyını anlayabılır.

1|0
    0|0
Yükleniyor...