Din konularından anlayan arkadaşlar bana bir akıl verebilir mi ?

ya arkadaşlar ben kapalıyım annem açık. 20 yasındayım ortada fol yok yumurta yok ama annem sürekli misafir geldiğinde olsun ikimiz konuşuyoken olsun illada çalgılı olacak düğünün. Ben diyorum ilahi ile çıakcağım evden kapalı birinin çalgılı malgılı düğünü mü olurmuş diye. Dinimizde bunun yeri yok günahını biliyoruz oynamanın dahi.. annemle hep bu konularda tartışıyoruz ve sinir oluyorm. ilk baslarda kapanmama karşı çıktı şimdi buna karışıyor. diyenler olacak ki sanki hiç günahın yok oyna ne oalcak . Tamam ben günahsız değilim günahım var ama bir de bu günah eklensin istemiyorm. Zaten diğer günahların hesabını nasıl vereceğim diye düşünüyorm. Bari bu eksik kalsın nefsime hakim olabiliyorken bu konuda. Neyse annemle din konuusnda hep bir tartışma içindeyiz.. Ben anne sus milletin arkasından konusma diyorm annem amaan oda yaptı etti millet yapıo bana geince mi bişi oluo vs vs sayıyo artık. Ya gerçekten dinden anlayan bir arkadaş bana bir akıl versin vallahi.. Hep bu konularda ben annemin annm benm kalbimi kırıyor. Ne yapmam lazım ne olacak bu böyle ?

Güncellemeler:
Artı şunu da söylemek istiyorum soruyu sorma amacım da yeni kapandm ve şu yasıma kadar dinle ilgili doğru dürüst bişey öğretilmedi bende işte kitaplardan okuyup anlamaya çalışarak birşeyler biliyorm. Çok çok bir bilgim yok. O yzden ne yapmam lazım diye sordum şimdiden de teşekkrler arkadaşlar

0|0
1|11

En İyi Erkek Görüşü

• Dini konularda anne babayla münakaşa etmeye cevaz vardır. Yine de aşırı kırma ama dediğin doğru. Diretmen lazım direnebildiğin yere kadar. Kendi hayatını kurduktan sonra dilediğini yaparsın zaten. Anasını satayım, o kadar yozlaştırdılar ki dini, insanlar '' aman herkes yapıyor nolmuş'' der oldu. Hazret-i Peygamber ayağa kalksa şimdi ümmetini bu halde görse..

1|1
    0|0
    • kesilikle sana katılıyorm. kalbini çok kırmamaya çalışıyrm ama gelen misafirleere bugun ras geldim işte tabi çalgılı oalcak canım bir kere evlenicek ben de oynamak istiyorm kadın kadına oynansa erkeklere gelmeyin mi dicez derken yakaladım. Gele kadınlarda benimde o düşüncede oalcağımı sanacak sorna da vay efendim hem kapalı hem şöyle böyle.. Bnm düşüncemde olmayan bir şeyide ben demişim gibi anlatmıyor mu deliriyorm

• Camilere devam et. Oradaki insanlarla konuş. Kadınlarla yani. Seni daha iyi bilgilendirirler emin ol.

• Teşekkür ederim

Erkekler Ne Diyor 10

• Selamün Aleyküm,

öncelikle tebrik ederim,

Bugün din sorularına fazla cevap veriyorum, bildiğim kadarıyla şöyle;

Haremlik selamlık olmaması lazım. Benim annemde bak oğlum der namaz kıl sen inançlı bir çocuksun sana yakıştıramıyorum der herşey iyi güzelde namaz çok çok önemli der. Keşke benim annem gibi bir anneniz olsaydı yani demek istediğim bu insanlar hiçbir zaman dengine düşmüyor birinden biri ya iyi ya kötü olmak zorunda.. Kızlarla erkeklerin aynı ortamda bulunması hoş değil kuran-ı kerimde de aynı şey var. Çünkü erkekler bayanlar aynı ortamda olunca ister istemez çift taraflı etkileşim bakışma olabiliyor camiilerde bile erkekler safı ayrı bayanlar safıı ayrı iken siz eğlenmedengülmeden göbek atmadan bahsediyorsunuz...

Anneni kırmadan anne bak bu benim düğünüm seni kırmak ya da üzmek istemiyorum fakat buna buna ben karar vermeliyim de.. Birbirinizin kalbini kırmayın kırınca kalpler seslerini duyurmak için karşı tarafa yüksek sesle konuşurlar... Bende annemin, kardeşimin, kalbini krdım zamanında bazı sıkıntılarımı onlara yansıtarak incittim onları.. Pişmanım tabikide, yılbaşından sonra yurtdışına çıkacağımdan onun verdiği bir heyecan ve bazı insanlardan kurtulma sevinci oluştu bende, oğlum der bana bu son zamnlarda hiçbirşey anlatmıyorsun paylaşmıyorsun ne oldu sana diyor. Biraz hayat hikayemi anlatarak canınızı sıkabilirim... Sizden büyük olması ya da sizden büyük olanlar her zaman daha iyi ya da daha doğruyu düşüneceği anlamına gelmez. Saygıda kusur etmeyin orası ayrı, akıl vermiyorum tavsiye..

Anlattığınızdan yola çıkarak anneniz eğlenceye düşkün neşeli birine benziyor.

Hakkınızda hayırlısı olur inşallah...

1|0
    0|0
    • Yaa hep bende böyle bir annem olsun istedim. Yani anneliğin doğurup büyütmekten ibaret olduğunu düşünmüyorm annelik eğitmektir, dinini öğretmektir. Bu yasıma gelmişim hala din konusunda o kadar eksiğim varki utanıyorm. Ama bana bunlar çocukluğumda aşılanaydı herşey çok farklı olaiblirdi. Bu yasımda arapça öğreneceğim ama nasıl nereye gitmem gerektiğini bile bilmiyorm internetten bakınıyorm. Ama öğreneceğim ileride ben çocuğumu bilgilendireceğim. Ne güzl size anneniz namazını kıl diyor

• Bakın siz sakın nefsinize yenik düşmeyin annem hep der bak Mustafa, bak oğlum gençlerin yaptığı ibadet yaşlıların yaptığı ibadetten kat kat üstündür senin yaptığın ibadet bir lüküs gibi aydınlatırke benim yaptığım ibadet bir mum kadar aydınlatır der... Çünkü gençlerde nefis var, ALLAH bak bu kuluma o kadar nefsini bir kenara itiyor bana yöneliyor diye razı olur diye anlatır. Gülerek günah işleyen ağlayarak cehenneme girer derler.

• haklısınız .. ALLAH doğru yoldan ayırmasın hiç birimizi inşALLAH

• link Şurdan bakabilirsin. Bence en güzeli nikah yap ki iki tarafta razı olur böylece.

1|0
    0|0
  • Herkesin Kendisine göre görüşleri var ;

Dini anlayan ve anlatan kişilerde bunu farkl sekillerde yorumlayabilir.

Dini inancı olan kişiler için gerçekten la tagut demişse bir müslüman kişi bana göre düğün saplınlıktan başka birşey degildir.

Ama zaten kapalı olmayı sadece kapalılık aracı bir koruma ya da hoş oluyorum v.s gibi takanlar için Düğünde saplınlıkta normaldir diye düşünüyorum.

Size tavsiyem anneniz konuştuğunda bu tür mevzulara girdiğinde suskunluğunu korumanızdır.

Sonuçta yine siz kendi bildiğiniz karardan çıkmayacağınıza emin olarak bakmaktayım.

0|0
    0|0
    • Bu konularda burnumun dikine giden biriyim zaten bende öyle düşünüyorm. Ya bende isterim diğer arkadalarım gibi şatafatlı bir düğün genellikle bütün genç kızların hayalidir şu dans müziğinde dans edeceğzi vs.. Ama ben bu konuda nefsime hakim olabiliyorm olabiliyokende boşu boşuna günaha girmek istemiyorm

• Demekki annenin laftan anlayan bir yapısı yok.Sende he diyip geçeceksin kendi bildiğini yapacaksın.Olay bu kadar basit.

1|0
    0|0
  • mumsema.com. .aliyyenveliyullah.com... sorularlaislamiyet.com bu sitelerden istediğin herşeyi öğrenirsin..öle konuları buralarda paylaşmamanı öneririm.kafanı karıştırmasınlar..özellikle sorularla islamiyet çok güzel bir site ordan da sorularına cevap bulabilirsin.. Allah kabul etsin..Böyle düşünmen güzel

0|0
    0|0
  • tek bir gerçek var annenin inancı nefsi körelmiş bir tövbe yapması lazım kalbindeki pası silmesi için..sen iyi bir yoldasın ..ancak bunları söleyebilirm..şansın açık olsun .

0|1
    0|0
  • Allah yolunu açık etsin ve samimiyetinde seni zafere ulaştırsın inşallah. Anneni kırma, annene karşı ses tonunu yine düşük tut ama şeriat çerçevesi dışına çıkmanı isterse mesela açılmanı isterse o noktada uygun bir dille bunun mümkün olmayacağını ve açılmayacağını bildir. Her ne kadar anne-babaya itaat gerekli ve şart olsada bu şeriat sınırları içerisinde geçerlidir. Kafanıza takılan bir soru olursa özelden gönderebilrsiniz KARDEŞİM

0|0
    0|0
  • bu tanrının kadınlarla ne problemi var anlamıyorum dostum

0|0
    2|2
  • dinizmide çalgılı düğün neden olmasınki...

Peygamberimiz bir gün eşlerinden birisine diyoki, şuan hangi eşi olduğunu bilmiyorum. Sen neden evdesin, düğüne gitsene orda şenlik var, diye eşini düğüne gönderip eğlenceye dahil olmasını istemiştir.

0|0
    0|0
    • ama kadınar arasında oluyor o mesela evde kına gecesi yapar bayanlar erkkeler olmaz. Ama annem bunu istemiyor düğün salonunda erkek kadın karışık oalcakmış kına gecesi

• sen giyim kuşamına dikkat et yeter.. yani dinimiz aslında sanıldığı gibi sert ve keskin değil. anne baba öyle diyosa usulen ayak uydur gitsin. cehennemlik olmazsın merak etme. istediğini sorabilirsin bu arada.

• Din konusundan ebeveynlerinizle itilafa düşerseniz size bir sakınca yoktur, anne babaya itaati terkedebilirsiniz, dinin emrettiğini yapın diye bir hadisi şerif vardı

0|1
    0|0
    • sorularlaislamiyet sitesinde aradığım bütün dini cevapları buldum diyebilirim sadece bir tane hariç o sorununda cevabı var da beni tatmin etmedi

• bakıyorm o siteye hemen teşekkr ederm

Kızlar Ne Diyor 1

• suriyeye git.

0|0
    1|3
    • he canım seni nereye yollayalım

Yükleniyor...